Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 01:14:40 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 ΔΡΧ 1876 !!  (Αναγνώστηκε 40934 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 02:04:14 μμ »

Λοιπον θα ηθελα να επανελθω στο θεμα μετα απο μια μικρη ερευνα που εκανα και βρηκα τα εξης .
Α.Το νομισμα αυτο τελικα στο ebay στο συνδεσμο που υπαρχει παραπανω πουληθηκε στα 1450$.
Β. Νομισμα με το ιδιο χαρακτηριστικο (βουλωμα στο P) πουληθηκε στην 111 δημοπρασια της Π.Ν.Ε
στο λοτ 255 για 1350 ευρω.
http://www.nomisma.gr/auction/auction.aspx?AuctionId=111&CategoryId=113&TypeId=2&pageno=3
http://www.nomisma.gr/auction/OpenImage.aspx?Title=Lot 255&Image=LotImages/111/Normal/7185.jpg
στην φωτο διακρινετε καθαρα το βουλωμα !!!
Γ.Επισης σε δημοπρασια του εξωτερικου απο Καραμητσο σλαμπαρισμενο σε AU 58 για 1145$
http://www.mcsearch.info/search.html?search=similar%3A358805&view_mode=1#9
και η φωτο απο κοντα...
http://www.mcsearch.info/ext_image.html?id=304435
Τελικα μηπως δεν ειναι και τοσο Μαιμου..Απορία
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 02:13:44 μμ »

Αντωνη οτι υπαρχει σλαμπαρισμενο ειναι κατι το οποιο το εχω γραψει στο ιδιο ποστ νωριτερα!!
Οπως εχω γραψει οτι <οι συλλεκτες το αποφευγουν> ή οπως εγραψα οτι <το ειχε ο κυριος Νικος σλαμπαρισμενο και το πουλησε σε καποιον σε δημοπρασια και οταν αυτος ο καποιος το πηρε στα χερια του και ειδε το βουλωμενο Ρ του το γυρισε πισω> !!
Απο εκει και περα ειναι στην προσωπικη κριση του καθενος αν θα δωσει 500-600 ευρω να παρει ενα νομισμα που ΙΣΩΣ αυριο θεληση να το πουληση και δεν θα βρισκει αγοραστη!!
Ετσι θα πρεπει να το δει καποιος Κλείσιμο ματιού
Τωρα στο θεμα αν ειναι πλαστο ή αν ειναι προβλημα της μητρας εκει σηκωνει πολυ κουβεντα , θα καταληξη μαλλον σε αδιεξοδο και διχασμο αποψεων και κανενας δεν θελει να πει την αποψη του Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 04:07:45 μμ »

Για να διευκολνω την συζητηση βαζω την φωτο απο την δημοπρασια του Καραμητσου.Την αλλη απο την ΠΝΕ δεν  μπορεσα.Οποιος τα καταφερνει καλυτερα με τους υπολογιστες παρακαλω να βοηθησει
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 654


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 05:35:49 μμ »

Καταγράφηκε

ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 07:42:16 μμ »



Και αυτη απο την δημοπρασια της ΠΝΕ..
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 07:58:07 μμ »

Να επισημανω οτι η πιστοποιηση δεν σημαινει οτι το πιστοποιηθεν νομισμα ειναι και σωστο!!
Πολλες φορες εχουμε δει να κανουν τραγικα λαθη οι εταιρεις πιστοποιησεων, μα δινουν υψηλους βαθμους σε κατεβασμενα νομισματα , να χαντακωνουν δινοντας χαμηλους βαθμους σε νομισματα ακυκλοφορητα με αδυναμο χτυπημα απο την μητρα, ο ANACS ΕΙΧΕ πιστοποιηση παλια ψευτικα 20αρικα του 1833!!
Γιαυτο λεμε παντα κοιταμε το νομισμα και οχι το slab !! Οι εταιριες δεν ειναι θεοι, ανθρωποι ειναι και συχνα κανουν λαθοι, προσφερουν μια ασφαλεια για την ποιοτητα των νομισματων αλλα οχι απολυτα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 09:24:12 μμ »

Το βουλωμα δεν πιστοποιη την μη γνησιοτητα.
Τα δεκαρικα εχουν καποια χαρακτηριστικα που ειναι ευκολο με την τριβη και τι καιρο να ξεχωρισεις τα τζουφια.
Το μονο που θα καταλαβουμε ολοι στην παρουσα φαση που βρισκεστε ειναι το χρωμα.
Υπαρχουν δεκαρικα πολυ κιτρινοπα οπως αυτο που βγαλατε στην αρχη τα οποια ειναι τζουφια,τα δεκαρικα πρεπει να ειναι κοκινα κοκινα σαν τις χουντες.
Προσφατος φιλος μου εφερε 10αρικο τετοιο να το πιστοποιησω και του ειπα οτι ηταν τζουφιο.Τελικως γυρισε πισω απο την pcgs san FORGERY.
Πριν απο 6 χρονια πιστοποιησα δεκαρικο στην NGC ΜΕ ΒΑΘΜΟ ΜΣ62 κατ εμε τζουφιο.
Παντως ειναι δυσκολο να πει κανεις απο μια φωτογραφια εαν ενα νομισμα ειναι γνησιο η τζουφιο και πολυ πιθανον να κανω και εγω λαθος,εαν το εβλεπα στο χερι θα σας ελεγα με απολυτη σιγουρια εαν ειναι τζουφιο η καλο και τι βαθμο θα επαιρνε.

Ξαδελφακο σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια αν και εισουν λιγο υπερβολικος.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 09:36:17 μμ »

Αντωνη οτι υπαρχει σλαμπαρισμενο ειναι κατι το οποιο το εχω γραψει στο ιδιο ποστ νωριτερα!!
Οπως εχω γραψει οτι <οι συλλεκτες το αποφευγουν> ή οπως εγραψα οτι <το ειχε ο κυριος Νικος σλαμπαρισμενο και το πουλησε σε καποιον σε δημοπρασια και οταν αυτος ο καποιος το πηρε στα χερια του και ειδε το βουλωμενο Ρ του το γυρισε πισω> !!
Απο εκει και περα ειναι στην προσωπικη κριση του καθενος αν θα δωσει 500-600 ευρω να παρει ενα νομισμα που ΙΣΩΣ αυριο θεληση να το πουληση και δεν θα βρισκει αγοραστη!!
Ετσι θα πρεπει να το δει καποιος Κλείσιμο ματιού
Τωρα στο θεμα αν ειναι πλαστο ή αν ειναι προβλημα της μητρας εκει σηκωνει πολυ κουβεντα , θα καταληξη μαλλον σε αδιεξοδο και διχασμο αποψεων και κανενας δεν θελει να πει την αποψη του Κλείσιμο ματιού

Στην ΠΝΕ και στου Καραμητσου δεν πουλανε ψευτικα νομισματα μετα βεβαιοτητος.
Στο ebay καμια φορα ναι.
Εαν δεν δινει ο πωλητης return privilege καλο θα ηταν να αποφευγονται να δαπανονται τετραψηφια ποσα για νομισματα που δεν ξερουμε η δεν βλεπουμε στο χερι.
Γενικα καλο ειναι να ψωνιζουμε απο εντιμους εμπορους οπως λογου χαριν ο Κωστας ο Σαραντακης.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 09:44:46 μμ »

Το ebay ειναι ο παραδεισος του ψευτικου θα ελεγα εγω!! Αν δεν εχεις τα ματια σου δεκατεσσερα την πατησες οικτρα!!
Τωρα στο θεμα πωλησεων ειτε ειναι εμπορος ειτε συλλεκτης εγω λεω οτι πρεπει να εχει ηθος.
Αν δεν εχει ηθος ή <<τσιπα> οπως λεμε εδω θα στην κατσει και δεν θα το καταλαβεις!!
Καποια μερα ομως η αληθεια θα βγει στο φως!!
Καλυτερα λοιπον ενα καλο ονομα στη πιατσα παρα ευκολο και ανεντιμο χρημα στην τσεπη!!
Καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα!!
Ο Κωστης ειναι απο τα καλα παιδια στον χωρο. Δωσε του τα χαιρετισματα μου αμα μιλησετε  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 10:06:09 μμ »

Λοιπον επειδη απο σημερα το πρωι το νομισμα ειναι στη κατοχη μου  :)εχω να προσθεσω
τα εξης χαρακτηριστικα του.
Διαμετρος 0.19 μιλιμετρ.  -Βαρος 3.205-3.211 γρμ
Καττοπιν λεπτομερους εξετασης με το φακο  Χ10 δε μπορεσα να βρω καποιο αλλο
ψεγαδι σε "μελισσα" η οδοντωση ...η καπου αλλου.
Εαν ο φιλος Βασιλης εχει καποια λεπτομερια να μου πει να προσεξω ειμαι ολος αυτια   Μεγάλο χαμόγελο
Περιμενω με αγωνια.........
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 10:21:21 μμ »

Αντωνη αφου το νομισμα ειναι πια δικο σου και σε <τρωει> απο οτι καταλαβα η αυθεντικοτητα του γιατι δεν το στελνεις για πιστοποιηση??
Ο Βασιλης ειναι επισημος Dealer της PCGS και εχει στειλει για παρα πολλα ατομα εκατονταδες νομισματα για πιστοποιηση!!
Τα μονα σου εξοδα θα ειναι η πιστοποιηση και τα ΕΛΤΑ !!
Εγω θα σου προτεινα να το σκεφτεις, τουλαχιστον να ξερεις τι εχεις στα χερια σου!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 10:30:19 μμ »

Φιλε Γεωργιε ,
Επειδη οπως γνωριζεις δε θεωρω τον εαυτο μου,τιποτε παραπανω απο ενα εκκολαπτομενο
συλλεκτη η αληθεια ειναι οτι η συγκεκριμενη αγορα εγινε αποκλειστικα και μονο σαν ενα
στοιχημα με τον εαυτο μου...Μια "ζαρια" σαν να λεμε...
Ευχαριστως λοιπον να ακολουθησει το δρομο που προτεινεις.
Αρκει λοιπον ο Βασιλης να μου στειλει με pm εαν δεχεται και την διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω.
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 02:28:29 μμ »

..απο σημερα το πρωι το νομισμα ειναι στη κατοχη μου..

Πολύ χάρηκα με αυτό.  Κλείσιμο ματιού
Μπράβο Αντώνη και Καλορίζικο!
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 03, 2011, 08:05:42 μμ »

Δεχομαι.Το επομενο grading session ειναι στις 11 Μαρτιου.Deadline που δεχομαι νομισματα ειναι μεχρι τις 5 Μαρτιου.Εαν ειναι τζουφιο δεν θα το στειλουμε καθολου να γλυτωσουμε και το τριανταρι.Εαν παλι επιμενεις το παω και το φερνω.Μεταφορικα δεν χρεωνω.
Απο 1 εως 300 ευρο ασφαλεια σου στοιχιζει 20 ευρο και απο 301 εως 3000 ευρο ασφαλεια σου στοιχιζει 30 ευρο.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 08:45:59 πμ »

Λυπαμε πολυ αλλα δεν γινετε πλεον  Ντροπή, επειδη κατοπιν ωριμου σκεψης αποφασισα να επιστραφει το νομισμα
στον ιδιοκτητη του .Ο λογος δεν αφορουσε την γνησιοτητα η μη του νομισματος προς αποφυγην καθε παρεξηγησης, αλλα την αποφαση μου να αποκτησω οσο το δυνατον μεγαλυτερη εμπειρια πανω στα καλα συλλεκτικα νομισματα, πριν αποφασισω να προχωρησω στην αποκτηση τους.  Κλείσιμο ματιού
Ευχαριστω ολους για την βοηθεια και τις συμβουλες τους..!!!
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences