Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 04:16:31 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βαγγελης Γιακουμακης  (Αναγνώστηκε 19360 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 19, 2015, 03:14:17 μμ »

Τον χαβά τους τα ΜΜΕ: http://www.news.gr/psyhagogia/thleorash/article/213151/h-nikoloylh-synehizei-tis-apokalypseis-gia-thn-ypoth.html

Λεπτομέρεια εκνευριστική: Κατηγορία "Ψυχαγωγία"
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
gmar80
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 391


εσεται ημαρ


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 19, 2015, 05:58:19 μμ »

http://www.lifo.gr/team/apopseis/56161
Διαβαστε εδω ενα τρελαθειτε.Μεγαλη Προσοχη στη περιγραφη του τιτλου

Κάποιες σκέψεις με αφορμή την αυτοκτονία του Βαγγέλη Γιακουμάκη και την επτάχρονη κόρη μου, που ήθελε να παντρευτεί την καλύτερή της φίλη

Ο Βαγγέλης Γιακουμάκης μπορεί να ήταν ομοφυλόφιλος. Μπορεί και να μην ήταν.


Τωρα πως συνδεεται ενα νεκρο παιδι με τους ομοφυλοφιλικους γαμους μεταξυ γυναικων αξιζει ψυχιατρικης ερευνας..Οτι για να περασει τις θεσεις της καθε μπουρδοδημοσιογραφος του κ###υ πιανει στο ονομα του ενα παιδι που δεν βρισκεται στη ζωη...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 19, 2015, 07:06:44 μμ »

χρειάζεται άμεση κινητοποίηση της Εισαγγελίας, μια ωραιότατη προκαταρκτική, ανάκριση, και απόδοση κατηγοριών σε όσους ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ οτι τον βασάνιζαν.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΟΘΟΥΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΑΣΑΝΙΖΑΝ. Καταλαβαίνετε
Ελληνικά, ναι ή όχι;

(Θα μου πείτε, τι κάθομαι και ασχολούμαι...)
Καταγράφηκε
gmar80
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 391


εσεται ημαρ


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 19, 2015, 07:32:32 μμ »

χρειάζεται άμεση κινητοποίηση της Εισαγγελίας, μια ωραιότατη προκαταρκτική, ανάκριση, και απόδοση κατηγοριών σε όσους ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ οτι τον βασάνιζαν.


ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΟΘΟΥΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΑΣΑΝΙΖΑΝ. Καταλαβαίνετε
Ελληνικά, ναι ή όχι;

(Θα μου πείτε, τι κάθομαι και ασχολούμαι...)

για τσεκαρε εδω http://www.iefimerida.gr/news/196719/allaxe-nomo-gia-bullying-i-kyvernisi-nea-diataxi-provlepei-fylakisi-toylahiston-6-minon
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 19, 2015, 08:29:01 μμ »

χρειάζεται άμεση κινητοποίηση της Εισαγγελίας, μια ωραιότατη προκαταρκτική, ανάκριση, και απόδοση κατηγοριών σε όσους ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ οτι τον βασάνιζαν.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΟΘΟΥΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΑΣΑΝΙΖΑΝ. Καταλαβαίνετε
Ελληνικά, ναι ή όχι;

(Θα μου πείτε, τι κάθομαι και ασχολούμαι...)
Σε κάνει ευτυχή αυτή κατάσταση;;  Απορία  Απορία
Το νομικό κενό και η έλλειψη νομικού πλαισίου;;
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 19, 2015, 09:16:42 μμ »

Τι λες, άνθρωπέ μου; Τι σχέση έχει ο φάντης με το ρετσινόλαδο;

Επικοινωνείς με τον εγκέφαλό σου;

(Επίσης, δεν έχω ενυδρείο στο σπίτι μου, άρα είμαι π@ύστης.)
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 19, 2015, 09:39:19 μμ »

Οι νομικοι εχουν παραδεχτει οτι υπαρχει κενο. Αυτο δε σημαινει οτι δε πρεπει να τους εγκαλεσουμε κιολας. Οτι υπαρχουν διαταξεις παντως υπαρχουν, απλα ειναι δυσκολο νομικα με τις υπαρχουσες συνθηκες να αποδειχτουν σε ενα δικαστηριο. Αν θελετε παντως τη γνωμη μου, δε πιστευω οτι ηταν αυτοκτονια.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 19, 2015, 10:04:12 μμ »

Τωρα που ο άνθρωπος πέθανε (είτε αυτοκτόνησε, είτε εξωθήθη σε αυτοκτονία, είτε τον "αυτοκτόνησαν"), σε αυτήν την χώρα παρ' τ'αυγο και κούρευτο! Όμως εμείς δεν είμαστε εισαγγελία! Υπάρχει ρημαδόκρατος? ας ψάξει να βρει ενόχους να απαγγείλει κατηγορίες για ψυχικά ή και σωματικά βασανιστήρια (τιμωρούνται αυτοτελώς, όχι απλώς σαν σωματικές βλαβες) και περαιτέρω για εξαναγκασμό σε αυτοκτονία, ας βρούν τον τρόπο. Και μαζί ας υποχρεώσουν με χρηματικές καμπάνες και κλεισίματα τα αδηφάγα αλγολαγνικά ΜΜΕ να σκάσουν να λένε ένα κάρο συκοφαντικές μ@λ@κίες, είτε στο διαδίκτυο είτε στην TV.
Αλλα ΔΕΝ ΓΥΡΝΑΕΙ ΠΙΣΩ Ο ΝΕΚΡΟΣ βέβαια!

Και ΜΕ ΗΘΗ ΣΚΑΤΕΝΙΑ και ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΑ, και παιδεια ΓΤΠΚ που δεν σου εκπαιδευει ΤΗΝ ΨΥΧΗ, ΤΟ ΜΥΑΛΟ, ΤΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ, όπως σκατα θελετε πείτε το, να βγαίνεις άνθρωπος ακόμη και στόκος μεν από γνώσεις (αδιάφορο) αλλά ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΩΣ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, να μην $*%&ς την ζωή του διπλανού σου, να μην είσαι @ρ$#δι και νταής,  τούτο το κακό ΘΑ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ, παρτε χαμπαρι τι γίνεται, δεν είναι μεμονωμένο φαινόμενο ούτε το bullying, ούτε τα νταηλίκια, ούτε η μ@λ@κία στο κεφάλι/στην ψυχή! Τα χουμε δει στο στρατό, στο σχολείο, στην εργασία, ΠΑΝΤΟΥ!

Εμείς να μην τρωγομαστε μεταξύ μας, δεν έχει νόημα...νόημα έχει να βρεθεί τρόπος ΠΡΟΛΗΨΗΣ, όσο και άν ακούγεται ηλίθιο ειρωνικό χιλιωειπωμένο κλισέ!
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 19, 2015, 10:35:32 μμ »

Εμείς να μην τρωγομαστε μεταξύ μας, δεν έχει νόημα...νόημα έχει να βρεθεί τρόπος ΠΡΟΛΗΨΗΣ, όσο και άν ακούγεται ηλίθιο ειρωνικό χιλιωειπωμένο κλισέ!

Έχεις καταλάβει σε τι διαφωνούμε; Έτσι, από περιέργεια...
Καταγράφηκε
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 19, 2015, 10:48:11 μμ »

Αφ' ενός δεν ειμαστε νομικοί, και δεν είναι η δουλειά μας. Αφ' ετερου παραπάνω επισημάνθηκε οτι θα αντιμετωπιστεί το κενο με νέο νόμο. Περαιτέρω θεωρώ οτι ήδη μπορούν να αποδωθουν ευθύνες. Από κει και πέρα κάτι είπε ο Μιχάλης 80, ενοχλήθηκες, δεν θα κάνω τον διαιτητή, εγώ απλώς είπα οτι δεν έχει νόημα να τσακωνόμαστε. Αμα θες να μου επιτεθείς τι να σου πω.. δεν αντέχω τσακωμάρες...   Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 19, 2015, 10:54:15 μμ »

Αφ' ενός δεν ειμαστε νομικοί, και δεν είναι η δουλειά μας. Αφ' ετερου παραπάνω επισημάνθηκε οτι θα αντιμετωπιστεί το κενο με νέο νόμο. Περαιτέρω θεωρώ οτι ήδη μπορούν να αποδωθουν ευθύνες. Από κει και πέρα κάτι είπε ο Μιχάλης 80, ενοχλήθηκες, δεν θα κάνω τον διαιτητή, εγώ απλώς είπα οτι δεν έχει νόημα να τσακωνόμαστε. Αμα θες να μου επιτεθείς τι να σου πω.. δεν αντέχω τσακωμάρες...   Αναποφασιστικότητα

OK
Καταγράφηκε
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 19, 2015, 11:20:02 μμ »

 Χαμόγελο

Έχεις ένα δίκιο βέβαια που λες δεν υπάρχει νόμος για τα βασανιστήρια εάν εννοείς απ'ότι κατάλαβα οτι δεν εφαρμόζεται η στγκεκριμένη διάταξη στην συγκεκριμένη περίπτωση, διότι ειδικά το άρθρο των βασανιστηρίων προϋποθέτει υπάλληλο ή στρατιωτικό (ΠΚ 137Α) το οποίο εδώ δεν συντρέχει! άρα έχεις δίκιο ως προς τα βασανιστηρια (παρ' εκτός εάν υπάρχει ειδικός ποινικός νόμος που δεν τοξέρω, έλεος!).

Αλλά εάν υπονόησες οτι γενικώς δεν υπάρχει νόμος για να κατηγορηθούν κάποιοι, είναι ενδεχομένως ανακριβές, υπό την έννοια οτι υπάρχουν ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ διατάξεις αλλά δύσκολο ΠΡΑΚΤΙΚΑ να υπαγάγεις την περίπταση σε κανόνα δικαίου. Δες το εξής που ανακάλυψα και εγώ και μου έκανε εντύπωση:

http://www.crashonline.gr/κίνδυνος-να-μπει-στο-συρτάρι-η-υπόθεσ/

"Ηθική αυτουργία σε αυτοκτονία δεν υφίσταται ως αδίκημα, εφόσον η αυτοκτονία δεν ποινικοποιείται αυτοτελώς, έτσι ώστε δεν μπορεί να υφίσταται συνέργεια σε αυτήν, έστω και με τη μορφή της ηθικής αυτουργίας. Μόνη δίοδος απομένει διάταξη του Ποινικού Κώδικα, η οποία νομικά προϋποθέτει τη δημιουργία της απόφασης για αυτοκτονία προσδιορισμένη, όμως, ως τέτοια. Για να φέρει ευθύνη, δηλαδή κάποιος  θα πρέπει η συμπεριφορά του να κατατείνει στο να πείσει το θανόντα/αυτόχειρα, ότι η μόνη ενδεδειγμένη ενέργειά του στις εκάστοτε συνθήκες δεν είναι άλλη από την αυτοκτονία. Το να εξωθήσεις κάποιον με τη συμπεριφορά σου στην αυτοκτονία, εφόσον δεν τον πείθεις – υπό τη στενή έννοια του ρήματος – να αυτοκτονήσει, δυσχερώς μπορεί να υπαχθεί σε άρθρο του Ποινικού Κώδικα(το έγκλημα συνιστά πλημμέλημα, τιμωρούμενο με μέχρι πέντε έτη φυλάκισης).

Εν πάση περιπτώσει, υπάρχει παλαιότερη απόφαση Πλημμελειοδικείου, η οποία δέχεται ευθύνη σε περίπτωση σκληρού και βάναυσου συζύγου, ο οποίος με τη συμπεριφορά του δημιούργησε «πεισιθάνατον διάθεση» στη σύζυγό του (η τελευταία προέβη σε απόπειρα αυτοκτονίας). Η κρατούσα άποψη στην ποινική θεωρία και η νομολογιακή εφαρμογή του άρθρου, δεν επιτρέπουν, όμως, τέτοιο συμπέρασμα.

Αντίθετα, αν οι δράστες σκόπευαν ή τουλάχιστον αποδέχονταν ότι η σκληρή συμπεριφορά τους θα οδηγούσε στο μοιραίο γεγονός της αυτοχειρίας, τότε θα μπορούσε να τους καταλογισθεί ευθύνη για ανθρωποκτονία κατ” έμμεση αυτουργία. Επισημαίνεται ότι για να μιλήσουμε για ανθρωποκτονία θα πρέπει να διαπιστωθεί ανθρωποκτόνος δόλος, δόλος, δηλ. των δραστών να πεθάνει ο άτυχος νέος έστω και αυτοκτονώντας."

Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 19, 2015, 11:28:10 μμ »

Χαμόγελο

Έχεις ένα δίκιο βέβαια που λες δεν υπάρχει νόμος για τα βασανιστήρια εάν εννοείς απ'ότι κατάλαβα οτι δεν εφαρμόζεται η στγκεκριμένη διάταξη διότι ειδικά το άρθρο των βασανιστηρίων προϋποθέτει υπάλληλο ή στρατιωτικό (ΠΚ 137Α).

Αλλά εάν υπονόησες οτι γενικώς δεν υπάρχει νόμος για να κατηγορηθούν κάποιοι, είναι ενδεχομένως ανακριβές, υπό την έννοια οτι υπάρχουν ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ διατάξεις αλλά δύσκολο ΠΡΑΚΤΙΚΑ να υπαγάγεις την περίπταση σε κανόνα δικαίου.

Εγώ δεν εξέφρασα νομική άποψη. Δεν έχω ιδέα για το συγκεκριμένο θέμα.

ΑΜΑ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΕΛΕΓΑΝ ΟΙ ΝΟΜΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΑΣΤΕΣ!!   Θυμός
Οι "νομικοί" (στο άρθρο) δεν λένε τι πρέπει να γίνει, αλλά τι μπορεί να γίνει. Αν δεν μπορεί να γίνει αυτό που πρέπει να γίνει (κατά τη γνώμη σας), δεν φταίνε οι "νομικοί" και η Δικαιοσύνη, αλλά η Βουλή που έχει ψηφίσει λάθος νόμους.

Δεν είναι "δικαιοσύνη" να αυτοσχεδιάζουμε ποινές...

Τωρα που ο άνθρωπος πέθανε (είτε αυτοκτόνησε, είτε εξωθήθη σε αυτοκτονία, είτε τον "αυτοκτόνησαν"), σε αυτήν την χώρα παρ' τ'αυγο και κούρευτο! Όμως εμείς δεν είμαστε εισαγγελία! Υπάρχει ρημαδόκρατος? ας ψάξει να βρει ενόχους να απαγγείλει κατηγορίες για ψυχικά ή και σωματικά βασανιστήρια (τιμωρούνται αυτοτελώς, όχι απλώς σαν σωματικές βλαβες) και περαιτέρω για εξαναγκασμό σε αυτοκτονία, ας βρούν τον τρόπο. Και μαζί ας υποχρεώσουν με χρηματικές καμπάνες και κλεισίματα τα αδηφάγα αλγολαγνικά ΜΜΕ να σκάσουν να λένε ένα κάρο συκοφαντικές μ@λ@κίες, είτε στο διαδίκτυο είτε στην TV.
Κλπ...
Καταγράφηκε
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 19, 2015, 11:36:27 μμ »

Εννοώ οτι εάν συνέβαινε στα δικά τους παιδιά θα έκοβαν δέκα φορές τον λαιμό τους να αποδείξουν τον ανθρωποκτόνο δόλο και δεν θα τόλμαγε δικηγόρος να θέσει εκ προοιμίου ζητήματα δυσχερειών, είναι επικοινωνιακό σφάλμα. Εν πάσει περιπτώσει, λάθος μου η θυμώδης μ@λ@κοέκφραση, απλώς με τσαντίσανε λίγο οι νομικοί που αμέσως βγήκαν να μιλήσουν για δυσκολίες! Ας δούμε τι στο καλο θα καταφέρουνε. Είναι πράγματι ζήτημα δύσκολο, αλλά όχι αδύνατο. Θέλει τρελή δουλειά από πλευράς έρευνας και δουλειάς δικηγόρων, αλλά είναι δυνατή η σύσταση κατηγορίας αυτό εννοώ! Ούτε υπονόησα λυντσάρισματα, ούτε αυτοσχεδιασμούς ποινών, ούτε οτι δεν φταίει η Βουλή, βεβαίως και νομικά είμαστε ελλειπείς από ορθότητα (όχι ποσότητα διατάξεων, καθε άλλο).

Τεσπα είν' αργα, καληνύχτα, δεν είναι θέμα να διαφωνούμε σε κάτι που εν τέλει δεν θα λύσουμε εμείς, δεν έχουμε καμμία διαφορά να λύσουμε, εγώ τουλάχιστον με κανέναν  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο  Στο φινάλε είπα πέντε μ@λ@κίες να περάσει η ώρα, δεν είμαι ποινικολόγος, απλώς δεν μπορεί κάποτε αυτές οι τραγικές περιπτώσεις να μην δικαιώνονται (θα μου πείς δεν γυρνάει πίσω ο πεθαμένος...). Καληνύχτα!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 20, 2015, 07:27:25 πμ »

http://www.lifo.gr/team/apopseis/56161
Διαβαστε εδω ενα τρελαθειτε.Μεγαλη Προσοχη στη περιγραφη του τιτλου

Κάποιες σκέψεις με αφορμή την αυτοκτονία του Βαγγέλη Γιακουμάκη και την επτάχρονη κόρη μου, που ήθελε να παντρευτεί την καλύτερή της φίλη

Ο Βαγγέλης Γιακουμάκης μπορεί να ήταν ομοφυλόφιλος. Μπορεί και να μην ήταν.


Τωρα πως συνδεεται ενα νεκρο παιδι με τους ομοφυλοφιλικους γαμους μεταξυ γυναικων αξιζει ψυχιατρικης ερευνας..Οτι για να περασει τις θεσεις της καθε μπουρδοδημοσιογραφος του κ###υ πιανει στο ονομα του ενα παιδι που δεν βρισκεται στη ζωη...



To lifo είναι γνωστό πουστοσαιτ. Τα μισά του θέματα είναι για τις αδερφές (ψυχές).
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences