Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:20:10 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: «very rare», $10...  (Αναγνώστηκε 7434 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 23, 2015, 01:57:56 μμ »

Έχω δει πολλά στο ebay, αλλά νομίζω ότι αυτό τα ξεπερνά όλα.

Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 23, 2015, 02:44:39 μμ »

αφού,αφού....αφού είναι very rare!!!!!!
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 23, 2015, 08:11:36 μμ »

Έχω πετύχει και το κορυφαίο να έχουν κόψει το μέσα γραμματόσημο και να το πουλάνε
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 23, 2015, 08:53:58 μμ »

καλησπέρα φίλοι μου, αυτό το 'εχει απο πάνω απο ένα χρόνο και νομίζω ότι είναι στο Αγγλικό ebay. Εχει πάντως πολύ μεγάλη υπομονή ο τύπος και μάλλον πιστεύει οτι κάποιος θα φάει τελικά την <<μπανάνα>> !!
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 23, 2015, 09:06:31 μμ »

Έχω πετύχει και το κορυφαίο να έχουν κόψει το μέσα γραμματόσημο και να το πουλάνε

Κατι αντιστοιχο εχει συμβει και με την σειρα του 1961, την φιερωμενη στην εκατονταετηριδα του Ελληνικου Γραμματοσημου, εκει ομως χρειαζεται αρκετη προσοχη απο τους συλλεκτες που δεν εχουν εμπειρια στις ΜΚΕ.
Ως προτυπα για τον σχεδιασμο της σειρας του 1961 εχουν χρησιμοποιηθει γραμματοσημα της παρισινης εκδοσης 1861 της ΜΚΕ. Οι διαστασεις ειναι συμφωνα με αυτες των κανονικων γραμ/μων και τα χρωματα αρκετα πειστικα με αποτελεσμα απατεωνες να τα κοβουν και να τα παρουσιαζουν ως γνησια γραμματοσημα της παρισινης εκδοσης. Αναγνωριζονται αμεσα απο εμπειρους συλλεκτες λογω του μοντερνου χαρτιου και του υδατοσημου (η σειρα του 1961 εχει υδατοσημο σε αντιθεση με τις ΜΚΕ που δεν εχουν), εχουν ομως δημιουργησει αρκετες φορες προβληματα σε συλλεκτες που δεν εχουν εμπειρια στις ΜΚΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2015, 09:56:23 μμ από Helios » Καταγράφηκε

nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 24, 2015, 07:42:52 πμ »

Μμμμ... Ενδιαφέρον αυτό που αναφέρεις, Helios. Νομίζω ότι δεν θα έπρεπε τα ΕΛΤΑ να δώσουν αυτή τη δυνατότητα στους απατεώνες, απεικονίζοντας με τέτοια ακρίβεια τα πρωτότυπα γραμματόσημα. Δεν σκέφτηκαν οι υπεύθυνοι ότι θα γινόταν κάτι τέτοιο;
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 24, 2015, 08:16:17 πμ »

Το έχω ακούσει αυτό που λέει ο Helios αλλά δε νομίζω να είναι αυτή η λύση nikosal και διαφορετικά να ήταν μόνο και μόνο επειδή μοιάζει πάλι θα το πούλαγαν για κλασσικό ΜΚΕ είτε κάποια άλλη κλασσική σειρά σαν του Ολυμπιακούς Αγώνες. Νομίζω γενικά με τις κεφαλές του Ερμή κάποιος που θα ασχοληθεί να αποκτήσει μερικές έχει κάποιο επίπεδο φιλοτελισμού για ανανγωρίσει κάτι τόσο κραυγαλέα πλαστό και βασικά αυτό ούτε κάν πλαστό είναι απλά έχει ψεύτικη περιγραφή.

Γενικά τόσο χονδροειδής διαφορές για γραμματόσημα που είναι απο τη φύση τους ακριβά δε μπορώ να φανταστώ οτι κάποιος θα έδινε ένα ποσό χ για να τα αγοράσει ελαφρά τη καρδία χωρίς να ρωτήσει κάποιον, δε λέω να διαβάσει απλά να ρωτήσει κάποιον.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 24, 2015, 08:29:34 πμ »

Έχω πετύχει και το κορυφαίο να έχουν κόψει το μέσα γραμματόσημο και να το πουλάνε


Κατι αντιστοιχο εχει συμβει και με την σειρα του 1961, την αφιερωμενη στην εκατονταετηριδα του Ελληνικου Γραμματοσημου, εκει ομως χρειαζεται αρκετη προσοχη απο τους συλλεκτες που δεν εχουν εμπειρια στις ΜΚΕ.
Ως προτυπα για τον σχεδιασμο της σειρας του 1961 εχουν χρησιμοποιηθει γραμματοσημα της παρισινης εκδοσης 1861 της ΜΚΕ. Οι διαστασεις ειναι συμφωνα με αυτες των κανονικων γραμ/μων και τα χρωματα αρκετα πειστικα με αποτελεσμα απατεωνες να τα κοβουν και να τα παρουσιαζουν ως γνησια γραμματοσημα της παρισινης εκδοσης. Αναγνωριζονται αμεσα απο εμπειρους συλλεκτες λογω του μοντερνου χαρτιου και του υδατοσημου (η σειρα του 1961 εχει υδατοσημο σε αντιθεση με τις ΜΚΕ που δεν εχουν), εχουν ομως δημιουργησει αρκετες φορες προβληματα σε συλλεκτες που δεν εχουν εμπειρια στις ΜΚΕ.



Μιας και μπηκα στην διαδικασια να αναφερθω σε αυτο, ας κανω τον κοπο να δημοσιευσω και ενα σχετικο φυλλο, ετσι ωστε να γινει περισσοτερο σαφες το ολο θεμα.


« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2015, 09:25:46 πμ από Helios » Καταγράφηκε

Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 24, 2015, 11:32:19 πμ »

Πολύ σαφές! Απο ποιο βιβλίο είναι?
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 24, 2015, 11:37:16 πμ »

βλ. δεύτερη reference εδώ.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 24, 2015, 11:41:28 πμ »

Πολύ σαφές! Απο ποιο βιβλίο είναι?

Απο την εργασια του R. Feenstra "Greece: A Collection of Forgeries", Ridderkerk 1993.
Καταγράφηκε

aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 24, 2015, 02:26:48 μμ »

Αυτό που λέει ο Νίκος με τις κεφαλές για την επέτειο των εκατό χρόνων ήτανε στο ebay και ομολογώ οτι εγω δεν τις ξεχώρισα γιατί ακόμα ήμουν στην αρχή της μελέτης των κεφαλών. Αυτό βεβαια που με παραξένεψε ήταν η χαμηλή τιμή. Απο την άλλη όμως εβλεπα κατά καιρούς ωραίες κεφαλές να ξεκινάν απο 0,99 και οι πωλητές ήταν απο τους καλούς. Συμπέρασμα απο την τιμή και μόνο δεν μπορείς να κρίνεις με ασφάλεια επομένως αν δεν γνωρίζεις τα βασικά την πατάς άνετα. Οσο για το very rare ο καθένας βαφτίζει την πραμάτεια του όπως θέλει και περιμένει το κατάλληλο θύμα.
Το κακό της υποθέσεως είναι οτι έχασα πολλές ευκαιρίες στο παρελθόν με ωραία γραμματόσημα υπο τον φόβο οτι ήταν πλαστά.
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 24, 2015, 03:29:07 μμ »

aiole, μην απογοητεύεσαι και συνέχισε ακάθεκτος! Χαμόγελο)
Απ'τα λάθη μας μαθαίνουμε.
Οσο για τον τύπο στο ιμπει, μια χαρά τον βρίσκω. Μακάρι να πουλήσει ο άνθρωπος.
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 24, 2015, 05:45:03 μμ »

Βασίλη ευτυχώς αυτή τη< φόλα > δεν την έφαγα γιατί κατι δεν μου άρεσε όπως τις έβλεπα . Την είχα πατήσει όμως με άλλα και μάλιστα απο έλληνα πωλητή . Τώρα πια έχω μάθει αρκετά θα έλεγα κυρίως για τις κεφαλές αλλά και κάποιες άλλες σειρές.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 24, 2015, 10:13:38 μμ »

Έχει δημοσιευθεί σε κάποια φιλοτέλεια? να το ψάξω? έψαξα στο ιντερνετ μήπως βρω κάπου το βίβλιο αλλά μάταια, βρίσκεται γενικά πουθενά?


Όσο δε την πατάς με τα πλαστά καλά είναι για μελέτη, έχω ψωνήσει πλαστό μόνο και μόνο για να καταλάβω πως είναι γιατί στο τέλος έτσι βρίσκεις τις διαφορές.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences