Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:19:02 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση περί Specimen Ελληνικών Χαρτονομισμάτων  (Αναγνώστηκε 17873 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« στις: Ιανουάριος 12, 2015, 09:43:27 μμ »

Μιάς και πρωτάρης , αλλά έχοντας πλέον την εμπειρία από τα νομίσματα ως προς την καθοδήγηση , θα ήθελα να μας διαφωτίσουν οι εμπειρότεροι .
Παρατήρησα πως αρκετοί Συλλέκτες , δεν κυνηγάνε τα Specimen κομμάτια , παρατηρώ όμως στο Ebay και σε άλλα sites και συμμετοχή από κάποιους (αυξημένο αριθμό bids) και φυσικά Υψηλές Τιμές .
Γίνεται κ δω διαχωρισμός σε Κυκλοφορίας κ Specimen ?? ξέρω κάποια πράγματα για τη χρήση των specimen .
Δεν σας προσελκύουν επειδή δεν ήταν κυκλοφορίας ή τα χτυπάτε κανονικά ??
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2015, 10:43:35 μμ από zobels » Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 12, 2015, 10:37:26 μμ »

Ορίστε κ Δύο (2) κομμάτια ωραία που έκλεισαν Heritage πρίν από λίγο .




Καταγράφηκε

iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 12, 2015, 10:47:41 μμ »

Πανο ωραιο θεμα αλλα πολυ ειδικη συλλογη τα specimen xαρτονομισματα! Παντως και εγω με την εως τωρα (μικρη) πορεια μου στα χαρτονομισματα βλεπω πολλες διαφορες με τα νομισματα οποτε δεν πρεπει να τα συγκρινουμε σαν συλλογες. Χαμόγελο  Αν τυχει χαρτονομισμα κρητικο δοκιμιο θα το βαρεσω στα σιγουρα ομως Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 12, 2015, 11:22:01 μμ »

Μερικές παρατηρήσεις, γενικώς...

Τα χαρτονομίσματα specimen φτιάχνονται (καταρχήν) για ενημέρωση των τραπεζών και όχι για πώληση σε συλλέκτες. Που μπορεί να σημαίνει διάφορα.

(Κατά περίπτωση, πάντα):
- Μπορεί να μην είναι σπάνια. Τσεχοσλοβάκικα specimens του μεσοπολέμου είναι φτηνότερα από τα αντίστοιχα χαρτονομίσματα.
- Μπορεί... να είναι ανεπίσημα (φτιαγμένα από τρίτους για ενημέρωση).
- Μπορεί... > τα δείγματα που φτιάχτηκαν για την εξοικείωση του κόσμου με το ευρώ έμοιαζαν μόνο με τα χαρτονομίσματα....

Επίσης υπάρχουν και τα specimens που κρατάνε οι εταιρείες για portfolio.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ, λέει δυο-τρία ενδιαφέροντα πραγματάκια. Και βέβαια, ότι η American Banknote Company έχει ρίξει στην αγορά όλα τα δείγματά της πρόσφατα...

Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 12, 2015, 11:35:14 μμ »

ευχαριστώ Sac , τώρα πήρα κάποια .......... Κλάμα
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 12, 2015, 11:36:26 μμ »

καλοριζικα
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 12:16:24 πμ »

ευχαριστώ Sac , τώρα πήρα κάποια .......... Κλάμα

Καλορίζικα και να τα χαίρεσαι. Δεν πιστεύω να ξενέρωσες... :-/

(Ευκαιρία να μελετήσεις τους αριθμούς του πεντοχίλιαρου και να μας ενημερώσεις γιατί φτιάχτηκε και πώς διατέθηκε/χρησιμοποιήθηκε.) :-)))
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 10:03:47 πμ »

Φίλε sac , φυσικά δεν ξενερώνω, μετά από τόσες φούτσες που έπεσαν στο νόμισμα μέχρι να μάθω κάποια ουσιώδη πράγματα έχω πάθει ανοσία.
Πάντως , οφείλω να πώ , πως το ελληνικό χαρτονόμισμα με έχει μαγέψει , ωραίες παραστάσεις , μεγάλα χαρτιά διαστάσεων (κουσούρι από τα Τάληρα , θέλω μέγεθος  Σαρκασμός) ...........Αποφάσισα λοιπόν να κάνω μια αναδιάρθρωση στη Συλλογή κ να εφαρμόσω μια διασπορά 70-30 πάντα υπέρ του νομίσματος .
Εξάλλου είναι πιο προσβάσιμη οικονομικά η αγορά του Χαρτονομίσματος .........με αποτελεσμα να μπορείς να πάρεις διάφορα κομμάτια σε καλές τιμές κ καταστάσεις . Ιστορία του Ελληνικού Χρήματος αποτελούν και αυτά .
Καταγράφηκε

HELLAS NUM
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 10:46:16 πμ »

Kαλημερα
ωραιο θεμα......τα χαρτια ειναι μαγεια....τα χρωματα ...οι παραστασεις....και να ξερετε
οτι συλλεκτες χαρτιων ειναι πολυ φανιτακοι.
Καταγράφηκε

HELLAS NUM
ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ 4
 10559 ΑΘΗΝΑ
ΤΗΛ 210 3249257
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 12:02:59 μμ »

Εγω ποτε δεν ημουν υπερ των διαφορων <specimen>, <proof>, αναμνηστικων κλπ....θεωρω οτι ο συλλεκτης εχει προτεραιοτητα τα αντικειμενα κυκλοφοριας. Κατι το οποιο δεν κυκλοφορησε το θεωρω δευτερευον και μονο αν ειχα απειρα λεφτα θα ασχολιομουν με το αντικειμενο, ειτε ειναι σπανιο ειτε οχι. Αυτο βεβαια ειναι προσωπικη αποψη. Δε ξερω τι νοημα εχει να συλλεξει καποιος ενα χαρτονομισμα που η προορισμος του ηταν να το δει ο διευθυντης της τραπεζας και να το εγκρινει. Αντιστοιχα το ιδιο και στο νομισμα.
Επισης, τα χαρτονομισματα πριν το 1930 ειναι ολα σχεδον πολυ δυσκολα σε δυνατες καταστασεις, ειναι ενα χαος αντιστοιχο και μεγαλυτερο των νομισματων. Για μενα ειναι απαγορευμενη περιοχη ως τωρα  Χαμόγελο Αλλη μια τετοια δυσκολη περιοδος ειναι αυτη μεταξυ 1945-1954. Μιλαω παντα για χαρτονομισματα κυκλοφοριας.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 02:02:08 μμ »

Φιλε zobels,
Καλοριζικα, Πανεμορφα κομματια!! εκανες πολυ ωραια αγορα!!

Γι αυτο που ρωτας "Δεν σας προσελκύουν επειδή δεν ήταν κυκλοφορίας ή τα χτυπάτε κανονικά ??"
Απ οτι γνωριζω, στην Αμερικη χρονια τωρα, τα Specimen γενικοτερα ειχαν και εχουν μεγαλη ζητηση, ισως επειδη ειναι μια αγορα πιο αναπτυγμενη?! και επιπλεον εκει, υπαρχει μεγαλο ποσοστο ξενων συλλεκτων που αναζητουν τα χαρτονομισματα των χωρων τους?! Προσωπικα εγω δεν συλλεγω τα specimen, μαλλον επειδη για τα ηδη κυκλοφοριμενα γινεται αγωνας και μεγαλη προσπαθεια ωστε να κλεινουν τρυπες σε συλλογες, και προφανως γι αυτο συγκεντρωνω ολη μου την προσοχη εκει, και επειτα βεβαια τα αυξημενο κοστος.
Αλλα δεν παυει να ειναι κατι το ιδιαιτερο, και κοσμημα σε οποιαδηποτε συλλογη.
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 02:19:02 μμ »

Σας ευχαριστώ παίδες .............Δεν ξέρω αλλά και τα specimen μου αρέσουν και όσα δύναμαι να αποκτώ θα το κάνω ..........φαντάζομαι κάποια sets (συνδυασμούς) regular issues με specimen κομμάτια.
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 02:36:13 μμ »

Με αφορμή αυτά που λέει ο heretic:

Το χαρτονόμισμα specimen είναι πραγματικά "υποδειγματικό". Φτιάχνεται (κυρίως) για να δουν οι τραπεζικοί υπάλληλοι πως πρέπει να είναι το χαρτονόμισμα. Με αυτή την έννοια πιστεύω ότι μπορούν να υποκαταστήσουν τα ακυκλοφόρητα σε μια συλλογή.

Σε αντίθεση με τα "συλλεκτικά νομίσματα" (proof κλπ) που... δεν είναι ακριβώς ίδια με τα νομίσματα κυκλοφορίας.

Βέβαια, αυτά τα δείγματα είναι και τα δυσκολότερα... Και ίσως δεν είναι πάντα UNC. Ευκολότερα είναι τα δείγματα άλλης χρήσης.

Από την άλλη πάλι υπάρχουν και περιπτώσεις που τα specimens πωλούνται αβέρτα στους συλλέκτες από την ίδια την τράπεζα, όπως η Δομινικανή Δημοκρατία.

Τέσπα, μεγάλο κεφάλαιο και στο μεγαλύτερο μέρος του διαφορετικό από το αντίστοιχο των νομισμάτων.

(Τα δοκίμια, proofs κλπ κι εμένα δεν μου γεμίζουν το μάτι...)
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 02:37:07 πμ »

Μια και το θυμήθηκα, υπάρχουν και τα δοκίμια για δοκιμή μηχανημάτων κλπ. Στην εποχή μας πρέπει να είναι αρκετά "ευάριθμα", αλλά... δεν τα βλέπει κανείς... Προφανώς, υπάρχει αυστηρό πλαίσιο διακίνησης.
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 30, 2015, 03:42:09 πμ »

Σαν φανατικός συλλέκτης specimen χαρτονομισμάτων σας παραθέτω ένα κομμάτι....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences