Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 05:05:19 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περί συλλογής περισυλλογή  (Αναγνώστηκε 6876 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kentridis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 20, 2015, 12:02:40 πμ »

Καλησπέρα φίλε , διαβάζοντας το αρχικό σου θέμα ή αλήθεια είναι ότι συμφώνησα μαζί σου , όπως συμφώνησα και με κάθε απάντηση που σου δόθηκε , έτσι λοιπόν θα σου γράψω την προσωπική μου εμπειρία .
Είμαι και εγώ νέος συλλέκτης με μηδαμινές έως καθόλου γνώσεις , πάντα είχα το μικρόβιο (να φανταστείς όταν άνοιξα ένα κουτί που φιλούσα διάφορα πράγματα διαπίστωσα ότι είχα 200 ελληνικά νομίσματα διαφόρων εποχών και περίπου 150 ξένα) τότε λοιπόν γυάλισε το μάτι , άρχισα να αγοράζω βιβλία και να διαβάζω , να αγοράζω ειδικά ντοσιέ και φακελάκια και να αρχειοθετώ , όπου και να βρίσκομαι να ψάχνω να βρω αντικερί , παλαιοπωλεία ή έστω πάγκο (για να πάρω λίγο μάτι ) γνωρίζοντας τις περισσότερες φόρες ότι δεν είχα χρήματα να αγοράσω κάτι.  Θα σου πώ και ένα παράδειγμα , έχω ένα φίλο ο οποίος είναι ερασιτέχνης επιπλοποιός για χόμπι , όταν λοιπόν διαπίστωσα ότι έτρωγε μήνες για να φτιάξει ένα τραπεζάκι σαλονιού , τον ρώτησα γιατί δεν κάνει κάτι ποιο απλό , η απάντηση  του ήταν ότι το πρώτο του τραπεζάκι το έφτιαξε σε μία  ώρα , το δεύτερο σε μία μέρα , το τρίτο σε δύο κ.ο.κ. , έτσι λοιπόν είναι και ο συλλέκτης , στην αρχή ξεκινάει με κάτι απλό και όσο περνάει ο καιρός εμβαθύνει περισσότερο στο αντικείμενο της συλλογής του.
Εσύ πιστεύεις ότι όταν με το καλό (και σου το εύχομαι) ολοκληρώσεις την θεματική σου συλλογή θα σταματήσεις? ένα σου αρέσει έστω και λίγο αυτό που κάνεις τώρα , πίστεψε με θα βρεις μία άλλη θεματική συλλογή και μετά μία άλλη , ενώ ταυτόχρονα θα προσπαθείς να κάνεις την ήδη υπάρχουσα συλλογή σου ακόμα καλύτερη . 
Έτσι είναι ο συλλέκτης , πάντα θα ψάχνει , πάντα θα ερευνά , πάντα θα διαβάζει και θα ενημερώνετε και πάντα θα προσπαθεί να ολοκλήρωση μία συλλογή ,που για τον ίδιο, δεν θα ολοκληρώνετε ποτέ. 
Με φιλικούς χαιρετισμούς.
Καταγράφηκε
stingray
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


diem perdidi


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 20, 2015, 12:08:27 πμ »

Αγαπητε Βασιλη για να λεγεσαι Συλλεκτης δεν χρειαζεται πτυχειο Φιλοσοφικης!!!Απλως ξερεις γιατι σου αρεσουν τα κατσικοκουραδα της Μπιρπιλως απο της Παγωνας και Συνεχιζεις!!τα υπολοιπα είναι Περιττα(πιστοποιήσεις,βαθμοι,κλπ)και μαλλον Κουραστικα για ολους!!Καλη συνεχεια αν θελεις?δεν σε πιεζει κανεις να γινεις Συλλεκτης!!σε Χαιρετω,γιαννηςτ.

Δεν αμφισβητώ το οτι δεν χρειάζεται πολλή φιλοσοφία για να γίνει κάποιος συλλέκτης. Προσωπικά εμένα όμως μου αρέσει να το φιλοσοφώ, και να μαθαίνω μέσα από την φιλοσοφία των πιο έμπειρων. Αν κάποιος δεν έχει χρόνο ή διάθεση να συζητήσει λίγο πιο βαθιά για το χόμπυ του με γειά του με χαρά του κι ας βουλιάξει το τόπικ στην αδράνεια. Θα προτιμούσα όμως να μην μείνω στο "πίστευε και μη ερεύνα".

Όσον αφορά τις πιστοποιήσεις και τους βαθμούς από όσο (συγκριτικά με σας) λίγο έχω διαβάσει φαίνεται να μην είναι καθόλου περιττά ούτε και κουραστικά, και αυτό μου κάνει εντύπωση.

Τέλος, εγώ θεωρώ εαυτόν συλλέκτη και δεν χρειάζομαι ούτε πίεση αλλά ούτε και αξιολόγηση από κανέναν. Απλά προσπαθώ να ανοίξω το μυαλό μου σε μια-δυο καινούριες οπτικές.
Καταγράφηκε
stingray
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


diem perdidi


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 20, 2015, 12:11:46 πμ »

Καλησπέρα φίλε , διαβάζοντας το αρχικό σου θέμα ή αλήθεια είναι ότι συμφώνησα μαζί σου , όπως συμφώνησα και με κάθε απάντηση που σου δόθηκε , έτσι λοιπόν θα σου γράψω την προσωπική μου εμπειρία .
Είμαι και εγώ νέος συλλέκτης με μηδαμινές έως καθόλου γνώσεις , πάντα είχα το μικρόβιο (να φανταστείς όταν άνοιξα ένα κουτί που φιλούσα διάφορα πράγματα διαπίστωσα ότι είχα 200 ελληνικά νομίσματα διαφόρων εποχών και περίπου 150 ξένα) τότε λοιπόν γυάλισε το μάτι , άρχισα να αγοράζω βιβλία και να διαβάζω , να αγοράζω ειδικά ντοσιέ και φακελάκια και να αρχειοθετώ , όπου και να βρίσκομαι να ψάχνω να βρω αντικερί , παλαιοπωλεία ή έστω πάγκο (για να πάρω λίγο μάτι ) γνωρίζοντας τις περισσότερες φόρες ότι δεν είχα χρήματα να αγοράσω κάτι.  Θα σου πώ και ένα παράδειγμα , έχω ένα φίλο ο οποίος είναι ερασιτέχνης επιπλοποιός για χόμπι , όταν λοιπόν διαπίστωσα ότι έτρωγε μήνες για να φτιάξει ένα τραπεζάκι σαλονιού , τον ρώτησα γιατί δεν κάνει κάτι ποιο απλό , η απάντηση  του ήταν ότι το πρώτο του τραπεζάκι το έφτιαξε σε μία  ώρα , το δεύτερο σε μία μέρα , το τρίτο σε δύο κ.ο.κ. , έτσι λοιπόν είναι και ο συλλέκτης , στην αρχή ξεκινάει με κάτι απλό και όσο περνάει ο καιρός εμβαθύνει περισσότερο στο αντικείμενο της συλλογής του.
Εσύ πιστεύεις ότι όταν με το καλό (και σου το εύχομαι) ολοκληρώσεις την θεματική σου συλλογή θα σταματήσεις? ένα σου αρέσει έστω και λίγο αυτό που κάνεις τώρα , πίστεψε με θα βρεις μία άλλη θεματική συλλογή και μετά μία άλλη , ενώ ταυτόχρονα θα προσπαθείς να κάνεις την ήδη υπάρχουσα συλλογή σου ακόμα καλύτερη . 
Έτσι είναι ο συλλέκτης , πάντα θα ψάχνει , πάντα θα ερευνά , πάντα θα διαβάζει και θα ενημερώνετε και πάντα θα προσπαθεί να ολοκλήρωση μία συλλογή ,που για τον ίδιο, δεν θα ολοκληρώνετε ποτέ. 
Με φιλικούς χαιρετισμούς.


Ξέρεις, όσο πιο πολλές φορές το διαβάζω τόσο καλύτερα μου κάθεται ο όρος "μικρόβιο του συλλέκτη"  Σαρκασμός Δεν πιστεύω οτι θα σταματήσω ποτέ, όχι. Και σίγουρα πάντα υπάρχει χώρος για βελτίωση. Απλώς ίσως να μου φαίνεται τόσο μακριά εκείνη η ώρα που δυσκολεύομαι να το κατανοήσω πλήρως.
Καταγράφηκε
kentridis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 20, 2015, 12:26:32 πμ »

Πίστεψε με , καταλαβαίνω πλήρως τι εννοείς , και εμένα είναι η πέμπτη μου μέρα στο στέκι , και παρακολουθώντας ( ή για να ακριβολογώ μη μπορώντας να παρακολουθήσω) συζητήσεις ή βλέποντας τον θαυμασμό που προκαλούν κάποιες φωτογραφίες , απορώ και εγώ . Άλλα θεωρώ ότι έτσι γίνομαι καλύτερος και κάποια στιγμή θα μπορώ να δώ και εγώ αυτό το κάτι σε κάποιο νόμισμα που οι περισσότεροι δεν μπορούν να δουν.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 20, 2015, 02:23:56 πμ »

Eπειδη εχω αυπνιες ας προσπαθησω να σου δωσω τη δικη μου οπτικη του θεματος.... Χαμόγελο
Καταρχην πιστευω οτι ο συλλεκτισμος ειναι ενα μικροβιο. Αυτο ειτε το εχει καποιος ειτε οχι. Ειναι σα να λεμε στον Βυντρα να μαθει μπαλα χαχα....δε πα να κανει 700 ωρες προπονηση μπαλα δε θα μαθει ποτε....ετσι ειναι και ο συλλεκτισμος. Εμενα μπηκε το μικροβιο σε μικρη ηλικια, οταν ειδα τα γραμματοσημα του πατερα μου. Με ιντριγκαρε απιστευτα οτι εχω ενα αντικειμενο που ειναι παλιο και 'σπανιο'. Με τον καιρο βεβαια ανακαλυψα οτι τελικα οι σπανιοτητες που ειχα στο κεφαλι μου δεν ανταποκρινονταν στην πραγματικοτητα  Χαμόγελο
Επειτα, αυτο το αντικειμενο που εχει διασωθει τοσα χρονια, περναει στις επομενες γενιες που εχουν για μενα ιερο σκοπο να το παραδωσουν στις επομενες. Ανοιγω παρενθεση εδω, γι αυτο ειμαι καθετα αντιθετος σ αυτους που πειραζουν τα νομισματα για να αυξησουν την τιμη τους, εγω αυτα τα ατομα δε τα θεωρω συλλεκτες, εχουν καταστρεψει το συλλεκτικο χωρο και δυστυχως καποιοι λιγοι εχουν τις πλατες των παλιων συλλεκτων. Κλεινει η παρενθεση.
Ολο αυτο ειναι γοητευτικο γιατι ο καθενας μας γινεται ο ιστορικος που θα παραδωσει στις επομενες γενιες μια κληρονομια. Αποκταει ενα νοημα η υπαρξη μας οσο και αν φαινεται τραβηγμενο απο τα μαλλια.
Οσον αφορα τα υπολοιπα....ο παραγων χρημα ειναι σημαντικος. Αν δεν ισχυε πιθανον ολα τα παραπανω ρομαντικα να μην ειχανε και τοση σημασια. Ειναι σα να παιζει καποιος την πρωτοχρονια χαρτια χωρις χρηματα.
Απο τη στιγμη λοιπον που μπαινει στην εξισωση ο παραγων χρημα, εννοιες οπως το σλαμπαρισμα, οι καταστασεις, ειναι κομβικες για τον συλλεκτη.
Επειτα ειναι αισθητικο το θεμα....οταν εχεις ενα νομισμα φθαρμενο τοτε δε το βλεπεις στην πραγματικη του ομορφια, με ολες του τις λεπτομερειες....και ακριβως επειδη μια λεπτομερεια στο σχεδιο που επεζησε 150 χρονια σε σχεση με καποιο αλλο που εχει φθαρει, ανεβαινει η σπανιοτητα και αυτο συμπαρασυρει την αξια.
Αυτο που δε μ αρεσει σε καποιους συλλεκτες ειναι οτι προσπαθουν να 'πεισουν' οτι ο δικος τους τροπος συλλογης ειναι ο σωστος και των αλλων ο λανθασμενος. Οπως ειχανε κανει καποιοι οταν ειχα παει σε μια φιλοτελικη λεσχη, προσπαθουσανε να με πεισουν οτι η θεματικη συλλογη ειναι καλυτερη και οχι να συλλεγει κανεις ολα τα γραμματοσημα μιας χωρας επειδη 'δε θα κλεισεις' ποτε. Αυτα ολα ειναι αυθαιρετες σκεψεις και ουσιαστικα υποκειμενικες εννοιες που ο καθενας τις δινει οτι σημασια του κατεβει.
Απο εκει και περα, εμβαθυνοντας, ολα αυτα τα αφηρημενα αποκτουν καποιους 'κανονες' , δηλαδη η εμπειρια φερνει καλυτερη διαχειριση, πιο ψαγμενες κινησεις....
Η ολη γοητεια του πραγματος ειναι ομως το ταξιδι....και οχι τοσο ο προορισμος.
Εννοιες οπως σπανιοτητα, παλαιοτητα, ταξινομηση, επενδυση.....αυτα ολα δημιουργουν τη γοητεια του συλλεγειν...

Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 20, 2015, 09:43:41 πμ »

O heretic τα είπε πολύ ωραία! Όλα αυτά τα slabs και λοιπά είναι απλα ένας τρόπος πιο αντικειμενικός απο το προσωπικό μάτι του καθένα, να αξιολογήσει ένα νόμισμα καλύτερο απο το άλλο. Ένα νόμισμα που έχει διατηρήσει όλες του τις λεπτομέρειες για 100 χρόνια και βάλε προφανώς είναι πιο όμορφο να το βλέπεις σε σχέση με ένα ίδιο νόμισμα ακριβώς αλλά είναι φθαρμένο, δε φένονται γράμματα κλπ. Εκεί λοιπόν έρχεται η αξιολόγηση όταν αυτές οι διαφορές δεν είναι τόσο εμφανείς, αξιολογούν το νόμισμα όσο πιο αντικειμενικά γίνεται.

Κάτι άλλο που αναφέρθηκε για τις θεματικές ή όχι συλλογές, εγώ όσο το έχω σκεφτεί δεν έχω καταλήξει τι είναι καλύτερο. Καταλαβαίνω βέβαια οτι μια συλλογή που δεν είναι συγκεκριμένη δεν κλείνει ποτέ απο την άποψη οτι αν την πας σε μια έκθεση τη συλλογή σου ή τη δει κάποιος που έχει το ίδιο hobby με σένα δεν θα δει κάτι ολοκληρωμένο και ως ένα σημείο έχουν δίκιο αλλά και πάλι είναι στο προσωπικό γούστο του καθένα με τι την βρίσκει να συλλέγει.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 20, 2015, 01:32:50 μμ »

Φιλε μου, απαντησεις σε ολες τις αποριες σου υπαρχουν, αλλα θελουν δεκα σεντονια.
Σε πολυ γενικες γραμμες.
1.Βασικη αρχη, ο καθενας συλλεγει οτι του αρεσει.
2.Ολα τα χομπυ εχουν επιπεδα διεισδυσης σε αυτα, βαθμιδες.
Μερικοι μενουν στα πρωτα, αρκετοι προχωρουν στα πιο βαθια.
Οσοι ειναι στα πρωτα , δεν καταλαβαινουν απο την αρχη την χρησιμοτητα των επομενων, οταν ομως φτασουν, εαν θελησουν να φτασουν, τοτε καταλαβαινουν.(περι βαθμων, αξιολογησεων, σπανιοτητας κλπ)
3.Πολλες συλλογες εχουν συσωρευμενη αξια πολλων χιλιαδων ευρω, που σημαινει οτι ειναι περιουσιακο στοιχειο ουτως η αλλως, ασχετα αν ο κατοχος του δεν συλλεγει με σκοπο την επενδυση.
4.Ο κοσμος των bullion (επενδυτικων νομισματων) μπορει να συνδυαστει με την χαρα της συλλογης μιας και υπαρχουν εκατονταδες τετοια και πολλα ειναι πανεμορφα.
Αυτα.
+1
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 22, 2015, 12:27:09 πμ »

Πρωτα απο ολα να συμφωνησω και εγω οτι ο συλλεκτισμος ειναι ενα μικροβιο που το εχουμε μεσα μας, δε μπορει καποιος να γινει συλλεκτης αν δεν το χει!

να σας πω ενα παραδειγμα! με τον αδερφο μου ειμαστε διδυμοι, απο μικροι ο ενας επηρεαζε τον αλλο και ετσι οι δραστηριοτητες μας (συμπεριλαβανομενων των ανταγωνισμων, ζηλιας τσακωμων κτλ) εκτος απο το παιχνιδι ηταν κυνηγι, ψαρεμα, διαφορες συλλογες κυριως νομισματα κτλ! το αποτελεσμα λοιπον ηταν οτι εγω οσο και αν εκτεθηκα και εκτιθομαι ακομα στο κυνηγι και το ψαρεμα δε με κερδισαν ποτε, και ο αδερφος μου οσο και αν εκτεθηκε και εκτιθεται ακομα  Μεγάλο χαμόγελο στα συλλεκτικα δεν τον κερρδιασαν ποτε!!!  τελικα ο καθενα εκανε αυτο για το οποιο ειχε προδιαθεση!!!

τωρα το τι συλλεγει ο καθενας ειναι θεμα χαρακτηρα πιστευω τι δηλαδη εκφραζει τον καθενα! επισης ειναι και θεμα επιρροων και εξεληξης!

εμεις οι καποδιστριακηδες θελουμε να μαζεψουμε ολες τις ποικιλιες του καποδιστρια! στα αφτια καποιων αυτο ακουγεται πολυ βαρετο, μονοτονο και ματαιο! δεν τους αδικω αλλα ετσι ειναι ο συλλεκτης εχει τις ιδιεταιροτητες του! δεν ξερω για τους αλλους αλλα εγω μαζευω καποδιστρια γιατι παντα μου αρεσε και οι ποικιλιες ειναι μια καλη ευκαιρια να εχω οσο γινεται περισσοτερους!

ενας αλλος παραγοντας που μπαινει στην πορεια καθως εξελισεται ενας συλλεκτης ειναι το οικονομικο για μας που δεν εχουμε και τα απειρα χρηματα! εκει ο καθενας ελισεται αναλογα! μπορει να μειωσει τις αγορες για να μπορεσει μαζευοντας χρηματα να αγορασει καποιο σπανιο κλειδι για τη συλλογη του, μπορει να σταματησει τις αλλες περιοδους και να επικεντρωθει σε κατι συγκεκριμενο στο οποιο θελει να αποκτησει καποια δυσκολα κοματια, η μπορει ακομα και να πουλησει ενα κοματι της συλλογης για να μπορεσει με τα χρηματα αυτα να χρηματοδοτησει καποιο αλλο! εγω ας πουμε για να μην ξοδευω χρηματα που ειναι απαραιτητα για την οικογενεια μου αυτη τη δυσκολη περιοδο σταματησα τις αλλες περιοδους και ασχολουμαι μονο με τον καποδιστρια, περιστασιακα βεβαια αγοραζω και αλλα κοματια αλλα μονο αμα ειναι περιπτωση!

επισης μια εξεληξη για το συλλεκτη ειναι και το εμποριο! οταν υπαρχει η γνωση και εχει φτασει σε ενα επιπεδο ο συλλεκτης μπορει να παιδευτει και σε αυτο το θεμα το οποιο για να εχει επιτυχια ειναι αρκετα δυσκολη υποθεση!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences