Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 02:55:36 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γνωριζει κανεις τι νομισμα ειναι αυτο?  (Αναγνώστηκε 10252 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 09:16:56 μμ »

Ασημενιο νομισμα ενετικο?Εχει κανεις πληροφοριες για αυτο?


By dirigo13 at 2012-02-05

By dirigo13 at 2012-02-05
Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 12:11:56 πμ »

Χαλκάργυρο τορνέζιο(γύρω στο 15 % ασήμι), Πριγκηπάτο της Αχαϊας, Ιωάννης της Γραβίνας(1318-1333).
Τα τορνέζια της Αχαϊας είναι τόσο κακοφτιαγμένα μετά το 1318 ,ώστε με πολύ δυσκολία μπορούμε να ξεχωρίσουμε έστω το όνομα του ηγεμόνα.
Καταγράφηκε
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 01:14:58 πμ »

Κυκλοφορουν πολλα απο αυτα?
Ειναι γνωστο το τιραζ τους?
Υπαρχουν υποδιαιρεσεις?
Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 12:33:31 μμ »

κυκλοφορουν αρκετα,ημιεπισημα φυσικα, αφου απαγορευονται,αλλα ειναι φθηνα,και αναλογως καταστασης φυσικα. στο εξωτερικο,ειναι πολυ πιο ευκολο να βρεθουν,οπως και τα τορνεζια, του δουκατου της αθηνας.σπανια λιγο ειναι της κρητης,κυπρου,αντιοχιας,αλλα και αυτα σε λογικες τιμες.ειναι φθηνα,γιατι οπως σωστα γραφηκε,δεν ειχαν σχεδον καθολου ασημι,και κακοτεχνα,αφου κοβοντουσαν χιλιαδες,για τις τοπικες συναλλαγες,του εκαστοτε φραγκου ηγεμονα.ενδιαφεροντα και σπανια ειναι και της χιου,ροδου.κλπ,αλλα δυσκολο στην αναγνωριση των συμβολων της καθε περιοχης.πιο πολλα αναφερει στο βιβλιο του ο κυριος τζαμαλης,τα φραγκικα νομισματα,στην ελλαδα, κατα τον μεσαιωνα,οπως και  αλλες πηγες, στο διαδυκτιο,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 09:07:00 μμ »

Νίκο μου, στα φράγγικα βαθύ respect στον Τάσο Τζαμαλή. Τον θεωρώ κορυφαίο παγκοσμίως όσον αφορά τα νομίσματα της φράγγικης Ελλάδας.
Γιάννη, θα διαφωνήσω στο ότι γενικά τα τορνέζια είναι κακότεχνα.Μάλιστα, με τα μέτρα της εποχής, οι χαράκτες δημιουργούσαν μικρά αριστουργήματα.Το πράγμα αρχίζει να χαλάει από την Μαχώ του Αινώ και συνεχίζεται η πρακμή στην περίοδο του Ιωάννη για να φτάσει  η κακοτεχνία στο χειρότερο σημείο της την εποχή του τελευταίου ηγεμόνα που κόβει τορνέζια, του Ροβέρτου του Ανζού.
Εγώ, πάντως, κάτα ένα περίεργο τρόπο, νιώθω μια ακατανίκητη έλξη γι'αυτά τα κακοφτιαγμένα νομίσματα.







Το πρώτο είναι του Ιωάννη της Γραβίνας.Τα άλλα δύο του Ροβέρτου του Ανζού.Παρόλο που είναι πολύ σπάνιες ποκιλίες αυτό δεν αντανακλάται και στις τιμές τους.
Λέτε το πρώτο να το στείλω στην NCS για να μου το καθαρίσει; Σαρκασμός
Καταγράφηκε
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 10:04:49 μμ »

Και αυτο φραγκικο ειναι?

By dirigo13 at 2012-02-05

By dirigo13 at 2012-02-05
Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 01:19:25 μμ »

και μενα μου αρεσουν, σαν νομισματα της εποχης εκεινης,σχεδον χειροποιητα,και παλλαικα.εχω και εγω αρκετα δειγματα,αν και οι κοπες, ειναι πανπολλες,και απο διαφορα νομισματοκοποια.αλλα αν τα συγκρινεις με ελληνικα,1000 χρονων και βαλε πιο παλαια,ειναι οντως προχειροφτιαχνενα,λογω βιαστικων κοπων,για στρατιωτικες κυριως χρησεις.ενω, θα εχεις προσεξει,τα μεγαλυτερα αργυρα η χρυσα,της ιδιας περιοδου,ειναι πανεμορφα,με ομορφα θεματα,κλπ.τα λεγομενα σταυροφοριων,που φερουν τον σταυρο,απο την μια πλευρα,και απο την αλλη ηθελαν να τονισουν μονο την προευλευση τους,φυσικο ειναι να μην τα επιμεληθηκαν και τοσο!!!οταν απευθυνονταν,σε ορδες μισθοφορων,αγραματων,απο ολην την δυτικη ευρωπη,που προκαλουσαν τον ολεθρο, και την φωτια στο διαβα τους.σε σχεση,με τους απιστους,αλλα μορφωμενους μουσουλμανους,η και βυζαντινους,που και αυτοι αναγκασθηκαν να μειωσουν τις αξιες,η και περιεκτικωτητες,σε αργυρο,και σπανιωτερα σε χρυσο.οπως και να το κανουμε, η σκοτεινη περιοδο του μεσαιωνα,κρυβει μεσα της ενα μυστηριο,απο πλευρας πηγων,και ομορφες ιστοριες,η μυθοπλασιες με ιπποτες,απιστους,κλπ.παντως, ειμαι και εγω, φανατικος αναγνωστης των νομισματων της περιοδου εκεινης,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 01:26:49 μμ »

Και αυτο φραγκικο ειναι?

By dirigo13 at 2012-02-05

By dirigo13 at 2012-02-05

αυτο ειναι βενετσιανικο,και αναγνωριζεται απο τον λεοντα της βενετιας,πρεπει να ειναι, ενα σολδιο,η χαμηλωτερη αξια ισως, που απευθυνονταν στον λαο,η στους μισθοφορους,της εκαστοτε δυναμης των σταυροφορων.αρκετα κοινο,αλλα σε καλη, σχετικα κατασταση,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 10, 2013, 07:59:03 μμ »

σεζίνο πρέπει να είναι (sessino)  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 11, 2013, 01:17:43 μμ »

και ανηκει στα νομισματα της τοτε κυπριακης επικρατειας.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 11, 2013, 04:50:23 μμ »

δεν νομιζω να ειναι Κυπρου! τα κυπριακα ειχαν αλλο λεοντα μπροστα! μητροπολιτικο ειναι... καθαρα δηλαδη βενετσιανικο...

οντως ειναι σεζινο... και εχω την εντυπωση που διαβαζω πανω του... το ονομα του δογη Νικολο Ντεποντε που ηταν απο το 1578 εως το 1585.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 11, 2013, 09:31:49 μμ »

το εχω νικο μου,εχει κοπει στην βενετια για την κυπρο!εκτος και αν δεν το εχω ταξινομησει σωστα?σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 12, 2013, 12:16:10 πμ »

εχω την εντυπωση οτι τα βενετσιανικα νομισματα της κυπρου εχουν τον λεοντα ορθιο... και σεζινι ειχε μονο ο Λορενταν... αν θυμαμαι καλα.. ενω καρτζια εκοψαν αρκετοι...

μαλιστα ο Τζαμαλης ειχε ενα λαθακι εκει... εχωντας στο σεζινι του λορενταν τον ιδιο σταυρο με αυτο το σεζινι εδω.. ενω δεν ηταν... ειχε τον ιδιο σταυρο με τα καρτζια...

οταν ο λεων ειναι ετσι οπως εδω.. ειναι μητροπολιτικα.. που φυσικα και περνουσαν σε ολη την ανατολη!

ο τζαμαλης στο υπεροχο βιβλιο του του 1977... στην σελιδα 110.... εχει ενα.. αλλα επισημασμενο! εκει αναφερει οτι ειναι μητροπολιτικα που επισφραγιστικαν για χρηση στην κρητη. τα επισφραγισμενα ηταν για εκει... τα μη σφραγισμενα ηταν καθαρα βενετιας.. οποτε δεν ηταν κυπρου.. Κλείσιμο ματιού

τωρα για το συγκεκριμενο... πανω το ονομα ειναι νικολο ντεποντε.. αρα μιλαμε για το 1578 με 1585.... ομως η κυπρος επεσε στους τουρκους το 1571... αρα.. δεν ηταν κυπριακο νομισμα ετσι κι αλλιως.. Χαμόγελο

το εχεις; Κλείσιμο ματιού ειναι ομορφα τα βενετικα! Χαμόγελο

εκανα edit... για να προσθεσω μια εικονα απο το coinarchives....

εδω θα δειτε τα κυπριακα.. καρτζια και το σεζινι στο τελος...

ο λεων ειναι διαφορετικος... μαλιστα.. ισως απο εκει υιοθετησαν τον λεωντα οι αγγλοι για σημα της κυπρου.... στα πρωτα νομισματα τους.... τα ασημενια...

δειτε και το διαφορετικο σχεδιο σταυρου..

http://www.coinarchives.com/d3efe945e4df0baff40dc28fd29aea47/img/baldwin/080/image02640.jpg
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2013, 12:28:52 πμ από NMS » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 12, 2013, 12:36:30 μμ »

το νομισμα εν τελει ειναι οντως της κρητης κομενο στην βενετια!απλως ειχα σημειωσει εγω πανω στο χαρτι κατα λαθος κυπρος,απο αλλο νομισμα.τωρα το ξαναελενξα απο την βιβλιογραφια του papadopoli.εχεις απολυτο δικιο γιατι εγω βασιστηκα στο χαρτακι του νομισματος,και το νομισμα ειναι ιδιο με το παραπανω ακριβως!νικο μου σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 12, 2013, 02:19:32 μμ »

 οποτε εχεις απο τα επισημασμενα; Χαμόγελο τι μεγεθος εχουν αυτα;; σαν το σεζινι της κυπρου;;
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences