Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 11:10:00 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: πινακας του χιτλερ  (Αναγνώστηκε 6039 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 27, 2015, 11:25:37 πμ »

Τον εχω ξαναδει τον πινακα καπου σε αγγελια και επειδη ειχα ασχοληθει λιγακι κατεληξα στο συμπερασμα οτι δεν ειναι γνησιος.
Καταγράφηκε
thanos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 61


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 27, 2015, 04:36:33 μμ »

εισαι σιγουρος 100%?
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 27, 2015, 10:12:02 μμ »

Την αποψη μου λεω,αυτο δεν σημαινει οτι καποιος αλλος δεν μπορει να εχει διαφορετικη αποψη.Παντως συγκρινοντας αρκετα γνωστα εργα του Χιτλερ με αυτο δεν βρηκα τιποτα κοινο ως προς την τεχνοτροπια του,το ''γραφικο χαρακτηρα'' του πινελου και τα χρωματα.Αν καποιος εχει διαφορετικη αποψη ας την καταθεσει να το συζητησουμε.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 27, 2015, 10:33:38 μμ »

Θάνο, εφ' όσον δεν είναι δικός σου, αν ενδιαφέρεσαι για αγορά, είναι εξαιρετικά παρακινδυνευμένο το να ζητάς γνώμες με τον τρόπο που το κάνεις. Και εξηγούμαι:

Όπως είπε και ο el greco, μια λεπτομέρεια του πίνακα με την υπογραφή, δε λέει πολλά πράγματα. Το ίδιο δε λέει πολλά πράγματα μια χαμηλής ανάλυσης, κακοεστιασμένη και μακρινή φωτογραφία. Ακόμη και κάποιος γνωστός πίνακας να ήταν, δύσκολα θα ξεχώριζε ένα "καλό" αντίγραφο από το αυθεντικό, με αυτά τα δεδομένα.

Χωρίς να υποτιμώ καθόλου τις γνώσεις των υπόλοιπων μελών, που ειδικεύονται στους πίνακες, οι ανώνυμες γνώμες που μπορείς να πάρεις ρωτώντας σε ένα φόρουμ δε σου διασφαλίζουν τίποτα. Αν σου πω ότι είναι αυθεντικός και τον αγοράσεις για κάποιες χιλιάδες ευρώ, δε μου κοστίζει τίποτα και δεν μπορείς να μου καταλογίσεις και τίποτα. Αν όντως ενδιαφέρεσαι για τέτοιου είδους "επενδύσεις", παίρνεις μαζί σου έναν άνθρωπο με πιστοποιημένες γνώσεις, τον πληρώνεις και πάτε να τον δείτε μαζί από κοντά.

Δεν ειδικεύομαι στους πίνακες, αλλά συχνά πυκνά εμφανίζονται στην αγορά των militaria πίνακες και προσωπικά αντικείμενα του Χίτλερ. Κατά βάση πρόκειται για ξεκάθαρες προσπάθειες εξαπάτησης, κάποιες φορές δεν μπορείς όμως να είσαι σίγουρος. Καθώς μιλάμε για ακραία ποσά, αυτό που χρειάζεσαι είναι εκτός των άλλων η αδιαπραγμάτευτη, μη αμφισβητήσιμη, κρυστάλλινη απόδειξη της προέλευσης του αντικειμένου/έργου.

Με τις δικές μου φτωχές γνώσεις θα συμφωνήσω με τον el greco ότι τόσο η τεχνοτροπία, όσο και η υπογραφή μου φαίνονται εντελώς ξένες σε σχέση με τα γνωστά έργα του Χίτλερ.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 27, 2015, 10:37:14 μμ »

Αν και δε μου αρέσει να λέω το έργο δεν είναι γνήσιο, βλέποντας μόνο μια φωτογραφία, αλλά έχοντας ξανακουσει αυτήν την ιστορία απο άλλους στον χώρο (αντικέρ κτλ) οι οποίοι έχουν πει πως δεν πρόκειται για γνήσιο έργο.
Καταγράφηκε
thanos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 61


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 28, 2015, 08:45:26 πμ »

κυριοι ευχαριστω για τον χρονο σας να ειστε καλα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences