Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 06:19:18 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: πιστοποιητικο γνησιοτητας.  (Αναγνώστηκε 19205 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 02:18:44 μμ »

ξερει κανεις καποιον εκτιμητη που να μπορει να δωσει πιστοποιητικο γνησιοτητας για ενα εργο και πόσο περιπου κοστιζει; επισης θελω να μαθω αν μπορει η εκτιμηση να γινει μεσω email σε περιπτωση που δεν μπορει να ερθει ο εκτιμητης.Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με αυτα και δεν ξερω που πανε τα τεσσερα που λενε... Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 02:21:21 μμ »

www.nikias.gr έχει κάποιο κόστος, ποσο δεν γνωρίζω ομως, στείλε ενα email, παντως μέσω email το θεωρώ αδύνατο να σου δώσει καποιος πιστοποίηση, συνήθως πρέπει να δουν το εργό, πιθανότατα θα γίνουν και εργαστηριακές εξετάσεις κτλπ κτλπ φυσικά αναλόγως τι θέλεις.
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 02:23:18 μμ »

εστειλα μυνημα στο νικια για να τον ρωτησω και δεν μου απαντησε,ισως επεσε στα σπαμ-μεηλ
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 02:23:53 μμ »

Παρε τηλέφωνο καλύτερα.
Καταγράφηκε
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 03:28:21 μμ »

ξερει κανεις καποιον εκτιμητη που να μπορει να δωσει πιστοποιητικο γνησιοτητας για ενα εργο και πόσο περιπου κοστιζει; επισης θελω να μαθω αν μπορει η εκτιμηση να γινει μεσω email σε περιπτωση που δεν μπορει να ερθει ο εκτιμητης.Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με αυτα και δεν ξερω που πανε τα τεσσερα που λενε... Σαρκασμός
Εθνικη πινακοθηκη καθε πεμπτη απο 8-13.00.Δωρεαν και αξιοπιστα 210 7235857
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 03:30:00 μμ »

Είσαι σίγουρος για την πινακοθήκη; Κάπου είχα διαβάσει πως απαγορεύεται ούτε να επιβεβαιώσουν τη γνησιότητα ούτε να αναφέρουν τιμές έργων.
Καταγράφηκε
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 03:42:46 μμ »

Είσαι σίγουρος για την πινακοθήκη; Κάπου είχα διαβάσει πως απαγορεύεται ούτε να επιβεβαιώσουν τη γνησιότητα ούτε να αναφέρουν τιμές έργων.
Σιγουροτατος.Ηθελα να στειλω ενα πινακα Αυστραλια σε συγγενικο προσωπο που ειχα να δω χρονια και το φιλοξενησα Αθηνα που μου ειχε πει οτι του αρεσε πολυ.Δεν το δεχοταν καμια κουριερ και μου ειπαν απο τη fedex οτι θελει πιστοποιητικο και αδεια εξοδου απο τη χωρα.Πηγα λοιπον στη πινακοθηκη μου δωσανπιστοποιητικο μου ειπαν οτι οντως επροκειτο για αυθεντικο εργο (δεν θελω να αναφερω ονομα) Ελληνιδας ζωγραφου και μου ειπε μια ενδεικτικη τιμη προφανως σε εμπιστευτικο κλιμα πηρα και την αδεια εξαγωγης και τον εστειλα.
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 03:52:28 μμ »

Ας κάνει ενα τηλέφωνο ο φίλος να δούμε αν άλλαξε κάτι, απαγορευόταν οχι μονο να εκφράσουν γνώμη περι γνησιότητας αλλα ουτε να δώσουν πιστοποιηση ή καποια πιθανή τιμή. Ελπίζω να έχει αλλάξει κατι.
Καταγράφηκε
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 03:58:16 μμ »

Ας κάνει ενα τηλέφωνο ο φίλος να δούμε αν άλλαξε κάτι, απαγορευόταν οχι μονο να εκφράσουν γνώμη περι γνησιότητας αλλα ουτε να δώσουν πιστοποιηση ή καποια πιθανή τιμή. Ελπίζω να έχει αλλάξει κατι.
Εχεις στειλει κανα πινακα εξωτερικο?
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 04:00:42 μμ »

Καμια 10ρια εκτος ΕΕ ναι, αλλα μόνο μια φορά μου ζήτησαν να πάρω άδεια απο την πινακοθήκη.
Καταγράφηκε
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 04:07:56 μμ »

Καμια 10ρια εκτος ΕΕ ναι, αλλα μόνο μια φορά μου ζήτησαν να πάρω άδεια απο την πινακοθήκη.
Με δικη σου ευθυνη αν το κρατησουν σε τελωνιο η σου ειπαν απο τη κουριερ οτι δεν υπαρχει περιπτωση να το κρατησουν?Επισης αν μου επιτρεπεις με ποια κουριερ?Ρωταω γιατι θελω να ξαναστειλω κατι και να γλυτωσω το πηγαινε ελα.
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 04:10:48 μμ »

Με ΕΛΤΑ, κοιτα φυσικά οταν τα μαρκάρεις ως gift είναι με δική σου ευθύνη, αν είναι για κάτι μεγάλης αξίας ή σημαντικό καλό ειναι να πας να πάρεις το χαρτί μη γίνει καμια στραβή, επίσης αν είναι για έργο 18ου αι. και πριν θέλεις και άδεια απο την εφορία αρχαιοτήτων.
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 04:15:59 μμ »

Αμα θελεις δες και την εταιρία stelno.gr έστειλα προχθες ενα πίνακα Κύπρο, με ελτα εβγαινε 35€ και αυτοι με 31,6 ηρθαν το πηραν απ το σπιτι μου και θα φτασει σε 4-5 εργασιμες στο σπιτι του παραληπτη. Ισως είναι πιο οικονομικο απ οτι αλλη εταιρια. Πάντως αν ο πινακας που θελεις να στειλεις ειναι αρκετα σημαντικος καλυτερα να παει με τα χαρτια.
Καταγράφηκε
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 04:36:12 μμ »

Αμα θελεις δες και την εταιρία stelno.gr έστειλα προχθες ενα πίνακα Κύπρο, με ελτα εβγαινε 35€ και αυτοι με 31,6 ηρθαν το πηραν απ το σπιτι μου και θα φτασει σε 4-5 εργασιμες στο σπιτι του παραληπτη. Ισως είναι πιο οικονομικο απ οτι αλλη εταιρια. Πάντως αν ο πινακας που θελεις να στειλεις ειναι αρκετα σημαντικος καλυτερα να παει με τα χαρτια.
Toυ Μπαρδη ειναι δεν ειναι κατι το πολυ ιδιαιτερο αλλα θα παω να βγαλω μην με στειλουν τελευταια στιγμη.Πολυ ωραια και αξιοπρεπεστατη η προσπαθεια του stelno.gr θα δω αν μπορει να στειλει εκει και αν ναι θα το στειλω με αυτους.
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 04:51:19 μμ »

Το άκουσα στο ραδιοφωνο στη Θεσσαλονίκη και λεω ας δω τι παίζει, έκανα το δέμα την Παρασκευη το μεσημέρι έβαλα ακριβώς τα κιλά και πλήρωσα με πιστωτική στις 18.00 στις 21.00 ήρθαν στην πόρτα μου (και μενω προαστια θεσσαλονικης 20χλμ απο τα γραφεια της κουριερ ισως και παραπανω) και το παρελαβαν, αν και ήταν με ΙΧ και όχι με van επειδη θα πηγαιναν για σουβλακια μετα. Η κουριερ που με εξυπηρέτησε λέγεται DiSeqc δε την ηξερα αλλα μου φανηκε μια χαρά. Πάντως κρατάω μικρό καλάθι μεχρι να ολοκληρωθεί η αποστολή, αν παν ολα καλά και οι τιμές παραμένουν κάτω ή εστω κοντα στα Ελτα σίγουρα θα το πρότεινα.

Όσον αφορά το έργο που λες στη θέση σου δε θα έπερνα άδεια εξαγωγής αν δε κάνω λάθος δεν είναι κατι σημαντικό αρκει να μην ειναι τεράστειο αν ειναι μικρων διαστασεων ριξε ενα gift και εισαι κομπλε αλλα φυσικά αν θελεις να έχεις το κεφαλι σου ήσυχο γιατι οχι.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences