Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 06, 2024, 02:08:52 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περι Γραμματικης  (Αναγνώστηκε 23966 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 28, 2015, 07:34:52 μμ »

Βρε Κώστα, για αυτό άνοιξα τη συζήτηση. Και η Γκάμπια, για παράδειγμα, στους χάρτες γράφεται The Gambia.

Καλώς ή κακώς, το θέμα "Αλαμέιν" πιάνει τουλάχιστον τέσσερα κεφάλαια της γραμματικής:
- Πώς μεταφέρονται τα ξένα ονόματα στα Ελληνικά.
- Πώς γράφουμε ονομασίες που περιέχουν άρθρα (και άλλα μέρη του λόγου) και... τι από αυτά γράφουμε με κεφαλαία και τι με μικρά.
- Πώς αποφεύγουμε τις αμερικανιές και γενικότερα τη μεταφορά κανόνων άλλων γλωσσών στα Ελληνικά.
- Τη ζημιά που προκαλούν (σε όλες λίγο-πολύ τις γλώσσες) οι "ορολογίες ειδικότητας".

Από εκεί και πέρα, όποιος θέλει να το φιλοσοφήσει, ας το φιλοσοφήσει. Όποιος δεν θέλει, ας μην το φιλοσοφήσει...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 28, 2015, 07:55:27 μμ »

ορολογιες ειδικότητας?
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 28, 2015, 08:18:00 μμ »

Συνήθως τα επιστημονικά συγγράμματα δολοφονούν τη γλώσσα. Είναι ο τομέας που είναι εκτεθειμένος στους μεγαλύτερους κινδύνους, αφενός γιατί υπάρχει η ανάγκη "νέου υλικού", αφετέρου γιατί... ποτέ οι αρμόδιες πανεπιστημιακές σχολές δεν συνεργάζονται με τους φιλολόγους.

Σε κάποιες χώρες που οι Ακαδημίες έχουν την αρμοδιότητα "κανονισμού" της γλώσσας (Γαλλία, Ισπανία), το πράγμα κάπως αντιμετωπίζεται. Στην Ελλάδα που δεν είναι κανείς αρμόδιος, ο καθένας κάνει ό,τι θέλει.

Παραδείγματα μπορείς να βρεις και από τον συλλεκτικό χώρο. Π.χ. κάποτε αναρωτιόμαστε πώς θα μεταφέρουμε στα Ελληνικά το master die. Και... είχαμε τσακωθεί για την "επιμελημένη κοπή"... :-)

(Η έκφραση "ορολογία ειδικότητας" περιλαμβάνει και τις επιστημόνικές ορολογίες, αλλά και κάποιες ορολογίες... όχι ακριβώς επιστημονικές, όπως η συλλεκτική.) :-)
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 28, 2015, 08:27:00 μμ »

Τωρα μπερδευτηκα.Το ιδιο είναι ορολογια ειδικότητας από την ειδικοτητα εππαγγελματος?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2015, 09:01:20 μμ από giannist » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 28, 2015, 10:36:21 μμ »

Τωρα μπερδευτηκα.Το ιδιο είναι ορολογια ειδικότητας και ειδικοτητα εππαγγελματος?
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 28, 2015, 11:45:03 μμ »

Τωρα μπερδευτηκα.Το ιδιο είναι ορολογια ειδικότητας από την ειδικοτητα εππαγγελματος?

Περίπου. Μπορείς να το πεις επαγγελματική ορολογία, αλλά θα αφήνεις έξω τους συλλέκτες (που, και καλά, δεν είναι επαγγελματίες).

Η καθαυτό επαγγελματική ορολογία, όμως, περιλαμβάνει και κάποιες "προχωρημένες" λέξεις, όπως "πιτσικάρω", "φέρετρο" που δεν χρησιμοποιούνται σε βιβλία κλπ.

(Ελπίζω να κατάλαβα σωστά την ερώτησή σου.)
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 29, 2015, 08:06:38 πμ »

Τωρα μπερδευτηκα.Το ιδιο είναι ορολογια ειδικότητας από την ειδικοτητα εππαγγελματος?

Περίπου. Μπορείς να το πεις επαγγελματική ορολογία, αλλά θα αφήνεις έξω τους συλλέκτες (που, και καλά, δεν είναι επαγγελματίες).

Η καθαυτό επαγγελματική ορολογία, όμως, περιλαμβάνει και κάποιες "προχωρημένες" λέξεις, όπως "πιτσικάρω", "φέρετρο" που δεν χρησιμοποιούνται σε βιβλία κλπ.

(Ελπίζω να κατάλαβα σωστά την ερώτησή σου.)
+1
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 29, 2015, 09:55:58 πμ »

Γιωργο στερεψαμε να πιασουμε την ιχνογραφια. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 29, 2015, 10:01:53 πμ »

Είμαι από τους ανθρώπους που δεν μπορούν να τραβήξουν ίσια γραμμή, οπότε από "εικαστικά" μηδέν. Μόνο με φωτογραφία έχω ασχοληθεί, αλλά για αυτά έχω γράψει αρκετά. :-)

Άλλωστε... πρέπει να οργανωθούμε για τα νέα συλλεκτικά προίόντα που θα εκδώσει η χώρα μας. :-)
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 29, 2015, 10:07:10 πμ »

Είμαι από τους ανθρώπους που δεν μπορούν να τραβήξουν ίσια γραμμή, οπότε από "εικαστικά" μηδέν. Μόνο με φωτογραφία έχω ασχοληθεί, αλλά για αυτά έχω γράψει αρκετά. :-)

Άλλωστε... πρέπει να οργανωθούμε για τα νέα συλλεκτικά προίόντα που θα εκδώσει η χώρα μας. :-)
Για αυτόν το λογο το εγραψα,γιατι είναι σχετικο με το Αθλημα.Ισως εχουμε αναμεσα μας Ταλεντα.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 29, 2015, 10:16:15 πμ »

Δεν το 'πιασα με την πρώτη. :-)
(Τώρα το 'πιασα.)


Άλλωστε, εγώ είμαι ταλέντο στις ιδέες...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 29, 2015, 11:06:37 πμ »

Γιωργο προτείνω Μεγα  πανΕλλαδικο Σαρκασμός διαγωνισμο ιχνογραφιας.Θα ξεκινήσουμε με σχηματισμο κυκλου χωρις διαβητη.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 29, 2015, 01:01:03 μμ »

Γιωργο προτείνω Μεγα  πανΕλλαδικο Σαρκασμός διαγωνισμο ιχνογραφιας.Θα ξεκινήσουμε με σχηματισμο κυκλου χωρις διαβητη.
Γιωργο ευτυχως που το θυμηθηκα,δεν σχολιασες γιατι απετυχε η κυρια Ρεπυση?
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 29, 2015, 02:58:44 μμ »

Για τη Ρεπούση τα έχουμε σχολιάσει με το Μιχάλη 80. Είναι απλώς ψώνιο (η Ρεπούση). (Περισσότερα σε ειδικό ψυχολόγο.)

Από εικαστικά είμαι υπό το μηδέν, οπότε... εγώ δεν...
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 29, 2015, 09:04:01 μμ »

Πολύ όμορφη και ποθητή γυναίκα πάντως ...  Γλώσσα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences