Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:31:11 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τι εκτίμηση κάνετε για την τιμή του Χρυσού το 2015 και θα είναι επικερδέστ  (Η ψηφοφορία έληξε: Φεβρουάριος 01, 2015, 09:05:54 μμ)
Θα πέσει κάτω από τα 1.000$ - 9 (7.9%)
Θα κυμανθεί μεταξύ 1.001-1.1150$ - 13 (11.4%)
Θα μείνει σχεδόν αμετάβλητος 1.151-1.250$ - 17 (14.9%)
Θα κυμανθεί μεταξύ 1.251-1.400$ - 28 (24.6%)
Θα κυμανθεί μεταξύ 1.401-1.900$ - 12 (10.5%)
Θα ξεπεράσει τα 1.900$ bull market - 8 (7%)
Θα αποδώσει περισσότερο σε σχέση με το ασήμι - 15 (13.2%)
Θα αποδώσει λιγότερο σε σχέση με το ασήμι - 12 (10.5%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 84

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 92
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η πορεία του Χρυσού το 2015  (Αναγνώστηκε 419650 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 12:36:06 πμ »


...
 Στο χρυσό, η 'περίεργη' πτώση του χρυσού το 2013, με ανακοινώσεις και χωρίς καν την ύπαρξη των αντίστοιχων ποσοτήτων, αρχίζει ήδη να απορροφάται από την αγορά. Η ασφάλεια που παρέχει φαίνεται να είναι πολύ πιο ισχυρή από το ασήμι. Πιστεύω ότι θα δούμε για λίγο καιρό το 'φαινόμενο' των αρχών του '80, που ενώ η τιμή διαπραγμάτευσης του χρυσού ήταν Α, δεν υπήρχαν διαθέσιμα προς πώληση  και έτσι η πραγματική τιμή στην αγορά σκαρφάλωνε πολλαπλάσια. Κάτι που τελικά θα φανεί και στο ταμπλό.

Και κάτι ακόμα.  Διάβασα πριν 2 χρόνια κάπου -δεν θυμάμαι που , ούτε γνωρίζω αν ήταν αξιόπιστη πηγή-  ότι αν το 1% (και μόνο) των αποταμιεύσεων σε ρευστό μετατραπούν  σε χρυσό αυτό θα προκαλέσει διπλασιασμό της τιμής του χρυσού λόγω έλλειψης πραγματικών αποθεμάτων.

 Με ένα πρόχειρο υπολογισμό 170,000 τόννοι(ο συνολικός χρυσός που έχει εξορυχθεί)  =170.000.000 kg * 32 oz * 1,200$ η ουγγίa μας κάνει περίπου 6,5 τρις $. Αν υπολογίσμουμε ότι οι καταθέσεις είναι μόνο όσο το παγκόσμιο ΑΕΠ δηλ. 70 τρις,  το 1% θα ήταν 700 δισ. !!! Δηλαδή θα ήταν σαν να βγαίνουν οι Κινέζοι στην αγορά να ζητήσουν 18.000 τόνους χρυσού δηλαδή 2 φορές τα αποθέματα των Η.Π.Α. ! Δεν νομίζω ότι θα διπλασιαζόταν απλά η τιμή. Μάλλον θα 10πλασιαζόταν!!!   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 12:42:45 πμ »

...Μάλλον θα 10πλασιαζόταν!!!   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Έτσι ακριβώς!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2015, 12:58:14 πμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 12:45:06 πμ »

Αυτό που είχε πυροδοτήσει την πολύ μεγάλη αύξηση του μετάλλου στις αρχες Σεπτέμβρη του '11 ήταν αν θυμάμαι καλά η υποβάθμιση της πιστοληπτικής αξιοπιστίας των Η.Π.Α.
Υπάρχει πιθανότητα να ξαναδούμε κάτι τέτοιο το '15;

ΟΧΙ



projected

Δηλαδή όλοι προβλέψεις κάνουμε και βάσει αυτών πορευόμαστε.
Δεν βγαίνουν όμως πάντα σωστές οι προβλέψεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2015, 12:55:00 πμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 12:56:38 πμ »

projected
+ άπειρο
Για να έχουμε ένδειξη της αξιοπιστίας της πρόβλεψης, πρέπει να συγκρίνουμε τις προβλέψεις για τις προηγούμενες χρονιές σε σχέση με τα πραγματοποιηθέντα Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 08:29:34 πμ »

Καλημέρα.
Σήμερα το πρωί έσπασε τα 1000€/oz.
Από τα μέσα Σεπτεμβρίου του '13 είχε να συμβεί αυτό.
€/$=1,19.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 04:22:22 μμ »



projected

Δηλαδή όλοι προβλέψεις κάνουμε και βάσει αυτών πορευόμαστε.
Δεν βγαίνουν όμως πάντα σωστές οι προβλέψεις.

Μα για προβλεψεις δεν μιλαμε εδω περα;Δεν εχει κανεις την κρυστάλλινη σφαιρα
Ομως η πορεια ενος κρατικου χρεους και ειδικα των ΗΠΑ δεν ειναι κατι με τρελες διακυμανσεις οπως φαινεται και απο το διαγραμμα,δεν ειναι καθολου πιθανον ξαφνικα το 2015 οι ΗΠΑ να εχουν ενα deficit εφάμιλλο του 2010...
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 04:42:37 μμ »

projected
Δηλαδή όλοι προβλέψεις κάνουμε και βάσει αυτών πορευόμαστε.
Δεν βγαίνουν όμως πάντα σωστές οι προβλέψεις.
Μα για προβλεψεις δεν μιλαμε εδω περα;Δεν εχει κανεις την κρυστάλλινη σφαιρα
Ομως η πορεια ενος κρατικου χρεους και ειδικα των ΗΠΑ δεν ειναι κατι με τρελες διακυμανσεις οπως φαινεται και απο το διαγραμμα,δεν ειναι καθολου πιθανον ξαφνικα το 2015 οι ΗΠΑ να εχουν ενα deficit εφάμιλλο του 2010...
Προφανέστατα για προβλέψεις μιλάμε και προβλέψεις κάνουμε. Όμως άλλη η πρόβλεψη που κάνω εγώ, ο Γιάννης (milou) ή ο Δημήτρης (elpidoforos) και άλλη η πρόβλεψη που κάνουν οι επαγγελματίες. Η αξιοπιστία και η εγκυρότητα των τελευταίων κρίνεται από την ιστορία τους και το παρελθόν τους Κλείσιμο ματιού. Επιπλέον, εκτός από πρόβλεψη, είναι και προσπάθεια χειραγώγησης Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 05:23:37 μμ »

... Επιπλέον, εκτός από πρόβλεψη, είναι και προσπάθεια χειραγώγησης   Κλείσιμο ματιού.
+++  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 05:28:13 μμ »

projected
Δηλαδή όλοι προβλέψεις κάνουμε και βάσει αυτών πορευόμαστε.
Δεν βγαίνουν όμως πάντα σωστές οι προβλέψεις.
Μα για προβλεψεις δεν μιλαμε εδω περα;Δεν εχει κανεις την κρυστάλλινη σφαιρα
Ομως η πορεια ενος κρατικου χρεους και ειδικα των ΗΠΑ δεν ειναι κατι με τρελες διακυμανσεις οπως φαινεται και απο το διαγραμμα,δεν ειναι καθολου πιθανον ξαφνικα το 2015 οι ΗΠΑ να εχουν ενα deficit εφάμιλλο του 2010...
Προφανέστατα για προβλέψεις μιλάμε και προβλέψεις κάνουμε. Όμως άλλη η πρόβλεψη που κάνω εγώ, ο Γιάννης (milou) ή ο Δημήτρης (elpidoforos) και άλλη η πρόβλεψη που κάνουν οι επαγγελματίες. Η αξιοπιστία και η εγκυρότητα των τελευταίων κρίνεται από την ιστορία τους και το παρελθόν τους Κλείσιμο ματιού. Επιπλέον, εκτός από πρόβλεψη, είναι και προσπάθεια χειραγώγησης Κλείσιμο ματιού.

Ποιος σου ειπε βρε οτι εγω κανω προβλεψη;; Απορία Απορία

Εγω σου λεω ΣΙΓΟΥΡΑ οτι οποιος αγοραζει σημερα με 230 μεχρι το 2020 θα τις δωσει 400ευρα!!Τι δεν καταλαβαινετε;; Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 05:32:49 μμ »

projected
Δηλαδή όλοι προβλέψεις κάνουμε και βάσει αυτών πορευόμαστε.
Δεν βγαίνουν όμως πάντα σωστές οι προβλέψεις.
Μα για προβλεψεις δεν μιλαμε εδω περα;Δεν εχει κανεις την κρυστάλλινη σφαιρα
Ομως η πορεια ενος κρατικου χρεους και ειδικα των ΗΠΑ δεν ειναι κατι με τρελες διακυμανσεις οπως φαινεται και απο το διαγραμμα,δεν ειναι καθολου πιθανον ξαφνικα το 2015 οι ΗΠΑ να εχουν ενα deficit εφάμιλλο του 2010...
Προφανέστατα για προβλέψεις μιλάμε και προβλέψεις κάνουμε. Όμως άλλη η πρόβλεψη που κάνω εγώ, ο Γιάννης (milou) ή ο Δημήτρης (elpidoforos) και άλλη η πρόβλεψη που κάνουν οι επαγγελματίες. Η αξιοπιστία και η εγκυρότητα των τελευταίων κρίνεται από την ιστορία τους και το παρελθόν τους Κλείσιμο ματιού. Επιπλέον, εκτός από πρόβλεψη, είναι και προσπάθεια χειραγώγησης Κλείσιμο ματιού.
Ποιος σου ειπε βρε οτι εγω κανω προβλεψη;; Απορία Απορία
Εγω σου λεω ΣΙΓΟΥΡΑ οτι οποιος αγοραζει σημερα με 230 μεχρι το 2020 θα τις δωσει 400ευρα!!Τι δεν καταλαβαινετε;; Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Το ξέρω Γιάννη μου Σαρκασμός Στριφογύρισμα ματιών, για ξεκάρφωμα έβαλα το όνομά σου Σαρκασμός Στριφογύρισμα ματιών.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 05:40:51 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 06:02:26 μμ »

projected
Δηλαδή όλοι προβλέψεις κάνουμε και βάσει αυτών πορευόμαστε.
Δεν βγαίνουν όμως πάντα σωστές οι προβλέψεις.
Μα για προβλεψεις δεν μιλαμε εδω περα;Δεν εχει κανεις την κρυστάλλινη σφαιρα
Ομως η πορεια ενος κρατικου χρεους και ειδικα των ΗΠΑ δεν ειναι κατι με τρελες διακυμανσεις οπως φαινεται και απο το διαγραμμα,δεν ειναι καθολου πιθανον ξαφνικα το 2015 οι ΗΠΑ να εχουν ενα deficit εφάμιλλο του 2010...
Προφανέστατα για προβλέψεις μιλάμε και προβλέψεις κάνουμε. Όμως άλλη η πρόβλεψη που κάνω εγώ, ο Γιάννης (milou) ή ο Δημήτρης (elpidoforos) και άλλη η πρόβλεψη που κάνουν οι επαγγελματίες. Η αξιοπιστία και η εγκυρότητα των τελευταίων κρίνεται από την ιστορία τους και το παρελθόν τους Κλείσιμο ματιού. Επιπλέον, εκτός από πρόβλεψη, είναι και προσπάθεια χειραγώγησης Κλείσιμο ματιού.

Ποιος σου ειπε βρε οτι εγω κανω προβλεψη;; Απορία Απορία

Εγω σου λεω ΣΙΓΟΥΡΑ οτι οποιος αγοραζει σημερα με 230 μεχρι το 2020 θα τις δωσει 400ευρα!!Τι δεν καταλαβαινετε;; Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

Με έπιασε ένας σφάχτης κάτω χαμηλά... Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 06:05:28 μμ »

Μηπως εφαγες οσπρια και σου επεσαν βαρια  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 06:13:02 μμ »

Βρε παιδιά έχω μία απορία.
Διαβάζω Ευρωπαικές εφημερίδες μαύρα μαντάτα, διαβάζω Υπερατλαντικές εφημερίδες μαύρα μαντάτα κ.λ.π.
Η Απορία μου είναι γιατί τα μέταλλα δεν έχουν γίνει πύραυλος, τι περιμένουν για να συγκινηθούν οι επενδυτές την Δευτέρα παρουσία.
Φτωχική απορία αλλά είναι στα μέτρα μου.
Καταγράφηκε
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 06:15:56 μμ »

Βρε παιδιά έχω μία απορία.
Διαβάζω Ευρωπαικές εφημερίδες μαύρα μαντάτα, διαβάζω Υπερατλαντικές εφημερίδες μαύρα μαντάτα κ.λ.π.
Η Απορία μου είναι γιατί τα μέταλλα δεν έχουν γίνει πύραυλος, τι περιμένουν για να συγκινηθούν οι επενδυτές την Δευτέρα παρουσία.
Φτωχική απορία αλλά είναι στα μέτρα μου.

Γιατι τα μεταλλα θα γινουν πυραυλος οταν θα διαβαζεις καλα μαντατα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 92
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences