Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 16, 2024, 06:02:07 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: καλησπερα  (Αναγνώστηκε 40813 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 11:53:29 μμ »

Πολύ σωστή λογική αρκει να εχει λεφτα για να το κανεις.

αφου λεμε ενα χρυσο δοντι 330 ευρο και μια δραχμη 1910 ΜΣ64 ΚΑΡΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ ΜΕ ΘΕΤΙΔΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΡΙΤΟΝΑ ΠΟΥ ΦΕΡΕΙ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΤΗΣ ΑΧΙΛΛΕΑ  ΔΕΙΓΜΑ ΧΑΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΙΑΚΩΒΕΙΔΗ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΣΙΛΙΑ ΜΕ ΜΟΥΣΤΑΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΠΑΡΙΑ ΝΑ,ΚΑΝΕΙ 280.


Ωραίος ο Νεοπτόλεμος, αλλά ο μπαμπάς του καλύτερος. Όλοι οι εχθροί τον τρέμανε και τον φάγανε μπαμπέσικα με φαρμάκι όπως και τον Ηρακλή. Όμως πέρα από όλα τα άλλα τον χαρακτήριζε και μία σκληρότητα όπως και άκρα εκδικητικότητα. Παρόλα αυτά μήπως σε αυτά τα λαμόγια που θέλουν να μας ορίζουν τις τύχες πρέπει να κάνουμε ότι έκανε αυτός στον Έκτορα;
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 03:28:43 μμ »

Εαν μενει για λιωμενες λιρες με 330 ευρο εκαστη,τοτε μενει για δρχ 1910 μσ64 με 280 ευρο,για δρχ 1868 ΜΣ64 με 600 ευρο και για δρχ 1911 μσ64 με 600 ευρο και για μονολεπτο 1869 πιο χρυσο κιαπ τον χρυσο μσ64 ρβ με 130 ευρο,και για μονολεπτο 1878 μσ63 με 100 ευρο.

Αν πεσει στα χερια σας προς πωληση με 280 ευρω δραχμη του 1910 ΜΣ 64, κρατειστε τη για μενα αν εχετε την καλωσυνη.
Και οποιος αλλος φιλος αν εχει και θελει να πουλησει την ίδια η καλυτερη, ας μη διστασει να μου στειλει ενα πμ.
Ευχαριστω.
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 03:55:17 μμ »

Καλύτερα να δώσω χρυσή λύρα στα 280 ευρώ παρά δραχμή 1910 ms64 σ΄ αυτήν την τιμή Μεγάλο χαμόγελο. Η συλλογή νομισμάτων μπορεί να αποδώσει οικονομικά, έστω και σ' αυτήν την περίοδο, αρκεί να έχεις πρόσβαση στο διεθνές εμπόριο μόνο που... απαιτεί πολύ περισσότερη γνώση και εμπειρία και είναι απείρως δυσκολότερη από την απλή συνάθροιση χρυσών... δισκίων (λύρες, μαντολίνα, κλαρίνα κι άλλα μουσικά όργανα).
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 04:16:39 μμ »

Καλύτερα να δώσω χρυσή λύρα στα 280 ευρώ παρά δραχμή 1910 ms64 σ΄ αυτήν την τιμή Μεγάλο χαμόγελο. Η συλλογή νομισμάτων μπορεί να αποδώσει οικονομικά, έστω και σ' αυτήν την περίοδο, αρκεί να έχεις πρόσβαση στο διεθνές εμπόριο μόνο που... απαιτεί πολύ περισσότερη γνώση και εμπειρία και είναι απείρως δυσκολότερη από την απλή συνάθροιση χρυσών... δισκίων (λύρες, μαντολίνα, κλαρίνα κι άλλα μουσικά όργανα).

Καλο Γιωργο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 04:20:50 μμ »

Καλη αντιληψη ολα τα συλλεκτικα Ελληνικα υψηλων καταστασεων οχι μονο δεν θα πεσουν σε περιοδο κρισης οπως περιμενουν καποιοι να σπασουν συλλογες κ,λ,π αλλα θα ανεβουν σε τιμες και το αξιζουν,*το καλυτερο ψαρι το κραταμε για το τελος ολοι*και να σας πω και κατι αλλο προσωπικα πιστευω οτι θα ανεβουν και καποια χαμηλωτερων καταστασεων αλλα χαμηλου διασωθεντως mintage διοτι παρατηρειται ακομα το φαινομενο παρ ολο που υπαρχει πολυ πληροφορηση πλεον ειδικα στο ιντερνετ, του να κακοποιουνται απο νεους συλλεκτες η κληρονομους πολλα νομισματα ,αρα ,ολο και λιγοστευουν ειδικα τα ακαθαριστα,λαβετε το σοβαρα υπ οψιν,καλο σας απογευμα
Καταγράφηκε
dimitris1980
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 08:21:41 μμ »

Ξερω οτι δεν ειναι δραχμη  1910 ΜΣ 64 αλλα εμενα μου αρεσει.Δεν την πουλαω.Στην κατασταση που εινα τι αξια  εχει?
Καταγράφηκε
dimitris1980
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 08:23:23 μμ »

Ξεχασα τις φωτο.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 09:25:32 μμ »

10-15 ευρο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 11:34:15 μμ »

Ξερω οτι δεν ειναι δραχμη  1910 ΜΣ 64 αλλα εμενα μου αρεσει.Δεν την πουλαω.Στην κατασταση που εινα τι αξια  εχει?

Οταν κατεβεις Αθηνα ελα να σε παω στα μαγαζια απο το χερακι να παμε να βρουμε μια στο 150αρι ,να μου δωσεις και 35 ευρο να στην βγαλω εγγυημενα ΜΣ62 στην χειροτερα και ΜΣ63 στην καλυτερα,

Ελατε οσοι θελετε ρε ######δες να παμε μαζι να σας διαλεξω δραχμες του 10.Για την εξυπηρετηση κερνατε σουβλακια.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
dimitris1980
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 12:09:22 πμ »

βαζω ποικηλια στο φιλεμα η στην πλακα με 2 κιλα κρασι η κανα 2 καραφακια τσικουδια και κραταω και την δραχμη απλη.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 01:25:10 πμ »

Καλα Geonet75 μην κανεις ετσι. Δεν σου ζητησε κανενας να πουλησεις τη δικη σου. Μην έχεις και χασουρα. Θα βρω εγω σε τιμη που θεωρω λογικη. Και μιας και πιασαμε το συγκεκριμενο θεμα και μαθαμε σε ποια τιμη εσυ δεν θα πουλουσες, πες μας αν εχεις την καλωσυνη σε ποια τιμη θα πουλουσες μια 64. Αν οπως καταλαβαινω οτι λες, οτι εχεις προσβαση στο διεθνες εμποριο, τοτε η γνωμη σου βαραινει. Και αφου μιλαμε για διεθνη, μην σας ξεφυγει η δημοπρασια του γερμανου του κουνκερ σε ενα μηνα. Εχει κομματακια που θα αργησουν να ξαναβγουν.
Να τωρα μπορει να μας ακουσε και ο ανθρωπος και να βγαλε τη δικη του για πωληση. Αλλα μαλλον τυχαιο θα ειναι. http://www.ebay.com/itm/GREECE-DRACHMA-1910-BU-PCGS-MS-65-/260956181769?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cc2335509#ht_500wt_1163
Εγω θα του κανα μια προσφορα, αλλα εχουμε μεγαλη διαφορα και βαριεμαι και να κανω τη κινηση. Για οποιον ομως δεν την εχει και πιστευει οτι θα ανεβει και το ελληνικο νομισμα δεν μπορει παρα να την εχει υποψη του.

Τωρα για δραχμουλα του 68 που και αυτη τη θελω, στα 600 για 64 το σκεφτομαι. Για μια 65 ομως βαζω και κατι παραπανω. Αλλα μαλλον θα μου πειτε και εδω οτι θα προτιμησετε να πουλησετε λιρες και στα 250 ευρω παρα αυτη, οποτε καλε μου rakosyllekth δεν τον βλεπω να αρχιζει την συλλογη εκεινος ο εργαζομενος.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 01:54:33 πμ »

η δραχμη του φιλου μου του Διονυση φυσαει.Πολυ ομορφο νομισμα
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 08:43:51 πμ »

Συμπατριώτη (ετσι για να ξεκινάμε ζεστα) SPYKAT, συγγνώμη για την πρεμούρα μου απλά ήθελα να τονίσω την προτίμησή μου στο συλλεκτικό νόμισμα. Η δραχμούλα 1910 ms 64 όντως πωλείται μεταξύ 280- 350 ευρώ, εγώ όμως όπως και πάρα πολλοί άλλοι την θεωρώ σαφώς σπανιότερη και ομορφότερη για να την βάλω στην ίδια παλάτζα με το...σφράγισμα Σαρκασμός. εξάλλου ούτε κι εσυ θεωρείς οτί αξίζει μόνο 280 ευρώ μιας και αβίαστα γράφεις εν είδη αγγελίας οτι αγοράζεις απ' οποιονδήποτε σ' αυτην την τιμή. (θα αγόραζες αν δεν σε συνέφερε?). Δεν ξέρω αν ποτέ θα πουλούσα τέτοια δραχμή ακόμη κι αν είχα άλλες 5, οπότε η ερώτηση πόσο θα την πουλούσα... πάει περίπατο. Θα μου άρεσε όμως, όπως κι εσένα φαντάζομαι να αγοράσω κάτι 100-150 ευρώ και να αξίζει 300. Κι εδώ αρχίζουν οι δυσκολίες της επένδυσης στο συλλεκτικό νόμισμα.
Η δημοπρασία του Kunker έχει όντως πολύ όμορφα κομμάτια, ενδιαφέροντα για το μέσο Έλληνα συλλέκτη, που ξέρει να κάνει επιλεκτικές αγορές.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 11:19:37 πμ »

Καλα Geonet75 μην κανεις ετσι. Δεν σου ζητησε κανενας να πουλησεις τη δικη σου. Μην έχεις και χασουρα. Θα βρω εγω σε τιμη που θεωρω λογικη. Και μιας και πιασαμε το συγκεκριμενο θεμα και μαθαμε σε ποια τιμη εσυ δεν θα πουλουσες, πες μας αν εχεις την καλωσυνη σε ποια τιμη θα πουλουσες μια 64. Αν οπως καταλαβαινω οτι λες, οτι εχεις προσβαση στο διεθνες εμποριο, τοτε η γνωμη σου βαραινει. Και αφου μιλαμε για διεθνη, μην σας ξεφυγει η δημοπρασια του γερμανου του κουνκερ σε ενα μηνα. Εχει κομματακια που θα αργησουν να ξαναβγουν.
Να τωρα μπορει να μας ακουσε και ο ανθρωπος και να βγαλε τη δικη του για πωληση. Αλλα μαλλον τυχαιο θα ειναι. http://www.ebay.com/itm/GREECE-DRACHMA-1910-BU-PCGS-MS-65-/260956181769?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cc2335509#ht_500wt_1163
Εγω θα του κανα μια προσφορα, αλλα εχουμε μεγαλη διαφορα και βαριεμαι και να κανω τη κινηση. Για οποιον ομως δεν την εχει και πιστευει οτι θα ανεβει και το ελληνικο νομισμα δεν μπορει παρα να την εχει υποψη του.

Τωρα για δραχμουλα του 68 που και αυτη τη θελω, στα 600 για 64 το σκεφτομαι. Για μια 65 ομως βαζω και κατι παραπανω. Αλλα μαλλον θα μου πειτε και εδω οτι θα προτιμησετε να πουλησετε λιρες και στα 250 ευρω παρα αυτη, οποτε καλε μου rakosyllekth δεν τον βλεπω να αρχιζει την συλλογη εκεινος ο εργαζομενος.


DΕΝ ΘΕλει να την πουληση,την πλακα του κανει για να δειξει οτι την εχει.
Αυτος που του την πουλησε απιστοποιητη εχει καμια 20αρια.
Μου εδωσε μια την τελευτεα φορα και βγηκε ΜΣ66.Κωστας λεγετε και στηνη παγκο καθε Κυριακη στην λεσχη.
ΜΣ65 του 68 δεν φτανουν τα 6 κατοσταρικα,εκτος και εχεις καλο ματι,την παρεις 350 ευρο απιστοποιητη και με λιγη τυχη σου γραψη 65.
ΜΣ65 εδωσα του Πτεραρχου με χρωματα του 1868 την δευτερη μου.Την πηρα στην λεσχη απο τον Μπαμπη απο την κρεστενα ΜΕ
Κοματια των 200 ευρο πουειναι ακυκλοφορητα ,ευκολα,και γραφουν ψηλα.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 03:32:30 μμ »

Αμα ειναι ετσι να παμε να του βαρεσουμε και παλαμακια του παιδιου!
Εκτιμω ιδιαιτερως τις πληροφοριες rakosyllekth! Νομιζω οτι τον ξερω τον πρωτο. Τωρα δεν μπορω να ψαξω απιστοποιητες γι αυτο και μιλησα για ηδη πιστοποιημενες.
Ναι το ειπα οτι η 65 παει κατι παραπανω.
Δεν ειναι ετσι συνελληνα ;)Geonet75. Ξερεις πως ειναι λαθος να συγκρινεις τις λιρες με τα συλλεκτικα, αλλα πολλοι το κανουν γιατι ολα μετριωνται με λεφτα. Αντι ομως να καταληξουν στο συμπερασμα οτι ο χρυσος ειναι υπερτιμημενος που ανεβαινει εδω και 10 χρονια, λενε οτι τα συλλεκτικα ειναι υποτιμημενα. Γνωμες ειναι αυτες. Θα καταλαβαινα πολυ περισσοτερο να συγκρινει κανεις τις τιμες σημερα με αυτες πριν μια δεκαετια. Για τη συγκεκριμενη δραχμη μσ64, οχι φιλε μου, δεν την θεωρω υποτιμημενη στα 300. Αυτη θεωρω οτι ειναι η τιμη της, μεταξυ 250-300. Καταλαβαινω οτι δεν θα πουλουσες τις δικιες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχουν μια τιμη ολα. Εγω εχω μια 58 λιγο χρυσομωβ. Με 150 δεν την δινω γιατι μου αρεσει. Με 500 ομως τη δινω και λεω και ευχαριστω στον αγοραστη. Δεν εχει διαφορα ειτε αγορασω απο τον rakosyllekth ειτε απο οποιονδηποτε αλλον. Ο ενας την εχει στο βελουδο και ο αλλος στο βοθρο δηλαδη? Και να σου πω την αληθεια, θα προτιμουσα μια 65 και πανω οπως προτιμω σχεδον στα περισσοτερα τα νομισματα απο Γεωργιο Α και υστερα, αλλα ειδικα γι αυτη και τη Δημητρα κρατω και 64. Μονο ετσι θα παρεις μια μερα τα λεφτα σου πισω αν υπαρξει αναγκη. Και αν οχι ολα, γιατι κανεις δεν ξερει που θα πανε οι τιμες, εστω το μεγαλυτερο μερος απο αυτα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences