Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 07:14:31 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ ΠΡΩΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ  (Αναγνώστηκε 3858 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANNA
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 10, 2012, 07:33:52 πμ »

Καλημέρα σε όλους, είναι η πρώτη φορά που απευθύνομαι στο forum.  Έχω ένα αντίτυπο από το βιβλίο των πρώτων ολυμπιακών αγώνων σε καλή κατάσταση και θα ήθελα να μου πείτε περίπου πόσο πιστεύετε ότι μπορεί να αξίζει και πού θα μπορούσα να απευθυνθώ για να το εκτιμήσουν.  ευχαριστώ Άννα
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 10, 2012, 10:37:36 πμ »

μηπως? θα μπορουσες να γραψεις αναλυτικωτερα,για αυτο.δηλαδη, αν ειναι κρατικη εκδοση,η επικυρωμενη απο την διεθνη επιτροπη,κλπ.γιατι το 1896,αρκετοι εγραψαν διαφορα βιβλια,ιστορικα,λειτουργικα για την τελεση,οπως και διαφορα σχετικα,αλλα, και συνγχρονως, αδιαφορα για εναν επιστημονα η δημοσιογραφο,ωστε να αντλει πηγες,και που θα το κανουν σπανιο,η γενικα ενδιαφερον.σε χαιρετω,γιαννηςτ.ΥΓ.ενας τιτλος,που τυπωθηκε,και ποτε,οπως και ο συγγραφεας,ειναι τα πιο βασικα,για την αξιολογηση ενος βιβλιου,οπως φυσικα και η κατασταση που βρισκεται.
Καταγράφηκε
ANNA
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 05:08:41 μμ »

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, θα τα δω απόψε και θα τα αναφέρω. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Jaheira
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 12, 2012, 12:41:23 μμ »

Καλησπέρα σας,

δεν ξέρω αν τελικά η χρήστης Άννα ανέφερε κάπου τις πληοφορίες για το βιβλίο, αλλά επειδή έχω παρόμοια απορία, για να μην ανοίξω καινούριο θέμα την αναφέρω εδώ.

Έχω στην κατοχή μου το λεύκωμα "Η Ελλάς κατά τους Ολυμπιακούς αγώνας 1896", πρωτότυπη έκδοση της ίδιας χρονιάς, εκδόσεις "Ακροπόλεως" του Βλάσση Γαβριηλίδη. Είναι εικονογραφημένη έκδοση με λινή βιβλιοδεσία σε πολύ καλή κατάσταση.

Θα ήθελα να μάθω που θα μπορούσα να απευθυνθώ για να εκτιμήσω την αξία του.

Ευχαριστώ πολύ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2012, 01:02:50 μμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 12, 2012, 02:34:44 μμ »

αν οντως, ειναι γνησιο λευκωμα του διασημου στην εποχη του,εκδοτη και δημοσιογραφου,βλαση Γαβριηλιδη,ειναι πολυτιμο,και σιγουρα σπανιο!!! σαν ιστορικο αντικειμενο,για τους  πρωτους συνχρονους ολυμπιακους αγωνες του 1896.πιστευω οτι θα βγαλεις καποια ακρη στον ελευθερουδακη,θα ψαξω και εγω απο γνωστους μου συλλεκτες βιβλιων.ισως? κατι μπορεσουμε να μαθουμε για την προελευση του,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences