Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 09:20:45 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνες ζωγραφοι χτες και σημερα  (Αναγνώστηκε 8554 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 12:56:58 πμ »

Η άλλη λύση είναι αυτη που κάνεις εσυ και δεν εμπεριέχει ρίσκο, αγοράζεις απο συγχρονους εν ζωή και όλα καλα.
Εγω απο άλλη το ψάχνω με λίγο πιο παλιούς αλλα αποφεύγω 19ο αιώνα, δεν έχω ακομη τις γνώσεις. Οποτε μονο 20ο και σημερινούς προς το παρόν, μονο για οτι είμαι σίγουρος για τη γνησιότητα. Πχ έχω μια συλλογή απο Χρήστου και έχω δώσει και σε φίλους απο το στέκι στο 1/3 ισως και πιο κάτω της αξιας του, μαζι με πιστοποιητικό. Κάνω ανανέωση Χαμόγελο
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 01:04:40 πμ »

εδω πχ δυο απο τα εργα που εχω..το πρωτο ειναι του ζενετζη και το δευτερο του γκατζωνη ...θα ηθελα και τη γνωμη σου για αυτα τα δυο μιας και φαινεσαι να γνωριζεις καλυτερα το αντικειμενο απο μενα που ομολογω οτι ειμαι λιγακι αρχαριος  Γλώσσα

http://s8.photobucket.com/user/MamaGrande/media/Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha1203_zps72b8d2fb.jpg.html?sort=3&o=0                 

http://s8.photobucket.com/user/MamaGrande/media/Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha2106_zpsbad1ca6c.jpg.html?sort=3&o=16

Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 01:11:53 πμ »

Του Γκατζώνη το έργο είναι πανέμορφο, αυτη η απόδοση της βυζαντινής τέχνης σε σύγχρονο ύφος είναι αυτό που τον κάνει ξεχωριστό, αλλον έναν νεότερο έχω δει να κάνει κάτι παρόμοιο, το όνομα μου διαφεύγει τωρα. Πολύ ωραίο έργο.
Οσον αφορά τον Ζενετζή, είναι μεγάλος ζωγράφος παρόλο που έχουν καιρό να εμφανιστούν σε δημοπρασίες (αν θυμάμαι καλά) , θεωρώ πως είναι μια καλή επένδυση και σίγουρα τα έργα του είναι αρκετά ευχάριστα και τα θέματα του ενδιαφέροντα.
Ωραία συλλογή.
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 01:19:26 πμ »

ο ζενετζης ισως δεν βγαινει σε δημοπρασιες σημερα επειδη εχει ριξει τις τιμες του λογω οικονομικης αναγκης και της κρισης....παντως θεωρω οτι ανηκει οντως στους μεγαλους ζωγραφους,μην ξεχνας αλλωστε οτι μας εκπροσωπησε στους ολυμπιακους αγωνες του λονδινου ως ο ζωγραφος της ελλαδας στον οποιο εκαναν αφιερωμα οι αγγλοι.
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 01:24:04 πμ »

Ετσι, οπως προειπα σύντομα θα ανέβουν οι τιμές του, ομως να επιλέγεις τα παλια του έργα, εκείνα θα έχουν πιο βαριες τιμές, πάντως γενικά αξίζει αρκετά να κάνεις μια συλλογή απο αυτον.
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 01:29:16 πμ »

γιατι τα παλια του;...εχει σημασια η παλαιοτητα ή εχει αλλαξει απο τοτε τον τροπο που ζωγραφιζει; Γλώσσα
συγνωμη που ρωταω αλλα με αυτα ειμαι ασχετος...
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 01:38:38 πμ »

Δεν έχω διαβάσει για τον ζωγράφο για να ξέρω αν άλλαξε τη τεχνοτροπία του, πάντως αν ήταν να επιλέξω ανάμεσα σε 2 παρόμοια έργα ενα του 2013 και ένα του 1983 θα διάλεγα το δεύτερο, μιας και έχει ρίξει τις τιμές του όπως λες σήμερα λόγω οικονομικών προβλημάτων ίσως μπορούσες να πάρεις απο τη συλλογή του ζωγράφου κάποιο έργο απο τα παλαιότερα που νομίζω πως θα αυξηθεί και η τιμή του περισσότερο, φυσικά αυτό δε σημαίνει πως τα τωρινά του δεν έχουν αξία, ισα ισα αν κλείνεις καλές ευκαιρίες αξίζει πιστευω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences