Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 07:07:19 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Rwanda 2014 1000 Francs HORSE AGATE 3 Oz !!  (Αναγνώστηκε 16952 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 06, 2015, 11:58:58 πμ »

Σορυ για τον εντονο τονο, αλλα μου την εδωσε.
Συμβαινει καμια φορα.. Σαρκασμός Σαρκασμός
Σε κατανοω πληρως.....εχω μονο μια μικρη ενσταση........προσωπικα εχω την αισθηση οτι σε αρκετο κοσμο τρεχουν τα χρηματα απο τα μπατζακια  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 06, 2015, 02:25:12 μμ »

 Δημήτρη, συμβαίνει καμιά φορά και συμβαίνει στους περισσοτέρους, αν όχι σε όλους μας και είναι ανθρώπινο.

 Και εγώ προσωπικά είμαι αρκετά επιφυλακτικός, στις περισσότερες νέες και ριζοσπαστικές δημιουργίες των νομισματοκοπείων αλλά στα στις ιδιωτικές aftermarket addition εκδόσεις(κοπές)...

 Παλαιότερα σαν νέος συλλέκτης είχα πέσει με τα μούτρα για ένα διάστημα, σε νέες τεχνολογίες και τεχνοτροπίες νομισμάτων (χρωματιστά, με ολογράμματα, διχρωμίες κ.λ.π.). Διαπίστωσα όμως με την πάροδο των χρόνων, ότι ελάχιστα νομίσματα αυτών των κατηγοριών, είχαν συλλεκτική αποδοχή, ενώ τα περισσότερα απαξιώθηκαν στην πάροδο του χρόνου...

Και επειδή πιστεύω ότι όλα αλλάζουν, προσπαθώ να κρατάω ανοιχτό το μυαλό μου και έτσι αλλάζει και η συλλεκτική μου αντίληψη – προτίμηση… Δεν υπάρχει ένας δρόμος στο συλλεκτικό ταξίδι , αλλά πολλαπλοί. Κάποιοι παράλληλοι, ενώ κάποιοι άλλοι, κάθετα αντίθετοι. Στην πορεία σου βλέπεις τι είναι αυτό που αγαπάς περισσότερο και στρίβεις μονοπάτι.

Για μένα, είναι η δεύτερη φορά που ασχολούμαι με το νόμισμα και αποφάσισα αρχικά να επικεντρωθώ απερίσπαστος στα ασημένια μπούλιον. Στην πορεία είδα όμως ότι δεν μπορούσα να μείνω μακριά και από κάποια σύγχρονα συλλεκτικά (proofakia) και ακόμη περισσότερο από τα Ελληνικά των παλαιότερων περιόδων, καθώς με συναρπάζει η ιστορική σημασία που έχουν αλλά και οι γνώσεις που μου χαρίζουν…

Χωρίς να είμαι κανένας παντογνώστης και από τα λίγα που έχω καταλάβει, θα ήθελα να δώσω μια συμβουλή προς τους νεότερους… Τολμήστε κάποια πράγματα (με μέτρο) και θα ανταμειφτείτε  για αυτό. Μπορεί να ζημιωθείτε λίγο κάποιες φορές , αλλά η ανταμοιβή σας θα είναι η γνώση…
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 06, 2015, 03:31:21 μμ »

συμφωνω απολυτα με τα παιδια γιατι οντως το κακο εχει παραγινει με τα ασημενια.Ενταξει το νομισμα ειναι πανεμορφο αλλα στα 400 ευρω που παιζει θεωρω οτι τα λεφτα του δεν τα αξιζει.τωρα αν αρεσει πολυ σε καποιον απλως το αγοραζει χωρις να σκεφτετε τιμες και χωρις να κοιταζει αν μελλοντικα πεσει η αξια του νομισματος γιατι αυτη ισως ειναι η μαγεια του συλλεκτισμου.εγω προσωπικα εχω πληρωσει και περισσοτερα για πιστοποιημενα panda ms70 χωρις να με νοιαζει αν σε 10 χρονια χασουνε η παρουνε περισσοτερη αξια.τα γουσταρα και τα αγορασα.και αν θελουμε να μιλησουμε και για επενδυσεις εγω τα λεφτα μου σε χρυσο θα τα επενδυσω και οχι σε ασημι.Εγω τα ασημενια νομισματα που εχω χρυσοπληρωσει δεν τα βλεπω ως επενδυση αλλα ως ακριβα δωρα που κανω στον εαυτο μου.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 06, 2015, 03:42:11 μμ »

Φανταστικης εμφανισης ναι.
 Αλλα καπου το παραγ.μησαν με τα διακοσμητικα αντικειμενα που βγαζουν συνεχως  με στοχο τους συλλεκτες νομισματων  (φυσικα ,εφοσον εχουν ονομαστικη αξια, ειναι νομισματα).
4-5 κατοσταρικα δεν ειναι απλα μια υπεραξια λογω πολυ ομορφης εμφανισης, να πει κανεις κανω το κεφι μου.
Και βγαινουν συνεχως, καθε χρονο, ολο και πιο ευφανταστα τετοια, να δω σε μερικα χρονια αυτη η υπεραξια εαν θα υπαρχει.
 Με 4-5 κατοσταρικα παιρνει κανεις ενα αξιοπρεπεστατο συλλεκτικο world coin με διαχρονικη αξια, αποδεδειγμενη μεσα στην πορεια πολλων-πολλων ετων.
 Και εαν δεν το κατεχει καλα το αθλημα και φοβαται για νουλες, παιρνει σλαμπαρισμενο.
 Το κρατα στην συλλογη του και εαν ειναι σκληροπυρηνικος δεν το πουλαει ποτε και το κληροδοτει στους απογονους του που το ξεκοκκαλιζουν και τον ευγνωμονουν..
 Η, εαν θελησει καποτε να το πουλησει, θα πιασει τα λεφτα του τουλαχιστον, οποτε και να το κανει.
 Και επειδη οι περισσοτεροι νεοι συλλεκτες που συχναζουν εδω, απο οσο εχω καταλαβει, δεν τους τρεχουν τα κατοσταευρα απο τα μπατζακια, πολλοι μαλιστα τα δουλευουν τα λεφτα τους, λιγο περισκεψη πριν αγορασουν χαντρες για ιθαγενεις θα τους εκανε καλο.. Κλείσιμο ματιού


Ωραιος!!!
Ενας επαγγελματικος ,κερδοσκοπικος , ατελειωτος,  παγκόσμιος < χορος >  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 06, 2015, 07:46:46 μμ »

Δημητρη συμφωνω με τα περισσοτερα που ειπες και οτι εχει παραγινει το κακο με τι τρελες υπεραξιες στα bullion...σε αυτο που δεν συμφωνω ειναι οτι στα  world coins θα παρεις τα λεφτα σου πισω,,,τολμω να πω το αντιθετο
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 06, 2015, 08:13:56 μμ »

 Να διευκρινησω οτι η τοποθετηση μου δεν εχει να κανει με την κερδοσκοπικη οπτικη του συλλεγειν.
 Αλλα, εφοσον μιλαμε για καποια σοβαρα ποσα που μαζευονται αθροιστικα μετα απο χρονια συλλογης, δεν νομιζω οτι και ο πιο αγνος συλλεκτης θα αρχισει να πηδαει απο την χαρα του αν διαπιστωσει οτι υπεραξιες που πληρωνε καποτε εχουν γινει καπνος μετα απο χρονια.
 Και φυσικα, εχει να κανει με το πως και τι συλλεγεις.
 Αν κ.βλωνεις στις δημοπρασιες και ανεβαζεις κοματια στον θεο, ε, ναι, λογικο ειναι να δυσκολευτεις να παρεις τα λεφτα σου πισω εαν αποφασεις να τα πουλησεις σε δυο-τρια χρονια.
 Και φυσικα, δεν απευθυνεσαι στο Ελληνικο κοινο, αλλα στο διεθνες, στο οποιο τα κλασσικα συλλεκτικα κοματια πανε καλα διαχρονικα.
 Ενα π.χ.παλιο  ασημενιο  crown size ακυκλοφορητο που θεωρειται "κλασσικο"συλλεκτικο κοματι, θα εχει τιμη, με διακυμανσεις, στο διηνεκες.
 Αυτο το (πανεμορφο) συγχρονο δημιουργημα θα την εχει, η θα βγαλουν στην πορεια αλλοι 20 παρομοια και θα εξατμιστει??
 
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 06, 2015, 09:04:50 μμ »

https://eshop.ramint.gov.au/2015-5-Magna-Carta-Coin/210387.aspx

αλλο φρουτο......γαμαουα θεμα αλλα παλι η μπαμπω απο πισω Αναποφασιστικότητα


τα νομισματα ειναι γουστα......λεφτα δυσκολα παιρνεις πισω η βγαζεις ειδικα τωρα με το ιντερνετ.οποτε πεταμενα λεφτα τα θεωρω.....της ταβερνας του καφε κτλ Στριφογύρισμα ματιών
αλλα...ενα "κλασσικο" νομισμα τελικα κραταει αξια..
περασαμε ευημερια, παγκοσμια, αυξηθηκαν οι τιμες τους.περναμε κριση τα καλα κομματια που λεμε και οι καλες καταστασεις και να μην εχουν παρει τα πανω τους τουλαχιστον κρατανε τιμες.βεβαια το θεμα ειναι και ποσοι θα ειναι οι συλλεκτες μελλοντικα...πχ τηλεκαρτες στην ελλαδα, γραμματοσημα παγκοσμια.συμφωνω με χαρο αυτου του τυπου τα νομισματα (και ας κραξουν καποιοι) ειναι φουσκα.αλλα ο καθενας το κεφι του κανει και μαζευει οτι τον ευχαριστει  Κλείσιμο ματιού

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2015, 09:16:27 μμ από STYLOROC » Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 08, 2015, 10:29:55 πμ »

το συγκεκριμένο bullion για το οποίο έγινε και το thread, αν δεν κάνω λάθος κόπηκε σε μόλις 888 κομμάτια. επομένως είναι πολύ εύκολο να χειραγωγηθεί.
αυτήν τη στιγμή σε όποια δημοπρασία γίνεται χτυπάει πάνω-κάτω 380-400€ (+τα μτφ) και για όποιον θέλει και του περισσεύουν, τα δίνει. νομίζω ότι φεύγουν οι αρχικοί "παίχτες" με το 100% κέρδος.


Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 08, 2015, 03:35:11 μμ »

το συγκεκριμένο bullion για το οποίο έγινε και το thread, αν δεν κάνω λάθος κόπηκε σε μόλις 888 κομμάτια. επομένως είναι πολύ εύκολο να χειραγωγηθεί.
αυτήν τη στιγμή σε όποια δημοπρασία γίνεται χτυπάει πάνω-κάτω 380-400€ (+τα μτφ) και για όποιον θέλει και του περισσεύουν, τα δίνει. νομίζω ότι φεύγουν οι αρχικοί "παίχτες" με το 100% κέρδος.



ναι το μινταζ ειναι 888 κομματια.Νομιζω οταν πρωτοκυκλοφορησε η αρχικη τιμη πωλησης απο τους 4-5 γνωστους εμπορους ηταν 299 ευρω.Αυτοι παιζουν μεγαλο ρολο στο να διαμορφωνουν τις τιμες.Οσο περισσοτερα κομματια πουλουν και το στοκ τους μειωνετε ανεβαζουν και τις τιμες.Το προβλημα ειναι ομως οτι η συγκεκριμενη σειρα της rwanda δεν εχει πολλους φανς λογω τιμης και ετσι υστερα απο σχεδον 2 χρονια κυκλοφοριας του νομισματος αν υπολογισουμε και την presale περιοδο το νομισμα εξακολουθει να διατιθετε προς πωληση απο τους γνωστους εμπορους.Το τι τιμη θα πιασει μελλοντικα θα το δουμε οταν εξαντληθουνε και τα τελευταια κομματια προς πωληση.Αυτο το γραφω γιατι στα ασημενια συλλεκτικα υπαρχουν και πολλοι καιροσκοποι οι οποιοι αγοραζουν ασημενια με μικρο μινταζ και υστερα απο 1-2 χρονια τα βγαζουν προς πωληση με αυξημενη τιμη το λιγοτερο κατα 50% επανω.το αν η σειρα ειναι επιτυχημενη θα δεις σε λιγο καιρο τους καιροσκοπους να πωλουν στα 700 ευρω και πανω.Αν δεν υπαρχει ζητηση θα βγουν παλι να πουλησουν αλλα για να παρουν πισω τα χρηματα τους και δεν ειναι καθολου απιθανο να δεις τιμες στα 330 ευρω με best offer.ο καιρος γαρ εγγυς.
Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 11, 2015, 08:16:45 πμ »

εγώ φιλαράκι το χτύπησα και το περιμένω πως και πως..
 Χαμόγελο
 Χαμόγελο
 Χαμόγελο
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 11, 2015, 11:42:11 πμ »

καλοριζικο στελιο.Αν θες να μας πεις απο τιμη ποσο πηγε?
Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 14, 2015, 07:46:15 πμ »

367 με τα μτφ., αλλά μάλλον τους έπιασα στον ύπνο.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 14, 2015, 08:52:42 πμ »

367 με τα μτφ., αλλά μάλλον τους έπιασα στον ύπνο.

Αν δεν ηταν δημοπρασια επρεπε να σφυριξεις για ομαδικο ντου  Κλείσιμο ματιού  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 14, 2015, 09:06:22 πμ »

367 με τα μτφ., αλλά μάλλον τους έπιασα στον ύπνο.
Η ξεφουσκωσε και παιζει σε κσλυτερες τιμες...
Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 14, 2015, 12:50:43 μμ »

αυτό Αντώνη διαπιστώνεται εύκολα. δημοπρασία ήταν.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences