Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:48:15 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 13
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορά φωτογραφικής???  (Αναγνώστηκε 71744 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 06, 2015, 11:39:23 πμ »

Αγαπητέ Ανδρέα, εγώ δεν έχω να προσθέσω τίποτα περισσότερο, όλες τις απορίες σου τις έλυσαν οι προλαλήσαντες, με σαφή και εμπεριστατωμένο τρόπο.

Η δική μου συμβουλή, είναι για αρχή να περιοριστής σε μια φτηνή compact μηχανή, στο βιβλίο που θα σου στείλω αύριο, σιγά σιγά εάν έχεις όρεξη και τα χρήματα !!! θα μπεις πιο βαθιά στην τέχνη της φωτογραφίας.
 Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 08, 2015, 02:19:57 μμ »

Μια γενικότερη συμβουλή για φωτογραφικά (και άλλα παρόμοια):

Όταν δεν ξέρετε τι χρειάζεστε, εξετάστε και την επιλογή να αγοράστε κάτι μεταχειρισμένο για δοκιμή.

Π.χ. ο Ανδρέας αγοράζει μια μεταχειρισμένη DSLR με φακούς κλπ (τώρα πια πουλιούνται όλα σε "πακέτα" kit) με 200 ευρώ. Σε 1-2 χρόνια έχει αποφασίσει τι τον βολεύει.

Αν αποφασίσει ότι δεν τον βολεύει η DSLR, έχει χάσει 200 ευρώ και όχι 500 που έχει η καινούρια. Αν αποφασίσει όμως ότι του κάνει, αρχίζει το ψάξιμο για καλύτερη.

Τα 200 δεν τα χάνει όλα. Την ξαναπουλάει 50 ή 100 ευρώ. Τα 150 δεν είναι πεταμένα λεφτά, γιατί ξέρει πια τι ψάχνει. Ξέρει πόσα θα πρέπει να δώσει. Ίσως κρατήσει τη μεταχειρισμένη για μερικά χρόνια, ίσως αποφασίσει να δώσει 500 ή 1.000 ευρώ για κάτι καλύτερο.

Επίσης ένα μέρος ακόμα των χρημάτων που έδωσε για τη μεταχειρισμένη "αποσβένεται" επειδή σε 2-3 χρόνια με τα ίδια λεφτά θα πάρει κάτι καλύτερο κλπ...

Βέβαια, όλες οι συμβουλές είναι "γενικής" φύσης. Και βέβαια (δις) η συμβουλή μου είναι μια ακόμα επιλογή, όχι ο μοναδικός δρόμος.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2015, 02:31:11 μμ από sac » Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 08, 2015, 02:36:32 μμ »

Και εγω μια μεταχειρισμενη τελικα αγορασα.Ηθελα να παρω σαν της Δωρας αλλα δεν την εβρισκα πουθενα ετοιμοπαραδοτη  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

Τελικα πηρα αυτην εδω την OLYMPUS P800 UZ.Ο τυπος την ειχε 2 χρονια αδουλευτη στο κουτι της και την πηρα μιση τιμη.Η συγκεκριμενη εχει MACRO φοβερο πολυ πανω απο το μεσο ορο της κατηγοριας της.Φυσικα θα το δουμε και στην πραξη...

Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 08, 2015, 02:45:52 μμ »

καλοριζικη γιαννη! Χαμόγελο
εγω την παραγγειλα απο το ιντερνετ και σε 2 μερες την ειχα σπιτι!
μου φαινετε παραξενο που δεν εβρισκες ετοιμοπαραδοτη.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 08, 2015, 02:50:35 μμ »

Πουθενά Δώρα όλοι μου έλεγαν 10 μέρες παράδοση.Πως θα έβγαζα το αρνί το Πάσχα; Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 08, 2015, 02:52:25 μμ »

Χαίρομαι που επιβεβαιώνεις τη συμβουλή μου. :-)

Καλό βόλι! Good shooting!



Δράττομαι της ευκαιρίας να εκπέμψω κια άλλη συμβουλή (wow): Αν είναι να αγοράσετε κάτι ακριβούτσικο ή ακριβό, προσπαθείστε να έχει όσο περισσότερο "ευρυγώνιο". "Αντίστοιχο 28mm" είναι καλό, αλλά για κάτι ακριβό ψαχτείτε για 'αντίστοιχο 24mm ή 22mm". Πρισσότερες φωτογραφίες θα βγάζετε εκεί (σε παρέες, σε κλειστούς χώρους), παρά με τηλεφακό. Ξαναλέω, αν αποφασίσετε "να δώσετε κάτι παραπάνω".
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 08, 2015, 02:54:24 μμ »

Ευχαριστώ Γιώργη. Φιλί
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 08, 2015, 04:32:46 μμ »

μολις διαβασα το θεμα, ισως βοηθησω...
ειμαι ελαχιστα σχετικος με το θεμα φωτογραφια εως καθολου
γιαυτο και ρωτησα ενα φιλο μου που ασχολειται....
τι μπορω να αγορασω για να φωτογραφιζω νομισματα και με μικρο κοστος?
(απο τοτε που ασχολουμαι με νομισματα προτιμω να ξοδευω εκει τα χρηματα μου παρα οπουδηποτε αλου Σαρκασμός)
μου προτεινε αυτη
https://www.olympus.com.au/Products/Stylus-Compact-Cameras/Smart/VH-520.aspx
πρεπει να ειναι οτι πιο φθηνο κυκλοφορει 100€ θυμαμαι εδωσα

εχω πειραματιστει πολυ απ'οσο θα εχετε καταλαβει και εχω καταληξει στα εξης...
δεν αρκει μονο η μηχανη !!!
ο φωτισμος για μενα ισως ειναι πιο σημαντικος και θελει ψαξιμο, 
επισης αναλογα με το φωτισμο, χειροκινητες επιλογες της μηχανης (πολυ πειραματισμο),
οποσδηποτε θελει τριποδι, στις αποστασεις των 4-5 εκατοστων δεν γινεται καθαρη φωτο με το χερι,
Θελω να πω πως με την πιο απλη μηχανη καταφερνει κανεις να βγαλει αξιολογα αποτελεσματα,
Να ομολογησω και το αλλο οτι με τον "εξοπλισμο" που διαθετω το εχω φτασει στο οριο του, για πιο πανω πρεπει κανεις να κανει αλλες επιλογες σιγουρα πιο δαπανηρες.
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 08, 2015, 10:34:58 μμ »

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τις αναλυτικές απαντήσεις σας. Μεγάλο χαμόγελο

Είμαι ανάμεσα στην επιλογή του Αντώνη και της Δώρας. Αν έχω καταλάβει καλά, η μηχανή της Δώρας έχει λίγο καλύτερες δυνατότητες στο μάκρο καθώς έχει οπτικό ζουμ 30, έναντι 18, και μπορεί να εστιάσει μέχρι το 1 εκ.,έναντι τεσσάρων. Όμως του Αντώνη έχει πλεονέκτημα στην μεταφορά, έχοντας μικρότερο μέγεθος.

Και σκέφτομαι , αν για παράδειγμα κάνω μια πολύωρη ανάβαση στον Όλυμπο, θα είναι εύχρηστη η L830 ή θα ευχόμουνα να είχα την S9300 στα χέρια μου?
 
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2015, 10:53:58 μμ από lucky_louk » Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 08, 2015, 10:40:19 μμ »

δες και μια στα ελληνικα
https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0CCkQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.nikon.gr%2Fel_GR%2Fproduct%2Fdiscontinued%2Fdigital-cameras%2F2013%2Fcoolpix-s9300&ei=tJElVdSLK8ysUYSrg6AG&usg=AFQjCNH5Gzx3s_mLdBCB-nSm0R6VK_JpuA
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 08, 2015, 10:55:52 μμ »

Σαφώς υπάρχει μια διαφορά όγκου και βάρους, αλλά υπάρχουν δυο τρια πραγματάκια που αξίζουν στην 830. Πιο δυνατό φλας, πιο ευρυγώνιος φακός.

Αν δεν κολλάς στο οικονομικό, μην κολλάς στο μέγεθος.
Άκυρο το οικονομικό, δεν βλέπω μεγάλη διαφορά.

(Άσε που η 830 περιλαμβάνει και Ταμιλικά και Τελουγκουϊκά στιε υποστηριζόμενες γλώσσες...)
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 08, 2015, 11:04:24 μμ »


(Άσε που η 830 περιλαμβάνει και Ταμιλικά και Τελουγκουϊκά στιε υποστηριζόμενες γλώσσες...)

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Πολύ καλή η παρατήρηση!

Η 830 είναι οικονομικότερη.

Αντώνη το GPS, σου έχει χρησιμεύσει σε κάτι?
 
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 08, 2015, 11:08:43 μμ »

απλα οταν περνας τις φωτο στον υπολογιστη σου γραφει και που εχει τραβηχτει ...


Ενσωματωμένο GPS (Global Positioning System): καταγράψτε την ακριβή θέση (γεωγραφικό μήκος και πλάτος) όπου τραβήχτηκε μια φωτογραφία με τη μορφή geotag στα δεδομένα εικόνας (Exif), ή χρησιμοποιήστε το GPS για να καταγράψετε τη διαδρομή σας όταν δεν τραβάτε φωτογραφίες.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 08, 2015, 11:16:51 μμ »


(Άσε που η 830 περιλαμβάνει και Ταμιλικά και Τελουγκουϊκά στιε υποστηριζόμενες γλώσσες...)

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Πολύ καλή η παρατήρηση!

Η 830 είναι οικονομικότερη.

Αντώνη το GPS, σου έχει χρησιμεύσει σε κάτι?
 
Βεβαιως του εχουμε αποθηκευσει το στιγμα του σπιτιου του για να βρισκει το δρομο να γυρισει  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 08, 2015, 11:27:36 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Γιατί τον έχεται όλοι στο ψιλό?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 13
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences