Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 01:32:35 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δημοπρασία τοπία 1933 χωρίς κεντρο  (Αναγνώστηκε 4179 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« στις: Μάρτιος 15, 2015, 12:39:43 μμ »

Για να μην βγαίνω εκτός θέματος στο άλλο θέμα που λέμε για την όμορφη σειρά των τοπίων. Σήμερα ανακάλυψα αυτή τη δημοπρασία και την ανεβάζω για σχολιασμό πιο πολύ.

http://www.ebay.com/itm/GREECE-1933-LANDSCAPES-II-2-Dr-without-center-RRR-THE-ONLY-KNOWN-COPY-UNIQUE-/141060075607?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20d7d5f057

Εντύπωση μου κάνει το γεγονός οτι έχει μόνο buy it now επιλογή. Νομίζω με ελεύθερη επιλογή θα μπορούσε να φθάσει και παραπάνω ίσως όχι οτι δεν είναι ήδη πολλά..
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 15, 2015, 01:16:38 μμ »

Εντυπωσιακο, πραγματι, οπως και η γνωστη περιπτωση του ανεστραμμενου κεντρου στην αξια των 5 Δραχμων, το πασιγνωστο Hellas 477b που -αν και δεν ασχολουμαι με τα λαθη των Τοπιων- θα ηθελα καποτε να βαλω στην συλλογη μου. https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=440&lot=365867
Καταγράφηκε

Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 15, 2015, 02:36:08 μμ »

Δεν ξέρω πάντα οι σκέψεις μου ήταν λίγο περίεργες για τα σφάλματα. Απο τη μία είναι κάτι το μοναδικό και το μοναδικό αν δεν είναι ανεκτίμητο είναι τουλάχιστον ακριβό. Αυτό το αναγνωρίζω και το δέχομαι, απο την άλλο όμως σκέφτομαι οτι είναι κάπως ειρωνικό να είναι κάτι τόσο ακριβό μόνο και μόνο γιατί κάποιος εκείνη την ώρα ήταν απρόσεκτος.

Καμιά φορά σκέφτομαι τι βρήσιμο θα είχε φάει εκείνος ο υπάλληλος που εκείνη την ώρα κάνει απο απροσεξία βγήκε λάθος τυπομένο το γραμματόσημο και τώρα κάνει όσο ένα αυτοκίνητο Γλώσσα
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 15, 2015, 02:57:13 μμ »

Και να συμπληρωσω φιλε μου.....και μαλιστα ΔΕ το σκισανε....και το κρατησανε....και ηταν ΜΟΝΟ ενα κομματι? περιεργα ολα
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 15, 2015, 03:19:59 μμ »

Αν βγάλουμε απο τη μέση το ενδεχόμενο να είναι πλαστό, πιστεύω οτι θα βγήκαν κάποιος μονοψήφιος αριθμός φύλλων μέχρι που το πήραν χαμπάρι αν δεν καταστρέψαν μερικά απο αυτά σίγουρα κάποιος τα έβγαλε σε κάποιον έμπορο του είδους. (δεν ξέρω αν τότε υπήρχαν βέβαια τέτοια καταστήματα για φιλοτελιστές).

Το άλλο ενδεχόμενο να έγινε επίτηδες απο μερικούς υπάλληλους γνωρίζοντας οτι υπάρχουν αντίστοιχα σφάλματα στο εξωτερικό και μπορούσαν να τα σπρώξουν σε εμπόρους.

Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 15, 2015, 04:55:51 μμ »

Όλα είναι πιθανά, εκτός... του να δώσω 33,000 ευρώ για ένα σφάλμα. Για ένα έστω μοναδικό γραμματόσημο. Καταλαβαίνω ότι η κουβέντα θα μπορούσε να είναι πολύ μεγάλη, όπως επίσης καταλαβαίνω ότι για να προσφέρεται σε αυτή την τιμή, κάποιος άλλος δίνει (ή έστω δίνει ένα παρεμφερές ποσό). Απλώς δεν μπορώ να μπω στη θέση του. Σε ένα γραμματόσημο μου αρέσει η ιστορία του και η αισθητική του. Τι από αυτά θα βρω σε ένα εσφαλμένο κομμάτι; 
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 15, 2015, 07:07:44 μμ »

Προφανως και ειναι μια πολυ εξειδικευμενη συλλογη. Αυτος που θα διαθεσει τοσα χρηματα ξερει πολυ καλα το λογο που θα το κανει, ειδικα αν μιλαμε για μοναδικο κομματι. Εννοιες περι αισθητικης περνανε σε 2η μοιρα οταν μιλαμε για τετοια σπανιοτητα. Εκεινο τον καιρο βεβαια βλεπουμε πληθωρα τετοιων λαθων, ειναι μια τεραστια κουβεντα κατα ποσο αυτα ολα επρεπε να καταστρεφονται η οχι, εμενα η γνωμη μου ειναι οτι θα επρεπε να μη βγαινουν απο το τυπογραφειο αλλα προφανως το κερδος και το δελεαρ ειναι μεγαλο..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 15, 2015, 08:31:33 μμ »

Είναι περισσότερο φιλοσοφική η κουβέντα μας, το οτι δεν έχω τα λεφτά και οτι μάλλον ποτέ δεν θα τα διέθετα δεν σημαίνει οτι δεν μπορώ να καταλάβω την σπανιότητα του, σίγουρα θα υπάρχει κάποιος που θα τα δώσει είτε αυτός είναι κάποιος μεμονωμένος συλλέκτης, είτε κάποιο ίδρυμα, είτε κάποιο χαρτοφυλάκιο επενδυτικό με αντικείμενο τα συλλεκτικά αντικείμενα.


Βέβαια ανοίγει και μια πολύ μεγάλη κουβέντα με αυτό. Εκείνη την περίοδο και πιο πίσω αυτά γίνονταν σε μεγάλη συχνότητα είτε για λόγους κέρδους είτε απο καθαρή απροσεξία, είτε ακόμα και γιατί δεν υπήρχαν υλικά. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν ακούσω οτι μια παρτίδα γραμματοσήμων βγήκε με έναν πιο ανοικτό χρωματισμό μόνο και μόνο επειδή έπεσε λίγο παραπάνω διαλυτικό είτε γιατί δεν υπήρχε ο ίδιος κωδικός χρώματος.

Αυτό μας δίνει και μια γοητεία στο φιλοτελισμό και όποιος θέλει να ασχοληθεί παραπάνω ασχολείται με τόσο ειδικά κομμάτια του φιλοτελισμού.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 15, 2015, 09:14:26 μμ »

Εχω κανει παρομοια κουβεντα και στα νομισματα. Ειμαι καθετα αντιθετος σε τετοιες πρακτικες κερδοσκοπιας απο τους υπαλληλους των τυπογραφειων τοτε και των νομισματοκοπειων, οι οποιοι ενω ρητα επρεπε αυτα τα σφαλματα να τα καταστρεφουν ,αυτα διοχετευονταν στο εμποριο φανταζομαι με το αναλογο τιμημα φυσικα. Οπως λες αυτα προσδιδουν γοητεια στο φιλοτελισμο, ενα μυστηριο, αλλα απο την αλλη εκεινη την εποχη καποιοι θησαυρισαν. Φυσικα η τιμη που βλεπουμε τωρα αντικατοπτριζει την σπανιοτητα και μοναδικοτητα του κομματιου και δε μπορουμε να κρινουμε αν ειναι 'υψηλη' ή ΄χαμηλη', αυτο θα το αποφασισει ο πολυ κλειστος κυκλος των συλλεκτων τετοιας οικονομικης επιφανειας. Εγω αναφερομαι αποκλειστικα στους υπευθυνους για τη δημιουργια τετοιων 'σφαλματων' και δεν ειμαι καθολου βεβαιος αν αυτα ηταν τυχαια ή οχι. Βεβαια αυτες οι εποχες περασανε πια και κανεις δε μπορει να πει κατι μιας και οι υπευθυνοι προφανως δε ζουνε.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 15, 2015, 11:01:41 μμ »

Μιλοντας γενικά, η μελέτη των σφαλμάτων σου ανοίγει ενα καινούργιο πεδίο έρευνας. Τον τροπο εκτυπωσης γραμματοσήμων, χαρτονομισμάτων ή νομισμάτων. Είναι για μένα ενα σημαντικότατο κεφάλαιο οποιασδήποτε ειδους συλλογής και δυστυχώς πολλοί συλλέκτες το αγνοούνε.
Καταγράφηκε

nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 16, 2015, 09:07:24 πμ »

Παράθεση
Βεβαια αυτες οι εποχες περασανε πια

Δηλαδή (επειδή πραγματικά δεν γνωρίζω) οι σημερινές διαδικασίες παραγωγής γραμματοσήμων διατρέχονται από τους απαραίτητους ελέγχους ώστε να αποφεύγεται η διακίνηση, αργότερα, των σφαλμάτων εκτύπωσης; Γιατί (τουλάχιστον αυτό το ξέρω) κάθε μορφής εκτύπωση παράγει σφάλματα, προκαταρκτικές εκτυπώσεις μέχρι να στρώσει η μηχανή κλπ.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 16, 2015, 09:56:31 πμ »

Τώρα πια οι διαδικασίες εκτύπωσης είναι πιο απλές σε σχέση με παλιότερα. Δεν είναι οτι δεν παράγωνται σφάλματα αλλά είναι σαφώς πιο λίγα. Παλιότερα απ όσο έχω δει σε βιντεο για μεθόδους εκτύπωσης έπαιζε πολύ ο ανθρώπινος παράγοντας φτιάξε τις πλάκες άλλαξε τις πλάκες καθάρισε τες είχε διάφορα οπότε λογικό είναι να παράγονται πιο πολλά σφάλματα απ οτι τώρα που οι εκτυπώσεις είναι σχεδόν όλες ψηφιακές.

Μετά το άλλο είναι όσο πιο παλιά πας τόσο λιγότερο υπήρχαν και οριοθέτηση προδιαγραφών και έλεγχος των προδιαγραφών. Γι αυτό και βλέπουμε το ίδιο γραμματόσημο να έχει άλλα χαρτιά στο οποίο τυπώνεται άλλα μελάνια και κάπως έτσι προκύπτουν οι ποικιλίες. Αυτό δε σημαίνει οτι γίνονταν όλα επίτηδες απλά ήταν οι συνθήκες τότε τέτοιες που λόγω έλλειψης πόρων προκύψαν όλα αυτά.

Απο τη μία αυτό έχει χαθεί τώρα καθώς στα νέα γραμματόσημα δεν υπάρχουν ποικιλίες εκτός αν το αποφασίζει η διεύθυνση των ΕΛΤΑ και κυκλοφορεί κάτι σειρές με οδώντοση και στις 4 πλευρές και παράλληλα με οδόντωση στις 2 απο τις 4 πλευρές, θέλω να πω οτι τώρα πια είναι ελεγχόμενο αυτό.

Απο αυτη την άποψη τα παλιά γραμματόσημα αφού τα μαζέψεις και δε θές να σταματήσεις το μάζεμα σου προσφέρουν αυτές τις οδούς να ψάχνεις για σφάλματα, για μετατοπισμένα περιθώρια και για γραμματόσημα χωρίς κέντρο Γλώσσα


Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 16, 2015, 01:10:23 μμ »

Απ'όσο γνωρίζω, σήμερα τα φύλλα γραμματοσήμων που δεν ανταποκρίνονται στις προδιαγραφές οφείλουν να καταστρέφονται άμεσα. Αν π.χ. ένα φύλλο γραμματοσήμων διατρηθεί ανεπιτυχώς (δηλ.τα δοντάκια κόβουν την εικόνα) καταστρέφεται. Γι'αυτό και μπορούμε να βρουμε γραμματόσημα που έχουν την εικόνα τους οριακά να ακουμπάει στα άκρα, όχι όμως να είναι κομμένη. Ουτως ή άλλως όλα τα φιλοτελικά προϊόντα που μένουν αδιάθετα καταστρέφονται μετά από 1 έτος (θεωρητικά), πλην των τακτικών σειρών. Και σήμερα στο τυπογραφείο κάνουν δοκιμές κλπ. αλλά πρέπει αυτά να καταστρέφονται. Στο Φιλοτελικό Μουσείο της Αθήνας π.χ. μπορεί κανείς να δει ολόκληρα φύλλα των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004 στα οποία δεν έχουν εκτυπωθεί όλα τα χρώματα. Αυτά όμως στο μουσείο...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences