Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:26:18 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: World's first gold and silver banknotes  (Αναγνώστηκε 2876 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
theofanis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 30, 2015, 12:13:54 μμ »

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Είμαι νέο μέλος που πολύ πρόσφατα ανακάλυψα το forum μετά από αναζήτηση πληροφοριών όσον αφορά μια συλλογή που βρήκα στην αποθήκη του πατέρα μου. όπως γράφει και ο τίτλος είναι η πλήρης συλλογή απο τον Ελληνικό συλλεκτικό κύκλο (World's first gold and silver banknotes) που κυκλοφορησε σε 20.000 αντίγραφα (αν αληθεύει ένα πιστοποιητικό που περιέχει το κουτί).. Γνωρίζει κάποιος την τιμή του και αν αξίζει τον κόπο να το δώσω ή να το κρατήσω περιμένοντας να πάρει μεγαλύτερη αξία στο μέλλον..
ευχάριστώ προκαταβολικά και συγνώμη αν παραβαίνω κάποιον απο τους όρους του forum γράφοντας εδω χωρις να έχω συστηθει πρώτα.. Χαμόγελο 
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 30, 2015, 12:21:16 μμ »

Καλημέρα, αγαπητέ μου.

Δυστυχώς, τέτοιου είδους εκδόσεις δεν έχουν συλλεκτική αξία. Αν είναι από πολύτιιμο μέταλλο, έχουν περίπου την αξία του μετάλλου.

Και... είναι απίθανο να πάρουν οποιαδήποτε αξία ποτέ...
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 30, 2015, 01:33:11 μμ »

http://huangfanling.blogspot.gr/2010/08/worlds-first-gold-silver-banknotes.html

ΑΚΡΙΒΩς όπως σου ειπε και ο φιλος πιο πανω εντιπωσιακο μεν αλλα από αξια δεν αποκτα κατι ιδιαιτερο.
Καταγράφηκε
theofanis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 30, 2015, 06:46:30 μμ »

ευχαριστώ πολυ για τις άμεσες απαντήσεις. για να πω την αλήθεια το φαντάστηκα αλλά είπα να ρωτήσω γιατί ποτέ δεν ξέρεις.. σε κάποιο από τα ξένα site διάβασα ότι μπορείς ακόμη σε συγκεκριμένη τράπεζα να το ανταλλάξεις με σημερινά χρήματα με ισοτιμία ~32 usd το ένα 100δολαρο.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 30, 2015, 08:40:59 μμ »

αυτα τα χαρτονομισματα ειναι μεν γα συλλεκτες αλλα δεν ειναι σαν αυτα που κυκλοφορανε εδω... τα του ευρω, δολλαριων ΗΠΑ κτλ...

ειναι επισημα! εχουν τυπωθει απο την κυβερνηση των Αντιγκουα και Μπαρμπουντα! υπαρχουν και απο το  Μπελιζ... διαφορετικα..

αν προσεξεις.. εχουν κανονικα υπογραφες, αριθμο σειρας...

τωρα... δεν ειναι μασιφ χρυσα! ειναι παφιλλα (λεπτο φυλλο) χρυσου και ασημιου πανω σε χαρτι... ειναι ομως κουκλακια! εχω ενα τετοιο!

νομιζω δεν ειναι πια ανταλλαξιμα... αλλα.. δεν ειμαι και σιγουρος... τουλαχιστον τα του Μπελιζ δεν ειναι πια ανταλλαξιμα.. και εκεινα τα ειχε εκδοσει κανονικα η Κεντρικη Τραπεζα του Μπελιζ!

επειδη υπαρχουν διαφορες σειρες...(4 διαφορετικες σειρες απο Αντιγκουα και μια απο Μπελιζ; ) αυτα με τα πειρατικα πλοια της Αντιγκουα Μπαρμπουντα... ο κραους τα εχει κανονικα στους καταλογους του, στο East Caribbean States και τα εχει 40 δολλαρια αμερικης το ενα... τα αλλα ειναι φτηνοτερα...
Καταγράφηκε
anastasios83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 30, 2015, 11:54:36 μμ »

Νικο μηπως εχεις καμοια φωτο με τα πειρατικα της αντιγκουα μπαρμπαντος που ειπες
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 01, 2015, 12:22:05 πμ »

εδω θα τα δεις ολα... και της Αντιγκουα και του Μπελιζ...

θα δεις και τα πειρατικα

http://www.atsnotes.com/catalog/banknotes/topic-gold-banknotes.html

Καταγράφηκε
anastasios83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 01, 2015, 12:23:30 πμ »

Ευχαριστω νικο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences