Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 01:34:07 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20ευρα χώρις σειριακούς αριθμούς  (Αναγνώστηκε 1617 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« στις: Μάρτιος 11, 2024, 05:14:08 μμ »

Πρωτη φορά βλέπω τετοιο σφαλμα σε ευρώ. Κωδικοι Ε004G2 & E004D2
Καταγράφηκε

gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 11, 2024, 09:57:35 μμ »

Δεν είναι σφάλματα. Είναι ειδική περίπτωση χαρτονομισμάτων που προσδιορίζονται ως «remainders», ελληνιστί «υπόλοιπα». Άλλωστε αναφέρεται ο συγκεκριμένος προσδιορισμός (REMAINDER) στα ταμπελάκια της αξιολόγησης και των δυο 20ευρων.

Ορισμός remainder χαρτονομίσματος:
Ένα τραπεζογραμμάτιο που έχει ετοιμαστεί για έκδοση, αλλά δεν έχει εκδοθεί για τον ένα ή τον άλλο λόγο. Κύριο χαρακτηριστικό η έλλειψη σειριακού αριθμού.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2024, 10:00:14 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 17, 2024, 02:56:47 μμ »

Στα ξενα χαρτονομισματα συνανταται πολυ συχνα το φαινομενο των remainders. Κι επειδη ειναι (σχεδον?) παντα κατα πολυ φτηνοτερα απο τα κανονικα, δινεται η δυνατοτητα σε συλλεκτες να αγορασουν χαρτονομισματα που αλλιως θα ηταν απροσιτα.

Σε ευρω παντως, ομολογω οτι ειναι μαλλον το πρωτο που βλεπω.

Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 17, 2024, 07:08:41 μμ »

ενδιαφερον! αφου εχει μικρο κωδικο τετοιο.. ειναι ειτε απο Σλοβενια ειτε απο φινλανδια... αλλα...!!!

στα φιλανδικα ενω εχουν βρεθει με Ε003, Ε005, Ε006.. δεν εχει βρεθει με Ε004! λογικα ομως θα υπηρχε! μηπως για καποιο λογο δεν κυκλοφορησε.. και τωρα εχουμε τα remainder αυτα;;;

απλα μια σκεψη κανω....
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 20, 2024, 09:21:10 μμ »

απο σλοβενια ειναι και ειναι εξακριβωμενο, και ειναι στην κατηγορία των λαθών απο εκτύπωση, το reminder το γραφει η pmg η οποια σε ευρω εχει βαθια μεσάνυχτα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2024, 09:23:16 μμ από margiriou » Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 21, 2024, 07:00:37 μμ »

απο σλοβενια ειναι και ειναι εξακριβωμενο, και ειναι στην κατηγορία των λαθών απο εκτύπωση, το reminder το γραφει η pmg η οποια σε ευρω εχει βαθια μεσάνυχτα

Εγω έχω την εντύπωση πως ήταν ολοκληρο φυλλο χωρις αρίθμηση και κόπηκε σε επιμερους χαρτονομισματα. Δεν μπορω να εξηγησω οτι και τα δυο εχουν τον ιδιο καλο βαθμο. Μου φαινεται απιθανη συμπτωση να βρεθηκαν και τα δυο στην κυκλοφορια και να επεζησαν στην ιδια κατασταση. Αν ισχυει το παραπανω, λογικα θα υπαρχουν και αλλα παρομοια της σειρας Ε004. Γνωριζεις κατι επιπλεον για αυτα;
Καταγράφηκε

silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 21, 2024, 07:10:38 μμ »

Και για ακυκλοφόρητο χαρτονόμισμα το AU55, είναι περίεργο. Λογικά κυκλοφόρησε και βρέθηκε μετά.
Λογική εξήγηση δίνω, δεν γνωρίζω.
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 21, 2024, 11:35:14 μμ »

Η δίκη μου άποψη είναι ότι τα συγκεκριμένα όπως και άλλες αντίστοιχες περιπτώσεις (ατελούς ή λανθασμένης εκτύπωσης, ακόμα και remainder), βγαίνουν παρατύπως από τα νομισματοκοπεία από επιτήδειους, ώστε να διοχετευθούν στην συλλεκτική αγορά.

Δεν υπάρχει περίπτωση να διαφεύγουν από τους αυστηρότατους ποιοτικούς ελέγχους και να μπαίνουν κανονικά στην νόμιμη κυκλοφορία.
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 22, 2024, 12:16:40 πμ »

Και για ακυκλοφόρητο χαρτονόμισμα το AU55, είναι περίεργο. Λογικά κυκλοφόρησε και βρέθηκε μετά.
Λογική εξήγηση δίνω, δεν γνωρίζω.

Αγαπητέ Μιχάλη η έκπτωση βαθμού ενός χαρτονομίσματος από αυστηρώς ακυκλοφόρητο σε AU55, δεν προκύπτει αποκλειστικώς από την κυκλοφορία του και την συμμετοχή του σε οικονομικές συναλλαγές. Μπορεί πολύ εύκολα να συμβεί από απρόσεκτους και κακούς χειρισμούς.

Άλλωστε η συνύπαρξη δυο παρόμοιων ατελών χαρτονομισμάτων με σύμπτωση βαθμού, ενισχύει το σενάριο ότι πάνε.. πακέτο και δεν βρέθηκαν τυχαία μαζί μετά από κανονική κυκλοφορία.

Θα μπορούσε επίσης και ο φίλος «vangelis» που άνοιξε το συγκεκριμένο θέμα, να μας διαφωτίσει με λίγα στοιχεία επιπλέον, σχετικά με τον εντοπισμό ή την προέλευση των εν λόγω χαρτονομισμάτων..
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 22, 2024, 12:38:34 μμ »

Τα εδειχνε καποιος ξενος στο fb σε ομαδα του εξωτερικου χωρις καμια επιπλεον πληροφορια. Οι φωτο που ανεβασα προερχονται απο το site της pmg. Μου φανηκαν ενδιαφεροντα και θελησα να τα μοιραστω εδω. Δεν ξερω κατι παραπανω. Αλλα και μενα μου κανει την αισθηση οτι ειναι δουλεια εκ των εσω
Καταγράφηκε

silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 22, 2024, 03:46:16 μμ »

Η δίκη μου άποψη είναι ότι τα συγκεκριμένα όπως και άλλες αντίστοιχες περιπτώσεις (ατελούς ή λανθασμένης εκτύπωσης, ακόμα και remainder), βγαίνουν παρατύπως από τα νομισματοκοπεία από επιτήδειους, ώστε να διοχετευθούν στην συλλεκτική αγορά.

Δεν υπάρχει περίπτωση να διαφεύγουν από τους αυστηρότατους ποιοτικούς ελέγχους και να μπαίνουν κανονικά στην νόμιμη κυκλοφορία.


Όσο για αυτά που αναφέρεις, συμφωνώ και εγώ απολύτως!
Αλλά πάντα υπάρχει και η εξαίρεση στον κανόνα. Τόσα και τόσα error έχουμε δει άλλωστε.
Τώρα Για τα συγκεκριμένα 20ευρα, έχω μία μικρή αμφιβολία. Το AU55 δεν μου κάθετε καλά για να έχει
βγει '' απο μέσα ''. Και θα δώσω ένα παράδειγμα.
Κάποια στιγμή εμείς εδώ τυπώσαμε 10ευρα(πρώτη σειρά) χωρίς ταινία ασφαλείας. Κάποιοι το γνωρίζετε.
Αυτά λοιπόν τα 10ευρα ''περάσαν''. Κάποια μάλιστα βγήκαν στην κυκλοφορία. Όταν το  πήραν χαμπάρι, τα είδαν οι
ταμίες και το αναφέραν στον προιστάμενό τους και σταμάτησαν να τα δίνουν.
Από αυτά κάποια ''κρατηθήκαν'' απο τους ίδιους. Αλλά λόγο της επικινδυνότητας να μην φανερωθούν, τα κράτησαν
για εύλογο χρονικό διάστημα και μετά τα πουλήσαν. Όλα μα όλα λόγο κακής φύλαξης ήταν χαμηλά MS και AU  
Για αυτό έχω μία μικρή επιφύλαξη. Πολλά μπορεί να έχουν συμβεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2024, 03:47:11 μμ από silahim » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences