Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 11:35:52 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1965 ΕΝΘΥΜΙΟ ΑΠΟ ΚΟΠΗ ΒΑΣΙΛΟΠΗΤΑΣ  (Αναγνώστηκε 7595 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΤΟΞΟΤΗΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 10:07:04 μμ »

Καλησπερα σε ολους ευχαριστω για την αποδοχη στο χωρο σας θα ηθελα τι γνωμη σας για αυτο το ενθυμιο
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 10:19:53 μμ »

Γεια σου Τοξοτη και καλωσηλθες.
Η γνωμη μας για ποιο ενθυμιο;
Δεν εχεις επισυναψει καποια εικονα.Ζητας να μθεις την αξια ή αν μας αρεσει το ενθυμιο της βασιλοπιτας?
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 10:32:58 μμ »

Καλησπερα σε ολους ευχαριστω για την αποδοχη στο χωρο σας θα ηθελα τι γνωμη σας για αυτο το ενθυμιο

Καλως ηλθες φιλαρακο.
Εγω για να σου πω την αληθεια ,αν η βασιλοπητα ειναι καλη την προτιμω απο το ενθυμιο της Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 10:55:23 μμ »

Του 1965 βρε coll ρωτας αν ειναι νοστιμη?
Πετρα , απολιθωμα θα ηταν σημερα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Φιλε τοξοτη διχως να την δω σου λεω οτι δεν εχει καμια αξια για τους συλλεκτες!!
Πρεπει να βρεις ατομο να μαζευει τετοια ενθυμια και ειναι πολυ δυσκολο , δεν εχω ακουσει κανεναν να το κανει!!
Κρατα την αναμνηστικη απο την οικογενεια σου καλυτερα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ΤΟΞΟΤΗΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 10:55:34 μμ »

 Την βασιλοπητα δε μπορεσα να τη φαω αλλα το φλουρι θα το φαω  ειναι σε αριστη κατασταση θα ανεβασω και φωτο αξιζη το φαγομα
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 11:15:42 μμ »

Eμ ρε Γιωργη, αν ηξερα οτι το παλικαρι εχει κρατησει και την βασιλοπητα δεν θα εβγαζα αχνα.
Ανοιγει κεφαλι ααααανετα.
Παντως εγω θελω να δω φωτο.
 Γιατι  αν  εχει την διαθεση σου για πρωταπριλιατικα  αστειακια,   το προβλεπω  σλαμπαρισμενο με μπροστινη οψη Pamela γονατιστη και  σε πλαγια αναστροφη πισω τον Αγ Βασιλη ξεβρακωτο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
ΤΟΞΟΤΗΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 10:59:38 μμ »

Αυτες ειναι οι φωτο χωρις τη βασιλοπητα
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 06:09:38 μμ »

λες να ειμαι μονος μου που μαζευω καθε ειδους τοκεν και ιδιαιτερα τα ελληνικα;;  Σαρκασμός
εχω και καποιες αγιοβασιλιατικες ..... μου αρεσουν αυτα αν και δεν εχουν συλλεκτικη αξια κτλ...
Καταγράφηκε
micayian
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 04:22:25 μμ »

ένα ενδιαφέρον λοτ για όσους μαζεύουν (τιμή δεν σχολιάζω)

http://www.ebay.com/itm/Greece-unique-collection-of-44-different-New-Years-lucky-tokens-RRR-/370468793716?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5641a92d74
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 06:11:58 μμ »

η τιμη ειναι για να γελας! πρωτα απο ολα... τα συγκεκριμενα οπως και ολα τα νομισματα βασιλοπιτας, αλλα και αυτο της ΤΙΜ.. δεν ειναι καν τοκεν!

τοκεν ειναι ιδιωτικη κοπη κερματος που μπορει να χρησιμοποιηθει για αγορα σε καποιο συγκεκριμενο χωρο!

αντιπροσωπευει χρηματα! τοκεν ειναι πχ αυτο του μινιον... που το χρησιμοποιουσες για αγορες μετα! σου εκοβαν χρηματα απο το συνολο σου...

τοκεν ειναι να μπορεις να πας στο μαγαζι που το εβγαλε και δινοντας το πισω, ειτε να εχεις μια εκπτωση ειτε να πληρωσεις με αυτο κατι! στις αρχες του 1900 που υπηρχαν καφενεια που εβγαζαν τοκεν, με ενα τετοιο επινες τον καφε σου....

σε δυσκολες εποχες... τα τοκεν ηταν αντι ψιλων.. και χρησιμοποιουνταν για πληρωμη!

ξερετε τι ειναι τοκεν τωρα;; τα κουπονια τα χαρτινα! ναι.. απο σουπερμαρκετ κτλ... που σχεδον κανεις δεν τα υπολογιζει.... επισεις παραπλησια ειναι οι δωροεπιταγες, οι επιταγες που σου δινουν στα σουπερμαρκετ οταν μαζεψεις ποντους... κτλ... οτι ειναι που με αυτο μπορεις να αγορασεις κατι ή να εχεις εκπτωση κτλ... ειναι τοκεν... απλα τωρα ειναι χαρτινα αρα ειναι ενα ειδος.... ιδιωτικου χαρτονομισματος...

ειδικη κατηγορια τοκεν ειναι τα κερματα και τα chip  του καζινου... που ειναι χρημα εντος του καζινο, και ειναι ανταλλαξιμο!

οι αγιοβασιλιατικες λιρες δεν ειναι τιποτα απο αυτα... ειναι απλα αναμνηστικα και κακως τα θεωρουμε και τοκεν!

το κερμα της ΤΙΜ... δεν ηταν τιποτα αλλο παρα για να αλλαζεις τις προσοψεις των τοτε κινητων!

δεν λεω... τα μαζευω ολα αυτα.. αλλα το σωστο ειναι οτι δεν ειναι τοκεν... εδω εχω μεχρι και καποια απο τα ελληνικα νομισματα της Νουτελα... τα πρωτα που ειχε με τον αστεριξ και οβελιξ ηταν ξενα! μετα εβγαλαν με ευρωσυστερσια κτλ... Κλείσιμο ματιού
μαζευω μεχρι ψευτικα κερματα για στολες χορου και παραδοσιακα συγκροτηματα... στην ελλαδα... αλλα δεν ειναι κατι...

αυτα του οτε ειναι τοκεν γιατι αντιπροσοπευαν χρημα! δεν ξερω για εδω... πιθανοτατα ηταν μονο για τηλεφωνα... αλλα στην ιταλια την 10ετια του 1970, οταν εξαφανιστηκαν τα κερματα των 50 και 100 λιρετων (εικαζεται λογω του μεταλου τους..), οι καταστηματαρχες εδιναν σαν ρεστα κερματα τηλεφωνιας της ιταλιας και καραμελες... αρα τα κερματα τοτε απεκτησαν μια εστω μικρη αξια... μεχρι να κοπουν τα miniassegni... οι μικρες επιταγουλες... αν ξερετε...

επισεις... καποια κερματα σουβενιρ που υπαρχουν σε διαφορα μερη...  national herritage coins νομιζω λεγονται... δεν ειναι ουτε αυτα τοκεν.... ειδος μεταλιων ειναι....

τωρα.. για την τιμη που εχει μπει στην δημοπρασια... χωρις να θελω να περεξηγηθω απο τον πωλητη... δεν υπαρχει περιπτωση να τα πουληση καθολου.... απλα θα πληρωνει στο ebay τα fees αδικα!
και γραφει και unique... μοναδικα;;; χαχαχαχα και τοτε πως εχω αρκετα απο αυτα και εγω; αρκετα απο αυτα ηταν σε βασιλοπιτες της σειρας... αυτεςπ ου πουλανε τα σουπερ μαρκετ με λιγα ευρω!

αν αυτα ειναι μοναδικα... τοτε αν πουλησω τα 2 που εχω εγω που ειναι και ασημενια με επιχρυσωση 24κ, και το ενα ειναι χειροποιητο με τιραζ κατω των 50 τεμαχιων (νομιζω 45-46 το πολυ βγηκαν αλλα ειναι ολα χειροποιητα!) ενω το αλλο ειναι μοναδικο στην κυριολεξια.... ποσο να πανε;

εχω δει χρυσο (14 ή 18κ μασιφ) και δεν ηταν τοσο ακριβο... που ηταν και σπανιο.....

οι ξενοι δεν τα ξερουν αυτα της βασιλοπιτας! γι αυτους τα κερματα αυτα ειναι κακιστες κοπιες της χρυσης λιρας!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences