Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 09:33:39 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: πιστοποιητικο γνησιοτητας.  (Αναγνώστηκε 19209 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 04:56:12 μμ »

Συγνώμη φίλε el greco ξεφύγαμε πάλι απο το θέμα.
Καταγράφηκε
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 05:13:02 μμ »

Το άκουσα στο ραδιοφωνο στη Θεσσαλονίκη και λεω ας δω τι παίζει, έκανα το δέμα την Παρασκευη το μεσημέρι έβαλα ακριβώς τα κιλά και πλήρωσα με πιστωτική στις 18.00 στις 21.00 ήρθαν στην πόρτα μου (και μενω προαστια θεσσαλονικης 20χλμ απο τα γραφεια της κουριερ ισως και παραπανω) και το παρελαβαν, αν και ήταν με ΙΧ και όχι με van επειδη θα πηγαιναν για σουβλακια μετα. Η κουριερ που με εξυπηρέτησε λέγεται DiSeqc δε την ηξερα αλλα μου φανηκε μια χαρά. Πάντως κρατάω μικρό καλάθι μεχρι να ολοκληρωθεί η αποστολή, αν παν ολα καλά και οι τιμές παραμένουν κάτω ή εστω κοντα στα Ελτα σίγουρα θα το πρότεινα.

Όσον αφορά το έργο που λες στη θέση σου δε θα έπερνα άδεια εξαγωγής αν δε κάνω λάθος δεν είναι κατι σημαντικό αρκει να μην ειναι τεράστειο αν ειναι μικρων διαστασεων ριξε ενα gift και εισαι κομπλε αλλα φυσικά αν θελεις να έχεις το κεφαλι σου ήσυχο γιατι οχι.
Πως και σε τραβηξε η τεχνη και ασχοληθηκες ετσι επαγγελματικα απο αυτη την ηλικια?
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 05:20:10 μμ »

Να πω την αληθεια πολλα πραγματα μαζι συνωμότησαν!! Οι κατάλληλοι ανθρωποι - γνωριμίες, το φιλοτεχνο οικογενοιακό υπόβαθρο, η αγαπη για καθε τι ωραίο και σημαντικό, η ιδιαιτερότητα που μπορει να έχει το καθε αντικειμενο πολλά, αλλα δεν θεωρω πως ασχολουμαι επαγγελματικα, οχι ακομη παντως.
Καταγράφηκε
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 05:37:47 μμ »

Να πω την αληθεια πολλα πραγματα μαζι συνωμότησαν!! Οι κατάλληλοι ανθρωποι - γνωριμίες, το φιλοτεχνο οικογενοιακό υπόβαθρο, η αγαπη για καθε τι ωραίο και σημαντικό, η ιδιαιτερότητα που μπορει να έχει το καθε αντικειμενο πολλά, αλλα δεν θεωρω πως ασχολουμαι επαγγελματικα, οχι ακομη παντως.
Να ζητησω και εγω συγνωμη απο τον νηματοθετη και κλεινω λεγοντας πως παρακολουθω τα θεματα σου και βλεπω εναν νεο ανθρωπο με αγαπη γι αυτο που κανει παντα πολυ συγκρατημενο στις αποψεις του πανω σε αποριες και προσετικο.Αν οχι για σενα για αλλους σιγουρα η συμπεριφορα σου ειναι επαγγελματικη οπως και η δουλεια σου στο σαιτ σου.Εχει αναγκη ο χωρος σου ατομα σαν και σενα νεα με ενεργεια και προοπτικες για καινοτομες ιδεες.
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 05:46:23 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου, παντα προσπαθώ να είμαι ακριβής σε αυτά που λέω , όπως με έχουν βοηθήσει και εμένα σε απορίες εδω στο στέκι. Οσον αφορά το σαιτ χαίρομαι που εκτίμησες τη δουλειά μου, υπάρχουν πολλές ιδέες που έχω παγώσει προς το παρον επειδή δεν θεωρώ ακόμη τον εαυτό μου επαγγελματία του χώρου μιας και είμαι σε αναμονή του πτυχίου και στη συνέχεια ενος μεταπτυχιακού στις εκτιμήσεις, οπότε ελπίζω στο μέλλον να σταθώ αντάξιος σε αυτά που ανέφερες αλλά και να θεωρηθώ επαγγελματίας στο χώρο.
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 10:46:08 μμ »

απο μια ερευνα που εκανα στο google ειδα οτι για να βγαλεις πινακα αξιας απο την ελλαδα θελεις οντως αδεια απο την εθνικη πινακοθηκη,ισως γι αυτο εδωσαν και πιστοποιητικο γιατι σε διαφορετικη περιπτωση λενε οτι απαγορευεται να κανουν εκτιμηση...παντως ενα τηλεφωνημα στην εθνικη πινακοθηκη νομιζω οτι θα λυσει αποριες αν και δεν θεωρω οτι ειναι καποιος πινακας ιδιαιτερα σημαντικης αξιας αλλα γιατι να μην μαθω αν ειναι γνησιος βρε αδερφε.
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 10:48:09 μμ »

Κοίτα δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις, αν δεν γίνει εκει η δουλεία σου μετα μπορεις να απευθυνθεις σε καποια επιχείρηση έχει πολλους εκτιμητές στην Αθήνα.
Καταγράφηκε
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 10:57:32 μμ »

απο μια ερευνα που εκανα στο google ειδα οτι για να βγαλεις πινακα αξιας απο την ελλαδα θελεις οντως αδεια απο την εθνικη πινακοθηκη,ισως γι αυτο εδωσαν και πιστοποιητικο γιατι σε διαφορετικη περιπτωση λενε οτι απαγορευεται να κανουν εκτιμηση...παντως ενα τηλεφωνημα στην εθνικη πινακοθηκη νομιζω οτι θα λυσει αποριες αν και δεν θεωρω οτι ειναι καποιος πινακας ιδιαιτερα σημαντικης αξιας αλλα γιατι να μην μαθω αν ειναι γνησιος βρε αδερφε.
Παντως παρολο που δεν συμπαθω τα ενεχυ/ρια παρε εδω κανουν δωρεαν εκτιμησεις http://www.art-bank.gr/ και εδω επι πληρωμη διαβασε το ειναι ενδιαφερων(προς αποφυγη παρεξηγησεων ουδεμια σχεση εχω με αυτα ειδικα με το δευτερι λινκ που χρεωνουν)
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 10:59:19 μμ »

Το δεύτερο λινκ ποιο είναι δεν ανέβηκε
Καταγράφηκε
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 11:00:11 μμ »

Το δεύτερο λινκ ποιο είναι δεν ανέβηκε
http://www.zampelasart.com/index.php?option=com_content&view=article&id=50&Itemid=61&lang=el  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 11:03:26 μμ »

ευχαριστω liakerdis αλλα δεν συμπαθω καθολου ουτε και εμπιστευομαι ενεχυροδανειστηρια  Σαρκασμός
βασικα προκειται για ενα εργο του γιωργου παραλη (μια προσωπογραφια του ιωαννη του χρυσοστομου) οποτε σκεφτομαι οτι ισως και το βυζαντινο μουσειο να μπορει να μου πει μια γνωμη...ενας φιλος συλλεκτης μου ειπε οτι κατα τη γνωμη του πρεπει να εχει εκτιμηση γυρω στα χιλια ευρω αλλα θα ηθελα τη γνωμη ενος ειδικου.
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 11:10:25 μμ »

στο λινκ που εδωσες λεει οτι δινει εκθεση με την εκτιμητεα αξια του εργου και οτι για πιστοποιηση ακολουθειται αλλη διαδικασια,αυτο σημαινει οτι δεν δινει πιστοποιητικο; ειναι αλλο η εκτιμωμενη αξια απο το πιστοποιητικο;
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 11:18:10 μμ »

Η εκτιμώμενη αξία είναι άλλο ναι, το πιστοποιητικό μπορει να την περιλαμβάνει αλλα συνήθως το πιστοποιητικό αναφέρεται στη γνησιότητα, πολλοί όμως βάζουν και την εκτίμηση. Δεν ξερω ποσο χρεώνουν αλλα 200-300 θα σου παρουν πιστευω, σκέψου το αν σε συνφέρει. Αν σε ενδιαφέρει η γνησιότητα μπορείς να απευθυνθείς σε μουσείο μπας και ριξουν μια ματια, αν σε ενδιαφέρει η τιμή μπορείς να στείλεις φωτό σε κάποιον οίκο δημοπρασιών ή να το πας ο ιδιος και θα σου δώσουν ένα εύρος αν συμπεριλαμβάνουν τον καλλιτεχνη στις δημοπρασίες τους, ο Hellenic Auctions, στη Θεσσαλονίκη τον έχει βάλει στο παρελθόν.Στην Αθήνα δεν ξέρω αν τον συμπεριλαμβάνει π Βέργος ή κανας Διαλυνάς. Για τον οικο στη θεςςαλονικη, κανε ενα τηλέφωνο πριν στείλεις email γιατι απο προσωπική πείρα αμφιβάλω αν θα σου απαντήσει!!
Καταγράφηκε
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 11:21:03 μμ »

στο λινκ που εδωσες λεει οτι δινει εκθεση με την εκτιμητεα αξια του εργου και οτι για πιστοποιηση ακολουθειται αλλη διαδικασια,αυτο σημαινει οτι δεν δινει πιστοποιητικο; ειναι αλλο η εκτιμωμενη αξια απο το πιστοποιητικο;
Παρε αυριο ενα τηλεφωνο να ρωτησεις μην σου πω ψεματα αθελα μου.Ουτε εγω συμπαθω τα εν λογω μαγαζια.Να δες και ψηφισε κιολας εδω αν θες http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=19747.0
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 11:34:23 μμ »

η hellenic austions που λεει ο θανος ειναι νομιζω οι καταλληλοι γιατι ο παραλης ηταν θεσσαλονικιος,ισως και ο διαλυνας που λενε οτι ειναι πολυ εμπειρος και αξιοπιστος στην αγορα τεχνης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences