Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 11:02:12 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κάρβουνο ή Θησαυρός;  (Αναγνώστηκε 5441 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 20, 2015, 02:45:19 πμ »

Μήπως ξέρει κανένας πληροφορίες για ένα νόμισμα armata et Morea ?

βενετσιανικο ειναι που κοπηκε για τον στολο (ARMATA) και τον Μορια (MOREA)... την Πελοποννησο δηλαδη!
ο στολος ηταν ο βενετικος που ηταν εκει... μιας και κοπηκε σε εποχη που οι βενετοι ειχαν πολεμο με τους τουρκους!

κοπηκαν καπου στο 1688 και ειναι χαλκινα και με πολλες ποικιλιες... λογικα.. σκεφτομενος και τα αλλα παρομοια αλλων περιοχων...

εκει που ειναι ο φτερωτος λεωντας, απο κατω θα δεις ειτε Ι ειτε ΙΙ. αυτη ειναι η ονομαστικη του αξια! 1 σολδιο ή 2 σολδια (τα 2 σολδια το ελεγαν γκαζεττα!). κατι μου λεει οτι εχεις γκαζεττα...

η επιγραφη σε αυτη την μερια λεει... SAN MARK VEN που ειναι για το Αγιος Μαρκος, Βενετια.

δεν ειναι κατι σπανιο (αν και δεν το εχω)... και οι τιμες ειναι αναλογα της καταστασης...
Καταγράφηκε
VERITAS
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 21, 2015, 04:12:57 μμ »

Νομίζω πως έβγαλα άκρη! Μου πήρε πολλές ώρες βέβαια αλλα κάτι κατάφερα! Η συλλογή έχει ενα ενδιαφέρον αλλα οχι κάτι πολύ τρανταχτό! Ισως ειναι ενας καλός τρόπος να με κάνει να ξεκινήσω εγώ τελικά! Ειναι εθιστικό αν μη τι άλλο το όλο θέμα! Τα νεοελληνικά νομίσματα ειναι σε μέτρις εως κακή κατάσταση (ειδικά του Γεωργίου) αλλα ευτυχώς ανάμεσα σε ένα άλμπουμ με διάφορα ασημένια βρήκα μερικά σε πολύ καλή κατάσταση..ειδικά Καποδίστρια και Όθωνα, φαίνεται πως ο παππούς ήξερε πως τα άλλα δεν έχουν ιδιαίτερη αξία. Όπως μου ειπε ένας φίλος απο εδω μέσα ειναι συναρπαστικό να βλέπεις την Ιστορία του Κράτους και να έχεις ένα μερος της. Οπότε αποφάσισα να κρατήσω όλα τα Ελληνικά, να πουλήσω ασημένια ΗΠΑ, Αγγλίας, Αιγύπτου, Γερμανίας, Κύπρου καθώς και ένα σετ που πήρε - πανάκριβα- ο παππους απο τους Ολυμπιακούς 2004 με ασημένια και χρυσά νομίσματα. Σαφώς με οτι χρήματα πάρω θα ...αγοράσω νομίσματα χαχχαχαχχα. Σας ευχαριστώ ολους για τις συμβουλές και ως νέος μυημένος ελπίζω να μου επιτρέψετε να φτάσω σχεδόν στα όρια της κατάχρησης των συμβουλών σας!

Υ\Γ ένα μαγαζί με ειδη για νομίσματα στη Μητροπόλεως ήδη ξεκίνησε το πάρτυ μιας που πήρα μια ξύλινη κασσετίνα και διάφορα άλλα συναφή και θα πάω για δευτερο γύρο μιας που χρειάζομαι αρκετά περιφερειακά ακόμη!
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 21, 2015, 08:46:02 μμ »

Ξεκινα προπονηση να βγαζεις καλες φωτο που να δειχνουν λεπτομερειες, ειναι  δυσκολοτερο απο οσο ακουγεται και χωρις αυτες δεν θα μπορεσεις να δωσεις τιποτα.
Μην αρχισεις ψωνια στα "περιφερειακα" ακομα, μεχρι να δεις τι ακριβως χρειαζεσαι ,αν αποφασισεις να μπεις στο χομπυ.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences