Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 08, 2024, 05:56:47 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσά νομίσματα και τελωνείο στο αεροδρόμιο  (Αναγνώστηκε 2608 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
feygatos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 17, 2015, 08:53:18 μμ »

Γεια σας,

Είμαι νέος μέλος στο φόρουμ, και για να είμαι ειλικρινής, το βρήκα τυχαία στο ίντερνετ, ψάχνοντας για μια απάντηση στο εξής θέμα που έχω:

Σε μία εβδομάδα περίπου, ετοιμάζομαι και εγώ να γίνω μετανάστης, μιας και εδώ και λίγους μήνες βρίσκω μόνο part-time δουλειές και δε νομίζω ότι μπορώ να συνεχίσω να ζω έτσι για πολύ.

Πηγαίνω σε χώρα της ΕΕ, και μαζί μου θα ήθελα να πάρω και κάποιες οικονομίες που έχω (περίπου 3000 ευρώ σε μορφή χρυσών λιρών). Θα μπορούσα βέβαια να τις μετατρέψω σε ευρώ σε κάποια τράπεζα, και μετά να τις μεταφέρω ηλεκτρονικά στο εξωτερικό. Επειδή όμως έτσι μάλλον θα χάσω αρκετά χρήματα, σκέφτηκα να ρωτήσω αν μπορώ να μεταφέρω χρυσές λίρες στο αεροδρόμιο χωρίς έλεγχο και φόβο ότι θα μου τις φορολογήσουν.

Ψάχνοντας λιγάκι, είδα ότι υπάρχει ένα όριο 10.000 ευρώ που μπορείς να μεταφέρεις μαζί σου, αλλά δε γνωρίζω αν αυτό αφορά μόνο τα νομίσματα, ή αν αφορά και τα πολύτιμα μέταλλα.

Ξέρει κάποιος να μου πει κάτι σίγουρο;

Εδώ είναι πάντως οι σύνδεσμοι που βρήκα μόνος μου στο ίντερνετ:

http://ec.europa.eu/taxation_customs/customs/customs_controls/cash_controls/index_en.htm
What are the rules?
If you plan to enter or leave the EU with € 10 000 or more in cash (or its equivalent in other currencies) you must declare it to the customs authorities.


http://ec.europa.eu/taxation_customs/customs/customs_controls/cash_controls/declaration_form/article_6140_en.htm
Gold, precious metals and precious stones are not covered by the cash control Regulation. These items are covered under customs laws and may be specifically targeted in national legislation.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 17, 2015, 11:38:14 μμ »

η μανα του φευγατου δεν εκλαψε ποτε Σαρκασμός
αν δε τρολαρεις κτλ καλη τυχη να χεις και κουραγιο.
 10-15 λιρες που εχεις στη τσεπη ειναι σα 10-15 20λεπτα του ευρο στους ελεγχους.και δε τιθεται θεμα φορολογησης.αν πηγαινεις κεντρικη/βορεια ευρωπη συμφερει καλυτερα να τις πουλησεις εκει αν τυχει κατι γιατι εδω θα χασεις νομοτελειακα.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
feygatos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 18, 2015, 08:22:23 μμ »

η μανα του φευγατου δεν εκλαψε ποτε Σαρκασμός
αν δε τρολαρεις κτλ καλη τυχη να χεις και κουραγιο.
 10-15 λιρες που εχεις στη τσεπη ειναι σα 10-15 20λεπτα του ευρο στους ελεγχους.και δε τιθεται θεμα φορολογησης.αν πηγαινεις κεντρικη/βορεια ευρωπη συμφερει καλυτερα να τις πουλησεις εκει αν τυχει κατι γιατι εδω θα χασεις νομοτελειακα.
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία φίλε μου, καλό κουράγιο και σε όσους αντέχουν ακόμα να μένουν εδώ...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences