Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 12:52:30 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Compass Magnetic Marching Mark 1 - του Παππού μου.  (Αναγνώστηκε 2539 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« στις: Μάιος 30, 2015, 12:40:36 μμ »

Αυτή η Πυξίδα έχει ιδιαίτερη Ιστορία, κατά κάποιο τρόπο είναι και αυτή μέρος της Ιστορίας της δικής μου Οικογένειας... Ας κάνουμε όμως κάποιες συστάσεις, ο παππούς μου, Έλληνοκύπριος της Αιγύπτου, γεννηθείς το 1912, τον Οκτώμβριο του 1944 κάτατάχθηκε Εθελοντής στην τότε Ε.Β.Α (Ελληνική Βασιλική Αεροπορία). Και μιας και ήταν πολύγλωσσος (γνώριζε 5 γλώσσες), των έστειλαν ως Διερμινέα - Μεταφραστή στη Νότιο Ροδεσία (σημερινή Ζιμπάμπουε) όπου υπηρέτησε τόσο σαν διερμινέας - Μεταταφραστής αλλά και ως εκπαιδευτής, των νέων Αεροναυτήλων που θα υπηρετούσαν στα Βομβαρδιστικά.

Τώρα λίγα λόγια για την πυξίδα που συνέλεξα, είναι Βρετανικής κατασκευής, χρησιμοποιήθηκε από την Αεροπορία αλλά και από τους Αλεξιπτωτιστές, και το ναυτικό (για αυτό δεν είμαι 100% σίγουρος). Έγινε χρήση της και από της Ελληνικές δυνάμεις οι οποίες πολεμούσαν στην Μέση Ανατολή, oι οποίες πολέμησαν  στο πλευρό των Βρετανών και και της Κοινοπολιτείας.

(Εάν γνωρίζει κάποιος πρόσθετη πληροφορία για το συγκεκριμένο κειμήλιο δεκτή.)

Φιλικά Newton1643
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2015, 01:31:44 μμ από Newton1643 » Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 30, 2015, 09:08:19 μμ »

Όμορφη πυξίδα, κατασκευασμένη από την "The Gramophone Company Limited". Ταιριάζει χρονολογικά με την περίοδο ένταξης του παππού σου στην ΕΒΑ, καθώς το συγκεκριμένο υπόδειγμα κατασκευάστηκε και μπήκε σε υπηρεσία το 1945.

Το "βέλος" που βρίσκεται στο πίσω μέρος είναι η σφραγίδα αποδοχής από το War Department, χαρακτηριστική για τα στρατιωτικά αντικείμενα της Μ. Βρετανίας και της Κοινοπολιτείας.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 30, 2015, 10:06:12 μμ »

Oντος πολυ ωραια πυξιδα και ακομα καλυτερη η ιστορια που  τη συνοδευει. Υπαρχουν και αλλα πραγματα στη συλλογη σου φιλε  Newton1643 ??
Καταγράφηκε
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 31, 2015, 07:38:06 πμ »

giorgos_p Ευχαρηστώ πολύ για τις πρόσθετες πληροφορίες όντος χρησιμοποιήθηκε το 1945, και μάλιστα ο Παππούς μου αποστρατεύτηκε στα τέλη του 1945.

yiorgos131313 Nαι υπάρχουν αρκετα πράγματα στη συλλογή μου τα οποία σιγά - σιγά θα τα ανεβάσω στο στέκι παραθέτοντας ένα μέρος της Ιστορίας του που μου είναι γνωστή.

Newton1643
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2015, 07:51:18 πμ από Newton1643 » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences