Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 03:19:35 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βημα δημοπρασιας  (Αναγνώστηκε 17461 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
axionman80
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 222


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 12:12:40 πμ »

βρε οταν λεει βημα ενα ευρω τοτε αν εσυ βαλεις 500 ευρω, ο επομενος εχει δικαιωμα να βαλει 501! το βημα δεν εχει σα σκοπο το πλαφον του προς τα πανω αλλα το πλαφον του κατωτερου πονταρισματος! οεο!
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 12:39:42 πμ »

κάτι μυρίζει πάλι...
μου επιασαν τα καλαμαρια στο τηγανι .................φτουυυυυυυυυυυυυυ
Καταγράφηκε
axionman80
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 222


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 12:57:51 πμ »

κάτι μυρίζει πάλι...
μου επιασαν τα καλαμαρια στο τηγανι .................φτουυυυυυυυυυυυυυ
πανε τα καλαμαρια? εεεεεε  οχι να καιμε τα καλαμαρια για τα πονταρισματα οχι ειναι ειναι να μη πω τι ειναι! νυστικος ειναι!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Misha19
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 273



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 15, 2015, 10:37:38 μμ »

Ο σκοπός τις δημοπρασίας είναι να το παίρνει αυτός που το θέλει περισσότερο δηλαδή αυτός που θα διαθέσει τα περισσότερα χρήματα , οπότε αν κάποιος το θέλει πολύ έχει κάθε δικαίωμα να ποντάρει όσο θέλει. Αυτό όμως δεν γίνεται πάντα εδώ αφού μπορεί οποιοσδήποτε να κάνει προσφορά λίγα δευτερόλεπτα πριν τελειώσει η δημοπρασία και να κερδίσει ,  κάτι που προσωπικά δεν μου αρέσει αφού κάποιος άλλος θα μπορούσε να χτυπήσει περισσότερα αλλά δεν έχει την ευκαιρία. Αυτό είναι προσωπική μου άποψη και ελπίζω να μην έθιξα κανέναν απο τους διαχειριστές .
Φιλικά Μιχάλης
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 15, 2015, 10:40:07 μμ »

Ο σκοπός τις δημοπρασίας είναι να το παίρνει αυτός που το θέλει περισσότερο δηλαδή αυτός που θα διαθέσει τα περισσότερα χρήματα , οπότε αν κάποιος το θέλει πολύ έχει κάθε δικαίωμα να ποντάρει όσο θέλει. Αυτό όμως δεν γίνεται πάντα εδώ αφού μπορεί οποιοσδήποτε να κάνει προσφορά λίγα δευτερόλεπτα πριν τελειώσει η δημοπρασία και να κερδίσει ,  κάτι που προσωπικά δεν μου αρέσει αφού κάποιος άλλος θα μπορούσε να χτυπήσει περισσότερα αλλά δεν έχει την ευκαιρία. Αυτό είναι προσωπική μου άποψη και ελπίζω να μην έθιξα κανέναν απο τους διαχειριστές .
Φιλικά Μιχάλης

Δεν στεκει αυτό που λες.(Ουτε αυτό που ειπε αυτος που ανοιξε το τοπικ) Ο τελευταίος δεν κερδιζει αν δεν είναι το κτυπημα του πανω από των αλλων


Υ.Σ Το πνευμα αυτου που αναφερει το βημα είναι για να μην ανεβαινει το ποσον  σαν τα< κουκια>.
    Ο καθεις λογικος δεν εχει πρόβλημα να είναι το πονταρισμα πανω από το βημα.,
    Τσαμπα το συζητάτε το θεμα

Φιλε  Johntsik εχεις π.μ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2015, 10:56:44 μμ από coll » Καταγράφηκε
Misha19
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 273



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 15, 2015, 10:57:14 μμ »

Αυτο είπα και εγώ , συν ότι μπορεί κάποιος να χτυπήσει λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξει τις δημοπρασίας 1 ευρω πάνω για παράδειγμα και να κερδίσει ενώ εγώ μπορεί να ήμουν διαθετημένος να ανέβω ακόμη 30 ευρώ αλλά αφού χρονικά η δημοπρασία έχει λήξει δεν μου δίνεται αυτή η δυνατότητα.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 15, 2015, 10:59:45 μμ »

ayto ειναι το νοημα της δημοπρασιας .οποιος δωσει τα περισσοτερα στην ληξη να κερδιζει. πως αλλιως θα μπορουσε να γινει κατα την γνωμη σου;
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 15, 2015, 11:05:08 μμ »

ayto ειναι το νοημα της δημοπρασιας .οποιος δωσει τα περισσοτερα στην ληξη να κερδιζει. πως αλλιως θα μπορουσε να γινει κατα την γνωμη σου;

Εννοει ότι η λογικη των κτυπηματων  της τελευταιας στιγμης(από οσους λειτουργουν ΜΟΝΟ  τοιουτοτρόπως) ΔΕΝ  παρασυρουν το ποσο προς τα πανω.

Τεσπα όπως και συ ειπες ετσι είναι οι δημοπρασιες
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 15, 2015, 11:08:39 μμ »

με ενδιαφερει σωτηρη με ποιον αλλο τροπο πιστευει  το μελος οτι μπορει να γινουν οι δημοπρασιες;
Καταγράφηκε
Misha19
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 273



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 15, 2015, 11:15:10 μμ »

Θα μπορούσε για παράδειγμα μετά τη λήξη τις δημοπρασίας να δίνεται επιπλέον χρόνος π.χ. 30 λεπτά στον οποίο θα μπορεί κάποιος που έχει ΗΔΗ χτυπήσει τη δημοπρασία να ξανα χτυπήσει , πιστεύω πως κάπως έτσι θα γινόταν πιο δίκαιο .
φιλικά Μιχάλης
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 15, 2015, 11:17:45 μμ »

και αν παλι καποιος χτυπησει στο τελευταιο δευτερολεπτο με ενα ευρω παραπανω τι γινεται;
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 15, 2015, 11:26:19 μμ »

Με τον ίδιο τρόπο δουλεύει και το ebay το μεγαλύτερο site σε δημοπρασίες. Νικητής είναι όποιος προσφέρει τα περισσότερα ΑΚΟΜΑ και το τελευταίο δευτερόλεπτο.. Εάν το θέλεις κάτι πάρα πολύ , το χτυπάς μέχρι εκεί που νομίζεις θα είναι ασφαλή το χτύπημα σου και δεν θα υπάρξει κανείς να στο φάει στα τελευταία δευτερόλεπτα..
Καταγράφηκε
anastasios83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 15, 2015, 11:26:38 μμ »

Σε δημοπρασίες που υπαρχει χρονικο οριο οποιος δωσει τα περρισοτερα 1 δευτερολεπτο πριν το τελος είναι ο νικητης και ας δωσει και 1 ευρω παραπανω,δεν είναι σαν τις άλλες που κερδιζει οποιος δωσει το μεγαλυτερο χτυπημα.Ισως σε ενοχλεί πχ το ότι εχεις κανει 2-3 χτυπήματα γτ θελεις το αντικειμενο και το χανεις από καποιον που κανει ένα μονο χτυπημα το τελευταιο δευτερολεπτο και το χανεις.Αυτο το καταλαβαινω και ολλοι μας την εχουμε πατησει αλλα αυτά εχουν αυτές οι δημοπρασιες
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 15, 2015, 11:27:21 μμ »

και αν παλι καποιος χτυπησει στο τελευταιο δευτερολεπτο με ενα ευρω παραπανω τι γινεται;
Σαρκασμός Σαρκασμός
Θα δινεται συνεχως παραταση μεχρι να μην υπαρχει αλλος...
Παιδια το εχουμε κουβεντιασει πολλες φορες, ο τροπος που γινονται τωρα, ειναι ο μοναδικος που ταιριαζει στις δυνατοτητες και το πνευμα του στεκιου, δεν ειναι σαιτ δημοπρασιων για να εχει συστηματα για max bid κλπ..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 15, 2015, 11:32:10 μμ »

Αυτο που λετε για το εβαυ εχει μια μεγαλη διαφορα.
Εκει ειναι εξειδικευμενο σαιτ και υπαρχει συστημα που ανεβαζει το πονταρισμα βημα-βημα μονο εφοσον πονταρει καποιος αλλος.
Δηλαδη εαν βαλεις 100 ευρω μαξ bid για ενα νομισμα των 50, δεν σημαινει οτι θα πληρωσεις 100 ευρω, θα πληρωσεις απλως 1 ευρω πανω απο αυτον που πονταρε max π.χ. 52.
Αλλα, οπως ειπα παραπανω, το στεκι δεν ειναι , ουτε νομιζω οτι σκοπευει να γινει σαιτ δημοπρασιων.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences