Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 08:55:47 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: διδραχμα-1911 και 1901  (Αναγνώστηκε 23428 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 08:34:59 μμ »

Έτσι ακριβώς είναι, Πάνο. Επαναλαμβάνω ότι υπάρχει κίνδυνος να χαθούν με τα ταχυδρομεία,αλλά ειναι πολύ μικρός. Έχω κανει, απ΄ότι θυμάμαι, κοντά στις 100 αποστολές και δεν έχω χάσει ποτε τίποτα. Να μην αναφέρω τις πάνω από 700 αποστολές στο ebay αυτά τα χρόνια που πουλάω. Να μας πει και ο Ανάργυρος τη γνώμη του που στέλνει επίσης.
Μη το συζητάς καθόλου satelnikolas. Να τα στείλεις για πιστοποίηση και με όποιον σου αρέσει. Για το ποιός θα σου τα στείλει, ζήτησε γνώμες για το ποιόν του καθενός. Θα γλυτώσεις κόπο και χρήμα.
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 08:51:22 μμ »

Μια χαρά γίνεται grading μέσω φωτογραφιών, αν οι φωτογραφίες είναι καλές.
 Όπως πχ εδώ το 2ο σετ φωτογραφιών είναι πολύ καλύτερο απο το πρώτο και φαίνονται και τα όποια ελαττώματα.
Οπως τα λες ειναι.....οι φωτογραφιες ειναι σουπερ και φαινονται τα παντα.....ο παππους φιλε μου δεν ειχε αλλα νομισματα μονο αυτα που μας παρουσιασες?εχεις και αλλα διδραχμα 1911 απο τον παππου?
εκεί το πήγαινα, με έπιασες. Δεν καταλαβαίνω το νόημα όμως κάποιος να κρύβεται. Διεγραμμένο μέλος μήπως;
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 08:53:26 μμ »

Γιάννη, σ΄ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Επίσης τις αγαθές προθέσεις σου, επισημαίνοντας τον κίνδυνο, δεν αμφισβητώ όπως και τον εξαιρετικό χαρακτήρα σου.
Τη δυσάρεστη εμπειρία που είχες με την απώλεια του δέματος την έχω λάβει σοβαρά υπόψη, αλλά δυστυχώς, έτσι όπως τα καταφέραμε, η πιστοποίηση είναι σχεδόν μονόδρομος. Γνωρίζοντάς το πιστοποίησα φέτος όλα τα διπλά ιονικά νομίσματα που είχα...
Εμείς που πιστοποιούμε είμαστε ουσιαστικά μια παρέα συλλεκτών, μια κολεκτίβα Χαμόγελο της οποίας εγώ είμαι το όχημα. Τα παίρνω, τα κάνω αποστολές και τα στέλνω.Όλοι ξέρουμε ποιές είναι οι ευθύνες και τις αναλαμβάνουμε.

Xmac, ας τα πιστοποιήσει ο άνθρωπος και βλέπουμε που θα τα πουλήσει. Είναι λίγο άκαιρο να μιλάμε γι' αυτό τώρα...
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 08:54:22 μμ »

Όπως πολύ σωστά έχει ειπωθεί, απαραιτήτως πρέπει να πιστοποιηθούν λόγω της υψηλής τους κατάστασης.
Όταν θα σου επιστραφούν καλό θα ήταν να τα προσφέρεις προς πώληση μέσω εξειδικευμένου στα νομίσματα οίκου δημοπρασιών. Θα σου κρατήσουν βεβαίως προμήθεια αλλά θα είσαι σίγουρος ότι έπιασαν την υψηλότερη δυνατή τιμή.
Δεν είναι και πανάκεια οι οίκοι δημοπρασιών... Ουκ ολίγα τα παραδείγματα που στο τέλος και ο καταθέτης πήρε λιγότερα και ο αγοραστής πλήρωσε περισσότερα από όσα θα έπαιρναν/πλήρωναν αν γινόταν απ' ευθεεείας συναλλαγή. Και δεν ξέρω πόσο αξίζει η διαδικασία για 2-3 νομίσματα άπαξ.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 08:58:33 μμ »

  Ο κινδυνος των ταχυδρομειων ειναι πολυ-πολυ μικρος, αλλα ειναι υπαρκτος.
  Προσωπικα, εχω στειλει πολλες φορες νομισματα , αλλα εχω "χασει" ενα νομισμα ενω ειχε φυγει προς παραδοση απο το τοπικο ταχυδρομειο της Φλοριδα για τον παραληπτη.
  Οι Αμερικανοι, μετα απο ερευνα, που πηρε καιρο, αποζημιωσαν τα ΕΛΤΑ και αυτα με την σειρα τους εμενα, με το ποσο που προβλεπεται για συστημενα, 36 ευρω.
  Αυτο ομως δεν με σταματησε ουτε να στελνω, ουτε να παραλαμβανω νομισματα.
  Στην σημερινη εποχη, ενας συλλεκτης ειναι ουσιαστικα αδυνατον να αποφυγει τα ταχυδρομεια, ειτε στελνει για πιστοποιηση, ειτε αγοραζει απο το εξωτερικο, ειτε πουλα, και στο εξωτερικο και στο εσωτερικο.
  Και καλα νομισματα χωρις πιστοποιηση δεν παιζει να πουληθουν στην δικαιη τιμη τους, αυτο ειναι κοινος τοπος.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 09:28:56 μμ »

Και αν φοβάται ο φίλος να τα στείλει, μπορεί και να τα σπάσει. Να στείλει σε διαδοχικές αποστολές ή σε διαφορετικές εταιρίες ή και με διαφορετικά άτομα! Να χαθούν 3 φορές αποκλείεται! Εγώ όσες φορές έχω συμμετάσχει σε αποστολές με παιδιά απο το φόρουμ δεν χάθηκε ποτέ τίποτα. Αλλά λέμε τώρα αν τυχών φοβηθεί μη τα χάσει όλα μαζί ας τα στείλει ξεχωριστά και τέλος η υπόθεση. Άσε που είναι ίσως καλυτερο να μην είναι όλα μαζί στη ίδια αποστολή γιατί το χειρότερο μπορεί να αδικηθεί δίπλα στα άλλα.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 09:42:20 μμ »

Το αντίθετο θα έλεγα να σταλούν ολα μαζι. Τα δίφραγκα του 11 έχουν ιδιομορφίες που δεν ειναι πολυ γνωστές και μπορει να αδικηθούν (πχ ελαφριές γρατζουνιές πανω απο το κεφάλι και γύρω απο τον πυρσό που ειναι στη μήτρα) αλλα και η διαβόητη ελαφριά σχεδίαση του οπισθοτυπου με τα ρουθούνια του αλόγου και την μέδουσα να ειναι τα επίμαχα σημεία προσοχής. Αν πανε ολα θα έχουν ενα σταθερό σημείο σύγκρισης και θα αναδειχθεί το καλυτερο χωρις να αδικηθεί υπέρμετρα το χειρότερο.

Ετςι νομιζω εγω.

Καλή τύχη οπως και ναναι και με την ευκαρια καλή χρονια σε όλους.

Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 219



Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Ιανουάριος 01, 2015, 11:42:42 πμ »

Το αντίθετο θα έλεγα να σταλούν ολα μαζι. Τα δίφραγκα του 11 έχουν ιδιομορφίες που δεν ειναι πολυ γνωστές και μπορει να αδικηθούν (πχ ελαφριές γρατζουνιές πανω απο το κεφάλι και γύρω απο τον πυρσό που ειναι στη μήτρα) αλλα και η διαβόητη ελαφριά σχεδίαση του οπισθοτυπου με τα ρουθούνια του αλόγου και την μέδουσα να ειναι τα επίμαχα σημεία προσοχής. Αν πανε ολα θα έχουν ενα σταθερό σημείο σύγκρισης και θα αναδειχθεί το καλυτερο χωρις να αδικηθεί υπέρμετρα το χειρότερο.

Ετςι νομιζω εγω.

Καλή τύχη οπως και ναναι και με την ευκαρια καλή χρονια σε όλους.



Συμφωνώ και επαυξάνω!
Καταγράφηκε
satelnikolas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 01:47:04 μμ »

καλημέρα.Αρχικά σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες που μου δώσατε και για το χρόνο σας.Τελικά τα νομίσματα δόθηκαν.Εύχομαι στο φίλο που τα πείρε να τα χαρεί.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 02:31:22 μμ »

καλημέρα.Αρχικά σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες που μου δώσατε και για το χρόνο σας.Τελικά τα νομίσματα δόθηκαν.Εύχομαι στο φίλο που τα πείρε να τα χαρεί.

Καλορίζικα στον φίλο που τα απέκτησε.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 03:25:31 μμ »

Καλοριζικα λοιπον στον νεο κατοχο ναναι καλα να τα χαιρεται......μια απορια εχω μονο.....επειδη ειχα στειλει απο την αρχη πμ οτι ενδιαφερομαι για τα νομισματα πως κατεληξες να τα δωσεις χωρις να σου πω την δικη μου προσφορα η οποια πολυ πιθανο να ηταν μεγαλυτερη απο αυτη που δεχθηκες και σε ρωταω γιατι δηλωσες απο μονος σου οτι δεν εισαι σχετικος με το θεμα...... αρα ?.......βεβαια τα νομισματα δικα σου ηταν και οτι ηθελες τα εκανες αλλα επειδη μου γεννηθηκε αυτη η απορια για αυτο και ρωταω.....θα μου πεις και γιατι δεν εδωσες μια προσφορα?θα απαντησω οτι απο την στιγμη που δηλωσες οτι τα νομισματα θα τα στειλεις για πιστοποιηση με καποιο απο τα τοσα προθυμα παιδια που βρεθηκαν να σε βοηθησουν τι προσφορα να σου εκανα... προφανως εσυ θα επρεπε ναρθεις σε επαφη μαζι μου...τελος παντων ολα καλα
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 03:27:47 μμ »

Καλοριζικα λοιπον στον νεο κατοχο ναναι καλα να τα χαιρετε......μια απορια εχω μονο.....επειδη ειχα στειλει απο την αρχη πμ οτι ενδιαφερομαι για τα νομισματα πως κατεληξες να τα δωσεις χωρις να σου πω την δικη μου προσφορα η οποια πολυ πιθανο να ηταν μεγαλυτερη απο αυτη που δεχθηκες και σε ρωταω γιατι δηλωσες απο μονος σου οτι δεν εισαι σχετικος με το θεμα...... αρα ?.......βεβαια τα νομισματα δικα σου ηταν και οτι ηθελες τα εκανες αλλα επειδη μου γεννηθηκε αυτη η απορια για αυτο και ρωταω.....θα μου πεις και γιατι δεν εδωσες μια προσφορα?θα απαντησω οτι απο την στιγμη που δηλωσες οτι τα νομισματα θα τα στειλεις για πιστοποιηση με καποιο απο τα τοσα προθυμα παιδια που βρεθηκαν να σε βοηθησουν τι προσφορα να σου εκανα... προφανως εσυ θα επρεπε ναρθεις σε επαφη μαζι μου...τελος παντων ολα καλα
+1
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 03:50:04 μμ »

Ένας αγόρασε και τα τρία?Απορία  Προφανώς συλλεκτης  θα ειναι Γλώσσα
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 04:02:52 μμ »

Ένας αγόρασε και τα τρία?Απορία  Προφανώς συλλεκτης  θα ειναι Γλώσσα

Θα έχει 3 παιδιά!!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
satelnikolas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 04:05:20 μμ »

Όπως ειχα αναφέρει ήμουν και παραμένω άσχετος με το θέμα.Πείρα πολλά emails, άλλα με προσφορά και άλλα με διάθεση για αγορά.Δεν είχα ξαναβρεθεί σε παρόμοια θέση και για κάποιο λόγο αισθάνθηκα και λίγο άβολα με την κατάσταση που έπρεπε να διαχειριστώ.Δέχτηκα μια πολύ καλή και ξεκάθαρη προσφορά και προχώρησα με αυτήν.Στην αρχή είχα πειστεί για την πιστοποίηση αλλά μετά που το έψαξα λίγο είδα ότι εμένα προσωπικά δε με κάλυπτε από θέμα ασφάλειας η διαδικασία.Και σε συνδυασμό με την συγκεκριμένη προσφορά έκρινα ότι είναι το καλύτερο σενάριο.Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να θίξω κανέναν.Μάλλον λόγο απειρίας δε χειρίστηκα σωστά το  θέμα και άφησα σε κάποιους ερωτηματικά.Απο μεριάς μου και πάλι σας ευχαριστώ για τη βοήθεια και συγνώμη σε όσους αθελά μου αδίκησα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences