Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 04:22:12 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΣΥΛΛΟΓΗ  (Αναγνώστηκε 5397 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mkyriacou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 05, 2012, 01:42:54 μμ »

ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΚΥΠΡΙΑΚΑ (ΑΓΓΛΟΚΡΑΤΙΑΣ, ΚΥΠ.ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ, ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ, ΧΡΥΣΑ ΚΤΛ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ  Χαμόγελο. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΛΙΓΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΜΟΥ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΠΛΕΟΝ;;;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 05, 2012, 05:09:29 μμ »

Μαριε καλως ηρθες στην παρεα μας!!
Χαιρομαστε οταν βλεπουμε νεα ατομα να ασχολουντε με τον συλλεκτισμο!!
Οι ποιο καταλληλοι να σε βοηθησουν ειναι τα παιδια απο την Κυπρο αρχικα.
Τα nikname τους ειναι :
apollo.ra
sushi
kypronumis
φυσικα εχουμε και αλλους αλλα αυτοι οι τρεις ειναι πολυ <ζηλωτες> στο να προσφερουν γνωση!!
Αρχικα ξεκινα με αυτα τα παιδια , στειλε τους ενα προσωπικο μηνυμα , ισως αλλαξετε και τηλεφωνα να σου δωσουν κατευνθυντηριες γραμμες!!
Επισεις εχουμε και τον
rubirosa
τον Θανασση ο οποιος αν και Ελληνας δινει παρα πολλες φορες συμβουλες και εχει και παρα πολλες γνωσεις!!
Γενικα επισεις στην Κυπριακη ενοτητα που εχουμε ανοιξει , μπορεις να εκθεσεις οτι απορια εχεις και παντα καποιος θα σου δωσει μια συμβουλη ή μια ιδεα για το ποσο , πως κτλ κτλ!!
Προσωπικα σου ευχομε ολοψυχα καλη επιτυχια στην ανευρεση και στο φτιαξιμο μιας ομορφης συλλογης!!
herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
apollo.ra
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 05, 2012, 05:22:51 μμ »

Εγώ είμαι της άποψης να αρχίσεις από τα πιο πρόσφατα και σιγά σιγά να πηγαίνεις προς τα πίσω, αλλά ταυτόχρονα να κρατάς ένα μάτι για ευκαιρίες.
Ξεκίνα με τα Cents, μετακινήθου στα Mils, και μετά στο λάκκο με τις πιάστρες!! Μεγάλο χαμόγελο
Όσον αφορά τα συλλεκτικά/αναμνηστικά και τα χρυσά, εκεί παίζεις με τις ευκαιρίες, όποιο βρίσκεις σε καλή τιμή το τσιμπάς και συνεχίζεις...

Αν θες ένα βιβλίο για να ξεκινήσεις το βιβλίο του Φιτικίδη είναι το ιδανικό
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 05, 2012, 08:20:21 μμ »

αγαπητε φιλε ,καλωσωρισες στην παρεα μας,και χρονια πολλα.πρωτα απο ολα,αν εισαι συλλεκτης,προσπαθησε να συλλεγεις,με υπομονη,επιφυλαξη,και μελετη,αυτα που αρεσουν, σε σενα!!!μετα, σιγα-σιγα,με προσεκτικες αγορες στην αρχη,θα καταλαβεις,τι σου ταιριαζει.αν σε ενδιαφερει, μονο σαν επενδυση,διαλεξε,απο τα επενδυτικα νομισματα,οπως οι χρυσες λιρες,ουγγιες διαφορων χωρων,αλλα μεγαλη προσοχη,στις λεγομενες, ευκαιριες!!!σε χαιρετω,οπως και ολην την παρεα,γιαννηςτ.υγ.σιγουρα ολοι μας,εκτος απο την συλλογη μας, κοιταμε και το οικονομικο, συμφερον μας,ειδικα στις μερες μας.αλλα οι διαφοροι καλοθελητες,περιμενουν!!!
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 05, 2012, 08:31:50 μμ »

Φιλε Μαριε καλωσορισες,

κατ'αρχην θα μπορουσες να αρχισεις με οτι υπαρχει διαθεσιμο στην Κεντρικη Τραπεζα της Κυπρου, δεν εχει και πολλα πραγματα αλλα ενα δυο για να αρχισεις. Πριν απο αυτο να μελετησεις ενα βιβλιο με τις κοπες και τις τιμες θα συμφωνησω με αυτο του Φιντικιδη για αρχη και οπως επισης να ξεκινησεις απο τα προσφατα Ευρο και να πας στα μιλς και μετα στις πιαστρες. Στα νομισματα μεχρι και το 1934 κυκλοφοριας προσπαθησε να παιρνεις καλες καταστασεις γιατι ειναι φτηνα αναλογως και να μην πρεπει να τα αντικαταστησεις μετα. Εξαιρεση τα 100 μιλς 1957. Απο τα αναμνηστικα με λιγη υπομονη τα κλεινεις ολα αλλα προσεκτικα με τις τιμες να μην πληρωνεις υπεραξια. Με τα χρυσα θα δυσκολευτεις λιγο αλλα με τα ασημενια με εξιρεση 3-4 τα αλλα βρισκονται. Για πιο συγκεκριμενες ερωτησεις εδω ειμαστε
Καταγράφηκε
sushi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 67


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 03:17:56 πμ »

καλώς ήρθες φίλε μάριε. Ξεκινάς βάζοντάς κάτω αυτά που βλέπεις και βλέποντας τα όλα σε κάθε βήμα θέτεις ενα μέγιστο ποσό και συμβουλεύεσαι και εμάς ή το βιβλίο που σου συνέστησαν  τα παιδία που βέβαια δεν είναι απόλυτες οι τιμές και ΄κυρίως για τα χρυσά πλέον αυτές φαντάζουν πολύ χαμηλές λόγω της ανόδου της αξίας του χρυσού όσο αφορά αγγλοκρατίας και σπάνια νομίσματα αυτά αστα μόνο για αργότερα γιατί κατι που ίσως θεωρήσεις ευκαιρία ίσως να είναι πλαστό. οσο αφορά ασημένια αναμνηστικά έχω αρκετά διπλά και εγώ όπως και τα άλλα παιδια και θα χαρώ να βοηθήσω σε μια άκρως ευνοϊκή τιμή. Για κυπριακά νομίσματα μπορείς να βρείς αρκετά στο ebay ενώ χρήσιμο είναι να εγγραφείς στον νομισματικό όμιλο για να έχεις ενημέρωση και προτεραιότητα σε νέα συλλεκτικά νομίσματα! οτι βοήθεια θές θα ειμαστε εδώ!
Καταγράφηκε
mkyriacou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 08:57:42 πμ »

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση και τις συμβουλές!!
Καταγράφηκε
mkyriacou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 12:08:35 μμ »

sushi εχεις ακόμη τα κομματια διαθέσιμα για πώληση;
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 10:38:16 μμ »

mkyriacou εχω κι εγω μερικα κομματια στην σελιδα μου www.coinsofcyprus.com αλλα και αλλα που δεν ειναι σε αυτην. Φυσικα μπορω να σου βρω κι ακομη περισσοτερα αμα μου πεις τι ψαχνεις ακριβως.

Παρεμπιπτοντως και το λινκ της σελιδα μας στο κατω μερος της σελιδας

http://www.coinsofcyprus.com/gold-coins.html


Ευχαριστω
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 12:11:58 πμ »

Σε ευχαριστω Γιαννη για τον συνδεσμο.
Ειναι πολυ συγκινητικο που σε αυτο τον κοσμο που ζουμε που ο ενας προσπαθει να βγαλει το ματι του αλλου μια μεριδα συλλεκτων εχουμε την ταση να ασθανωμαστε ο ενας τον αλλον <αδερφια> να μην φοβομαστε να δειξουμε μια δημοπρασια με τον φοβο οτι θα παει ο αλλος να την χτυπηση, να βοηθαμε διχως ιχνος ιδιοτελειας, μου εδωσες μεγαλη χαρα λοιπον αναφερωμενος στο στεκι σαν <σελιδα μας> γιατι ετσι ειναι!!
Η σελιδα αυτη ανηκει σε ολους οσους την αισθανωντε δικη του και συνεισφερουν μεσα σε αυτη!!
Με εκτιμηση Γιωργος
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sub-mariner
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 03:24:25 μμ »

....τον Θανασση ο οποιος αν και Ελληνας δινει παρα πολλες φορες συμβουλες....

Ελλαδίτης εννοείς. Φιλικά  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences