Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 16, 2024, 09:40:25 πμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: καλησπερα  (Αναγνώστηκε 40831 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 08:16:24 μμ »

Μονο ετσι θα παρεις μια μερα τα λεφτα σου πισω αν υπαρξει αναγκη. Και αν οχι ολα, γιατι κανεις δεν ξερει που θα πανε οι τιμες, εστω το μεγαλυτερο μερος απο αυτα.

Φίλε spycat,
Θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω όλα ή μέρος τους αν και εφόσον βρείς τον geonet75 ή τον epop ή εμένα ή κάποιον από τους 50-100 ανθρώπους που βρίσκονται στην Ελλάδα και ενδιαφέρονται και έρθεις να την πουλήσεις. Αυτό σε μια ωραία ηλιόλουστη μέρα θα είναι εφικτό και όμορφο και πίστεψε με εγώ θα είμαι ο πρώτος που ενδιαφερθώ για αυτό το πανέμορφο νόμισμα.

Στη δύσκολη όμως οικονομική συγκυρία αν έβγαινες στο δρόμο τι θα πουλούσες ευκολότερα μια λίρα ή μια ms66 δραχμούλα έστω και αν την πούλαγες μόλις με 5 ευρώ?ΑπορίαΑπορία?   Αυτό που λέω είναι πως σύγκριση ανάμεσα σε επενδυτικό νόμισμα που το ξέρει και η κυρά κατίνα όπως η λίρα και που ανά πάσα στιγμή αναγνωρίζεται από ένα μεγάλο μέρος του κόσμου διαμορφώνει δε την τιμή του ακόμη και η ίδια η Τράπεζα Ελλάδος και τα διεθνή χρηματιστήρια  και αφετέρου ενός ελληνικού συλλεκτικού που το ξέρουν συγκεκριμένοι και η τιμή του επαφίεται σε άλλους λόγους δεν γίνεται, σε κάθε δε περίπτωση θίγεται η αξία του συλλεκτικού. Μην προσπαθείτε να συγκρίνετε ανόμοια πράγματα, το καθένα έχει τα δικά του χαρακτηριστικά, τη δική του απόδοση και δίδει τη δική του τέρψη στον κάτοχο του.
Καλό βραδύ και να είστε όλοι πάντα υγιείς. 
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 01:05:51 πμ »

Μα το ειπα ξεκαθαρα οτι δεν μπορουν να συγκριθουν τα συλλεκτικα με τις λιρες. Ξαναδιαβασε το προηγουμενο μηνυμα, φιλε sotis και θα το δεις. Η τιμη της λιρας φιλε sotis ειναι αναλογη της πορειας του χρυσου, οπως ολοι ξερετε. Δεν διαμορφωνει τιμη η τραπεζα της Ελλαδος. Αυτη οριζει μονο το περιθωριο κερδους της.
Αν εβγαινα στον δρομο ειναι βεβαιο πως δεν θα πουλουσα ουτε δραχμη μσ 66, ουτε 20δραχμο χρυσο. Αλλα δεν τα αγορασα απο το δρομο για να τα πουλησω και στο δρομο. Οποιος εχει ορεξη και θαρρος ομως, ας κανει ενα πειραμα. Την επομενη φορα που θα κανει μια οποιαδηποτε αγορα, ας προσπαθησει να αγορασει με λιρες αντι για ευρω και ας μας πει εδω τα αποτελεσματα. Αν δεχθουν τις λιρες του σε τιμη εστω και 10% χαμηλοτερη απο την ημερησια τιμη της λιρας, εγω θα αναθεωρησω αποψη. Πριν ενα δυο χρονια ειχε προσπαθησει ενας στην αμερικη να πουλησει ενα 20δολλαρο χρυσο αντι 20 δολλαριων, οσο και η ονομαστικη του αξια δηλαδη, στο δρομο. Το αποτελεσμα ειναι οτι κανεις δεν το ηθελε. Δεν κανω συγκρισεις, απλα αναφερω ενα παραδειγμα.
Και για ξαναγυρισω στην αρχη. Ουτε καποιον απο εδω μεσα χρειαζεται να βρω, ουτε κανεναν απο τους 100 συλλεκτες στην Ελλαδα. Ουτε θα περιμενω να εχει ορεξη κανενας απο αυτους για να πουλησω τα συλλεκτικα νομισματα. Θα δωσω τα νομισματα σε εναν οικο δημοπρασιων του εξωτερικου, απο τους γνωστους και σε εσας, και θα ξεμπερδεψω με οσα θελω μεσα σε ενα απογευμα. Λετε να μην δεχθουν να δημοπρατηθουν νομισματα μς 64? Η αν αρνηθει ο πρωτος, θα αρνηθει και ο δευτερος και ο τριτος? Αληθεια μηπως εχετε δωσει καμια φορα κανενα ωραιο νομισμα και σας ειπαν οτι δεν το θελουν? Κι αν στην Ελλαδα ας πουμε ειμαστε 100 συλλεκτες, δεν υπαρχουν και αλλοι 100 σε ολο τον κοσμο? Μαλλον ναι λεω εγω. Ουτε τα λεφτα χανονται, ουτε θα σταματησουν να υπαρχουν συλλεκτες.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 11:32:00 πμ »

1,δεν ειμαστε 100 συλλεκτες αλλα περιπου 2000 νουμερο με αυξητικη προοδο.
2,και βεβαια οι οικοι δημοπρασιων θα παρουν τα νομισματα σου και τα μσ64 και τα αου50.Παιρνουν ακομη και ενα νομισμα εαν δωσεις,το εχω δοκιμασει και δουλευει.
3,στο δρομο πουλανε κουλουρια και οχι νομισματα.
4,ο Αναργυροος τα ειπε ολα ,τα μελη του στεκιου συλλεκτων αποτελουνται κατα 80 τοις εκατο απο μικροεπενδυτες που προσπαθουν να σωσουν το μικρο τους κομποδεμα με δισκους πρωην χρυσων νομισματων και δει Αγγλικων ,και κατα εικοσι τοις εκατο συλλεκτες Ελληνικων και Ευρωπαικων νομισματων ,οποτε οτι και να πεις σε εναν ανθρωπο ο οποι0ς δεν γεννηθηκε συλλεκτης,δεν θα καταλαβει ποτε τι του λες . Συλλεκτης γεννιεσε δεν γινεσε.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 01:10:48 μμ »

Μπραβο Βασιλη ,τωρα τελευταια με εκπλησεις ευχαριστα με αυτα που γραφεις ειδικα με την πρωτη τοποθετηση,απλως αναφερω οτι μεσα σε 17 μηνες  εχω επαφη με 84 νεους συλλεκτες που πριν 1- 2 χρονια  ουδεμια σχεση ειχαν με τον συλλεκτισμο,αισιοδοξος αριθμος για το μελλον του νομισματος,χαιρομαι δε ιδιαιτερα διοτι οι περισσοτεροι απο αυτους δειχνουν μεγαλο ενδιαφερον για Νεοελληνικα ασχετως καταστασης.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 02:29:24 μμ »

Χαιρομαι που συμφωνουμε φιλε rakosyllekth.
I rest my case ladies and gentlemen.
Καταγράφηκε
sotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 04:18:44 μμ »

Ο αριθμός 2000 πραγματικά με εκπλήσσει αν μιλάμε για ενεργά μέλη μέσα στην ελληνική επικράτεια, από τον αριθμό των συγκεντρώσεων της ΠΝΕ, τον κόσμο στα συλλεκτικά μαγαζιά και τις δραστηριότητες στο ιντερνετ. Δεν έχω λόγο να μην το πιστέψω μακάρι να είμαστε τόσοι και περισσότεροι ακόμη. Aπλά δεν χρειάζεται να μειώνουμε ούτε αυτόν που βρήκε κάποια νομίσματα και ψάχνωντας ήρθε εδώ, ούτε αυτόν που γκούγκλισε ¨χρυσή λίρα¨και ήρθε εδώ. Όλοι είναι καλοδεχούμενοι, εκτός και αν έχει αντίθετη γνώμη η διοίκηση του site, κανείς δεν γεννήθηκε με αγάπη για συγκεκριμένο χόμπι, κανείς δεν γεννήθηκε με πάθη, όλα έγιναν στην πορεία και διαμορφώνοντας τον χαρακτήρα του. Άλλος δέχθηκε ερεθίσματα στα 5 του χρόνια για το νόμισμα, άλλος στα 50.

Όταν αναφέρομαι "στο δρόμο", δεν έγινα αντιληπτός, αναφέρομαι σε πώληση επί τόπου λόγω κρίσης. Στη δύσκολη στιγμή σίγουρα θα μπορέσεις να πουλήσεις τα πάντα πλέον αφού υπάρχει το διαδίκτυο αλλά θεωρώ από προσωπική εμπειρία πως καλύτερο πράγμα από το να κρατάς στα χέρια σου χρυσή λίρα δεν υπάρχει για αυτές τις περιπτώσεις, χωρία να θέλω να μειώσω αξία άλλων νομισμάτων.

Είναι λάθος να χωρίζουμε τους ανθρώπους σε συλλέκτες και επενδυτές, τα δε ποσοστά που αναφέρθηκαν δεν γνωρίζω πως υπολογίστηκαν από τον φίλο epop, μάλλον από προσωπική εκτίμηση. Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίο μπορούν να συνδυάζουν και τις δυο ιδιότητες, εξάλλου θεωρώ πως λίγο ή πολύ όλοι ακόμη και οι αποκλειστικοί συλλέκτες διαθέτουν έναν σεβαστό αριθμό χρυσών λιρών, ας μη γελιόμαστε.

Φίλε spycat αυτό που λες για το χρυσό 20 δολλαρο είναι κατανοητό και κατάλαβες τι είπα. Απλά η διαφορά ανάμεσα σε ένα χρυσό 20δόλλαρο και μια χρυσή λίρα ως προς την αναγνωρισιμότητα είναι χαώδης. Σίγουρα η ΤΤΕ δεν διαμορφώνει τιμή αλλά εκδίδει δελτίο και σε ενημερώνει καθημερινά με την τιμή της. Γιατί δεν κάνει το ίδιο και με τα ασημένια αφού και εκεί υπάρχει διεθνής τιμή ασημιού? Να σου βγάλει ένα δελτίο για μόργκαν ας πούμε ? Σχετικά με την πώληση φίλε spycat αν πάρεις μια δραχμή ms66 εσύ και εγώ μία χρυσή λίρα  και πάρουμε σβάρνα τα μαγαζιά μιας πόλης οποιασδήποτε ποιός πιστεύεις ότι θα τη χαλάσει για να αγοράσει αυτό που θέλει?

Φιλικά sotis, καλό απόγευμα σε όλους.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 06:31:12 μμ »

Στο Στεκι ειναι ολοι ευπροσδεκτοι και αυτοι που βρηκαν μια χουφτα κερματα στο σπιτι,και οι μεγαλοσυλλεκτες.Αλλωστε ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε. Επισης και οι επενδυτες στις χρυσες λιρες που για μενα ειναι ακρως συλλεξιμο νομισμα μακραν ομορφοτερο ολων των ελληνικων.Αλλα δεν μπορεις να περιμενεις απο εναν επενδυτη να αναγνωρισει συλλεξιμοτητα.Αλλωστε εδω που τα λεμε και οι περισσοτεροι συλλεκτες στην Ελλαδα μαζευουν μονο ελληνικα και εχουν αγνοια για τα διεθνη συλλεκτικα.
Τα ποσοστα που ανεφερα ειναι απο προσωπικη εκτιμηση.Δεν διεκδικω το αλαθητο δεν ειμναι ο Παπας. Και ασφαλως ανθρωπο μπορουν και συνδυαζουν και τις δυο ιδιοτητες.Αλλωστε απο οτι μαθαινω τωρα τελευταια και στην ΠΝΕ(τα μελη της) το εχουν ριξει στην αγοροπωλησια φθαρμενων χρυσων δισκων που λεει και ο Βασιλης.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 07:05:09 μμ »

Μπραβο Βασιλη ,τωρα τελευταια με εκπλησεις ευχαριστα με αυτα που γραφεις ειδικα με την πρωτ
με τον Βασιλη στο τελος θα γινετε κολλητοι Βασιλη.Ειναι παιδι με χρυση καρδια και ατομο εμπιστοσυνης 100%.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 07:30:25 μμ »

Αναργυρε ,δεν αμφεβαλα για την καλοσυνη του η την συλλεκτικη του ικανοτητα και γνωση ,και εγω ειμαι αυθορμητος στην αποτυπωση των σκεψεων ,δεν κρατω κακιες απο μια αντιπαραθεση με οξεις τονους,στην αρχη ομολογω δεν μπορεσα να καταλαβω τον τροπο της εγγραφης εκφρασης του ,ομως με τον καιρο διαπιστωσα οτι εχει μοναδικο τροπο ,δεν εχω κακια για τον Ανθρωπο
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 10:00:08 μμ »

Είναι λάθος να χωρίζουμε τους ανθρώπους σε συλλέκτες και επενδυτές, τα δε ποσοστά που αναφέρθηκαν δεν γνωρίζω πως υπολογίστηκαν από τον φίλο epop, μάλλον από προσωπική εκτίμηση. Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίο μπορούν να συνδυάζουν και τις δυο ιδιότητες, εξάλλου θεωρώ πως λίγο ή πολύ όλοι ακόμη και οι αποκλειστικοί συλλέκτες διαθέτουν έναν σεβαστό αριθμό χρυσών λιρών, ας μη γελιόμαστε.

σου δινω τον λογο μου δεν εχω καμια,οπως σου δινω το λογο μου οτι 10 κολλητοι μου πωρομενοι με το Ελληνικο νομισμα δεν εχουν καμια επισης.

Σημερα πουλησα 25 κοριτσακια ολα ακυκλοφορητα,πηγα και τις πηρα απο τον Σαραντακη χονδρικη και τις εδωσα με ενα ταλληρακι καπελακι και εβγαλα τα του καλαθιου του σουπερ μαρκετ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2012, 11:12:05 μμ από epop » Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 10:14:11 μμ »


σου δινω τον λογο μου δεν εχω καμια,οπως σου δινω το λογο μου οτι 10 κολλητοι μου πωρομενοι με το Ελληνικο νομισμα δεν εχουν καμια επισης.

Σημερα πουλησα 25 κοριτσακια ολα ακυκλοφορητα,πηγα και τις πηρα απο τον Σαραντακη χονδρικη και τις εδωσα με ενα ταλληρακι καπελακι και εβγαλα τα του καλαθιου του σουπερ μαρκετ.

Παμε στοιχημα οτι εχεις 2 κομματια ??
Ενα 1917 perth  και μια 1981 .... Στριφογύρισμα ματιών
Το στοιχημα ισχυει μονο για 20-25 λεπτα ακομα  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 10:28:03 μμ »


Είναι λάθος να χωρίζουμε τους ανθρώπους σε συλλέκτες και επενδυτές, τα δε ποσοστά που αναφέρθηκαν δεν γνωρίζω πως υπολογίστηκαν από τον φίλο epop, μάλλον από προσωπική εκτίμηση. Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίο μπορούν να συνδυάζουν και τις δυο ιδιότητες, εξάλλου θεωρώ πως λίγο ή πολύ όλοι ακόμη και οι αποκλειστικοί συλλέκτες διαθέτουν έναν σεβαστό αριθμό χρυσών λιρών, ας μη γελιόμαστε.

σου δινω τον λογο μου δεν εχω καμια,οπως σου δινω το λογο μου οτι 10 κολλητοι μου πωρομενοι με το Ελληνικο νομισμα δεν εχουν καμια επισης.

Σημερα πουλησα 25 κοριτσακια ολα ακυκλοφορητα,πηγα και τις πηρα απο τον Σαραντακη χονδρικη και τις εδωσα με ενα ταλληρακι καπελακι και εβγαλα τα του καλαθιου του σουπερ μαρκετ.

Βασίλη συγχαρητήρια για την αναβάθμισή σου στο στέκι! Άντε και Χρυσός! Και πάλι ευχαριστώ επειδή με τις συμβουλές και τις τοποθετήσεις σου επί των συλλεκτικών και επενδυτικών ζητημάτων με βοήθησες να δω τελικά τι αξίζει και τι όχι.
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 10:32:49 μμ »

Aπο το μεσιμερι με τρωει και θα το πω.
Αν (υποθετικα) εβαζα τωρα δυο αγγελιες και ελεγα :
Πωλουνται 10 τμχ  δραχμες του1910  ms 64 με 500 ευρω
και
Πωλουνται 200 λιρες με 330 το τεμαχιο

πια αγγελια θα εκλεινε μεσα σε μια μερα??
Την απαντηση τη ξερετε ολοι πιστευω, , ,
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 10:36:09 μμ »

Aπο το μεσιμερι με τρωει και θα το πω.
Αν (υποθετικα) εβαζα τωρα δυο αγγελιες και ελεγα :
Πωλουνται 10 τμχ  δραχμες του1910  ms 64 με 500 ευρω
και
Πωλουνται 200 λιρες με 330 το τεμαχιο

πια αγγελια θα εκλεινε μεσα σε μια μερα??
Την απαντηση τη ξερετε ολοι πιστευω, , ,

Mια δοκιμη θα  δειξει  Χαμόγελο Περιμενουμε  Κλείσιμο ματιού

200 λιρες  Απορία
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
dimitris1980
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 10:40:47 μμ »

Και οι 2 θα ειχαν περασει αλλα με διαφορετικο κοσμο.Αν και στις λιρες θα επρεπε να εχεις καμια 300 για να βγαλεις μια μερα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences