Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:11:30 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λίρα Μακάριου 1977 λίγες κοπιες  (Αναγνώστηκε 46081 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 23, 2015, 03:09:29 μμ »

Φίλε μου,
έχεις μπει σε ένα site που λέγεται στέκι συλλεκτών, γιατί δεν λαμβάνεις υπόψην σου τα σχόλια των παιδιών;
Σου έγραψε ο φίλος πιο πάνω το link της τράπεζας της Κύπρου,
http://www.centralbank.gov.cy/nqcontent.cfm?a_id=10939
αν κάνεις τον κόπο να μπεις θα δεις ότι το δικό σου κυκλοφόρησε επίσημα σε 33.600 κόπιες και άλλες 26.750 το ακυκλοφόρητο (UNC)
Τώρα αν θες να πιστεύεις τα λίγες κόπιες και Κυπριανού, όπως νομίζεις
Καταγράφηκε
g3
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 23, 2015, 03:15:56 μμ »

Καταρχήν είμαι φίλη και δεν θέλω να πιστεύω αλλά υπάρχει απόδειξη της αγοράς στο ταμείο του κράτους και για τις δύο κόπιες.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις καλή συνέχεια.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 23, 2015, 03:20:01 μμ »

Καταρχήν είμαι φίλη και δεν θέλω να πιστεύω αλλά υπάρχει απόδειξη της αγοράς στο ταμείο του κράτους και για τις δύο κόπιες.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις καλή συνέχεια.
H οποία απόδειξη τι γράφει?
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 23, 2015, 03:20:49 μμ »

Καταρχήν είμαι φίλη και δεν θέλω να πιστεύω αλλά υπάρχει απόδειξη της αγοράς στο ταμείο του κράτους και για τις δύο κόπιες.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις καλή συνέχεια.
Ας μας πουν τοτε οι φιλοι απο την Κυπρο αν εκδοθηκαν τετοια νομισματα σε 24 καρατια για χρηση σε υψηλα προσωπα και αν ναι σε τι ποσοτητες εκδοθηκαν.......εγω δεν γνωριζω κατι τετοιο
Καταγράφηκε
g3
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 23, 2015, 03:26:10 μμ »

Η απόδειξη είναι μέσα στο ταμείο του κράτους και λέει ότι αγοράστηκε και εκδόθηκε μία για τον Κυπριανού και μία γι αυτόν γιατί ήθελε να είναι καλυμμένος νομικά.

Ήταν στην επίσκεψη του Κυπριανού στην Σαλαμιού της Κύπρου και του δόθηκε σαν αναμνηστικό λόγο της επίσκεψις, τώρα αν ήταν ίδια συγνώμη αν κάνω λάθος, καλή συνέχεια.
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 23, 2015, 03:57:39 μμ »

Πιστεύεις δηλαδή ότι κόπηκε ειδική λίρα για αυτήν την επίσκεψη ή ότι πήγαν και αγόρασαν 2 απλές από αυτές που σου λένε τα παιδιά από την τράπεζα για να τις δωρίσουν στους επίσημους καλεσμένους?
Καταγράφηκε
g3
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 23, 2015, 04:08:35 μμ »

Τι να πω δεν ξέρω; Εσύ αν ήσουν δήμαρχος και σε επισκεπτόταν θα έδινες κάτι σε αφθονία;
Δηλαδή θα πήγαινες και θα αγόραζες κάτι που κυκλοφόρησε τότε και ήταν στην μόδα;
Και δεν το λέω ειρωνικά, απλά όντως προσπαθώ να καταλάβω.
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 23, 2015, 04:17:11 μμ »

Η λίρα σου είναι ακριβώς η λίρα που εκδόθηκε από την τράπεζα σε χιλιάδες κόπιες μέσα στο ίδιο ακριβώς κουτί που έχουν και οι άλλες, πιστέυεις ότι κόπηκε μια ειδική λίρα για μια επίσκεψη σε κάποιο δήμο του νησιού;
Επειδή όμως δεν πρόκειται να μας πιστέψεις, ας περιμένουμε οι φίλοι από την Κύπρο να πουν την άποψή τους.
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 23, 2015, 04:31:57 μμ »

Καλημέρα.
Έχω από  τον παππού μου όπου ήταν δήμαρχος στην Κύπρο μια λίρα του Μακαρίου  του 1977, του είχαν φτιάξει δύο  για μια επίσκεψη του προέδρου της κυπριακής δημοκρατίας, μια για τον πρόεδρο και μια γιαυτον , την πήγα για να εκτιμήσουν τον χρυσό της και δεν υπολογίζεται, αργότερα θα ανεβάσω και εικόνα.                                                                                               

Δεν ειχαν φτιάξει 2 λάθος κανεις .Ειχαν φτιάξει 3 εχω κι εγω μια.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
g3
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 23, 2015, 04:34:50 μμ »

Ο παππούς μου δεν μου είπε αλλά η μάνα μου μίλησε για μία τρίτη, δεν είμαι σίγουρη, ελπίζω να μην με δουλεύεις.....
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 23, 2015, 04:36:58 μμ »

Τι να πω δεν ξέρω; Εσύ αν ήσουν δήμαρχος και σε επισκεπτόταν θα έδινες κάτι σε αφθονία;
Δηλαδή θα πήγαινες και θα αγόραζες κάτι που κυκλοφόρησε τότε και ήταν στην μόδα;
Και δεν το λέω ειρωνικά, απλά όντως προσπαθώ να καταλάβω.

Πάντως ο Ιταλός πρωθυπουργός στον Τσίπρα γραβάτα έδωσε, και ο Τσίπρας του έδωσε ένα cd με ελληνικά τραγούδια, δεν βάλαν τις πρέσες του κράτους να κόψουν νόμισμα...
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 23, 2015, 04:39:20 μμ »

Τι να πω δεν ξέρω; Εσύ αν ήσουν δήμαρχος και σε επισκεπτόταν θα έδινες κάτι σε αφθονία;
Δηλαδή θα πήγαινες και θα αγόραζες κάτι που κυκλοφόρησε τότε και ήταν στην μόδα;
Και δεν το λέω ειρωνικά, απλά όντως προσπαθώ να καταλάβω.

Πάντως ο Ιταλός πρωθυπουργός στον Τσίπρα γραβάτα έδωσε, και ο Τσίπρας του έδωσε ένα cd με ελληνικά τραγούδια, δεν βάλαν τις πρέσες του κράτους να κόψουν νόμισμα...

Εμμμ δεν ειμαστε κι ολοι ίδιοι ....Ο κυπριανου, εγω, και ο παππούς της φίλης μας ..... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 23, 2015, 04:40:47 μμ »

Τι να πω δεν ξέρω; Εσύ αν ήσουν δήμαρχος και σε επισκεπτόταν θα έδινες κάτι σε αφθονία;
Δηλαδή θα πήγαινες και θα αγόραζες κάτι που κυκλοφόρησε τότε και ήταν στην μόδα;
Και δεν το λέω ειρωνικά, απλά όντως προσπαθώ να καταλάβω.

Πάντως ο Ιταλός πρωθυπουργός στον Τσίπρα γραβάτα έδωσε, και ο Τσίπρας του έδωσε ένα cd με ελληνικά τραγούδια, δεν βάλαν τις πρέσες του κράτους να κόψουν νόμισμα...

Εμμμ δεν ειμαστε κι ολοι ίδιοι ....Ο κυπριανου, εγω, και ο παππούς της φίλης μας ..... Κλείσιμο ματιού

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 23, 2015, 04:41:17 μμ »

Ο παππούς μου δεν μου είπε αλλά η μάνα μου μίλησε για μία τρίτη, δεν είμαι σίγουρη, ελπίζω να μην με δουλεύεις.....

Αμα ξεκινούσες λέγοντας "αξιότιμοι και σεβαστοί κύριοι συλλέκτες..." δεν θα μου έκανε καθόλου εντύπωση  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
criskal
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 194



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 23, 2015, 04:43:07 μμ »

Καλησπερα και απο εμενα.
Το νομισμα που ειδαμε ειναι αναμνηστικο proof πενηνταλιρο Μακαριου  κοπηκε το 1977 σε 33.600 τεμαχια ειναι 15.98 γραμμαρια με περιεκτικοτητα σε χρυσο 0.917 ειναι ευκολο στην ευρεση και κοστιζει σημερα γυρω στα 520 ευρω.
Καταγράφηκε

θελω να γυρισω στα παλια
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences