Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:15:33 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τι εκτίμηση κάνετε για την τιμή του Χρυσού το 2015 και θα είναι επικερδέστ  (Η ψηφοφορία έληξε: Φεβρουάριος 01, 2015, 09:05:54 μμ)
Θα πέσει κάτω από τα 1.000$ - 9 (7.9%)
Θα κυμανθεί μεταξύ 1.001-1.1150$ - 13 (11.4%)
Θα μείνει σχεδόν αμετάβλητος 1.151-1.250$ - 17 (14.9%)
Θα κυμανθεί μεταξύ 1.251-1.400$ - 28 (24.6%)
Θα κυμανθεί μεταξύ 1.401-1.900$ - 12 (10.5%)
Θα ξεπεράσει τα 1.900$ bull market - 8 (7%)
Θα αποδώσει περισσότερο σε σχέση με το ασήμι - 15 (13.2%)
Θα αποδώσει λιγότερο σε σχέση με το ασήμι - 12 (10.5%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 84

Σελίδες: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 92
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η πορεία του Χρυσού το 2015  (Αναγνώστηκε 419573 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #330 στις: Ιανουάριος 22, 2015, 11:58:53 μμ »

Oπου πήγαμε και το 2012 στον ΚΑΙΑΔΑ. Κλείσιμο ματιού
Ναι , αλλά τότε είχε προηγηθεί 10ετής άνοδος.
Τώρα βγαίνουμε μετά από 3ετή πτώση !
Δεν είναι το ίδιο !  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #331 στις: Ιανουάριος 22, 2015, 11:59:52 μμ »

Είσαι ρε Δημήτρη (elpidofore) όλο αισιοδοξία και χαρά λάμπης βρε ολόκληρος εισαι η χαρά της ζωής πτου να μην σε ματιάσω
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #332 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 12:06:10 πμ »

Είσαι ρε Δημήτρη (elpidofore) όλο αισιοδοξία και χαρά λάμπης βρε ολόκληρος εισαι η χαρά της ζωής πτου να μην σε ματιάσω

Βρε Μπάμπη το να είσαι ρεαλιστής και να μην υποκύπτεις σε παιχνίδια είναι κακό, για να έχεις ελπίδα πρέπει να πατάς στέρεα και όχι στον αέρα γιατί στην περίπτωση αυτή μάλλον δυστυχής θα είσαι παρά ελπιδοφόρος.
Εδώ το εργαλείο κάνει μπάμ τι άλλο να κάνω για να το δεί κάποιος.
Συνήθως η αλήθεια είναι πικρή και μ.......ς αυτός που την λέει. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #333 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 12:17:14 πμ »

Δημήτρη καλά τα λες αλλά αυτο που με προβληματίζει και αν θυμάσαι και το έχουμε πει και το εχω γράψει αυτα τα απότομα εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν γιατί απλά μπορεί καποιοι να ξεφορτώσουν και να γυρίσει άτακτη υποχώρηση αυτο όμως που με προβληματίζει και πάλι ειναι γιατί οι Γερμανοί Μερκελ οι Ρώσοι   Πουτιν και οι Ινδιοι έχουν αρχίσει και μαζεύουν και έως το 2020 απαίτησαν οι Γερμανοί να επαναπατριστεί όλος ο χρυσός τους και να τους επιστρέψει πίσω απο όλο τον κόσμο και ακολουθούν Ελβετοί 
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #334 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 12:24:21 πμ »

Δημήτρη καλά τα λες αλλά αυτο που με προβληματίζει και αν θυμάσαι και το έχουμε πει και το εχω γράψει αυτα τα απότομα εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν γιατί απλά μπορεί καποιοι να ξεφορτώσουν και να γυρίσει άτακτη υποχώρηση αυτο όμως που με προβληματίζει και πάλι ειναι γιατί οι Γερμανοί Μερκελ οι Ρώσοι   Πουτιν και οι Ινδιοι έχουν αρχίσει και μαζεύουν και έως το 2020 απαίτησαν οι Γερμανοί να επαναπατριστεί όλος ο χρυσός τους και να τους επιστρέψει πίσω απο όλο τον κόσμο και ακολουθούν Ελβετοί  

Και για του λόγου το αληθές, επειδή το μέταλλο θα πάει στο φεγγάρι εγώ κόντρα στην πορεία του, έβγαλα 3 νομίσματα για πώληση ακριβώς τα 2 στην τιμή του μετάλλου και το τρίτο για την τιμή του μην γελάσω.
Δεν θα μου φανεί παράξενο να πάει και 1250 η ουγγιά, το θέμα είναι που θα κλείσει τέλος του 2015 εκεί είναι το μυστικό η σταθεροποίηση.
Οι συμφωνίες Μπάμπη γίνονται κάτω από το τραπέζι, και όχι για να τα μαθαίνουμε εμείς. Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #335 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 12:45:10 πμ »

όταν θεωρούμε μια επένδυση ασφαλή και να έχει μια λογική απόδοση πάντα ο στόχος μας ειναι σε βάθος χρόνου επταετίας και πάνω τότε και μόνο τότε αν έχει μεγαλύτερο κέρδος (απόδοση ) απο τον πληθωρισμό θεωρείται πετυχημένη   τώρα με τα σημερινά δεδομένα περισσότερο θέλουμε την εξασφάλιση των χρημάτων μας και όχι τόσο την απόδοση αυτο θεωρώ εγώ καταφύγιο τίποτα παραπάνω  και τίποτα παρακάτω όλα τα άλλα ειναι θεωρίες θυμαμαι ένα καθηγητή στο πανεπιστήμιο και μας έλεγε πριν 35 χρόνια ότι έχει μεγαλύτερη απόδοση απο το τόκο τραπέζης έχει ρίσκο ειναι κανόνας που ειναι να τα δει αυτα που ζούμε να σκίσει και τα βιβλία του και τους κανόνες του και όλα στην τράπεζα για δυο λόγους έχουμε χρήματα για ασφάλεια και για μια απόδοση λογική τόκους τώρα και τα δύο έχουν ανατραπεί για ποιο λόγο να τα έχουμε εκεί και να μην τα κάνουμε σε άλλη διάσταση ουσιαστικά που και να αποθηκευτούν εύκολα να μεταφέρονται και να ειναι και χρηστικά και να μετατρέπονται σε φυσικό χρήμα όποτε υπάρχει άμεση ανάγκη βάλε πέντε μασούρια λίρες στην τσέπη σου και πήγαινε όπου  θέλεις   λοιπόν αυτές τις προϋποθέσεις τις έχουν τα χρυσά νομίσματα άρα όταν όλος ο κόσμος αισθάνεστε ανασφάλεια θα καταφύγει  εκεί
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #336 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 01:31:23 πμ »

θυμαμαι ένα καθηγητή στο πανεπιστήμιο και μας έλεγε πριν 35 χρόνια ότι έχει μεγαλύτερη απόδοση απο το τόκο τραπέζης έχει ρίσκο ειναι κανόνας

Το γράφω μόνο για όποιον ενδιαφέρεται να το διαβάσει.

Η άποψη αυτή με αυτή τη διατύπωση δεν είναι απαραίτητα λάθος. Μπορεί πράγματι κάτι άλλο εκτός από τον τόκο της τράπεζας να έχει ρίσκο, έστω και αν ο τόκος είναι αρνητικός. Δηλαδή στην τράπεζα να κινδυνεύεις να χάσεις ένα και αλλού δύο ή δέκα.

Εξάλλου, και στην εποχή της δραχμής μπορεί να έπαιρνες κάποιον τόκο, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν έχανες λεφτά (πληθωρισμός, υποτιμήσεις)...
Καταγράφηκε
γατοφατσα
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #337 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 09:50:20 πμ »

Που νοιωθεις μεγαλυτερη ασφαλεια.στην τραπεζα?στο ακινητο?σε καποιο εμπορευσιμο προιον?σε πολυτιμο μεταλο?? φυσικα μιλαμε μονο για ασφαλεια και ΟΧΙ κερδος,  ασχετα τα σκαμπανεβασματα ,τα επιτοκια,κ.τ.λ.τι ειναι πιο  ασφαλες ,μονο ασφαλες ξεκαθαρη ερωτηση.
 
Καταγράφηκε
estet
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 261


Προφίλ
« Απάντηση #338 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 11:01:36 πμ »

Σήμερα μήπως είναι λανθασμένο το δελτίο τύπου της Τράπεζας της Ελλάδος; 313,20 € η λίρα;;;;
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #339 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 11:06:46 πμ »

Σήμερα μήπως είναι λανθασμένο το δελτίο τύπου της Τράπεζας της Ελλάδος; 313,20 € η λίρα;;;;

Και λίγο είναι. Σαρκασμός

Λαμβάνει υπόψιν την τάση και υπολογίζει ότι πρέπει να καλύψει και το Σ/Κ. Που παρόλο του ότι δεν φαίνονται οι συναλλαγές στα ταμπλό, δεν παύουν να υπάρχουν συμφωνίες αγοροπωλησίας.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #340 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 11:06:58 πμ »

Σήμερα μήπως είναι λανθασμένο το δελτίο τύπου της Τράπεζας της Ελλάδος; 313,20 € η λίρα;;;;

Τοσο ειναι!!Απλα εσυ δεν μπορεις να το πιστεψεις Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #341 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 11:21:06 πμ »

Που νοιωθεις μεγαλυτερη ασφαλεια.στην τραπεζα?στο ακινητο?σε καποιο εμπορευσιμο προιον?σε πολυτιμο μεταλο?? φυσικα μιλαμε μονο για ασφαλεια και ΟΧΙ κερδος,  ασχετα τα σκαμπανεβασματα ,τα επιτοκια,κ.τ.λ.τι ειναι πιο  ασφαλες ,μονο ασφαλες ξεκαθαρη ερωτηση.

Αν ρωτάς εμένα, δεν ξέρω να απαντήσω, δεν το έχω σκεφτεί. Το πού αισθάνεται ασφάλεια ο καθένας μπορεί να έχει να κάνει με το τι είναι εξοικειωμένος και τι γνωρίζει καλα. Κάποιος που δεν ξέρει από χρυσό (όπως εγώ), δεν ξέρω αν μπορεί να αισθανθεί ασφαλής με τον χρυσό...

Προσωπικά αισθάνομαι πιο ασφαλής με κάποια συλλεκτικά αντικείμενα (εμπορεύματα δηλαδή), γιατία αυτά γνωρίζω και αυτά μπορώ να χειριστώ, ώστε να κερδίσω κάτι (λίγο).
Καταγράφηκε
vlass
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 407


Προφίλ
« Απάντηση #342 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 02:38:12 μμ »

Τί γίνεται ρε παιδιά το ευρω/δολλ στο 1,117 που βλέπεται αντίσταση?
1160ευρώ η ουγγιά και 37,3ευρώ το γραμμάριο  Έκπληξη
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #343 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 02:43:38 μμ »

Παει η αντισταση στο 1.12!!!Παμε για την επομενη στο 1.08!!Αν σπασει και αυτη τοτε το 1 προς 1 ειναι θεμα χρονου!!Α βρε Ντραγκι δεν επαιρνες την αδεια σου τωρα;; Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #344 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 05:17:31 μμ »

Σήμερα μήπως είναι λανθασμένο το δελτίο τύπου της Τράπεζας της Ελλάδος; 313,20 € η λίρα;;;;
Και λίγο είναι. Σαρκασμός
Λαμβάνει υπόψιν την τάση και υπολογίζει ότι πρέπει να καλύψει και το Σ/Κ. Που παρόλο του ότι δεν φαίνονται οι συναλλαγές στα ταμπλό, δεν παύουν να υπάρχουν συμφωνίες αγοροπωλησίας.
Όπως ακριβώς τα λέει ο Κώστας.
"Για συναλλαγές άνω των 10.000 ευρώ, η τιμή προσδιορίζεται με βάση την τρέχουσα τιμή χρυσού την ώρα της συναλλαγής και η πληρωμή πραγματοποιείται μόνο με τραπεζική επιταγή εις διαταγήν του πελάτη."  (από την ιστοσελίδα της ΤτΕ)
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Σελίδες: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 92
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences