Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 04:19:20 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 λεπτα 1878  (Αναγνώστηκε 14243 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 03, 2015, 09:04:11 μμ »

Χαχαχαχαχα!  Ωραιο Μαρκο..
Γιωργο καλα τα λες! Οντως παιδια ,ειναι πολυ καλα κομματια και τα δυο...
Και για να σας λυσω την απορια και περιεργεια ,οι βαθμοι τους ειναι

MS63   και  MS64   αντιστοιχα!

Παρατηρειστε οτι και τα δυο εχουν πολυ ελαφρυ πατημα!! Αυτακι μαλλακια μουστακι φρυδακι,τα ξερετε..
Ομως το χρωμα,πεδιο,λουστρο, κτλ μαρτυρουν οτι ειναι ακυκλοφορητα..
Κατι αντιστοιχο συμβαινει και στου Τακη το 10λεπτο ,αλλα σε χαμηλωτερη κατασταση..
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 03, 2015, 09:06:57 μμ »

Εγω συμφωνω με αυτά,τα αλλα δεν μου αρεσουν.Απο θεμα οξειδωσης.
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 03, 2015, 09:10:24 μμ »

Νικο ,φυσικα και δεν ειναι το ιδιο ...ξερεις οτι καθε νομισμα εχει τον δικο του "χαρακτηρα".
Του sixbid ειναι μαλιστα και προς το RB παρολο που πηρε ΒΝ...Εχει σαφως καλυτερο και πιο ευκρινες "χτυπημα" και απο του Τακη αλλα και απο αυτα που ανεβασα εγω..
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 03, 2015, 09:12:49 μμ »

Εγω συμφωνω με αυτά,τα αλλα δεν μου αρεσουν.Απο θεμα οξειδωσης.

Γιαννη θα συμφωνησω...Του Τακη δεν εχουν τοσο καλο eye apeal  οσο εχουν τα τρια ms...
Αν τα καλοεξετασεις ομως απο αποψη λεπτομερειων αναγλυφου κτλ ,θα δεις οτι ειναι πολυ κοντα "στα σημεια"
( μιλαω για την 1η 10αρα του Τακη)
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 03, 2015, 09:20:45 μμ »

Νικο ,φυσικα και δεν ειναι το ιδιο ...ξερεις οτι καθε νομισμα εχει τον δικο του "χαρακτηρα".
Του sixbid ειναι μαλιστα και προς το RB παρολο που πηρε ΒΝ...Εχει σαφως καλυτερο και πιο ευκρινες "χτυπημα" και απο του Τακη αλλα και απο αυτα που ανεβασα εγω..


Η φθορα δεν ειναι χαρακτηρας...Ειναι αδυνατον να με πεισεις Πανο.
Ειτε ms70 του βαλουν ειτε f15 δεν θα με πεισουν για αυτα που βλεπω με τα ματια μου.
Ας βαλει καποιος διπλα-διπλα το ms62 που ανεβασα με αυτο που υποστηριζεις οτι εναι παλι ms62.
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 03, 2015, 11:21:55 μμ »

Νικο δεν προσπαθω να σε πεισω..
Απλα το εχω δει να συμβαινει στου 1878 τα 10λεπτα..
Ειναι ευκολο να μπερδεψεις την φθορα με το πολυ αδυναμο πατημα..

Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 04, 2015, 12:11:12 πμ »

Που?στα ψηλα σημεια?
Μαλλον οι graders μπερδευονται και οχι εγω Πανο που μας "εμαθαν" να δινουμε τους βαθμους οπως και αυτοι σαν τα φιστικια σε καθαρισμενα,σκουριασμενα,λιωμενα και βαμενα!Δεν ειναι τυχαιο η πτωση τιμων πολλων νομισματων λογω υπερβολικα καλης αξιολογησης στην κατηγορια τους!
Δεν εχω κατι αλλο να πω.Αν σταλει πειτε μας και τον βαθμο...
Και χωρις παρεξηγηση για τον κατοχο του νομισματος οπου η αποψη μου εχει ειπωθει πιο πριν...
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 04, 2015, 10:01:43 πμ »


   Εδω ενδεχομενως να γινεται ενα μπερδεμα στο ματι μας ,που μαλλον εχει να κανει κυριως με τις πιο
κοινες  υψηλοβαθμες  10αρες του  1882 που βλεπουμε πολυ πιο συχνα...  Το "χτυπημα" που εχουν αυτες του 82 ,δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση
με του 78 ! Ολοι εχουμε δει 58αρια και 55αρια ακομα του 1882, που φυσανε απο λεπτομερεια στο αναγλυφο,παρολα αυτα εχουν βγει 55-58 λογω φθορας...
     Οι 10αρες του 1878 παρολο που εχουν ουσιαστικα το ιδιο σχεδιο ,εχουν τελειως διαφορετικο "πατημα" και
ολο αυτο δεν εχει καθολου να κανει με την φθορα κυκλοφοριας..
   
    Σας βαζω αλλη μια φωτο ( απο pcgs αυτη τη φορα), απο 10αρα 1878. Σε πρωτη αναγνωση θα δουμε οτι εχει
κατεβασμα στο φρυδακι ,εχει ψιλολιωμενο μουστακι κ λειπει η ακρη του ,στο κεντρο του αυτιου εχει χαθει η γραμμη που ξεχωριζει το εσωτερικο με το εξωτερικο πτερυγιο, στα μαλλια εχουν ψιλολιωσει καποιες γραμμουλες και δειχνει γενικως να εχει γλυψιματα παντου στα ψηλα σημεια του αναγλυφου...

Παρολα αυτα ,το νομισμα ειναι ms63 ,και δικαιως ειναι ms63 ...αν το δει κανεις στο χερι θα το καταλαβει αμεσως, ΔΕΝ ειναι φθορα κυκλοφοριας ολα αυτα που περιεγραψα ,αλλα πολυ αδυναμο χτυπημα που μπορει να μπερδεψει το ματι..
Παρεμπιπτοντως ,ειναι το ιδιο ms63 που ανεβασα μερικα post πιο πριν.



Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 04, 2015, 10:22:59 πμ »

Που?στα ψηλα σημεια?
Μαλλον οι graders μπερδευονται και οχι εγω Πανο που μας "εμαθαν" να δινουμε τους βαθμους οπως και αυτοι σαν τα φιστικια σε καθαρισμενα,σκουριασμενα,λιωμενα και βαμενα!Δεν ειναι τυχαιο η πτωση τιμων πολλων νομισματων λογω υπερβολικα καλης αξιολογησης στην κατηγορια τους!
Δεν εχω κατι αλλο να πω.Αν σταλει πειτε μας και τον βαθμο...
Και χωρις παρεξηγηση για τον κατοχο του νομισματος οπου η αποψη μου εχει ειπωθει πιο πριν...

Καμια παρεξηγηση Νικο, μπορει να διαφωνω με καποιες αποψεις αλλα τις ακουω ολες με προσοχη και αν χρειαστει δεν εχω προβλημα να διορθωσω τη δικη μου!!!
Η διαφωνια μου ειναι οτι VF νομισμα με εστω και υπολοιπο λουστρο δεν υπαρχει, προσωπικα ουτε 55αρι δεν εχω δει.
Στην οψη η δεκαρα εχει θεματα, δεν εχω τις γνωσεις για να πω αν εχει δικιο ο Πανος, ο οπισθοτυπος παντως στα φυλλα εχει σιγουρα χαρακτηριστικα ακυκλοφορητου, εγω για να  κραταω πισινη συνεχιζω να λεω 55-58 μεχρι να σταλει και να παρει οποιο βαθμο.

Υ.Γ εχθες βραδυ ημουν στην εργασια μου και δεν ειχα χρονο να παρακολουθησω, πολυ ενδιαφερουσα η συζητηση εχω να πω και επιμορφωτικη!!!
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 04, 2015, 10:55:14 πμ »

Έχει δίκιο ο Πάνος. Νομίσματα διαφορετικής χρονολογίας πρέπει ν' αντιμετωπίζονται διαφορετικά. Το ίδιο πρεπει να συμβαίνει ακόμη και για νομίσματα της ίδιας χρονολογίας και ονομαστικής αξίας.
Παρόλα αυτά κλίνω περισσότερο στο AU58, εφόσον καθαριστεί από τις πρασινίλες γιατί αλλιώς θα γυρίσει details.
Αν, πάντως, δεν σκοπεύεις να το στείλεις για πιστοποίηση κράτα το πρώτο. Μια χαρά νόμισμα είναι.
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 04, 2015, 11:03:34 πμ »

Πανο ιδια χρονολογια εβαλα http://www.sixbid.com/browse.html?auction=451&category=9657&lot=450667
Και επιμενω το νομισμα δεν ειναι MS.Οσο και να το "σπρωξουν"
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 04, 2015, 11:35:20 πμ »


   Φιλε Νικο καλημερα,

Καταρχην να σας πω κι εγω ,οπως ειπαν και οι υπολοιποι,  οτι απολαμβανω πολυ την κουβεντα μας, κοντρα στην
καταθλιψη και την απελπισια των ημερων!

    Στα νομισματακια τωρα..
ειναι ευλογο ως ενος σημειου ,να συγκρινεις με ιδιας χρονολογιας/αξιας νομισμα ηδη
πιστοποιημενο ,για να εξαγεις τα συμπερασμα σου για ενα αλλο raw...δεν σε αδικω σε αυτο Νικο... Θα διαφωνουσα καθετα μαζι σου αν το εκανες πχ με μια 10αρα 1882 για να βγαλεις συμπερασμα για του 1878.
Πρεπει να αντιμετωπιζονται διαφορετικα οπως τονισε σωστα και ο  Κωστας ..καλημερα Κωστααααα!  Μεγάλο χαμόγελο

Ο Κωστας ομως το προχωρησε ακομα πιο βαθια και πολυ σωστα ειπε ,οτι ακομα και τα ΙΔΙΑΣ χρονολογιας-αξιας νομισματα οφειλουμε να τα αντιμετωπιζουμε εξατομικευμενα ! ..και εξηγουμαι με απτό παραδειγμα πανω στις φωτο που ηδη εχουν ανεβει στο post..

Αν παρατηρησετε την  2η  10αρα του Τακη ,που ολοι φανταζομαι θα συμφωνουμε οτι εχει εμφανεστατη φθορα
( ειναι τα ξασπρισμενα σημεια που φαινονται πεντακαθαρα απο χιλιομετρο μακρυα), θα δειτε πχ οτι την γραμμουλα αναμεσα στα πτερυγια στο κεντρο του αυτιου την διατηρει μια χαρα πεντακαθαρη! Επισης μετα απο καλη παρατηρηση θα δειτε οτι εχει και πολυ πιο βαθιες-εντονες τις αυλακωσεις στα μαλλια... Το νομισμα ομως δεν ειναι πανω απο AU50 ,αντε AU53 στην καλυτερη ,λογω φθορας...

Πατε μετα στα MS63 & MS64 και θα δειτε οτι εχουν πολυ πιο αχνες αυλακωσεις στα μαλλια και πιο ρηχες ,και ειναι πολυ πιο αχνη ή και διακοπτεται τελειως η γραμμουλα στο κεντρο του αυτιου! Παρολα αυτα ,τα νομισματα ειναι MSαρες!! Στο 62αρι που ανεβασε ο Νικος ,ολες αυτες οι λεπτομερειες φαινονται πεντακαθαρες και πολυ πιο ευκρινεις,πιο "βαθυ" το σχεδιο απο οτι στα υπολοιπα,παρολα αυτα ομως ειναι 62 ,ουτε 63 ουτε 64..

Αρα καθε νομισμα ειναι μοναδικο και χρηζει εξατομικευμενης αξιολογησης/βαθμολογησης.
Μην ξεχναμε επισης οτι ειναι πολυ παλια νομισματα κομμενα με αλλα μέσα απο οτι τα σημερινα, με μητρες που κουραζονταν και εδιναν τελειως αλλο αποτελεσμα στις τελευταιες κοπες τους απο οτι στις πρωτες, με κραματα που δεν ηταν ολοιδια σε συνθεση απο το πρωτο ως το τελευταιο νομισμα και παει λεγοντας..




   
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 04, 2015, 11:45:24 πμ »

Πανο χαιρομαι που ανεβασα το θεμα!!!
ξεκαθαριζεις πραγματα που εχω μπερδεμενα στο κεφαλι μου!!!
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 04, 2015, 11:46:11 πμ »

συγνωμη για την παρεμβαση μια απορια που ξαναδιατυπωσα πριν μερες οι γκραντερ λαμβανουν ναι η οχι την σπανιοτητα-χρονολογια ενος νομισματος-κερματος;;δηλαδη για παραδειγμα 1 λεπτο του 70 με ενα του 69 ιδιας ακριβως καταστασης περνουν τον ιδιο βαθμο η επειδη του 70 ειναι ποιο σπανιο κοιταζεται με περισσοτερη συμπαθεια αρα και υπερεκτιμηση στην αποδοση βαθμου;;το γραφω αυτο γιατι σαν να καταλαβαινω αυτο στην συζητηση σαυτο το ποστ,ευχαριστω πολυ Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 04, 2015, 11:53:11 πμ »

Εκτιμουν την Κατασταση ασχέτως ελαφριου η δυνατου πατηματος,μην το πλατιαζουμε.Νικο στην τελευταια σου Δεκαρα στο Ελληνων φαινεται ελαφρυ πατημα στην περιφερεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2015, 12:22:18 μμ από giannist » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences