Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 04:49:03 μμ
Σελίδες: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 44
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δίευρα 2016  (Αναγνώστηκε 178296 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #375 στις: Απρίλιος 07, 2016, 09:31:47 μμ »


Μην τριβετε, κακουργοι, τα νομισματα ουτε με πανι ουτε με τιποτα.
οσοι δεν ξερουν απο αυτα, λογικο ειναι, εσεις που ειστε συλλεκτες, δεν το ξερετε?

Δεν μιλάμε για παλιά νομίσματα... μιλάμε για νομίσματα 2Ε που έχουν κόστος σε UNC κάτω από 3Ε τα περισσότερα.
Αυτό το θάμπωμα οφείλεται καθαρά στο πλαστικό από τα χαρτονάκια και αφαιρείται πολύ εύκολα.
Το νόμισμα μοιάζει όπως ήταν αρχικά με ελάχιστο τρίψιμο με πανάκι...
Ο σκοπός είναι να το βλέπω να το χαίρομαι. Γνώμη μου φυσικά...
Δικο σου ειναι, οτι θελεις το κανεις.
Οταν ομως το γραφεις σε ενα συλλεκτικο φορουμ που διαβαζουν και νεοι συλλεκτες που δεν γνωριζουν, ειναι υποχρεωση των εμπειροτερων να σου υποδειξουν το λαθος.

Πως νομιζεις βγαινουν τα νομισματα details surface hairlines?
Επειδη τα ετριψαν με συρματοβουρτσα?
Με πανακι τα ετριψαν, ισα ισα να καθαρισουν καποια βρωμιτσα, η γιατι ειχαν καποια θαμπαδα, να "μοιαζουν" καθαρα.
Το ποσο κοστιζει τωρα ενα κερμα δεν εχει να κανει με τον τροπο που το χειριζεται κανεις.
Το λαμπερο ακυκλοφορητο ειδικα, κανει hairlines πανευκολα.
Υπαρχουν τροποι καθαρισμου που δεν συμπεριλαμβανουν τριψιμο με πανι και δεν δημιουργουν προβληματα.


Δεν αντιλέγω και καλά έκανες και το επισήμανες... απλά το θεωρούσα αυτονόητο ότι μιλάμε για ευρώ μικρής αξίας μιας και είμαστε μέσα στο τόπικ με τα δίευρα. Δεν αναφερόμαστε σε BU. Μιλάμε για UNC δίευρα... τα οποία πίστεψε αν τα δεις με μεγεθυντικό φακό ή και με γυμνό μάτι συνήθως είναι γεμάτα χτυπήματα από την διαδικασία παραγωγής ή από τον τρόπο συσκευασίας σε μασούρια και σακουλάκια οπότε τα hairlines που αναφέρεις μάλλον είναι λεπτομέρεια (αν και δεν έχω δει καθόλου σε αυτά που είχα δοκιμάσει). Αλλά θα είχε ενδιαφέρον όμως να μας πεις τι τρόπο καθαρισμού εννοείς ή έστω κάποιο λινκ. Εννοείται αν υπάρχει καλύτερος τρόπος γιατί να μην τον χρησιμοποιούμε.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #376 στις: Απρίλιος 07, 2016, 11:19:54 μμ »

στο θεμα ''καθαρισμος νομισματων ''απο αυτα που μου προτειναν και εκανα κιολας (οχι σε unc)ειναι απλο σαπουνι (κρεμα)με χλιαρο νερο με το χερι ...προτιμω να τα αφηνω ορθια (χωρις πανια η' χαρτομαντηλο)για να στεγνωνουν....η σε χαρτι με κουρμπα (διπλωμενο καμπυλη)για να βρισκει μονο την περιφερεια στο στεγνωμα...
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #377 στις: Απρίλιος 08, 2016, 06:41:24 πμ »

Εγώ τα 2ευρα τα έχω στην παρακάτω ξύλινη κασετίνα.
Παρόλο που τα νομίσματα είναι σε καψούλες, κάποια από αυτά εξακολουθούν να ''θαμπώνουν.''

http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/en_GR/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Products/342567

Την κασετίνα την παρήγγειλα και εγώ από τον Νίκο και αν την δει κάποιος από κοντά, είναι
εντυπωσιακή !!


Γεια σου Τόλη.
Αν επιτρέπεται σε τι τιμή την αγόρασες; (χωρίς ταχυδρομικά)
Καταγράφηκε

teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #378 στις: Απρίλιος 08, 2016, 06:43:09 πμ »

Εχω παρατηρησει και εγω το θαμπωμα που ειπε και ο Βαγγελης σε καποια νομισματα των 2€ που ειχα σε χαρτονακια! Δεν προσπαθησα να τα καθαρισω ... Μηπως τα κανω χειροτερα! Βαγγελη με ενα πανακι βαμβακερο λες να κανω δουλεια;; Πλεον τα τοποθετω σε καψουλα κατευθειαν... Και σκεφτομαι να παρω το συγκεκριμενο βαλιτσακι! Το εχει δοκιμασει κανεις;

http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/en_GR/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Products/343105


Να προτιμήσεις κάτι που έχει τελάρο ξύλινο γύρω γύρω. Το βάρος των νομισμάτων είναι αρκετό και όταν σηκώνεις το συρταράκι για να δεις τον από κάτω "όροφο" λυγίζει.

ΑΣΧΕΤΟ: Λειτουργεί το Paypal για πληρωμές στο ebay;
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #379 στις: Απρίλιος 08, 2016, 09:15:04 πμ »

Ετοιμάζω παραγγελία στην Leuchtturm. Όσοι πιστοί προσέλθετε.

Η βαλίτσα http://steki-syllekton.gr/index.php?PHPSESSID=198rreohh84reqh4ub98gq1np0&topic=20409.msg359060#msg359060 βγαίνει 35 ευρώ.

Για την κασετίνα που ερέσει στον Διονύση http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/en_GR/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Products/342567 δεν έχω τιμή πρόχειρη, αλλά αν θέλει θα ρωτήσω. (Ο Διονύσης, εξάλλου, δικαιούται ιδιαίτερη τιμή.)

Κάψουλες στρογγυλές 3 ευρώ η 10δα, 25 ευρώ η 100δα. (100 ευρώ η 500δα, για τους μερακλήδες!)

(Το email μου είναι δίπλα).
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2016, 09:25:36 πμ από sac » Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #380 στις: Απρίλιος 08, 2016, 10:20:25 μμ »

Εγώ τα 2ευρα τα έχω στην παρακάτω ξύλινη κασετίνα.
Παρόλο που τα νομίσματα είναι σε καψούλες, κάποια από αυτά εξακολουθούν να ''θαμπώνουν.''

http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/en_GR/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Products/342567

Την κασετίνα την παρήγγειλα και εγώ από τον Νίκο και αν την δει κάποιος από κοντά, είναι
εντυπωσιακή !!


Γεια σου Τόλη.
Αν επιτρέπεται σε τι τιμή την αγόρασες; (χωρίς ταχυδρομικά)


Είχα δώσει 55Ε. Τώρα βλέπω στο σαιτ της leuchtturm την έχει σχεδόν 60Ε.
Ίσως ο Νίκος έχει την δυνατότητα να σου κάνει μια καλύτερη τιμή ...
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #381 στις: Απρίλιος 09, 2016, 05:04:58 μμ »


ΑΣΧΕΤΟ: Λειτουργεί το Paypal για πληρωμές στο ebay;


Αν περάσεις μία καινούργια κάρτα.....έστω και προπληρωμένη,λειτουργεί.
Αν και πάλι δεν σου λειτουργεί.......κάνε έναν καινούργιο λογαριασμό,αλλά με την καινούργια κάρτα.
Το έκανα και προς το παρόν δεν συνάντησα πρόβλημα. Τα ποσά που πλήρωσα δεν ξεπερνούσαν τα 90 ευρώ.
Προς το παρόν.
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #382 στις: Απρίλιος 09, 2016, 07:45:16 μμ »


ΑΣΧΕΤΟ: Λειτουργεί το Paypal για πληρωμές στο ebay;


Αν περάσεις μία καινούργια κάρτα.....έστω και προπληρωμένη,λειτουργεί.
Αν και πάλι δεν σου λειτουργεί.......κάνε έναν καινούργιο λογαριασμό,αλλά με την καινούργια κάρτα.
Το έκανα και προς το παρόν δεν συνάντησα πρόβλημα. Τα ποσά που πλήρωσα δεν ξεπερνούσαν τα 90 ευρώ.
Προς το παρόν.

Ούτως ή άλλως γίνεται να προσθέσουμε χρήματα στο paypal με έμβασμα εξωτερικού (το όριο τώρα έχει πάει στα 1000Ε το μήνα). Πας top-up και σου δίνει έναν λογαριασμό για να κάνεις μεταφορά. Ο μόνος περιορισμός είναι να είναι στο ίδιο όνομα το paypal και ο λογαριασμός από τον οποίο έγινε το έμβασμα. Με τις κάρτες άλλοτε δουλεύει και άλλοτε όχι.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #383 στις: Απρίλιος 11, 2016, 07:45:44 πμ »

Τα 5 σχέδια που προεπιλέχτηκαν από την Κριτική Επιτροπή της Μάλτας μεταξύ των +200 σχεδίων για το ένα από τα δύο αναμνηστικά δίευρα για το 2016. Τώρα οι μαθητές της χώρας θα πρέπει μέχρι τις 11/03 να επιλέξουν με την ψήφο τους το καλύτερο.

Τελικά, με ψηφοφορία, επιλέχτηκε το Β σχέδιο, από τα 5 επιλεγέντα, ως το 2ο δίευρω της Μάλτας που θα εκδοθεί το Νοέμβριο.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #384 στις: Απρίλιος 11, 2016, 12:52:54 μμ »

Και για να μη ψάχνουμε, ας το έχουμε πρόχειρο. Δύο χέρια που αγκαλιάζουν σε σχήμα καρδιάς τη σημαία της Μάλτας.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Eurogeo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45



Προφίλ
« Απάντηση #385 στις: Απρίλιος 12, 2016, 10:14:22 μμ »

Σαφώς τα είδατε όλοι αλλα ας τα βάλουμε και εδω!

Αναμνηστικό κέρμα κυκλοφορίας 2€ με θέμα «150 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ ΑΡΚΑΔΙΟΥ» (έως 742.000 τεμάχια).

Αναμνηστικό κέρμα κυκλοφορίας 2€ με θέμα «120 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ» (έως 742.000 τεμάχια).

Ειδικά για το πρώτο ανυπομονώ!
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #386 στις: Απρίλιος 16, 2016, 02:20:08 μμ »

Η φαντασία των εμπόρων οργιάζει. Δέστε παρακάτω το αποτέλεσμα ενός Ιταλού.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #387 στις: Απρίλιος 16, 2016, 02:23:44 μμ »

Και για το δεύτερο του ίδιου.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #388 στις: Απρίλιος 19, 2016, 03:39:38 μμ »

Βάζω προς το παρόν εδώ το 2Ε για το Σλοβάκικο του 2017... είναι νωρίς πιστεύω για νέο ποστ.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #389 στις: Απρίλιος 19, 2016, 05:56:59 μμ »

Καθόλου νωρίς Ευάγγελε, μιας και έκανες την αρχή...ξεκίνατο,μην περιμένεις. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 44
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences