Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 17, 2024, 01:31:43 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100 Δραχμαί Τράπεζα Κρήτης  (Αναγνώστηκε 10391 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 03:28:23 μμ »

Βρήκα ευκαρία να σε τρολάρω...
Το πρόβλημα με τα χαρτονομίσματα είναι ότι δεν σου δίνουν ευκαιρίες για τις φωτογραφικές σου ανησυχίες. Κατά κανόνα φωτογραφίζονται εύκολα. Αναποφασιστικότητα
Σε κάτι πιο ουσιαστικό: Αφού σε τραβάει η πολυχρωμία και... το μέγεθος, στην επόμενη έκθεση που θα βρεθείς, ρίξε μια ματιά στα ρώσικα της επανάστασης και του εμφυλίου (1903-1922 χοντρικά). Έχει πολύ πράμα από 2-3 ευρώ. Και όχι μόνο "γενικές εκδόσεις", αλλά και πολλές τοπικές.


 Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
εεε άσε να έχω να ανεβάσω και κάτι άλλο τις άλλες εβδομάδες ...............Μες το μυαλό μου είσαι , ορίστε ένα που χτύπησα από το Ebay και το περιμένω ............Μεγάλο κ Επιβλητικό .
Οσον αφορά τις φωτογραφικές ανησυχίες , αρχίζω κ πέφτω , έχω πολλά στο κεφάλι μου και πλέον μόνο όταν η ψυχολογία είναι UP ενασχολούμαι .
Πάντως sac με έχεις αποκωδικοποιήσει σε αρκετά πράγματα .............Κοίταξε το, ΤΟ ΧΑΡΙΣΜΑ . Σαρκασμός Φιλί


Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 03:58:29 μμ »

Ουδέν σχόλιον... γιατί, αν σχολιάσω, ποιος ξέρει τι άλλο θα εμφανίσεις. :-)
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 05:03:55 πμ »

Σιγα μην το αφηνες!! Κλείσιμο ματιού Σε αυτη την κατασταση ειναι αρκετα δυσκολο  Κλείσιμο ματιού Ουτε τσακιση στη μεση ουτε διπλωμα.. Και η ημερομηνια ευθεια τυπωμενη. Το χρωμα ζωντανο-τατο Κλείσιμο ματιού Η μονη ανεπαισθητη ατελεια ειναι η γωνιτσα πανω δεξια.. Καθαρα ακυκλοφορητο δεν νομιζω να υπαρχει αυτο το χαρτονομισμα..  Βλεπω μπηκες δυνατα στο χαρτι... Κλείσιμο ματιού

Πανο καλοριζικοοοοοο Φιλί Φιλί Φιλί

Eχει εμφανιστεί σε καλό ακυκλοφόρητο το 100ρικο Κρήτης.
Το έβγαζε ο Καραμήτσος στα 800,σε δημοπρασίες του 2004 και πήγαινε αχτύπητο.
Μέχρι που το κατέβασε στα 600 και έφυγε εκκίνηση(κοντά 730 τελική).

Για την ιστορία,τελικά πουλήθηκε στη δημοπρασία Νο 274 τον Γενάρή του 2008.
Παραθέτω τα στοιχεία του:
3 Μαρτίου 1917,σειρά Α06 με σειριακό αριθμό 61788

Το είχα προσωπικά εξετάσει και ήταν υπέροχο κομμάτι!
Στην ίδια έβγαζε και ένα φανταστικό Unc 50ρικο στα 650(απούλητο).
Εχω κρατήσει τον συγκεκριμένο κατάλογο..
Καταγράφηκε
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 08:23:24 πμ »

Καλοριζικο.......απο τα πιο ωραια Κρητικα !!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 09:36:36 πμ »

Έχω ακούσει για Ακυκλοφόρητα Κρητικά 100ρικα , ΑΛΛΑ μου είπαν πως άλλοι τα παρουσιάζουν έτσι ενώ μπορεί να είναι σιδερωμένα ή στο περίπου ακυκλοφόρητα και ζητούν 700-1000. Δεν ξέρω , είμαι άπειρος στο χώρο αυτό αλλά μαθαίνω ταχύρυθμα λόγω καλών φίλων που το κατέχουν .Θέλω να πω (επιτρέψτε μου) πως πλέον με τις πιστοποιήσεις και των χαρτονομισμάτων να αυξάνονται Θεαματικά την τελευταία 2ετία ίσως εκπλαγούν κάποιοι με κομμάτια που τα θεωρούσαν Superb Gem ή Unc .
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 03:34:10 μμ »

Έχω ακούσει για Ακυκλοφόρητα Κρητικά 100ρικα , ΑΛΛΑ μου είπαν πως άλλοι τα παρουσιάζουν έτσι ενώ μπορεί να είναι σιδερωμένα ή στο περίπου ακυκλοφόρητα και ζητούν 700-1000. Δεν ξέρω , είμαι άπειρος στο χώρο αυτό αλλά μαθαίνω ταχύρυθμα λόγω καλών φίλων που το κατέχουν .Θέλω να πω (επιτρέψτε μου) πως πλέον με τις πιστοποιήσεις και των χαρτονομισμάτων να αυξάνονται Θεαματικά την τελευταία 2ετία ίσως εκπλαγούν κάποιοι με κομμάτια που τα θεωρούσαν Superb Gem ή Unc .

συμφωνω

εχει να πεσει IRON & CLEAN
Καταγράφηκε

vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 653


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 04:20:23 μμ »

Έχω ακούσει για Ακυκλοφόρητα Κρητικά 100ρικα , ΑΛΛΑ μου είπαν πως άλλοι τα παρουσιάζουν έτσι ενώ μπορεί να είναι σιδερωμένα ή στο περίπου ακυκλοφόρητα και ζητούν 700-1000. Δεν ξέρω , είμαι άπειρος στο χώρο αυτό αλλά μαθαίνω ταχύρυθμα λόγω καλών φίλων που το κατέχουν .Θέλω να πω (επιτρέψτε μου) πως πλέον με τις πιστοποιήσεις και των χαρτονομισμάτων να αυξάνονται Θεαματικά την τελευταία 2ετία ίσως εκπλαγούν κάποιοι με κομμάτια που τα θεωρούσαν Superb Gem ή Unc .

συμφωνω

εχει να πεσει IRON & CLEAN

Και κολλημενα μισά, και επιδιορθωμενα, και ξυρισμενα, και και και....
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 04:46:02 μμ »

Ωραίο Post θα ήταν , να αναφέρονταν κάποιες βασικές αρχές ώστε να ξεχωρίζεις διάφορα κουσούρια του χαρτονομίσματος ..όπως ο ήχος που κάνει όταν το κουνάς , η αφή μέσω δάκτυλου πάνω στο serial number ώστε να νιώσεις το ανάγλυφο του ενώ αν είναι σιδερωμένο είναι φλατ με το χαρτί και άλλα πολλά που είμαι αναρμόδιος να τονίσω .....................Τώρα θα μου πείς , τα μαθήματα κ οι γνώσεις πληρώνονται ...........Σωστό κ αυτό , πάω πάσο.

Υ.Γ : Για να αφυπνίσουμε λίγο και τον τομέα του Ελληνικού Χαρτονομίσματος .
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 05:46:06 μμ »

Παναγιωτη, οσο εχεις δει, τοσα χρονια στα Ελληνικα νομισματικα φορα, ποστ για το πως καταλαβαινει κανεις τα κουσουρια των νομισματων (καθαρισμα, ντιπαρισμα κλπ κλπ), αλλο τοσο θα δεις και για τα χαρτονομισματα.
Οπως σωστα ειπες, η γνωση πληρωνεται.
Αρκει βεβαια να μην χρυσοπληρωνεται.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 06:05:38 μμ »

Γενικα τα προβληματα στα χαρτονομισματα ειναι οπως τα αναφερατε με κυριο το κομμενο περιθωριο για να φυγουν οι λιωμενες ακριες και το πλυσιμο για να ασπρισει κανοντας το να μη δειχνει φυσικο. Πολυ ενδιαφερον οτι εχετε δει ακυκλοφορητο, φυσικα η δικη μου εμπειρια ειναι μικρη καθως ασχολουμαι με αυτα περιπου ενα χρονο οποτε δεν εχω δει πολλα και δεν εχω αρχειο. Αν εχετε κρατησει φωτος θα μπορουσατε να μας το δειξετε.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
stalker
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 09:46:44 μμ »

Αγαπητοί φίλοι,

Η συλλογή χαρτονομισμάτων είναι μία θαυμάσια, ενδιαφέρουσα και διδακτική ενασχόληση
που διεγείρει τέσσερις από τις πέντε αισθήσεις, παρέχοντας μοναδικά συναισθήματα
σε αυτόν που την παρατηρεί.
Ενώ στο νόμισμα η όραση  μόνο αρκεί για να μεταφέρει το συλλέκτη σε κόσμους μαγικούς,
στο χαρτί, ο ήχος, η όσφρηση η αφή και η όραση βεβαίως,  πλημμυρίζουν τον εσωτερικό κόσμο του συλλέκτη
μεταφέροντάς τον στο παρελθόν μέσα από καταπληκτικές εικόνες και διαφορετικές
θεματολογίες που απεικονίζονται στα χαρτονομίσματα.

Σαν συλλογή, θεωρώ ότι είναι πολύ δυσκολότερη από τα νομίσματα, καθώς αρκετά χαρτονομίσματα
είναι μοναδικά και πολλά σχεδόν αδύνατον να βρεθούν.

Η αξιολόγηση ενός χαρτονομίσματος είναι πάρα πολύ δύσκολη και δεν μπορεί να συγκριθεί
με αυτή των νομισμάτων. Εάν για παράδειγμα ένα νόμισμα έχει κάποιο χτύπημα και διατηρεί
ακέραιο το λούστρο του, βαθμολογείται  ως MS. Ένα χαρτονόμισμα όμως που είναι ατσαλάκωτο,
με δυνατά χρώματα αλλά τσακιστεί λίγο η άκρη του ή λερωθεί, αμέσως υποβιβάζεται σε εξαιρετικό.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι χάνει σε ομορφιά.

Παναγιώτη, όμορφο και δύσκολο το κατοστάρι, καλορίζικο και από τώρα σε προετοιμάζω
πως πρέπει στο χαρτί να είσαι λίγο επιεικής και σε καμία περίπτωση να μην συγκρίνεις
αυτή τη συλλογή με τα νομίσματα.
Καλό βράδυ,
Δημήτρης



Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 05, 2015, 01:48:06 μμ »

ενα κρητικο που ειδα σημερα live

για το φιλαρακι το  φασερ

αυτον που κρηβεται μεσα στις κουτες
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2015, 02:17:39 μμ από LTZORTZAK » Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 05, 2015, 01:52:30 μμ »

Μαμά μου!
Καταγράφηκε
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 05, 2015, 02:12:28 μμ »

πολυ ωραιο κομματι φιλε μου δε τα βρισκεις εθκολα σε τετοιες καταστασεις,να το χαιρεσαι.
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 05, 2015, 03:59:40 μμ »

Ουάου !!!! Έκπληξη
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences