Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 07:39:33 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: πιστοποιητικο γνησιοτητας.  (Αναγνώστηκε 19207 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 11:47:02 μμ »

Δοκίμασε πάντως με τον κ, Ευαγγελινό των Hellenic Auctions, ξέρει πολλά, θα σου δώσει μια ιδέα περι της τιμής αλλά για τη γνησιότητα δεν μπορεί να εγγυηθεί κάτι, πάντως νομίζω πως το έργο είνια μια χαρά, δεν εινια κάποιος καλλιτέχνης που θα τον πλαστογραφούσαν
Καταγράφηκε
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 11:59:07 μμ »

η hellenic austions που λεει ο θανος ειναι νομιζω οι καταλληλοι γιατι ο παραλης ηταν θεσσαλονικιος,ισως και ο διαλυνας που λενε οτι ειναι πολυ εμπειρος και αξιοπιστος στην αγορα τεχνης.
Ο δυαλινας εχω ακουσει οτι ειναι παρα πολυ εμπειρος και αξιοπιστος,
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 12:02:05 πμ »

el greco αν εισαι και αθηνα μπορεις να το πας στα γραφεία τους κατευθειαν, αν και λειπει πολλες ώρες, πριν λιγο καιρο ηθελα να βαλω ενα εργο στη δημοπρασία του αλλα ολο ελειπε μου λεγαν να παρω 10-12 που θα ειναι εκει για να συνενοηθούμε, καλύτερα παρε τηλεφωνο πριν για να ειναι εκει ωστε να το δει
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 03:37:42 μμ »

τι λεγαμε χτες για Δ. ; Σαρκασμός κοιταζα σημερα ενα βαζο που ειχε παρει η μανα μου και της το ειχε πουλησει ως KUTANI JAPAN και ειδα οτι γραφει CUTANI JAPAN...της λεω ''μανα δεν ειναι γιαπωνεζικο αυτο,σου πουλησε μαϊμου'' αλλα αρνιοταν να το δεχτει μεχρι που το εβγαλα στο φως του ηλιου και ειδα να φαινεται κατω απο τη σφραγιδα του υποτιθεμενου γιαπωνεζικου βαζου μια σβησμενη σφραγιδα που γραφει PORCELAIN,MADE IN CHINA! Τελικα δεν μπορεις να εμπιστευεσαι κανενα.....ουτε τα καλυτερα ονοματα της αγορας  Απορία!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2015, 04:35:16 μμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 03:38:49 μμ »

Σε καλύπτουν οι όροι της δημοπρασίας μπορειτε να παρετε τα λεφτα σας πισω
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 03:41:47 μμ »

το ειχε αγορασει απο την εκπομπη του στην τηλεοραση και απο οτι μου λεει το ειχε παρει φθηνα οποτε δεν την ενδιαφερει το οικονομικο αλλα ειναι θεμα τιμης..γιατι να της πουλησει πλαστο για γνησιο; Πώς να εμπιστευθει ξανα τον συγκεκριμενο αντικερ;
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 03:45:50 μμ »

Αρα αντιλαμβανεσαι πως θα γινεται με πολλα αντικειμενα αυτο ποσο μαλλον με εργα τεχνης
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 03:51:42 μμ »

φυσικα,ειναι αυτονοητο πως αφου το εκανε με τα μικρα και φθηνα πραγματα γιατι να μην το κανει με τα ακριβα;
Για μενα παντως μετα απο αυτο δεν ειναι πια φερεγγυος στα ματια μου ακομα και αν υποθεσω οτι δεν ειναι δικη του ευθυνη η πλαστογραφια και οτι του πουλησαν μια παρτιδα πλαστα χωρις να το καταλαβει...ειναι εμπειρος και οφειλε να ελεγξει τη γνησιοτητα αλλα ακομα κι αν τα αγορασε απο χονδρεμπορο οφειλει να μην τα πουλησει για γνησια.Αναρωτιεμαι αν υπαρχει τελικα καποιο φερεγγυο ονομα στην Ελληνικη αγορα... Θυμός
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 03:53:08 μμ »

Εχω την ιδια απορια με σενα
Καταγράφηκε
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 04:49:48 μμ »

φυσικα,ειναι αυτονοητο πως αφου το εκανε με τα μικρα και φθηνα πραγματα γιατι να μην το κανει με τα ακριβα;
Για μενα παντως μετα απο αυτο δεν ειναι πια φερεγγυος στα ματια μου ακομα και αν υποθεσω οτι δεν ειναι δικη του ευθυνη η πλαστογραφια και οτι του πουλησαν μια παρτιδα πλαστα χωρις να το καταλαβει...ειναι εμπειρος και οφειλε να ελεγξει τη γνησιοτητα αλλα ακομα κι αν τα αγορασε απο χονδρεμπορο οφειλει να μην τα πουλησει για γνησια.Αναρωτιεμαι αν υπαρχει τελικα καποιο φερεγγυο ονομα στην Ελληνικη αγορα... Θυμός
Πηρες τηλ στην εθνικη πινακοθηκη?
Καταγράφηκε
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 04:53:02 μμ »

Να σου πω γιατι δεν ανεβαζεις μια φωτο να το δει και ο θανος που γνωριζει αλλα και οι αλλοι να σου πουμε τουλαχιστον μια γνωμη?
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 12:34:30 πμ »

καλη ιδεα...θα προσπαθησω αυριο  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 02:06:53 μμ »

φιλε λιακερδη πηρα τηλεφωνο στην εθνικη πινακοθηκη και μου ειπαν οτι δεν κανουν εκτιμησεις,μετα ομως επικοινωνησα και με το βυζαντινο μουσειο και μου ειπαν οτι οσον αφορα εργα μεταβυζαντινης τεχνης ισως μπορεσουν να πουν μια γνωμη,δυστυχως ξεχασα να ρωτησω αν ειναι μονο στο μιλητο ή δινουν και γραπτως.
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 02:40:24 μμ »

http://www.christies.com/selling-services/auction-services/auction-estimates/overview/

στο παραπάνω λινκ ,με καθαρές φωτογραφίες,μετρημένες διαστάσεις και λίγα λόγια για το πως ήρθε στην κατοχή σου το έργο...σου κάνουν δωρεάν εκτίμηση .

και εάν θες συνεχίζεις και με αυτούς αναλαμβάνουν και στο δημοπρατούν.

περίπου η διαδικασία εκτίμησης κάνει 4-5 μέρες.
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 02:49:50 μμ »

Θεωρω πως για Πάραλη μη στείλεις δενθα κανουν εκτίμηση ουτε προκειται να το συμπεριλαβουν σε δημοπρασία τους, μονο 5-6 συμπεριλαμβανουν τους πιο γνωστούς ( Γκίκα Μόραλη κτλπ) ούτε το greek sale της bonhams συμπεριλαμβάνει Πάραλη, δοκίμασε τον Ευαγγελινό η αποψη μου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences