Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούλιος 04, 2024, 04:14:25 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΡΑΧΗΛ ΜΑΚΡΗ  (Αναγνώστηκε 10299 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 03:29:00 πμ »

Πάντως δεν είπε τόσο μεγάλη μπαρούφα όσο φαίνεται...
Ακούγοντάς την , το είπε με τόση βεβαιότητα, που μου έδωσε την αίσθηση ότι ξέρει πολύ καλά τι λέει.
Δεν ξέρω , ας μας ενημερώσει κάποιος ειδικός επί των οικονομικών. Υπάρχει μηχανισμός emergency στο ELA ;

Αντίθετα αυτός που καθόταν δίπλα της νόμιζα ότι παραπαίει. Τι θα πει "χωρίς νομισματικό αντίκρυσμα"; Μήπως εννοεί αυτό που σταμάτησε πριν 44 χρόνια , το 1971; Την ουγγιά του χρυσού δηλαδή;

Και τι πανικός μας έπιασε μήπως βγούμε από το ευρώ;
Αγγλία και Ελβετία δεν είναι Ευρώπη; Γιατί επέλεξαν να έχουν το δικό τους νόμισμα;

Μηχανισμός υπάρχει. Δεν είναι εύκολη διαδικασία, και δεν αρέσει ατην ΕΚΤ, αλλά από το διαγράφω το χρέος, που παίζει από άλλους, είναι μικρότερος εκβιασμός και πιο βατός. Ο μηχανισμός έχει χρησιμοποιηθεί και από την Ιρλανδία και από την Ιταλία. Με τα λίγα που ξέρω και διάβασα, είναι το έκτακτης ανάγκης χρήμα που δίνει δικαίωμα στην χώρα να τυπώσει μέχρι 100 δις. Δεν λέγεται προς τα έξω ότι έχει χρησιμοποιηθεί, για να μην κλονιστεί το σκληρό ευρώ. (όταν ήταν, γιατί τώρα δεν το βλέπω και πολύ σκληρό).

Όποιος είναι οικονομολόγος, μπορεί να μας βοηθήσει. Ο άλλος δίπλα να ακούσετε μπαρούφες που έλεγε. Και φυσικά την κοπέλα δεν την χωνεύω μία ε. Έχει πει χειρότερα πράγματα. Ο Σύριζα αν βγει, τα στελέχη που μιλάνε για διαγραφές, απειλές κλπ θα τα βάλει στο περιθώριο. Όπως και η ΝΔ είχε βάλει τους ακροδεξιούς (που έχει και πολλούς, ίσως και ο ίδιος ο πρωθυπουργός). Ο Σύριζα ξέρει ότι οι αριστεροί στο κόμμα αν πάρει κανά 33%, είναι το 4-5%, δεν θα κυβερνήσει για αυτούς, αλλά για τους άλλους 28% που θα τον ψηφίσουν, αλλιώς θα ξαναπάει στις εποχές της Δαμανάκης και το 3%.

Πάντως γενικά, έχουμε να ακούσουμε 10 μέρες ακόμα....Καλημέρες.
Καταγράφηκε
gmar80
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 391


εσεται ημαρ


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 03:59:23 πμ »

Πάντως δεν είπε τόσο μεγάλη μπαρούφα όσο φαίνεται...
Ακούγοντάς την , το είπε με τόση βεβαιότητα, που μου έδωσε την αίσθηση ότι ξέρει πολύ καλά τι λέει.
Δεν ξέρω , ας μας ενημερώσει κάποιος ειδικός επί των οικονομικών. Υπάρχει μηχανισμός emergency στο ELA ;

Αντίθετα αυτός που καθόταν δίπλα της νόμιζα ότι παραπαίει. Τι θα πει "χωρίς νομισματικό αντίκρυσμα"; Μήπως εννοεί αυτό που σταμάτησε πριν 44 χρόνια , το 1971; Την ουγγιά του χρυσού δηλαδή;

Και τι πανικός μας έπιασε μήπως βγούμε από το ευρώ;
Αγγλία και Ελβετία δεν είναι Ευρώπη; Γιατί επέλεξαν να έχουν το δικό τους νόμισμα;

Μηχανισμός υπάρχει. Δεν είναι εύκολη διαδικασία, και δεν αρέσει ατην ΕΚΤ, αλλά από το διαγράφω το χρέος, που παίζει από άλλους, είναι μικρότερος εκβιασμός και πιο βατός. Ο μηχανισμός έχει χρησιμοποιηθεί και από την Ιρλανδία και από την Ιταλία. Με τα λίγα που ξέρω και διάβασα, είναι το έκτακτης ανάγκης χρήμα που δίνει δικαίωμα στην χώρα να τυπώσει μέχρι 100 δις. Δεν λέγεται προς τα έξω ότι έχει χρησιμοποιηθεί, για να μην κλονιστεί το σκληρό ευρώ. (όταν ήταν, γιατί τώρα δεν το βλέπω και πολύ σκληρό).

Όποιος είναι οικονομολόγος, μπορεί να μας βοηθήσει. Ο άλλος δίπλα να ακούσετε μπαρούφες που έλεγε. Και φυσικά την κοπέλα δεν την χωνεύω μία ε. Έχει πει χειρότερα πράγματα. Ο Σύριζα αν βγει, τα στελέχη που μιλάνε για διαγραφές, απειλές κλπ θα τα βάλει στο περιθώριο. Όπως και η ΝΔ είχε βάλει τους ακροδεξιούς (που έχει και πολλούς, ίσως και ο ίδιος ο πρωθυπουργός). Ο Σύριζα ξέρει ότι οι αριστεροί στο κόμμα αν πάρει κανά 33%, είναι το 4-5%, δεν θα κυβερνήσει για αυτούς, αλλά για τους άλλους 28% που θα τον ψηφίσουν, αλλιώς θα ξαναπάει στις εποχές της Δαμανάκης και το 3%.

Πάντως γενικά, έχουμε να ακούσουμε 10 μέρες ακόμα....Καλημέρες.
Το έθεσες πολύ ωραία.Αν αυτά τα στελεχη του μιλήσουν για διαφορετικα θέματα εκτος των οικονομικών θα πέσει την ίδια μέρα στο 7%.Πουθένα κουβέντα για εθνικά θέματα,παιδεία,υγεία,μεταναστευτικο.Οσες φορές επιχείρησαν να βάλουν θέματα στην ατζεντα εβαλαν αυτογκολ.Γενικά νιώθω σαν να θέλουν να μην κυβερνησουν.Μονομαχουν με έναν πεθαμενο και χανουν.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 09:23:58 πμ »

Κάποιος είπε στην Ραχήλ ότι υπάρχει αυτός ο έκτακτος μηχανισμός στήριξης και αυτή ώς ανέυθυνη πολιτικός βγήκε να λαϊκίσει για να κυνηγήσει ψηφαλάκια.
Ολοι οι υπόλοιποι Ραχήλ μου ήταν μαλ@κες που δεν ειχαν ενεργηποιησει τον μηχανισμό. Λες και ηταν κανα επτασφράγιστο μυστικό και μόνο λίγοι εκλεκτοί το ήξεραν, αναμεσα σε αυτούς και εσύ.......... Τα χρήματα για να επιστρέψεις τα 100δις μιας που εχουν 1,5% επιτοκιο παραπανω πρεπει να μας πεις που θα βρεις αλλιώς τράβα στη σπηλιά σου από όπου ήρθες.
Αν ειναι πάλι να τα βρείτε απο μειώσεις συντάξεων , από ΕΝΦΙΑ, απο 26% απο το πρώτο ευρώ στους ελ.επαγγ / εμπόρους κλπ με αποτέλεσμα να μην υπαρχει φραγκο για κατανάλωση αίντε δρόμο και συ.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 10:29:07 πμ »

Εγώ εχω να προτείνω κατι ρηξικέλευθο σε όποιον βγει.

Να τυπώσουμε με άκρα μυστικότητα , παρανόμως ασφαλώς, ευρώ. Ο τρόπος υπάρχει , η πολιτική βούληση νομίζω υπάρχει Άνεση , η τεχνογνωσία υπάρχει (λίγο κρυμμενη αλλα αν πληρώσεις όλα βρισκονται) και θα ειμαστε αρχοντες. 250 δισ για αρχή και μετά βλέπομε.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 10:38:57 πμ »

Εγώ εχω να προτείνω κατι ρηξικέλευθο σε όποιον βγει.

Να τυπώσουμε με άκρα μυστικότητα , παρανόμως ασφαλώς, ευρώ. Ο τρόπος υπάρχει , η πολιτική βούληση νομίζω υπάρχει Άνεση , η τεχνογνωσία υπάρχει (λίγο κρυμμενη αλλα αν πληρώσεις όλα βρισκονται) και θα ειμαστε αρχοντες. 250 δισ για αρχή και μετά βλέπομε.  Σαρκασμός

μπορούμε να κάνουμε κάτι καλύτερο, με χαμηλότερο κόστος και χωρίς αποδείξεις της ενοχής μας. Να τα εισάγουμε με μυστική, διακρατική, συμφωνία απο την Κίνα.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 10:53:04 πμ »

Σαν κάτοικος της περιοχής που εκλέγεται η κυρία, νοιώθω την υποχρέωση να πω την άποψή μου...
Σφραγισμένα χείλη

Επίσης να πω την άποψή μου για τη λύση του προβλήματος της ανεύρεσης χρημάτων...
Τραχφμοφρτέ χρατσουάτρεμαν, και από αύριο χρομφιά δταφάχιμε τροχίμεφαρτς !!!
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 11:49:10 πμ »

Εγώ ένα εχω να πω σήμερα δύο ελληνικές τράπεζες έχουν προσφυγή στον ELA για ρευστότητα .Και οι τέσσερις ελληνικές συστημικές τράπεζες έχουν ανοικτή έως 28-02-2015 την χρηματοδότηση απο Ε.Κ.Τ .Και το ερώτημα είναι έχει ζητηθεί ρευστότητα μέσω εθνικού ELA και όχι από το ΕΚΤ παρ'οτι δεν έχει διακοπεί και παραμένει ενεργή η χρηματοδότηση από την Φρανκφούρτη ,διευκρινίσεις δεν δόθηκαν το ΕΚΤ βέβαια χρηματοδοτεί    με την εγγύηση τίτλους του ελληνικού δημοσίου
Καταγράφηκε
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 02:48:21 πμ »

Καμία εθνική Τράπεζα δεν μπορεί να τυπώσει (με τη φυσική έννοια) χρήμα παιδιά. Νομίζω εδώ η κατάσταση εξηγείται επαρκώς:

http://www.iefimerida.gr/news/187441/o-varoyfakis-adeiazei-ti-rahil-makri-den-mporoyme-na-typosoyme-hrima
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 03:31:34 πμ »

Μπαρουφάκης is back from new york. Μας εξηγεί σε όλο το άρθρο ότι δεν γίνεται, και στο τέλος λέει ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα το χρησιμοποιήσει το επιχείρημα στις διαπραγματεύσεις....μας λέει σε όλο το άρθρο τους κανόνες και μετά λέει ότι παραβλέπονται από την ένωση όπως έγινε με την Ιρλανδία....ρε τι τραβάμε...
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 10:26:45 πμ »

babis  εγω προτεινω Ελλη δαγκωτο!  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
http://kourdistoportocali.com/post/40630/elli
 
+3     Σαρκασμός

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences