Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 04:41:27 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ  (Αναγνώστηκε 14728 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 18, 2012, 06:12:39 μμ »

Σε ευχαριστώ Δημήτρη για τις ευχές σου και για τα καλά σου λόγια!
Γεια σου και σε εσένα Φάνη,και καλώς μας ήρθες!
Ναι,αποφάσισα να απομακρυνθώ από την συλλογή με τις κιτρινούλες,πριν ακόμη αρχίσω,γιατί για να κάνεις μία τέτοια συλλογή χρειάζεσαι αρκετές δεκάδες χιλιάδες ευρώ,ίσως και εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ.Είναι μόνο για πολύ γερά πορτοφόλια,και όχι για εμένα.
Γι'αυτό αποφάσισα τελικά να φτιάξω μία συλλογή η οποία θα αποτελείται από Νομίσματα Ελληνικά περιόδου 1819-2000,καθώς και από όλα τα Αναμνηστικά.Που είναι πιο εφικτή και δεν χρειάζεται πολλά χρήματα για να φτιάξω μια αξιόλογη συλλογή.
Έχω εδώ και 3 μήνες που ξεκίνησα να συλλέγω νομίσματα,αλλά τώρα τελευταία έχω απογοητευθεί πολύ και σκέφτομαι να τα παρατήσω.Υπάρχουν πολλά εμπόδια που πρέπει να υπερβώ για να συνεχίσω την συλλογή.Το μεγαλύτερο από όλα είναι ότι δεν έχω υποστήριξη από κανέναν.Νιώθω μόνος συλλεκτικά.Είμαι ο μόνος εδώ στην Κομοτηνή που συλλέγω νομίσματα,ρώτησα πολλούς εάν κάνει κάποιος συλλογή,και δεν κάνει κανένας.Βέβαια το στέκι βοηθάει πολύ,αλλά δεν το ίδιο,με το να βγαίνεις για καφέ μία με δύο φορές την εβδομάδα με κάποιο,φίλο,συλλέκτη,και να συζητάνε για τον συλλεκτισμό.Όπως βλέπω στα μηνύματά σας,που δίνετε ραντεβού και βρίσκεστε κάθε Σαββατοκύριακο στην Π.Ν.Ε.,και όχι μόνο στην Π.Ν.Ε. αλλά και στους τόπους διαμονής σας,πίνετε καφεδάκι,συζητάτε,ανταλλάσετε πουλάτε,αγοράζετε νομίσματα.Μακάρι να έμενα Αθήνα.Θα γινόμουν μέλος της Π.Ν.Ε.,θα ήμουν κάθε Σαββατοκύριακο για καφέ,συζήτηση,χαβαλέ και θα αγόραζα μπόλικα νομίσματα και σλαμπαρισμένα νομίσματα για την συλλογή μου.
Το μόνο στήριγμα που έχω είναι ο φίλος μου ο Ανάργυρος,αλλά και αυτός έχει την δουλειά του,την οικογένειά του,τους συγγενείς του,τους φίλους του,την συλλογή του με τα νομίσματα,τον συντονισμό του στέκι των συλλεκτών.Δεν μπορώ να τον ζαλίζω συνέχεια και εγώ.
Τέλος πάντων.
Αυτά είχα να πω.
Να μην σας κουράσω περισσότερο,σταματάω εδώ.
Τελικά,εάν τα παρατήσω,θα παρατήσω την συλλογή μου,αλλά όχι εσάς.Την παρέα σας δεν θα την παρατήσω ποτέ!
Μπαίνω,και θα μπαίνω κάθε μέρα και θα διαβάζω τα μηνύματά σας.
Φιλικά,
Στράτος.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 18, 2012, 07:46:27 μμ »

Στρατο ισως εχεις απογοητευτει διοτι πιθανον να δινεις σοριδον χρηματα για νεα νομισματα!!
αυτο πιστεψε με επειδη το κανω συνεχεια ειναι και απογοητευτικο και κουραστικο!!
Μια συλλογη δεν χτιζετε μεσα σε εναν μηνα ή εναν χρονο, θελει υπομονη , ψαξιμο και ερευνες ευκαιριων ή αγορων!!
Αμα ποιο πολυ διαβαζεις-μαθαινεις παρα να αγοραζεις θα εισαι ποιο ευτυχισμενος!!
Και οταν βρισκεις ΕΝΑ νομισμα τον μηνα , το δυμηνο και το αγοραζεις θα εισαι πολυ ευχαριστημενος για την αγορα σου!!
Λες οτι εισαι απομονωμενος , εγω τι ειμαι? Μηπως εγω βγαινω για καφε καθε κυριακη με συλλεκτες?
Ολη η επαρχια φιλε μου τον καφε μας τον πινουμε καθημερινα μεσα στο στεκι!!
Με τα σοβαρα θεματα επι νομισματικης και οχι μονο , με τα αστεια μας , με τα αδερφικα πειραγματα με οσους μας παιρνει περναμε και ευχαριστα και διδασκομαστε και ισως παιξει και καμια καλη ανταλλαγη με τα νομισματα μας!!
Αυτα ειχα να σου πω.
Φιλικα herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 18, 2012, 07:57:31 μμ »

Αγαπητε Στρατο σιγουρα το να μην εχεις καποιον να συζητας εκει που βρισκεσαι δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα εαν αγαπας πραγματικα τα νομισματα εαν σου αρεσουν εαν νοιωθεις ομορφα βλεποντας τα δεν θα τα παρατησεις. Μαλιστα φτιαχνοντας μια συλλογη ισως κατορθωσεις να φερεις καποιους αλλους κοντα σε αυτο και τοτε θα εισαι διπλα χαρουμενος. Εγω προσωπικα αυτη την στιγμη νοιωθω περηφανος αφου εχω μαθει αρκετα εχω αποκτησει νομισματα που ηθελα πολυ εχω γνωρισει πολυ καλα παιδια αξιολογους ανθρωπους και πραγματικα νοιωθω οτι ανηκω καπου. Ισως καπου να καταλαβαινω αυτο που νοιωθεις αφου και εγω με την ειδικοτητα μου γεμολογια και διαμαντια δεν εχω καποιον εδω που ζω να μιλαμε για αυτο αφου ειμαι ο μοναδικος. Δεν ειναι ευκολο αλλα μου αρεσει και απο ενα σημειο και μετα δεν με νοιαζει. Εφοσον σου αρεσει συνεχισε. Εγω καθε πρωι μολις παω γραφειο ανοιγω και βλεπω 1 νομισμα που λατρευω και που μου δινει ενεργεια (απο χθες 2 καθως απεκτησα ενα που εψαχνα καιρο και ειναι πλεον το αγαπημενο μου νομισμα τρελλαινομαι να το κοιταω Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο) ισως σε καποιους να φαινεται αστειο. Ευχομαι να μην τα παρατησεις, να σαι καλα Παναγιωτης
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 18, 2012, 08:28:42 μμ »

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω που ειμαι απο Καρδιτσα....μη μασας ομως!  Στην επαρχια απολαμβανουμε καποια προνομια και στερουμαστε καποια αλλα πραγματα....δυστυχως ετσι ειναι αυτα...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 18, 2012, 11:08:21 μμ »

Αγαπητέ Στράτο, με συγκλόνισες με την απάντησή σου.
Έχεις αρχίσει να χάνεις την ηρεμία σου και την αυτοσυγκέντρωσή σου;
Η συλλεκτική ζωή αγαπητέ φίλε δεν είναι κατοστάρι αλλά μαραθώνιος, για την ακρίβεια κρατάει μια ζωή!
Θυμάμαι ήταν το 1976, ήμουν 8 χρονών τότε στο Αγρίνιο, όταν ο Τιμολέων, προϊστάμενος αλλά πάνω απ' όλα φίλος του πατέρα μου, μου χάρισε το πρώτο αλμπουμάκι, με κάποια νομίσματα μέσα, από το 1954 και μετά, αλλά και με σημειωμένα όλα όσα λείπανε.
Από τότε, επέκτεινα τη συλλογή όσο μπορούσα, πέρασα χαρές και λύπες, απογοητεύσεις, απίστευτες αφραγκίες, στις σπουδές και όταν έφτιαξα οικογένεια, τα παράτησα τελείως για 20 και πλέον χρόνια, αλλά πάντα είχα βαθιά φυλαγμένη μέσα μου την αγάπη για τα νομίσματα. Όλα αυτά τα χρόνια συλλεκτικά, ήμουν μόνος μου χωρίς κανένα στήριγμα, ώσπου μια μέρα έπεσα πάνω στο Στέκι και είδα το συλλεκτισμό μέσα από μία άλλη Διάσταση. Τώρα, αν και ζω στη Φλώρινα, όπου πρακτικά δεν ξέρω κανέναν, παρά μόνο δύο εμπόρους που δίνουν μόνο λίρες και κοκοράκια, μέσα από το Στέκι αντλώ δύναμη και θέτω στόχους που μπορώ να πετύχω.
Έτσι κι εσύ, μην αποθαρρύνεσαι, βάλε κοντινούς στόχους και προχώρα βήμα-βήμα. Από την πλευρά μου, επειδή το "Ισχύς Μας η Ενότητά Μας", δεν το γράφω για πλάκα, σου υπόσχομαι ότι θα είμαι δίπλα σου και με τις λίγες δυνάμεις και γνώσεις που έχω, θα σε βοηθήσω όσο μπορώ! Πνευματικά, Ηθικά και Συλλεκτικά!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2012, 11:37:37 μμ από DimitriG » Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 19, 2012, 08:54:56 πμ »

Στρατο γι ατο φτιαχτηκε το στεκι.Για να τα λεμε εμεις απο μακρια με φιλους σε αλλες περιοχες της Ελλαδας.Οποτε θελεις χτυπα και κανενα τηλεφωνο.Εγω με τον Γιωργο με τον Αντωνη και με αλλος τα λεμε συχνα απο το τηλεφωνο.Ειναι και ο Φωτης απο την Κομοτηνη που τωρα τελευταια εχει χαθει βεβαια.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences