Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 07:42:27 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τοπία 1927 & 1933 (1931): Πώς διακρίνονται;  (Αναγνώστηκε 4338 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 01, 2015, 10:12:28 μμ »

Παρακάτω είναι τα γραμματόσημά μου μιας δραχμής («Θησείο») 1927 & 1931. Βλέπω ότι το συγκεκριμένο (αλλά και άλλα) έχουν συμπεριληφθεί και στις δύο σειρές του τίτλου. Πώς διακρίνονται; Η μόνη πληροφορία από τον κατάλογο Βλ. είναι ότι η εκτύπωση του 1931 έγινε στο εξωτερικό (Perkins - Bacon).  Να υποθέσω λοιπόν ότι πρόκειται για το πάνω δεξιά και το κάτω γραμματόσημο, που η λεπτομέρεια είναι καλύτερη; Από την άλλη και στα δύο πάνω έχει «ξεφύγει» η σύμπτωση της διχρωμίας (όπως θα δείτε, το κόκκινο χρώμα έχει ανέβει μέσα στο μπλε) ενώ αντίθετα στο κάτω η σύμπτωση των δύο χρωμάτων είναι εντάξει. Τέλος, το χαρτί στα δικά μου... άπειρα δάκτυλα φαίνεται ίδιο.



ΥΓ. Η κάτω σφραγίδα λέει «ΑΠΟΣΤΟΛΗ». Γιατί αυτή η λέξη και όχι ο τόπος του ταχυδρομείου; Η πάνω δεξιά είναι μια ωραία ΞΑΝΘΗ...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 01, 2015, 10:24:52 μμ »

Χμμμ... ο κατάλογος του Βλαστού έχει τρεις σελίδες με τις διαφορές των δύο αυτών σειρών. Και.... 69 φωτογραφίες! Έκατσα και τις μέτρησα, γιατί μου έκανε εντύπωση...

Μάλλον έχεις κάποια έκδοση "τσέπης", η οποία δεν σου είναι και πολύ χρήσιμη σε αυτό που θέλεις να κάνεις... :-(

Από όσο βλέπω, το κάτω είναι το 470, γιατί έχει χοντρό άσσο.

Το αριστερά είναι το 427, επειδή η "τρύπα" του "ρ" της λέξης "ΔΡΑΧΜΗ" είναι μικρή. Το δεξιά έχει λεπτόν άσσο και χοντρή τρύπα στο "ρ", οπότε είναι το 470Α.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2015, 10:33:19 μμ από sac » Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 01, 2015, 10:30:22 μμ »

Ναι, για την ώρα έχω μόνο τον κατάλογο τσέπης «2012 smart».
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 14, 2015, 11:38:23 πμ »

Ωραία, έχοντας πλέον στα χέρια μου και τον Ελλάς, βλέπω τις διαφορές που αναφέρθηκαν παραπάνω αλλά έχω μια μικρή απορία.

Το Θησείο (1 δρχ.) έχει τρεις εκτυπώσεις.
Ασπιώτης Α (1927)
Ασπιώτης Β (1931 κ.ε.)
Perkins (1931 κ.ε.)

Για την εκτύπωση Perkins αναφέρεται ως διαφοροποίηση η οριζόντια κορυφή στα δύο ΛΛ και άλλα (εσωτερικό του Ρ, παχύς άσσος). Βγάζει όμως επίσης μάτι το μικρότερο ύψος, το οποίο μέτρησα τουλάχιστον ένα χιλιοστό λιγότερο από των άλλων εκδόσεων. Πώς και δεν το αναφέρει αυτό επίσης ο κατάλογος; Ή το αναφέρει κάπου και δεν το βλέπω;

Επίσης παραθέτω δύο Παρθενώνες για να φανεί η διαφορά στις μικρές κατακόρυφες γραμμές που υπάρχουν στη δεύτερη εκτύπωση (δεξιά στη φωτογραφία) στο υψηλότερο επίπεδο της βάσης. Μόνο που ο κατάλογος κάνει αναφορά σε «πρόσοψη» και (χωρίς να είμαι αρχαιολόγος) νομίζω ότι έπρεπε να αναφέρει «πλαϊνή όψη».

Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 14, 2015, 11:42:26 πμ »

Ωραια κομματακια  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 14, 2015, 03:32:23 μμ »

Μια σειρα "σταθμος", τα Τοπια του 1927...
Οριζουν το ελληνικο γραμματοσημο στην νεα φαση του, αμεσως μετα την ταραχωδη περιοδο των επισημανσεων και πριν τον Β' Παγκοσμιο πολεμο, δεσποζουν σε μια ομορφη περιοδο του γραμματοσημου μας και παραμενουν στην κορυφη! Σκεφτειτε ποσοι φιλοτελιστες εχουν ξεκινησει την συλλογη τους με μερικες αξιες απο την σειρα αυτη. Αληθεια, υπαρχει ελληνικο σπιτι που να μην εχει καπου, ξεχασμενο, μεσα σε καποιο συρταρι, μια παλια καρτα ειτε καποιο φακελο της εποχης με κολλημενο επανω του καποιο απο τα γραμματοσημα των Τοπιων του '27; Ειναι μια σειρα που αγαπω παρα μα παρα πολυ!
Καταγράφηκε

nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 14, 2015, 04:11:16 μμ »

Να διορθώσω: Και στις 10 δραχμές το Θησείο εικονίζεται.

https://aristotelisguidegr.files.wordpress.com/2012/05/thisseion.jpg

«Το «Θησείο» δεν είναι ναός του Θησέα όπως πίστευαν παλιά, αλλά από τη στιγμή που έδωσε το όνομά του σε ολόκληρη την περιοχή, το λάθος δεν αναιρείται εύκολα. Σήμερα οι αρχαιολόγοι είναι πεπεισμένοι πως ο ναός αυτός ήταν αφιερωμένος στην Αθηνά Εργάνη και τον Ήφαιστο, θεούς των τεχνιτών».
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 16, 2016, 09:35:26 μμ »

Για όσους δεν έχουν βοηθήματα αλλα και για αυτούς που ενδέχεται κατα καιρούς να βρίσκονται μακρυά απο τα βιβλία τους, παρουσιάζω διαδικτυακά την ταξινόμηση των γραμματοσήμων του 1927 και των επανεκδόσεων τους 1931-1935 βάσει των διαφορών των σχεδίων τους.

https://xartomoutro.wordpress.com/2016/04/16/h-%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%83%CE%AE%CE%BC%CF%89%CE%BD-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%80/
Καταγράφηκε

D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 18, 2016, 07:55:04 πμ »

Μπράβο Helios για τα όμορφα άρθρα σου.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 18, 2016, 02:00:39 μμ »

Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια Δημήτρη.
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences