Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 08:39:14 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Mα@κακες  (Αναγνώστηκε 19423 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 10:24:31 πμ »

το θέμα ειναι όλοι αυτοι την  έχουν πατήσει ,είμαι πολύ εξοργισμένος και το επαναλαμβάνω ότι δεν άκουγαν σε συγγενικό μου πρόσωπο δεν υπέγραψα να πάρει τετοιο δάνειο και δεν μου μιλούσε για έξι μήνες  γιατί πίστευε ότι δεν ήθελα τι να σου λέω τώρα εχτές με πήρε τηλ να μου κάνει το τραπέζι που δεν τον άφησα εγω προσωπικά δεν εδωσα ούτε ένα ,τι γιατί δεν θυμόταν κανείς τι είχε γίνει με το γιεν που πήραν πάλη χιλιάδες επιχειρηματίες σε γιεν και μετά έκλεισα  πάνω απο 50% κι τότε τους τα λέγαμε και τώρα φταίνε οι άλλοι ε όχι ρε παιδιά το κεφάλι τους φταίει

To κράτος Μπαμπη εχει Υ Π Ο Χ Ρ Ε Ω Σ Η να προστατεύει τους πολίτες της χώρας του.

Οι ####τράπεζες εχουν εποπτικές αρχές. Οταν αποφάσισαν οτι θα δώσουν τετοια δάνεια , η εποπτική αρχή θα έπρεπε να τους απαγορεύσει να δώσουν τετοια δάνεια. Τόσο απλό είναι.
Αν είχαμε κράτος δικαίου θα έπρεπε να απαγορεύσει στις γ@μωτραπεζες να στέλνουν χαρτια προέγκρισης δανείων σε ανυποψίαστους πολίτες , θα έπρεπε να απαγορεύσει στις τράπεζες να εισπράτουν ( για 2 ετη) 1,20 ευρώ για απλό transfer μιας και  υπηρχαν καταδικαστικες αποφασεις απο δικαστηρια αλλα οι τραπεζες στα παπ@ρια τους , το εισέπραταν, θα έπρεπε οι κωλοτράπεζες να τηρουν την γ@μημενη νομοθεσία.!!!!!!!!
Σαν να μην έφτανε αυτό , τώρα τις πληρώνουμε κιόλας για να τρώνε με χρυσες μασέλες καποιοι και να δίνουν εθελούσιες εξόδους σε 40ρηδες με 200.000 εφαπαξ και 2000 ευρω συνταξη . ΠΟιος θα τα πληρωσει αυτα τα λεφτα Μπαμπη ? Θα σου πω εγώ! Ολοι οι υπόλοιποι Μπάμπη!!!!!!

Μη μιλάς Μπάμπη λοιπόν, εχεις οφεληθεί από το σύστημα όσο δεν παέι , μην μας λες ότι σου φταίει ο πολίτης που κυριολεκτικά εν αγνοία του πήρε ενα δανειο με όρους που και καθηγητης πανεπιστημιου να εισαι δεν καταλαβαίνεις απολυτω τίποτα γιατί με βγαζεις από τα ρούχα μου.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 10:27:01 πμ »

εγω ξέρω λογιστές αρκετούς και τους πλήρωνα εγω το 50% το στεγαστικών τα έφερναν οι κατασκευαστές και οι λογιστές και έπαιρναν την μεγαλύτερη προμήθεια έξοδα φακέλου όλα και .05 επί του επιτοκίου τι να λέμε τώρα 

Μπάμπη , τα έχεις χαμένα φίλε. Αν στο Ηράκλειο ήσασταν τόσο λαμόγια μπράβο σας. Σας βγάζω το καπέλο.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 10:39:51 πμ »

χαμένα δεν τα εχω  στην αρχή σου λέω ότι και οι τράπεζες φέρουν ευθύνη αλλά και οι δανειολήπτες όσο για το 40 ριδες που έφυγαν δεν κατάλαβα κλέψαμε κανένα  όταν έφευγαν οι δημόσιοι υπάλληλοι με 150000 και 200000 χιλιάρικα εφάπξ  και δεν θέλω να τα προσωποποιείς τι να γίνει τώρα αν σου δίνουν εσένα λεφτα να μην τα πάρεις
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 10:54:10 πμ »

Με την ίδια λογική...
Εμένα και τόσους ιδιοκτήτες (80% των Ελλήνων) γιατί δεν μας προστατεύει το κράτος ;;
Το κράτος έδινε κίνητρα, επιδοτούσε και μου έλεγαν αγόραζε, και οι τράπεζες μοίραζαν τα δάνεια.
Κανένας δεν μου είπε ότι αύριο (σήμερα) τα ακίνητα θα τα βάλω στον κ@λ@ μου.
Και μάλιστα με τα ακίνητα, υπάρχει και επιπλέον λόγος προστασίας και στήριξης. Το κράτος όριζε τις αντικειμενικές και όχι η αγορά όπως συμβαίνει με τα δάνεια σε Ελβετικό.

Επιμένω και ξανατονίζω... Το χουμε οι Έλληνες...
Όταν πάμε καλά, εμείς είμαστε οι μάγκες.
Όταν βουλιάζουμε, φταίνε οι άλλοι και το κράτος.

Δεν είναι κακό να αναλαμβάνουμε την ευθύνη των πράξεών μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2015, 11:06:41 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 10:57:17 πμ »

Με λίγα λόγια πρέπει να ήμαστε υπεύθυνοι  για τις πράξεις μας  και μην προσπαθούμε να βρούμε άλλοθι
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 11:09:09 πμ »

Με την ίδια λογική...
Εμένα και τόσους ιδιοκτήτες (80% των Ελλήνων) γιατί δεν μας προστατεύει το κράτος ;;
Το κράτος έδινε κίνητρα, επιδοτούσε, και οι τράπεζες μοίραζαν τα δάνεια και μου έλεγαν αγόραζε.
Κανένας δεν μου είπε ότι αύριο (σήμερα) τα ακίνητα θα τα βάλω στον κ@λ@ μου.
Και μάλιστα με τα ακίνητα, υπάρχει και επιπλέον λόγος προστασίας και στήριξης. Το κράτος όριζε τις αντικειμενικές και όχι η αγορά όπως συμβαίνει με τα δάνεια σε Ελβετικό.

Επιμένω και ξανατονίζω... Το χουμε οι Έλληνες...
Όταν πάμε καλά, εμείς είμαστε οι μάγκες.
Όταν βουλιάζουμε, φταίνε οι άλλοι και το κράτος.

Δεν είναι κακό να αναλαμβάνουμε την ευθύνη των πράξεών μας.
Κώστα να αναλάβει την ευθύνη που πήρε δάνειο για να πάρει ένα σπίτι σε ελβετικό?Που μετα έμεινε άνεργος και η γυναίκα του παίρνει 400 ευρω μετα από αρκετές μειώσεις .Από 2200 χιλιάδες εισόδημα να παίρνεις 400 ευρω εισόδημα.Τα αλλα τα ειπε ο Κωστας 1879 οποτε  μην τα γράφω ξανα.Το κακό είναι ο καθένας κοιτάει τον κώλο του και ότι καλα τους κάνουν στους άλλους πάντα γιατι εγω είμαι ο μόνος σωστός και δουλευταράς
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 11:21:45 πμ »

Δημήτρη στην περίπτωση που αναφέρεις σε προστατεύει το κράτος και βάσει νόμου μπορείς να πληρώνεις το 30% τον ετήσιων εισοδημάτων σου  και όσο πάει και αν δεν μπορείς να πληρώνεις πάει με το νόμο Κατσέλη και μπορει να γίνει κούρεμα έως και 100% αν δεν είσαι έμπορος 
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 11:31:41 πμ »

"To κράτος Μπαμπη εχει Υ Π Ο Χ Ρ Ε Ω Σ Η να προστατεύει τους πολίτες της χώρας του."

Δημήτρη στην περίπτωση που αναφέρεις σε προστατεύει το κράτος και βάσει νόμου μπορείς να πληρώνεις το 30% τον ετήσιων εισοδημάτων σου  και όσο πάει και αν δεν μπορείς να πληρώνεις πάει με το νόμο Κατσέλη και μπορει να γίνει κούρεμα έως και 100% αν δεν είσαι έμπορος  

Έτσι ακριβώς είναι .

Επισης ο ίδιος ο πολίτης έχει την υποχρέωση να αυτοπροστατεύει τον εαυτό του.
Παράλογο ; Δε νομίζω !

Ας αναλάβουμε και λίγο την ευθύνη των πράξεών μας , δεν είναι κακό !

Και να μην τα περιμένουμε όλα από το κράτος , ή έχουμε ελευθέρα βούληση ή δεν έχουμε.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 11:34:29 πμ »

Αυτό λέω με το νόμο Κατσέλη σε προστατεύει τι κράτος αν έχεις τις προϋποθέσεις
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 11:39:23 πμ »

Υπάρχει η Εθνική Ομοσπονδία Δανειοληπτών μπορεί οποίος θέλει να ρωτήσει εκεί  για οποιοδήποτε πρόβλημα έχει ολόκληρο νομικό επιτελείο
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 11:44:59 πμ »

Όλα ξεκινάνε από το 'μοντέλο' του κράτους που επιθυμούμε να έχουμε.

Προσωπικά, και το έχω πει πολλές φορές, δε θέλω ένα κράτος να επιχειρεί και να ανταγωνίζεται τους πολίτες του. Θέλω ένα κράτος πρόνοιας και όχι συμμέτοχο στην ιδιωτική πρωτοβουλία που αναλαμβάνει ρίσκα και ευθύνες και την επόμενη μέρα δεν μπορεί να καλύψει τα ρίσκα του. Ένα κράτος που να ασχολείται μόνο με την Υγεία, την Παιδεία και την Πρόνοια και όλα τα υπόλοιπα να τα 'αφήνει' ελεύθερα να αναπτυχθούν, υπό την πρόνοια και τον έλεγχο του και όχι τη συμμετοχή του. Ένα κράτος να προλαμβάνει και όχι να θεραπεύει (αυτό που συζητάμε σήμερα).

Αν πιστεύετε ότι μπορεί να γίνει ένα ανώτατο Σοβιέτ, που θα χορηγεί ότι χρειάζεται ο κάθε πολίτης, ισόποσα, με κουπόνια κάθε μήνα, τότε πράγματι έχουμε διαφορετική οπτική της λύσης. Αν και αυτή η λύση με βρίσκει αντίθετο, δεν παύει να είναι ένα κρατικό μοντέλο.

Το να ζητάμε να επιλέγουμε ελεύθερα σαν πολίτες το τι θα κάνουμε, κι απ' την άλλη το κράτος να καλύπτει τα δικά μας λάθη... αυτό δεν είναι κρατικό μοντέλο, αυτό είναι κρατικό μπορντέλο. Αυτό είναι που έχουμε σήμερα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 12:01:48 μμ »

Το προβλημα δεν ειναι αυτοι οι 70.000, μακαρι τα προβληματα της χωρας να ηταν τετοια, αυτα ειναι μικρα κλασματα μονο της χαωδους καταστασης που επικρατει.
Εγω απορω γιατι αυτο τον ανθρωπο δε τον εχουν βαλει στη βουλη τοσα χρονια.

https://www.youtube.com/watch?v=bDXbRo-Wy80

Αν ακουσει καποιος αυτα που λεει και μου πει σε ποιο σημειο διαφωνει εδω ειμαστε...αλλα στην Ελλαδα οταν γινεσαι γραφικος μια φορα σημαινει εισαι γραφικος για παντα.
Ολη η ιστορια τα τελευταια 30 χρονια ηταν μια συναλλαγη κρατους-πολιτων, ουσιαστικα οι 2 εννοιες αυτες δε διαφερουν....βρεθηκε μια φορμουλα να ειναι ολοι ευχαριστημενοι και ολα καλα. Και το μαρμαρο παει στις επομενες γενιες.
Η Ελλαδα θα επρεπε τοσα χρονια μονη της να κανει μνημονιο χωρις να περιμενει τους ξενους. Να βαλει μια ταξη στο μπορντελο που λεγεται δημοσιο που εξαιτιας του δημιουργηθηκε το μισο χρεος ( και το αλλο μισο απο τα λαμογια του χρηματιστηριου και τις 20 γνωστες οικογενειες). Εχει κανενας ομως τη θεληση να το κανει? Δε νομιζω γιατι οι περισσοτεροι ωφελουνταν και ωφελουνται απο το συστημα, αλλος με ψιχουλα και αλλος με περισσοτερα.

Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 12:07:03 μμ »

Αλλά μη μασάτε... έχω πρόταση.
Πρόταση σε στυλ Ραχήλ Μακρή, για να ξελασπώσουν όλοι...

Αύριο ψηφίζεται η αύξηση των αντικειμενικών αξιών κατά 150000 %. Το κράτος προχωρά σε κατασχέσεις 5-10 τούβλων από κάθε Έλληνα, και του διαγράφει προηγούμενα χρέη και χρέη για τα επόμενα 10 χρόνια. Στη συνέχεια υποθηκεύει 1 δημόσιο κτήριο αντικειμενικής αξίας 300 δις και προχωρά στην εξόφληση του χρέους. Την επομένη ημέρα, ρίχνει ξανά τις αντικειμενικές και προχωράμε καθαροί.

Κάπως έτσι δουλεύει το ρημάδι... λέτε να υπάρχει μέλλον αν δεν αλλάξουμε ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 12:10:49 μμ »

Το προβλημα δεν ειναι αυτοι οι 70.000, μακαρι τα προβληματα της χωρας να ηταν τετοια, αυτα ειναι μικρα κλασματα μονο της χαωδους καταστασης που επικρατει.
Εγω απορω γιατι αυτο τον ανθρωπο δε τον εχουν βαλει στη βουλη τοσα χρονια.
https://www.youtube.com/watch?v=bDXbRo-Wy80
...   ...   ...

Σωστός.
Δείτε και αυτό...
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=12909.0
Ευτυχώς υπάρχουν και τα βίντεο για να θυμόμαστε ποιος είπε τι και πότε !
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 12:46:32 μμ »

1. Έχασε ο θειος μου τα λεφτά του στο καζινο. Το κράτος έδωσε την άδεια να λειτουργεί, συνεπώς θέλει τα λεφτά του πίσω.
2. Ο πατέρας μου έπαιξε στο χρηματιστήριο. Έχασε τα λεφτά του. Φταίει ο Σημίτης. Θέλει τα λεφτά του πίσω.
3. Ο γείτονάς μου με κορόιδευε που είχα τα λεφτά μου κατατεθειμένα με 0,025% επιτόκιο. Αυτός τα είχε σε ομόλογα, και έπαιρεν 6%. Τώρα τα έχασε. Φταίει το Κράτος. Θέλει τα λεφτά του πίσω.
4. Ο φίλος μου δανείστηκε σε Ελβετικά Φράγκα, (άσχετα εάν δεν πλήρωσε καμιά δόση) και τώρα επιβαρύνθηκε τις συναλλαγματικές διαφορές. Φταίνε οι τράπεζες. Θέλει τα λεφτά του πίσω.
5. Όλο το χωριό μου είναι δημόσιοι υπάλληλοι, κανένας τους δεν απολύθηκε, μειώθηκε ο μισθός τους, πήγαν στα δικαστήρια, και το διακαστήριο τους δικαίωσε. Θέλουν τα λεφτά τους πίσω.

Εγώ; Εγώ δούλευα σε μια επιχείρηση, έχτισα και ξόφλησα το σπιτάκι μου χωρίς δάνειο, αλλά τώρα είμαι άνεργος.


Ευτυχώς όμως, ο θειος μου, ο πατέρας μου, ο γείτονάς μου, ο φίλος μου και όλο το χωριό μου θα ψηφίσουν το κόμμα που θα διορθώσει τις αδικίες που υπέστησαν.

Τι λέτε, το σπιτάκι μου και ο κκκκκωωωλλλλλοοοςς μου τους φτάνει;   
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences