Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 02:44:54 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τι πιστεύεται πως είναι προτιμότερο?
Άμεση συμφωνία με τα σκληρά μέτρα των δανειστών
Να πάμε την διαπραγμάτευση μέχρι τέλους με μικρή οπισθοχώρηση των δα
Απαίτηση να δεχτούν όλους τους όρους μας αλλιώς ΡΗΞΗ
Μονομερής αθέτηση του χρέους

Σελίδες: [1] 2 3 ... 39
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ρήξη ή Συμφωνία;  (Αναγνώστηκε 139224 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 07, 2015, 03:02:23 μμ »

 Κυριολεκτικά με έχει κουράσει αυτή η κατάσταση, και εδώ και καιρό δεν την πολυπαρακολουθώ.

Χρήσιμο συμπέρασμα θα έβγαινε από αυτήν την ψηφοφορία, καθώς αποτελούμε ένα ενδεικτικό κομμάτι της κοινωνίας...

Εγώ ψηφίζω την τρίτη επιλογή και όχι με γνώμονα το προσωπικό μου συμφέρον...
Το να εξακολουθήσουμε να μένουμε σε μια πορεία Βαλκανοποίησης, με ένα χρέος που δεν μπορεί να εξυπηρετηθεί παρά μόνο με ανθρωποθυσίες, δεν με βρίσκει σύμφωνο...

Αρκετά, ούτε είμαι διατεθειμένος να ζήσω την υπόλοιπη ζωή μου, με φόβο... Ούτως ή άλλως, όλα είναι εφήμερα...
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 07, 2015, 03:47:14 μμ »

Καλό θα ήταν και ένα επιχείρημα με την κάθε ψήφο...
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 07, 2015, 04:11:41 μμ »

   Και εμένα με έχει κουράσει , και πολλούς Έλληνες  πιστεύω  έχει κουράσει , και όλους σχεδόν τους Ευρωπαίους έχει κουράσει.
   Και είναι άκρως επιζήμια για τα οικονομικά συμφέροντα του τόπου.  Γιατί ποιος ξένος θα επενδύσει τα ωραία του λεφτά σε μια χώρα με αβέβαιο νομισματικό μέλλον ( ευρό ή δραχμή ) ;   Και ποιος Έλληνας θα αφήσει τα ωραία του λεφτά στις ελληνικές τράπεζες με τον φόβο Grexit ή haircut ή έλεγχο/ περιορισμό κίνησης κεφαλαίων;
   Διαφωνώ με το ότι "αποτελούμε ένα ενδεικτικό κομμάτι της κοινωνίας..." , καθώς πιστεύω ότι η μεγάλη πλειοψηφία των ενεργών μέλλων είναι εισοδηματικά αρκετά πάνω από τον μέσο όρο των Ελλήνων.
   Δεν θα ψηφίσω κανένα από τα τρία γιατί δεν συμφωνώ με κανένα.
1.  Άμεση συμφωνία με σκληρούς όρους δανειστών.
   Είναι κοινωνικά άδικο και επιπλέον αποσκοπεί την παραδειγματική ταπεινωτική τιμωρία της ελληνικής κυβέρνησης ώστε να κάμψει τους κοινωνικούς αγώνες σε όλη την Ευρώπη  και να εξαλείψει κάθε προσπάθεια για κοινωνικές διεκδικήσεις πανευρωπαϊκά.
2.  Να πάμε την διαπραγμάτευση μέχρι τέλους με μικρή οπισθοχώρηση των δα
   Η χρονοβόρα διαδικασία είπα πιο πάνω ότι την θεωρώ επιζήμια και ανέπτυξα τους λόγους.
3.  Απαίτηση να δεχτούν όλους τους όρους μας αλλιώς ΡΗΞΗ
   Λάθος . Η ελληνική πλευρά σε πάρα πολλά θέματα έχει λάθος.  Είναι αδύνατον σε χώρα 10.000.000 να έχουμε 3.000.000 συνταξιούχους , με υψηλές συντάξεις πάνω από το επίπεδο που αντέχουν τα ασφαλιστικά ταμεία και πάνω από το επίπεδο που αντέχει να τα επιδοτεί ο κρατικός προϋπολογισμός . Η ρήτρα μηδενικού ελλείμματος είναι η μόνη βιώσιμη λύση για το ασφαλιστικό.
Αποκρατικοποιήσεις / ιδιωτικοποιήσεις πρέπει να γίνουν . Αξιολόγηση δημοσίων υπαλλήλων πρέπει να γίνει. Απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων πρέπει να γίνουν , και το λέω εγώ που είμαι δημ. υπάλληλος.
Και πολλά άλλα ...

   Επειδή έχω το θάρρος της γνώμης μου θα πω την δική μου επιλογή :

4.  Ούτε καν προσπάθεια επίτευξης συμφωνίας . Το ελληνικό χρέος είναι μη βιώσιμο , προ πολλού είναι μη βιώσιμο. Μονομερής αθέτηση του χρέους , μονομερής  άρνηση πληρωμής του χρέους , μονομερής-οικειοθελής έξοδος από το ευρώ. Έκδοση εθνικού νομίσματος . Στροφή στην εγχώρια παραγωγή με πρωταρχικό στόχο την αυτάρκεια κατ΄αρχήν σε τρόφιμα ...
   Τα έχω σκεφτεί καλά αυτά που γράφω , έχω σκεφτεί τις συνέπειες και τις προεκτάσεις τους και δεν αποτελούν μόνο δική μου άποψη , αλλά και αρκετών πολιτικών , οικονομολόγων Ελλήνων και ξένων .
   Μη βαράτε όλοι μαζί  , ένας - ένας παρακαλώ ...  

 
 
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 07, 2015, 04:14:38 μμ »

Εγώ ψήφισα την τρίτη επιλογή με γνώμονα τις νεώτερες γενιές. Χωρίς πολλά λόγια δε βλέπω τι μέλλον μπορεί να έχουν στη σημερινή Ευρώπη των τραπεζών και όχι των ανθρώπων.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 07, 2015, 04:22:13 μμ »

Μιχάλη, αν και το είχα σκεφτεί σαν επιλογή , δεν το είχα βάλει, γιατί δεν είναι μια ρεαλιστική επιλογή που έχει η τρέχουσα κυβέρνηση.

Την προσέθεσα την επιλογή, αλλά θεωρώ ότι ως τις επόμενες εκλογές, δεν θα είναι ένα πραγματικό ενδεχόμενο...

Αν παμε σε Ρήξη, θα είναι ένα πιθανό ενδεχόμενο...
Καταγράφηκε
vasilisxXx21
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 277


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 07, 2015, 04:23:59 μμ »

μαζι με το μιχαληδεν οδηγει πουθενα  ολο αυτα 5 χρονια τους πληρωνουμε και ειμαστε χοιροτερα απο 2010
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 07, 2015, 04:26:06 μμ »

Εγώ ψήφισα την τρίτη επιλογή με γνώμονα τις νεώτερες γενιές. Χωρίς πολλά λόγια δε βλέπω τι μέλλον μπορεί να έχουν στη σημερινή Ευρώπη των τραπεζών και όχι των ανθρώπων.
Και γω την τριτη επιλογη ψηφισα ..αλλα δε με χαλει τιποτα ...
Να προσθεσω μονο ..το πιο σημαντικο κατα την αποψη μου.."ενεργειακη αυταρκεια"
Υ1Γ..ουτε γω υποφερω ..ζοριζομαι ..αλλα δεν υποφερω παρ οτι τα παιδια μου ειναι 18 και 19 ..φοιτητες
 ..10 ωρα εργασιας ..καταγεγραμμενα "επισημα" 7ωρα  400 το μηνα δεν ονειρευομαι για αυτα..δεν φανταστηκα ποτε να τα κανω δουλους
Καλυτερα δυο προβατακια..και βουνο που χει καθαρο αερα..και οπου μας βγαλει
ΥΓ2..Αν με ρωτησεις "φοβασε?"....ΝΑΙ φοβαμε...αλλα θα το ξεπερασω Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 07, 2015, 04:29:25 μμ »

Με την τρίτη λύση , ακόμη και αν μας χαρίσουν το σύνολο των χρεών άμεσα - τώρα ,
του χρόνου (2016) θα έχουμε πάλι  ελλειμματικό προϋπολογισμό και ανάγκη δανειοδότησης ,
αν δεν γίνουν αλλαγές στο παραγωγικό οικονομικό μοντέλο της χώρας.
Το σύνολο των ετήσιων ελλειμμάτων θα δημιουργήσουν σε λίγο και πάλι ένα βουνό χρέους.

Επίσης πρέπει να γίνει κάτι με το ισοζύγιο εμπορικών συναλλαγών.
Πότε θα σταματήσουμε να εισάγουμε και να καταναλώνουμε υπερπολλαπλάσια από αυτά που παράγουμε σαν χώρα ;;;

Εμπόριο:  Εξαγωγές - εισαγωγές = 0  ή και μεγαλύτερο του 0
Kρατικός προϋπολογισμός:  Έσοδα - έξοδα = 0  ή και μεγαλύτερο του 0
Aνάγκες για κρατικό δανεισμό : Μηδενικές.

Απλά πράγματα.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 07, 2015, 04:31:27 μμ »

και εγω ψηφιζω το 4 του Μιχαλη ,μην τα θελουμε ολα δικα μας,μεταρυθμισεις επρεπε να γινουν απο χθες,το χρεος ειναι μη βιωσιμο,αλλα θα πω και το αλλο τι δουλεια εχει ο Ελληνας πολιτης να τραβα τοσα για να σωθουν οι τραπεζες το παραδειγμα της Ισλανδιας ειναι νωπο(2009) κρατικοποιηση 1-2 τραπεζων και οι υπολοιπες να πανε να βρουνε την ακρη μονες τους,ο Ισλανδος πρωθυπουργος θυμαμαι για την τραπεζα επενδυσεων ειχε δηλωσει οτι κανεις ισλανδος πολιτης δεν εχει επενδυση σαυτη την τραπεζα αλλα ειναι ολα ξενα φαντς αρα γιατι να τινω χειρα βοηθειας σε κατι που δεν εχω συμπραξει;;;ετσι ειναι και εδω ξερανε οι τραπεζες ,ληστευανε με ληστρικα επιτοκια τον μεροκαματιαρη και ας ηξεραν οτι δεν εχει να αποπληρωσει το δανειο που του δωσαν τηλεφωνικα 15,30 το μεσημερι επαιρναν και φωναζαν οτι εισαι ο τυχερος δικαιουσε δανειο 3000ε για διακοπες κτλ...λοιπον στην Ισλανδια οι πολιτες ψηφισαν οχι τροικα οχι δντ πηραν τα μετρα τους ,διαλυσανε οι τραπεζες που εφεραν αυτο το χαλι και ειχαν υφεση 15 τοις εκατο το 2013 τοτε που εμεις με σκληρα μετρα αντιλαικα και βαναυσα ειχαμε 14 τοις εκατο υφεση ,απο περυσι δε εχουν μπει σε τροχια αναπτυξης...λυση υπαρχει αλλα αν δεν εξασφαλισουν πληρως την εκμεταλευση  του φυσικου μας πλουτου και την φτωχοποιηση του λαου σε μεροκαματο για να ερθουν οι ΄΄επενδυτες΄΄και να βρουν μισθους ουγκαντας φως στο τουνελ δεν θα υπαρχει...οποτε ψηφιζω το 4 και ολιγον 3 Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 07, 2015, 04:33:45 μμ »

@ μιχάλης

 Διαφωνώ με το ότι "αποτελούμε ένα ενδεικτικό κομμάτι της κοινωνίας..." , καθώς πιστεύω ότι η μεγάλη πλειοψηφία των ενεργών μέλλων είναι εισοδηματικά αρκετά πάνω από τον μέσο όρο των Ελλήνων.

Συμφωνώ ότι ίσως κατά μέσο όρο να είμαστε πάνω από τον μέσο όρο της κοινωνίας, αλλά νομίζω ότι είμαστε και άνθρωποι από όλους τους χώρους και όλα τα εισοδήματα...
Και παρόλο που είμαστε σε καλύτερη μοίρα, βλέπω τα ποστοστά να είναι συντριπτικά υπερ, της αδιάλακτης στάσης της κυβέρνησης ή και ακόμα υπέρ της ρήξης... Πόσο μάλλον αυτοί που έχουν ακόμη λιγότερα να χασουν ή και τίποτε...

Επομένως ήδη βγαίνει ένα ενδεικτικό συμπέρασμα...
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 07, 2015, 04:35:41 μμ »

Παράθεση
Και παρόλο που είμαστε σε καλύτερη μοίρα, βλέπω τα ποστοστά να είναι συντριπτικά υπερ, της αδιάλακτης στάσης της κυβέρνησης ή και ακόμα υπέρ της ρήξης... Πόσο μάλλον αυτοί που έχουν ακόμη λιγότερα να χασουν ή και τίποτε...

Επομένως ήδη βγαίνει ένα ενδεικτικό συμπέρασμα...

Σωστός
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 07, 2015, 04:38:45 μμ »

Είναι αδύνατον σε χώρα 10.000.000 να έχουμε 3.000.000 συνταξιούχους , με υψηλές συντάξεις πάνω από το επίπεδο που αντέχουν τα ασφαλιστικά ταμεία και πάνω από το επίπεδο που αντέχει να τα επιδοτεί ο κρατικός προϋπολογισμός .

Κυνηγώντας το δέντρο δε βλέπουμε το δάσος. Θέλω να πω ότι κοιτώντας μόνο τους αριθμούς δεν εστιάζουμε στην αιτία του προβλήματος που είναι η γήρανση του πληθυσμού λόγω υπογεννητικότητας. Οι συνταξιούχοι θα αυξάνονται, αλλά οι νέοι αντιστρόφως ανάλογα θα μειώνονται μιας και η ανεργία ή οι χαμηλοί μισθοί θα αποτελούν τροχοπέδη για τη δημιουργία οικογένειας και τις γεννήσεις.
Και με τις απολύσεις αρκετών δημοσίων υπαλλήλων, που τους έχουν στοχοποιήσει τα πουλημένα ΜΜΕ και ο κόσμος τους θεωρεί ως τους υπεύθυνους της κρίσης, το πρόβλημα θα μεγαλώσει κι άλλο.  
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 07, 2015, 04:38:51 μμ »

Δε σας λέω τι ψήφισα  Γλώσσα  Σαρκασμός Σαρκασμός

Γιάννης Ζουγανέλης - Πες τους να πα να γαμηθούνε... (οε οε οεεοε)
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 07, 2015, 04:42:08 μμ »

Δε σας λέω τι ψήφισα  Γλώσσα  Σαρκασμός Σαρκασμός

Ή το 2 ή το 3 ή το 4. Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 07, 2015, 04:55:40 μμ »

Δε σας λέω τι ψήφισα  Γλώσσα  Σαρκασμός Σαρκασμός

Ή το 2 ή το 3 ή το 4. Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα

Μπράβο  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη    Πως το πέτυχες   Απορία
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Σελίδες: [1] 2 3 ... 39
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences