Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:29:18 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βημα δημοπρασιας  (Αναγνώστηκε 17346 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 17, 2015, 02:30:54 μμ »

στην δουλεια μου παιζονται δημοπρασιες χιλιαδων ευρω για να μη πω εκατομμυριων για δουλειες δημοσιου και χανονται για μερικα ευρω ..οποτε δεν βρισκω τον λογο να σας χαλαει το ολο θεμα για αυτο λεγετε και δημοπρασια
ετσι ειναι αμα παιζεις με τα εκατομμυρια καθημερινα εχεις αλλο αερα
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 17, 2015, 05:13:07 μμ »

  Νομιζω οτι καθε φορα χαλαμε τσαμπα πληκτρολογηση για το ιδιο θεμα..
  Οταν μπαινεις σε ενα χωρο που παιζεται ενα παιχνιδι με καποιους κανονες, τοτε προσαρμοζεσαι σε αυτους και κανεις οτι καλυτερο μπορεις, η αν δεν ειναι του γουστου σου, απλα δεν συμμετεχεις.
  Το να γκρινιαζεις οταν χανεις εξαιτιας αυτων των κανονων η να προσβαλεις οσους το παιζουν σωστα, μονο εποικοδομητικο δεν ειναι.
  Παλια υπηρχε μια εκφραση λαικη, που αφορουσε τις καινουργιες νυφες που εμπαιναν στο σπιτι με την πεθερα.
" Οχι οπως ταξερες κυρα μου, οπως τα βρηκες καντα."
  Πολυ καλα κανουν οσοι πονταρουν στο τελευταιο δευτερολεπτο και κερδιζουν για 1 ευρω ενα νομισμα και μακαρι να κατειχα και εγω την "τεχνη" τους.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 17, 2015, 05:46:09 μμ »

Ε, ναι...

Μπαίνεις σε μια παρέα που παίζουν κουμ καν. Ε, δεν πρέπει να διαθέσεις και λίγο χρόνο να μάθεις πώς παίζεται το παιχνίδι; Με το "καλησπέρα" θέλεις να μπεις στήν παρέα και να κερδίσεις....

(Δε λέμε για πρέφα... Που χρειάζονται μήνες για να "πάρεις πρέφα" και να αρχίσεις να καταλαβαίνεις...)



Και τα λάθη δικαιολογημένα είναι όταν είσαι φρέσκος. Άνθρωποι είμαστε όλοι. Ζητάς συγγνώμη (δύο φορές μόνο και όχι συνέχεια) και προχωράς. Οι άλλο καταλαβαίνουν πότε είσαι καλοπροαίρετος και πότε όχι.

Συγγνώμη ζητάμε μόνο δύο φορές. Μία την ώρα που κάνουμε το λάθος και μία την ώρα που λέμε "καληνύχτα" ή όταν κλείνει το θέμα ή ο,τιδήποτε αντίστοιχο (γενικά: στο "τέλος"). Παραπάνω από δύο είναι υπερβολή... :-)
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 17, 2015, 06:43:57 μμ »

Καλησπερα φιλοι! Τα πραγματα τα εχουμε αναλυσει πολλες φορες! Δεν ειναι σαητ δημοπρασιων αλλα φορουμ! Δεν υπαρχουν μηχανισμοι να υποστηριξουν καποιες ενεργειες που ζητατε... (Δημητρη χαρε τα εχεις εξηγησει ποσες φορες χαρα στο κουραγιο σου)

Αλλα θα σας πω και καποια πραγματα, οταν φτιαχναμε τους ορους των πωλησεων και των δημοπρασιων ασχοληθηκαμε πολλα ατομα και οχι ενας!  Δυσκολα υπαρχει παραμετρος να αλλαξει για να γινει καλυτερο, τα παραθυρακια ειναι μικρα! Το εχουμε εκμρταλευτει στο επακρο... Και αυτο σας το λεω επειδη οι συνταξεις των ορων περασαν πρωτο χερι απο το δικο μου πληκτρολογιο και εγιναν αλλαγες απο πολλα αλλα χερια μεχρι να καταληξουμε σε αυτα τα κατεβατα που βλεπετε γραμμενα! Αν δειτε συνομιλιες μεταξυ μας και διαφωνιες θα γελατε μερες...

Ελπιζω να το κλεισουμε μια για παντα αυτο το θεμα γιατι αρχισε να κουραζει καθε τοσο να ανεβαινει!

Φιλικα προς ολους, Στελιος
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 17, 2015, 07:48:35 μμ »

Δημητρη,δεν νομιζω να προσεβαλα καποιον,ουτε γκρινιαζω.Παιζω με τους κανονες του στεκιου,αλλα κατι το οποιο δεν φαινεται σωστο,(οχι μονο σε εμενα)το λεω.Και επαναλαμβανω οτι δεν μου φαινεται σωστο χτυπημα του 1€ στο τελευταιο δεπτερολεπτο,αν οι υπολοιποι ειναι ευχαριστημενοι,τοτε ο λογος μου περισευει.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
anastasios83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 17, 2015, 09:26:26 μμ »

Μα δεν είναι 1 ευρω μονο..είναι 1 + το τελευταιο χτυπημα.
αν το τελευταιο χτυπημα είναι 100 και εγω πονταρω 101 μονο ένα ευρω είναι δηλ το χτυπημα και κατά την προσωπικη μου γνωμη δεν είναι κακο να μην δωσεις την ευκαιρια χρονικα στον αντιπαλο σου να μπορεσει να ξεπερασει την προσφορα σου.
 
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 17, 2015, 10:46:14 μμ »

Αν και όντως κουράζει παιδιά όσο το συνεχίζουμε, τα πράγματα είναι απλά.

Κάποιος που ποντάρει την τελευταία στιγμή μπορεί να το κάνει για διάφορους λόγους. Μπορεί να "κρατάει τη μπάλα χαμηλά" προκειμένου να χαλαρώσουν οι υπόλοιποι ενδιαφερόμενοι και να κερδίσει αυτός. Μπορεί να το κάνει για να μην τραβήξει περισσότερη προσοχή. Μπορεί να θέλει να αγοράσει όσο το δυνατόν φτηνότερα γίνεται.

Όποιος όντως θέλει ένα κομμάτι πολύ, μπορεί να ποντάρει όσα θέλει να δώσει. Στα 100 ευρώ η δημοπρασία; Ας χτυπήσει 500. Το έχασε για 501; Ας έβαζε 550. Τι να γίνει, όταν μιλάμε για δημοπρασίες, πρέπει να έχει ο καθένας στο νου του ότι μπορεί και να μην την κερδίσει. Έτσι λειτουργεί το πράγμα. Προσωπικά τις αντιπαθώ τις δημοπρασίες και συνήθως κρατιέμαι μακριά. Όποτε το κάνω, γιατί θέλω κάποιο κομμάτι, αποδέχομαι τους κανόνες κι έχω χάσει κομμάτια για ένα χτύπημα λίγα δευτερόλεπτα πριν. Ας χτυπούσα τόσο όσο ήθελα να το πάρω, ελπίζοντας ότι ο νικητής δε θα χτυπούσε την τιμή μου. Ένα όριο είναι, που βάζουμε στον εαυτό μας. Προσωπική επιλογή είναι, μην τα ρίχνουμε στους άλλους.

Το να κρατάει κανείς ανοιχτή τη δημοπρασία για να χτυπήσει το "sniping" μπορεί να δημιουργήσει άλλα προβλήματα, όπως αυτό της αξιοπιστίας. Κοινώς, να δημιουργούνται ερωτήματα του τύπου μήπως υπάρχει κανένας "λαγός", μήπως υπάρχει συνεννόηση για να πάρει το κομμάτι κάποιος κολλητός τελικά κοκ.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Makis-P
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 189


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 17, 2015, 10:46:42 μμ »

Καλησπερα σε ολους,

Η πρωτη σελιδα αυτου του τοπικ γραφει μπουρδες (με συνχωρειτε) στην συνεχεια απεκτησε ομως καποιο ενδιαφερον,  εχω δει αρκετες δημοπρασιες που πηγε να χτυπησει καποιος αλλα ηταν εκτος ενα δυο δευτερολεπτα και χανει το αντικειμενο.... σπαστικο αλλα συμβαινει.. δημοπρασια ειναι.. χανονται παραπανω μετρητα και απο τον δημοπρατη αλλα και αντικειμενα απο τον αγοραστη.

Το στεκι σιγουρα δεν ειναι ενα στεκι δημοπρασιων και δεν εχει την πολυτελεια ενος εμπαυ, αλλα βοηθαει πολλα μελη να βρισκουν και να δινουν σε ωραιες τιμες αυτο που θελουν μεσω δημοπρασιας ενος φορουμ.

Ειχα συναντησει μια τεχνικη στο εξωτερικο σε τετοιου ειδους δημοπρασια και μου φανηκε αρκετα εξυπηρετικο και για τον πωλητη (το αντικειμενο εφτανε την μεγιστη αποδοση του) αλλα και εδινε χρονο σε ολους τους αγοραστες να χτυπησουν οσο θελουν. Πως πηγαινε λοιπον..

Ας πουμε οτι η δημοπρασια ληγει 10.00

Εαν γινει ενα χτυπημα μεταξυ της ωρας 09.59.00 με 10.00 (τελευταιο λεπτο) τοτε η δημοπρασια παει παραταση μεχρι 10.01

Εαν παλι χτυπημα απο 10.00 εως και 10.00.59 τοτε παει παλι παραταση στα 10.02 (παλι ενα λεπτο) και παει λεγοντας, νικητης θα ειναι αυτος που πονταρε μεσα στο χρονικο περιθωριο και δεν θα εχει επομενο μεγαλυτερο χτυπημα εντος ενος λεπτου απο το δικο του

Με λιγα λογια μετα το τελος του αρχικου χρονου (10.00) εαν γινει χτυπημα στο τελευταιο λεπτο θα παρατεινετε το τελος της δημοπρασιας κατα ενα λεπτο δινοντας χρονο στους υποψηφιους αγοραστες να πανε οσο θελουν χωρισ να αποκλειωνται.

ΟΜΩΣ αν η ληξη ειναι 10.00 και το τελευταιο χτυπημα ειναι μεχρι και 09.58.59 τοτε η δημοπρασια θα ληξει κανονικα στης 10

Με αυτον τον τροπο θα εχεις το ενα λεπτο χωρις να σε πεταξει καποιος εξω και θα πληρωσεις μεχρι εκει που θελεις για το αντικειμενο, αυτος που θα το θελει ποιο πολυ θα το αποκτα, και ο αγοραστης θα ξερει οτι εχει πιασει την ανωτατη ευκαιρη τιμη για το αντικειμενο του

Θα γινετε ενα ωραιο μακελειο!! και οσο υπαρχουν χτυπηματα ενος λεπτου η δημοπρασια συνεχιζετε οσο παει... ασ παει και 10.50!!!!

Το μονο κακο?? θα πεφτει πολυς ιδρωτας και θα ανεβαινει πολυ η πιεση αν χτυπιουνται δυο ατομα(η και παραπανω!!) αλλα υπαρχει ποιο ωραιο πραγμα στην δημοπρασια??

Ελπιζω να ειναι σαφη οπως τα εγραψα!

γνωμες??εξηγησεις??

Φιλικα
Μακης
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 17, 2015, 11:03:24 μμ »

Παλικάρια δεν χρειαζεται να κουράζοσαστε .
Δεν θα αλλάξει κατι πανω σ αυτο και δεν υπαρχει και λόγος να κάνετε προτάσεις  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 17, 2015, 11:30:11 μμ »

Παλικάρια δεν χρειαζεται να κουράζοσαστε .
Δεν θα αλλάξει κατι πανω σ αυτο και δεν υπαρχει και λόγος να κάνετε προτάσεις  Κλείσιμο ματιού

Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο λιτος και περιεκτικος........την καλησπερα μου Αντωνη
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 18, 2015, 06:04:28 πμ »

Παλικάρια δεν χρειαζεται να κουράζοσαστε .
Δεν θα αλλάξει κατι πανω σ αυτο και δεν υπαρχει και λόγος να κάνετε προτάσεις  Κλείσιμο ματιού

Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο λιτος και περιεκτικος........την καλησπερα μου Αντωνη
καλημερα φιλε  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Makis-P
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 189


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 18, 2015, 11:06:12 πμ »

Δεν χρειάζετε να το κάνετε αλλα δν ειναι κατι δύσκολο να γινει.... 1 λεπτό διορία αν υπαρχει χτύπημα τελευταίου λεπτού ... Δίνετε χρόνος σε κάποιον π δεν θελει να το χάσει.. Ειναι λάθος αν εχει χτύπημα 100 κ το θελω και πρεπει να ρίξω 120 μήπως με βγάλει άλλος. Κ μετα να μπορεί να φεύγει και με 106..
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 18, 2015, 11:10:19 πμ »

Τελικα είναι αθλημα και δεν παιζει ρολο τα ποσα διαθέτεις αλλα η γνωση υπολογιστων και η ακριβεια με την ταχυτητα. Αρα η αμαθεια πληρωνετε Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 18, 2015, 11:47:40 πμ »

εδω ειναι δυσκολο να καταλαβουν καποιοι τι παει να πει ΄΄βημα δημοπρασιας΄΄
αντε εξηγησε οτι αν χτυπησεις το τελευταιο λεπτο περνει παραταση αλλο ενα,και αν ξαναχτυπησεις ξανα μανα αλλο ενα και μπλα μπλα.
Μα ειναι δυνατον ? ???εδω προσπαθουμε να απλουστευσουμε τι διαδικασιες και να τα κανουμε χειροτερα?
Ειπαμε  :)αυτο ειναι !!!ειτε μας αρεσει ειτε οχι !! Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2015, 12:06:46 μμ από Toni-g » Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 18, 2015, 11:55:35 πμ »

....αυτο ειναι !!!ειτε μας αρεσει ειτε οχι !!
Μια διόρθωση, Αντώνη. Κλείστο το θέμα πιο ωραία. Αντι ! βάλε .-   Κλείσιμο ματιού
Υ.Γ. Και μετά ένα λουκετάκι για όποιον δεν κατάλαβε.  Σαρκασμός (Αν παρεξήγησα κανέναν, συγγνώμη.)
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences