Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:38:28 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Που πήγε ο χρυσός των Ελλήνων  (Αναγνώστηκε 30617 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 12:48:29 μμ »

ναι οντως ειναι γνωστο..δεν ειπα κατι φιλε μιδα με ειρωνια προς θεου..απο το 1821 βοηθησε η παναγια τον αγωνα κ μεχρι τις μερες μας συνεχιζει.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 01:00:48 μμ »

Τον χρυσό η Παναγία της Τήνου τον πουλάει σε χρυσοχοεία όπως ακριβώς είναι.. σε μετανιόν , σε σταυρούς... κλπ
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 01:22:34 μμ »

φιλε μου νομιζω οτι κανεις λαθος..ισως βεβαια κ να μην εισαι λανθασμενος απολυτα κ ενα μικρο μερος να φευγει καταυτον τον τροπο..αλλα μεταχειρισμενα κοσμηματα γενικα δεν πωλουνται ευκολα..το πιο κερδοφορο ειναι το λιωσιμο κ μπαρα 24αρα κ μετα πωληση στην ανωτερη τιμη..εννοειται πως οτι λεω το λεω φιλικα με ορεξη για υγιεις αντιπαραθεση..μανωλης
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 02:23:48 μμ »

Βρήκα ένα άρθρο σχετικά με το θέμα:
https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.news.gr/ellada/koinonia/article/238375/lionoyn-ta-tamata-ths-thnoy-sthn-toyrkia-kai-poyla.html&ved=0ahUKEwibnJ62ooLPAhVMnRoKHV_cAHMQFgglMAQ&usg=AFQjCNHQKNGE7xzGODmA8LBWBnRurc-yxg&sig2=4KtaZe1UybdNuHy4jIUnDg

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει τίποτα,μπορεί μετά τα χρήματα να πηγαίνουν σε αναξιοπαθούντες.
Τα  τάματα είναι μία αρχαία "μέθοδος δωροδοκίας" των Θεών για να υπάρξει εύνεια,εξιλέωση ή συγχώρεση για κάποια ανθρώπινη πράξη.Απλά τότε,τα ονόμαζαν θυσίες.Οι Εβραίοι έχουν ως γιορτή,τη "σφαγή των αμνών",οι Μουσουλμάνοι το halal(   εξ ού και το "χαλάλι σου"),και γενικά,νομίζω οτι όλες οι θρησκείες έχουν κάτι ανάλογο.
Πέρα απο κάποια ανεκτίμητης καλλιτεχνικής αξίας τάματα(όπως το καράβι με το δελφίνι),τα κοινά νομίζω οτι οδεύουν προς το "χωνί".
Τα παραπάνω,παρακαλώ μην εκλειφθούν ως ασέβεια πρός το θρησκευτικό αίσθημα του καθενός,σέβομαι απόλυτα τα πιστεύω του κάθε μέλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2016, 02:49:50 μμ από sabby » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 03:26:38 μμ »

Ennoείται σεβαστά τα πιστεύω του καθενός.

φιλε μου νομιζω οτι κανεις λαθος..ισως βεβαια κ να μην εισαι λανθασμενος απολυτα κ ενα μικρο μερος να φευγει καταυτον τον τροπο..αλλα μεταχειρισμενα κοσμηματα γενικα δεν πωλουνται ευκολα..το πιο κερδοφορο ειναι το λιωσιμο κ μπαρα 24αρα κ μετα πωληση στην ανωτερη τιμη..εννοειται πως οτι λεω το λεω φιλικα με ορεξη για υγιεις αντιπαραθεση..μανωλης

Φίλε μου δε ξέρω τι ποσοστό λιώνει τι ποσοστό κρατάει τι ποσοστό πουλάει. Ξέρω όμως γιατί καταχωρώ τιμολογία οτι κοσμηματοπωλεία αγοράζουν απο τη συγκεκριμενη εκκλησία κοσμήματα χρυσά με νομιμα παραστατικά.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 03:55:26 μμ »

Θυμάμαι μάλιστα στη εκπομπή που προείπα η άδειες για τους σαράφηδες που αγοράζουν χρυσό έβγαιναν πολύ εύκολα σε αντίθεση με όποια άλλη επιχείρηση. Έγω πιστεύω και σε αυτό έβαλε το χεράκι της η Γερμανία, είναι αυτο που λέμε το παιχνίδι ήταν στημένο.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 04:29:32 μμ »

Βρήκα ένα άρθρο σχετικά με το θέμα:
https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.news.gr/ellada/koinonia/article/238375/lionoyn-ta-tamata-ths-thnoy-sthn-toyrkia-kai-poyla.html&ved=0ahUKEwibnJ62ooLPAhVMnRoKHV_cAHMQFgglMAQ&usg=AFQjCNHQKNGE7xzGODmA8LBWBnRurc-yxg&sig2=4KtaZe1UybdNuHy4jIUnDg

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει τίποτα,μπορεί μετά τα χρήματα να πηγαίνουν σε αναξιοπαθούντες.
Τα  τάματα είναι μία αρχαία "μέθοδος δωροδοκίας" των Θεών για να υπάρξει εύνεια,εξιλέωση ή συγχώρεση για κάποια ανθρώπινη πράξη.Απλά τότε,τα ονόμαζαν θυσίες.Οι Εβραίοι έχουν ως γιορτή,τη "σφαγή των αμνών",οι Μουσουλμάνοι το halal(   εξ ού και το "χαλάλι σου"),και γενικά,νομίζω οτι όλες οι θρησκείες έχουν κάτι ανάλογο.
Πέρα απο κάποια ανεκτίμητης καλλιτεχνικής αξίας τάματα(όπως το καράβι με το δελφίνι),τα κοινά νομίζω οτι οδεύουν προς το "χωνί".
Τα παραπάνω,παρακαλώ μην εκλειφθούν ως ασέβεια πρός το θρησκευτικό αίσθημα του καθενός,σέβομαι απόλυτα τα πιστεύω του κάθε μέλους.


Ναι, αυτό το δημοσίευμα (ή κάποια ανατύπωση του) είχα κι εγώ υπ' όψη μου όταν έγραψα ότι "τα πάνε για λυώσμο στην Τουρκία".
Μιλάμε για πολύ πράμα.

Και προφανώς κι εγώ σέβομαι το "πιστεύω" κάθε ανθρώπου (και όχι μόνο "μέλους").

Αλλά το ίδιο απαιτώ κι εγώ να γίνεται για μένα: Να σέβονται τα δικά μου.
Καταγράφηκε
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 06:57:56 μμ »

που καταλήγει τελικά όλος ο χρύσός?
Καταγράφηκε
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 07:00:37 μμ »

για να δούμε....

http://www.analyst.gr/2016/09/08/i-klopi-tou-xrisou/
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 07:08:28 μμ »

Άν σε ένα καμίνι βάλουμε ένα κιλό χρυσό και σε ένα άλλο 40.000€ τί θα πάρουμε κατά την εξαγωγή τους από το καμίνι; Τί παραμένει αναλλοίωτο στο χρόνο και σε όποιες συνθήκες;
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 09:04:50 μμ »



Σχετικά με το άρθρο, δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να καθιερωθεί η σε καθημερινή βάση ανακοίνωση της ΤτΕ ως προς το απόθεμα της σε χρυσό.
Αν δηλαδή την 7/9/2016 η ΤτΕ έχει στην κατοχή της 30.123.456 γραμμάρια χρυσού, να το ανακοινώνει στο τέλος της ημέρας.
Και στο τέλος της 8/9/2016 (που θα έχει αγοράσει και πουλήσει κάποιες ποσότητες) να ανακοινώνει πόσο είναι το νέο απόθεμα.
Όπως γινόταν παλιά με το απόθεμα νερού της λίμνης Μαραθώνα (αν το θυμάστε, κάποιοι παλιοί αυτό...).
Επίσης να ανακοινώνει και τον χρυσό που βρίσκεται "εις χείρας τρίτων" (για οποιοδήποτε λόγο).

Αυτό (κατά τη γνώμη μου) είναι "διαφάνεια".
Δεν το λένε, και το κρατάνε μυστικό δηλαδή, ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ?
Του κράτους δεν είναι ο χρυσός? Δηλαδή όλων μας?
Γιατί να μην ξέρουμε?
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 09:05:52 μμ »

Άν σε ένα καμίνι βάλουμε ένα κιλό χρυσό και σε ένα άλλο 40.000€ τί θα πάρουμε κατά την εξαγωγή τους από το καμίνι; Τί παραμένει αναλλοίωτο στο χρόνο και σε όποιες συνθήκες;

Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέβεσαι....
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 09:44:12 μμ »

Η ιστορία έχει και συνέχεια.

Copy paste από site.

Μετά την απελευθέρωση, όταν η ελληνική κυβέρνηση ζήτησε την επιστροφή του ελληνικού
αποθεματικού σε χρυσό από τη Βρετανία, δέχτηκε με έκπληξη την απάντηση ότι «αυτό είχε
χρησιμοποιηθεί για την κάλυψη των εξόδων του Ελληνικού Στρατού Μέσης Ανατολής, και ότι
το Στέμμα δεν όφειλε τίποτε στην Ελλάδα».
Αξίζει να σημειωθεί εδώ ότι από την 9η Μαρτίου του 1942, η βρετανική κυβέρνηση είχε υπογράψει
συμφωνία με την ελληνική, σύμφωνα με την οποία αυτή αναλάμβανε όλα τα έξοδα εξοπλισμού
και διατροφής των Ελληνικών Ενόπλων Δυνάμεων (που τελούσαν άλλωστε υπό τις διαταγές του
βρετανικού στρατηγείου Μέσης Ανατολής).
Ως εκ τούτου, οι όποιες αιτιάσεις των Βρετανών στερούνταν νομικής βάσης. Από την άλλη πλευρά
όμως, και η ελληνική  κυβέρνηση (έτη 1945-1946) έβρισκε στη Βρετανία τη μόνη σύμμαχο χώρα
με δυνατότητα βοήθειας για την αντιμετώπιση των πλείστων εσωτερικών προβλημάτων που αυτή
αντιμετώπιζε, σχετικά με την αποκατάσταση της τάξης (πολιτικής, κοινωνικής και οικονομικής)
στην πρόσφατα απελευθερωμένη Ελλάδα.
Γίνεται λοιπόν εύκολα αντιληπτό πως η διαπραγματευτική θέση της χώρας ήταν μάλλον αδύνατη.
Δεν είναι εύκολο να υπολογιστεί τι μέρος των αποθεμάτων χρυσού της ΤΕ επιστράφηκε τελικά
στην Ελλάδα. Ενδεχομένως, κάποιες χρυσές λίρες από το αρχικό φορτίο να κατέληξαν στους
Έλληνες αντάρτες (οι Βρετανοί τις μοίραζαν απλόχερα κατά τη περίοδο 1942-1943).
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 09:48:51 μμ »

Και άλλοι βέβαια μιλούν για 42 τόνους και όχι 18.
Πάντως τώρα υποτίθεται ότι έχουμε 111,5 τόνους και είμαστε τριακοστοί στον κόσμο.
Πόσοι από αυτούς υπάρχουν στην ΤτΕ είναι ένα όντως ένα ερώτημα.
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 09:57:08 μμ »

Πόσοι από αυτούς υπάρχουν στην ΤτΕ είναι ένα όντως ένα ερώτημα.

Κανένας
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences