Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 06:53:04 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ανιχνευτές Μετάλλων  (Αναγνώστηκε 11904 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 29, 2015, 11:35:30 πμ »


Στη αμμουδιά στην παραλια σου επιτρέπουν να σκαλίζεις την άμμο μεχρι βάθος 15 εκατοστά.

Οποιαδήποτε υπηρεσία ερθει τη στιγμη που εισαι στην παραλια και ψάχνεις για κοσμήματα και χαμένα κέρματα των κολυμβητών εισαι απόλυτα καλυμμένος.
[/quote

[/color]Δεν αμφιβαλω καθολου για αυτά που λες αλλα που θα βρω την αντιστοιχη νομοθεσια ,  

 Με βλεπω ένα πρωινο με το μηχανημα μου ( της πλακας είναι τοχει φερει ενας θειος από αμερικη του μικρου 100$ αξιας για ψαξιμο στις παραλιες )) να σκαλιζω όπως το λες την παραλια και σε κλασματα δευτερολεπτων τουλάχιστον δυο αστυνομικα ειδοποιημένα από τους περισσοτερους γειτονους ότι ψαχνω για αρχαια , χρυσα νομισματα και ότι μπορεις να φανταστείς.  με βλεπω συνοδεια στην ασφαλεια και αυτοφορο?? Ο αστυνομικο ς  που θα ερθει είναι γνωστης του νομου ?? και αν εχω ένα αντιγραφο του νομου ότι ιεμαι νομιμος , τι θα μου πει συγνωμη που σας ενοχλησα ?? Και αν είναι κανενας από τους παλιους σπρωχνόμαστε και λιγο οι πιο νεοι θαναι πιο ανοιχτόμυαλοι . Αν εχω το νομο όπως τα λες και ανεβω στο τμημα τους καταθεσω ένα αντιγραφο τους ενημερωσω ότι παω θαναι όλα καλα .
Βλεπω να μου λενε ναι μεν αλλα ξερεις δεν είναι ακριβως ετσι ,,,
Καταγράφηκε
KOKO-27
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 618


god of war


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 29, 2015, 12:00:56 μμ »

ιδια ιστορια οπως με τα αρχαια νομισματα,
αδειες και τρεχα γυρευε.
Καταγράφηκε

δεν χανω ποτε.... η κερδιζω η μαθαινω.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 29, 2015, 12:27:46 μμ »


Στη αμμουδιά στην παραλια σου επιτρέπουν να σκαλίζεις την άμμο μεχρι βάθος 15 εκατοστά.

Οποιαδήποτε υπηρεσία ερθει τη στιγμη που εισαι στην παραλια και ψάχνεις για κοσμήματα και χαμένα κέρματα των κολυμβητών εισαι απόλυτα καλυμμένος.
[/quote

[/color]Δεν αμφιβαλω καθολου για αυτά που λες αλλα που θα βρω την αντιστοιχη νομοθεσια ,  

 Με βλεπω ένα πρωινο με το μηχανημα μου ( της πλακας είναι τοχει φερει ενας θειος από αμερικη του μικρου 100$ αξιας για ψαξιμο στις παραλιες )) να σκαλιζω όπως το λες την παραλια και σε κλασματα δευτερολεπτων τουλάχιστον δυο αστυνομικα ειδοποιημένα από τους περισσοτερους γειτονους ότι ψαχνω για αρχαια , χρυσα νομισματα και ότι μπορεις να φανταστείς.  με βλεπω συνοδεια στην ασφαλεια και αυτοφορο?? Ο αστυνομικο ς  που θα ερθει είναι γνωστης του νομου ?? και αν εχω ένα αντιγραφο του νομου ότι ιεμαι νομιμος , τι θα μου πει συγνωμη που σας ενοχλησα ?? Και αν είναι κανενας από τους παλιους σπρωχνόμαστε και λιγο οι πιο νεοι θαναι πιο ανοιχτόμυαλοι . Αν εχω το νομο όπως τα λες και ανεβω στο τμημα τους καταθεσω ένα αντιγραφο τους ενημερωσω ότι παω θαναι όλα καλα .
Βλεπω να μου λενε ναι μεν αλλα ξερεις δεν είναι ακριβως ετσι ,,,

Δεν το επιασες ακριβως.
Εισαι καλυμμενος για ερευνα με ανιχνευτη και μεχρι 15 εκατοστα σκαψιμο, μονο εαν εχεις βγαλει αδεια ερευνας για την συγκεκριμενη παραλια και την εχεις μαζι σου..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 29, 2015, 01:59:30 μμ »

Έχει συμβεί σε γνωστό μου που έχει ανιχνευτή πρόσφατα να έχει πάει για ερευνα σε μια μεγάλη παραλία της Καλογριας που έχουμε εδω κοντά.Όπως λοιπόν έπαιζε με το παιχνίδι του έσκασε μύτη περιπολικό απο κοντινή περιοχή (Κ.Αχαια).Τι κάνετε εδώ κύριε του λέει ο αστυνομικός.Ακριβώς αυτό που αναγράφεται στην άδεια που έχω απαντά αυτός.Μπορώ να δω τι είναι αυτό που μου λέτε λέει ο αστυνομικός.Ορίστε η άδεια έρευνας του λέει ο φίλος και πάρτε και την άδεια κατοχής του μηχανήματος .
Αφού διάβασε τις άδειες ο αστυνομικός του ζήτησε συγνώμη για την ενόχληση και το έριξε στην πλάκα ρωτώντας τον πως δουλευει το μηχάνημα και να του κάνει και μια επίδειξη αν μπορούσε.
Αφου του έκανε για λίγα λεπτά παρέα βλέποντας και τα κέρματα που ανακάλυπτε ο φίλος καθε λίγο στην αμμουδιά τον χαιρέτισε ευγενικά και αποχώρησε.
 Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Mikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 29, 2015, 02:15:13 μμ »

Μου φαίνετε άνοιξα θεματάρα Χαμόγελο χαχχα ωραία πράγματα ακούγονται όμως. Και ακούγοντας διάφορες εμπειρίες μαθένεις περισσότερα απο οτι να ψάχνεις στο ιντερνετ...
Απ οτι συμπέρανα λοιπόν το θέμα της κατοχής είναι τυπική διαδικασία το πρόβλημα είναι οταν αρχίσεις το ψάξιμο. Επίσεις συμπέρανα οτι πολλοί απο δω μέσα είναι γνώστες του αντικειμένου χαχαχαχα
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 29, 2015, 02:31:11 μμ »

Οποιοδήποτε θέμα ανοίξει και έχετε απορίες εφόσον το γνωρίζουμε δεν είναι αστείο . Καλό είναι όποιος γνωρίζει να καταθέτει την άποψη του.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 29, 2015, 03:16:11 μμ »

Η μαγκιά είναι να σε βλέπουν όλοι στην παραλία και να νομίζουν οτι παιζεις με την άμμο σαν τα παιδάκια ενώ εσύ βγάζεις δίευρα και δακτυλίδια.Πάρτε μάτι κι ένα σχέδιο που μοιάζει με παιγχνίδι αλλά το βάθος ανίχνευσης για κέρματα φτάνει τα 16 εκατοστά άνετα.Οποιος είναι μάγκας και το φτιάξει είναι ωραίος.
Μια ερώτηση σχετικά με αυτό.Αυτές οοι ιδιοκατασκευές που είναι πολύ πρόχειρες χρειάζονται κι αυτές άδεια;Και πάλι αν χρειάζεται ,τί να πάς να δειλώσεις,τη μυγοσκοτώστρα που την έκανε ο άλλος ανιχνευτή;
Πάντως για όσους θα γελάσουν με αυτό που έβαλα θα σας πώ οτι γνωστός μου έχει φτιάξει 5-6 απο δαυτά και δεν υστερούν σε τίποτε απο τους επαγγελματικούς.Πρόσφατα δε ανακάλυψε και κόλπο με ευαισθησία σε αυτά τα ανιχνευτάκια Σαρκασμός . Πήγε σε ένα βουνό με ένα τέτοιο ,τον πλησιάζει κάποιος και του λέει τί είναι αυτό; Κι εκείνος του λέει ένα παιχνίδι Μεγάλο χαμόγελο Το έχαψε κανονικά.Και ρωτάω εγώ τωρα,πώς θα δηλώσεις ανιχνευτή που είναι κατασκευασμένος απο σωληνάκια για καζανάκια ,πηνιο με βίδες και πηνίο ανίχνευσης απο θήκη cd; Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Πάρτε μάτι τί γίνεται;

https://www.youtube.com/results?search_query=bfo+metal+dedector

http://www.easytreasure.co.uk/bfo.htm

Μπορεί να φαίνεται εύκολο αλλά δεν είναι.Θέλει μεγάλη προσοχή και ακρίβεια στα πηνια αλλιώς θα βγεί μάπα. Κλείσιμο ματιού Οποιος κατέχει απο ηλεκτρονικά ,καλά πειράματα. Στριφογύρισμα ματιών
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2015, 03:56:46 μμ από Sp1 » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 29, 2015, 04:38:01 μμ »

Θα τον πιστοποιήσεις στο υπουργείο εμπορίου ως ανιχνευτή, μετά θα φροντίσεις για τις πιστοπιήσεις ασφάλειας (CE κλπ) και μετά θα πας στο υπουργείο πολιτισμού, χεχε...


Μεταξύ σοβαρού και αστείου, κάπως έτσι είναι. Αυτός που έφτιαξε το αεροπλάνο στη Φλώρινα (υποθέτω) ότι κάπως έτσι έκανε. Πρώτα το πιστοποίησε στο υπουργείο εμπορίου ως αεροπλάνο, μετά έψαξε να βρει να το "νηολογήσει" κλπ...
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 29, 2015, 04:48:18 μμ »

Αυτος με το αεροπλάνο δεν το έκανε στην Ελλάδα γιατι τον είχαν πρήξει και πήγε στην Ιταλία φίλε Sac... Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 29, 2015, 07:11:34 μμ »

Αγαπητέ μου, καταρχήν το είπαμε και το ξαναλέμε ότι στην Ελλάδα χρειάζονται πολλές διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις, αλλά οι κυβερνήτες μας ασχολούνται με συντεχνιακά συμφέροντα. Οι μεν των συμβολαιογράφων, οι δε της ΠΟΣΠΕΡΤ κλπ.

Το κείμενο για το αεροπλάνο μας λέει ότι το νηολόγησε στην Ιταλία, δεν μας λέει τα προηγούμενα στάδια. Για να φτιάξεις ένα αυτοκίνητο πρέπει πρώτα να καταχωρήσεις τις όποιες "ευρεσιτεχνίες" στο υπουργείο εμπορίου και μετά να πιστοποιήσεις το αυτοκίνητο στο υπουργείο μεταφορών (ότι τσουλάει, δεν είναι επικίνδυνο, δεν παραβιάζει τη νομοθεσία για τα καυσαέρια και δεν ξέρω τι άλλο). Για να το κυκλοφορήσεις όμως και να το διαθέτεις για test drive σε υποψήφιους πελάτες, χρειάζεσαι και πινακίδες κυκλοφορίας και αυτό είναι το αντίστοιχο της νηολόγησης του αεροπλάνου. Βέβαια, το πιθανότερο είναι να έκανε όλες τις διαδικασίες στην Ιταλία...
(Δεν τα κατέχω λεπτομερώς, οπότε, ας μην πω περισσότερα.)

Θα πω όμως αυτό: Ένας από τους λόγους που είμαι υπέρ της Ευρωπαϊκής Ένωσης (αλλά και της ευρωπαϊκής ενοποίησης) είναι και αυτός. Δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου στην Ελλάδα; Κανένα πρόβλημα, πετάγεσαι στη Βουλγαρία, στην Ιταλία ή στη Γερμανία και την κάνεις. :-)
(Και όσο προχωράει η ευρωπαϊκή ενοποίηση - λέμε, τώρα - τόσο θα υποχρεωνόμαστε να προσαρμάζουμε τη νομοθεσία μας στα πρότυπα των πολιτισμένων λαών. Θα μου πεις... υπάρχουν και παρενέργειες, οπως οι γάμοι των ομοφυλοφίλων. Πράγματι, ουδέν καλόν αμιγές κακού. Αν είναι να μπορεί να πάρει άδεια κανείς για να πουλήσει αεροπλάνο σε μια εβδομάδα, ας επιτραπούν και οι γάμοι των ομοφυλοφίλων. Αν, βέβαια, μείνουμε μόνο στους γάμους των ομοφυλοφίλων και αγνοήσουμε τις διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις που χρειάζεται η βιομηχανική ανάπτυξη, τότε... να λείπει το βύσσινο...)



Αυτος με το αεροπλάνο δεν το έκανε στην Ελλάδα γιατι τον είχαν πρήξει και πήγε στην Ιταλία φίλε Sac... Μεγάλο χαμόγελο

Με δύο λόγια, έγραψα τι (περίπου) πρέπει να κάνει, δεν έγραψα ότι θα τα καταφέρει κιόλας, χεχε....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2015, 07:22:51 μμ από sac » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences