Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 09:01:12 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Επαναλειτουργία ΕΡΤ κλπ  (Αναγνώστηκε 7596 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
KOKO-27
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 618


god of war


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 12:33:03 μμ »

Και αν αρχιζει να αυξανει τους φορους στα τσιγαρα στα ποτα και στα ξενυχτια η σε οτι αλλο του κατεβει, ετσι ξερω και εγω να κυβερνησω, ετσι ξεραν και οι προηγουμενοι, βαζω φορους, φορους, φορους και εληξε η υποθεση..
Καμμια μεταρυθμιση μαστορα για να λειτουργει η μηχανη του κρατους πιο αποτελεσματικα με τα υπαρχοντα εσοδα δεν εχει?

+100
η βαρια ελληνικη βιομηχανια ΦΟΡΟΙ
Καταγράφηκε

δεν χανω ποτε.... η κερδιζω η μαθαινω.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 01:02:13 μμ »

Ας ξαναλειτουργήσει η ΕΡΤ αλλα να πληρώνονται απο τα κέρδη των διαφημίσεων.
GKcollect ως τώρα συμφωνούσα μαζί σου, με το τελευταίο σου μήνυμα μου έδωσες την εντύπωση του κοκκινοφρουρού, δυστυχώς.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 09:19:52 μμ »

Εμφανίσθηκε εχθές το βράδυ κάποιος από την ΠΟΣΠΕΡΤ (αλήθεια αυτή υπάρχει ακόμη; και ποιός πληρώνει τα έξοδα λειτουργίας;) σε κάποιο κανάλι και δήλωσε με απερίφραστο θράσος ότι ο αριθμός των 2.500 ατόμων που "δούλευαν" στην ΕΡΤ είναι εξαιρετικά μικρός Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη και ότι η κυβέρνηση κανονικά θα πρέπει να προκηρύξει περισσότερες θέσεις στη νέα ΕΡΤ!!! Ε Λ Ε Ο Σ !
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 11:03:28 μμ »

Δε θα πω τίποτα για το άνοιγμα-κλείσιμο-πιθανό ξαναάνοιγμα. Ο καθένας έχει τη γνώμη του.

Οι αριθμοί πάντως έχουν αρκετό ενδιαφέρον:

Στους λογαριασμούς της ΔΕΗ, δεν πήγαινε όλο το ποσό στην ΕΡΤ (ούτε στη ΝΕΡΙΤ). Από το τελικό ποσό, τα 4,24 ευρώ το μήνα ή 50,88 ευρώ το χρόνο πάνε εκεί και από αυτά το 1 ευρώ το μήνα πάει στη ΛΑΓΗΕ, που είναι υπεύθυνη για την αγορά ηλεκτρικής ενέργειας.

Τα ιδιωτικά δεν είναι ότι δεν κοστίζουν στην τσέπη μας. Κοστίζουν, καθώς λειτουργώντας με "προσωρινές" άδειες εδώ και δεκαετίες, χρησιμοποιούν συχνότητες που ανήκουν σε δημόσιες υποδομές (τη συντήρηση των οποίων πληρώνουμε εμείς), χωρίς να έχουν καταβάλει ποτέ κανένα αντίτιμο. Σε σύγκριση με το μονοψήφιο αριθμό κρατικών καναλιών ο τριψήφιος αριθμός ιδιωτικών κοστίζει συνεπώς πολύ περισσότερο. Και μια λίστα από τα ονόματα των ιδιοκτητών των ιδιωτικών καναλιών δεν απαρτίζεται από παναγίες...

Τώρα για την ποιότητα του προγράμματος, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα... Αλλά ρε παιδιά, πραγματικά, επειδή εδώ και δεκαετίες τα νούμερα γίνονται κατά βάση με πρωινάδικα, ριάλιτι και τις όποιες ταινίες και σειρές του που προβάλλονται βράδυ, με τον όποιο χαρακτήρα έχουν, θα έπρεπε η δημόσια (κρατική έστω) τηλεόραση να ακολουθεί το ίδιο μονοπάτι; Πρέπει να δείχνει δηλαδή πρωινάδικα ή ντοκυμαντέρ εκείνη την ώρα; Να δείχνει ευρωπαϊκό κινηματογράφο ή "Απόλυτο Πράκτορα Χ"; Όπερα ή live από μπουζούκια; Τότε η γκρίνια θα ήταν μεγαλύτερη νομίζω.

Το θέμα είναι προφανώς το ότι την πληρώνουμε. Οκ. Θα μπορούσε να υπάρχει και να συντηρείται μόνη της; Δεν ξέρω.

Απλά αυτό που είναι αποδεδειγμένο είναι ότι το πλήθος των ιδιωτικών, με τις τζάμπα δημόσιες συχνότητες, κοστίζει εν τέλει περισσότερο, γεγονός που συνήθως παραβλέπεται.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 11:28:12 μμ »

Φίλε Γιώργο, μια-δυο παρατηρήσεις στα παραπάνω.

Στην ΕΡΤ πληρώναμε 50,88 € το χρόνο και στη ΝΕΡΙΤ 36 € το χρόνο, όσα ακριβώς γράφονται στους λογαριασμούς. Αναλογικά, πιστεύω ότι το ποσό για τη ΝΕΡΙΤ είναι πιο εξωφρενικό, αν αναλογιστούμε πρόγραμμα, προσωπικό, κανάλια, κλπ.

Ο ΛΑΓΗΕ ιδρύθηκε το 2011, άρα αυτό που αναφέρεις για το 1 € ίσως ισχύει από τότε και μετά.

Όσο για το κόστος συντήρησης των συχνοτήτων ξέρεις πόσο είναι αυτό; Γιατί μου φαίνεται ότι ναι μεν είναι δημόσια περιουσία οι συχνότητες, αλλά το κόστος συντήρησης είναι μάλλον θεωρητικό και όχι πραγματικό Αναποφασιστικότητα. Μπορεί να κάνω λάθος. Και επίσης, η ΕΡΤ ή η ΝΕΡΙΤ ή η ΕΙΡΤ και η ΥΕΝΕΔ παλαιότερα πληρώνανε για τη χρήση των συχνοτήτων; Να ξεκαθαρίσω ότι συμφωνώ απόλυτα ότι όλα τα κανάλια πρέπει να πληρώνουν για τη χρήση των συχνοτήτων και είναι απαράδεκτο το καθεστώς που ισχύει τόσα χρόνια.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 01, 2015, 12:01:41 πμ »

Δεν ξέρω δυστυχώς πόσο είναι το κόστος, αλλά απ' όσο ξέρω είναι αρκετό, φτάνοντας τις αρκετές χιλιάδες ευρώ (μέσα σε αυτά μπορεί να συνυπολογίζεται και κάποια κακοδιαχείριση, δεν ξέρω. Υπάρχει μια κριτική για την ισχύ τους, είναι όμως πολύ μακριά από τις γνώσεις μου αυτά, ό,τι έχω ακούσει από φίλους τεχνικούς). Δεν είναι η συχνότητα που κοστίζει, αλλά οι αναμεταδότες, ο εξοπλισμός, οι απαραίτητοι τεχνικοί κοκ.

Η "τρύπα" από τη μη καταβολή των οφειλών των ιδιωτικών καναλιών υπολογιζόταν στα 300 εκατομμύρια ευρώ ετησίως, που αντιστοιχούσε στο 2% των ακαθάριστων εσόδων τους, το οποίο "έπεφτε" στο 0,1%, που επίσης δεν καταβάλλονταν (ή καταβάλλονται).

Για τα κρατικά μέχρι τώρα υποθέτω ότι τα έσοδά τους από τη φορολογία κατευθύνονταν και εκεί. Δεν ξέρω αν οι συχνότητες υπάγονταν σε αυτά κιόλας, οπότε η σχέση είναι σαφώς διαφορετική.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 01, 2015, 12:02:54 πμ »

Στους λογαριασμούς της ΔΕΗ, δεν πήγαινε όλο το ποσό στην ΕΡΤ (ούτε στη ΝΕΡΙΤ). Από το τελικό ποσό, τα 4,24 ευρώ το μήνα ή 50,88 ευρώ το χρόνο πάνε εκεί και από αυτά το 1 ευρώ το μήνα πάει στη ΛΑΓΗΕ, που είναι υπεύθυνη για την αγορά ηλεκτρικής ενέργειας.

Νομίζω ότι κάνεις λάθος για το 1 ευρώ.

Τα τέλη των δήμων και του κράτους, το τέλος της ΝΕΡΙΤ (καθώς και τα διάφορα ΕΕΤΗΔΕ, όσο υπήρχαν) αποδίδονται αυτούσια στους δικαιούχους.

Εδώ αναφέρονται τα "υπέρ τρίτων":
https://www.dei.gr/el/eksupiretisi-pelatwn/themata-pelatwn/ti-aforoun-oi-xrewseis-uper-tritwn-efk-eidtelos-5

κι εδώ τα σχετικά με το ρεύμα:
https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia/oikiako-timologio-xwris-xronoxrewsi-g1
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 01, 2015, 12:19:41 πμ »

Ρίξε μια ματιά σε αυτό αν θέλεις Γιώργο. Υπάρχουν αρκετά, αλλά αυτό είναι το μόνο επίσημο έγγραφο που βρίσκω προς το παρόν. Εξώδικο της ΠΟΣΠΕΡΤ ενάντια στο 25% της ΕΡΤ που πήγαινε στο ΛΑΓΗΕ.

https://justiceforgreece.wordpress.com/%CE%B5%CE%BE%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1/%CE%B5%CE%BE%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%80-%CE%BF-%CF%83-%CF%80-%CE%B5-%CF%81-%CF%84-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-25/
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 01, 2015, 12:54:32 πμ »

Από μια ματιά που έριξα, το θέμα είναι πολύ μπερδεμένο.

http://www.tovima.gr/media/article/?aid=554837

http://www.typologies.gr/%cf%80%cf%8e%cf%82-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%cf%80%ce%bf%cf%8d-%cf%80%ce%b7%ce%b3%ce%b1%ce%af%ce%bd%ce%bf%cf%85%ce%bd-99-%ce%b5%ce%ba%ce%b1%cf%84-%ce%b5%cf%85%cf%81%cf%8e-%cf%84%ce%bf%cf%85-%ce%b1%ce%bd/

http://www.typologies.gr/%cf%84%ce%bf-%cf%85%cf%80%ce%bf%cf%85%cf%81%ce%b3%ce%b5%ce%af%ce%bf-%ce%bf%ce%b9%ce%ba%ce%bf%ce%bd%ce%bf%ce%bc%ce%b9%ce%ba%cf%8e%ce%bd-%cf%80%ce%b1%ce%af%cf%81%ce%bd%ce%b5%ce%b9-%cf%83%cf%87%ce%b5/

http://www.kathimerini.gr/793766/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/xr-staikoyras-kamia-parakrathsh-toy-antapodotikoy-teloys-yper-nerit

Οπότε πάω Ολυμπιακός πάσο.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 01, 2015, 02:10:57 πμ »

Με την ευκαιρία, να εξομολογηθώ το εξής:

Τότε που ξεκίνησαν οι διαδικασίες για το κλείσιμο της ΕΡΤ, συζητούσαμε με τους συναδέλφους ότι... πρέπει να κάνουμε κάποιες κινήσεις συμπαράστασης στην ΕΡΤ, αφού... έρχεται και οι σειρά μας...

"Λογικά, ναι, αλλά... είμαστε σίγουροι ότι δεν θα πέσει το κτήριο να μας πλακώσει;;;"
"Εχμμμ... είναι κι αυτό ένα θέμα... ας ελπίσουμε ότι θα αντέξει..."

Ήταν από τις ελάχιστες φορές στη ζωή μου που έβαλα το προσωπικό μου συμφέρον πάνω από τις αρχές μου και... συμμετείχα σε ενέργειες συμπαράστασης στην ΕΡΤ. Πώς θα το δικαιολογήσω στον Πανάγαθο, όταν έρθει εκείνη η ώρα... θα δούμε...
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 01, 2015, 03:19:25 μμ »

να κλεισουνε ολα τα βωθροκαναλα.Δηλαδη τι προσφερουνε στον μεσο τηλεθεατη?τουρκικες σειρες και ξεβρακωτες τηλεκατινες.
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 03, 2015, 08:50:17 πμ »

Με πρόφαση και τις αυξήσεις στη ΔΕΗ, θέλω να ρωτήσω (πιο πολύ απλά θέλω κάπου να πω τα παράπονα μου και εγώ).

Γιατί πρέπει να πάρουν αύξηση οι υπάλληλοι της ΔΕΗ;
Η ΔΕΗ δεν είναι των υπαλλήλων της. Είναι κοινωνικό αγαθό. Αντι λοιπόν να πάρουν αύξηση οι ήδη καλά αμοιβόμενοι, μπορούν να δώσουν ρεύμα σε φτωχούς.
Γιατί να ξανά προσληφθούν οι υπάλληλοι της ΝΕΤ;
Να πάρουν άτομα αν τα χρειάζονται, γιατί τους ίδιους όμως; ;;;;;;;;;;; Σχεδόν όλοι έχουν μπει από τη πίσω πόρτα. Να βγάλουν προκυριξη και να μπουν οι καλύτεροι.

Και τέλος ΓΙΑΤΙΙΙΙΙ γ@@ωω την ατυχία μου δεν κοιτάει κανεις ποτέ τον ιδιωτικό υπάλληλο; ;;;;;;;;;;;;;;; Μη μου πει κανείς ότι θελω να ψωφισει ο γάιδαρος του γειτονα. ΟΧΙ δεν θέλω αυτό! !! Αυτό που θέλω είναι,  μιας και στον γειτονα έχουν δώσει γάιδαρο,  τον δεύτερο να τον πάρω εγώ.
Γιατί πρέπει εγώ να πληρώνομαι 600 ευρώ και ο γειτονας για την ίδια δουλειά να πληρώνεται 1500 και να κανουν αύξηση στον γειτονα; Στο κάτω κάτω το σάντουιτς και τον καφέ τον αναγκη εγώ ή ακόμα περισσότερο ενας άνεργος! Οχι ο μισθός 1500!!!!

Τα είπα
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 03, 2015, 12:13:04 μμ »

τα ίδια λέω κι εγω Διονύση (δεν είμαι ιδιωτικός υπάλληλος), εξίσωση του ιδιωτικού με τον δημόσιο τομέα (προς τα πάνω ή προς τα κάτω έχει μικρή σημασία). Μην πεις το παράπονό σου ποτέ σε δημόσιο υπάλληλο, το προσωπικό συμφέρον υπερισχύει των λογικών επιχειρημάτων.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 28, 2015, 10:42:11 μμ »

https://www.youtube.com/watch?v=ob2pmDfKUL4

αντε εχοντες και κατεχοντες πλερωστε τους αγωνιστες...τους δεξιους ηξερα τωρα θα μαθουμε και τους αριστερους.

Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences