Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 01:18:28 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικα αναμνηστικα ολυμπιαδας 2004 vs ολυμπιακα αναμνη  (Αναγνώστηκε 3711 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
filpolis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 27, 2014, 01:53:23 μμ »

Βρηκα εναν τυπο σε γνωστο σαιτ ανταλλαγων νομισματων  που δεχτηκε να ανταλλαξει τα 12 ασημενια της ολυμπιαδας των Αθηνων και να μου δωσει αντιστοιχα 10 δεκαριυβλα και 4 πενταρουβλα της ολυμπιαδας της Mοσχας.
Φυσικα λογω του ανατολικου της προελευσης του τυπου,πηρε και μια σχετικη  γαρνιτουρα.ΜΙα δραχμη του 1910 και μια κορωνα του 1938,σε χαμηλες καταστασεις.
Επισης για 17 γραμμαρια επιπλεον πληρωσα 9 ευρω παραπανω ταχυδρομικα εξοδα, που αμα το ξερα δεν θα παιζε γαρνιτουρα...
Εν πασει περιπτωσει τα ταχυδρομικα εξοδα για συστημενο μου κοστισε 24 ευρω.Ακριβο  βλεπετε το svenka post
Εχω μαζεψει καμια σεσουλα απο τα δικα μας, τα ελληνικα commemoratives,ta περισσοτερα τα αγορασα 25 ευρω,καποια στην Σουηδια φτηνοτερα,καποια αλλλα που με δυσκολεψαν,ηταν 2-3 κομματια στα 30 ευρω.ειχα συνολικα 56 κομματια μειον τα 12 που εστειλα σημερα.
Η ερωτηση μου εχει να κανει:
Θα προχωρουσατε στην παραπανω ανταλλαγη, βασει των δεδομενων που αναφερα;
Ευχαριστω εκ των πρωτερων και καλες γιορτες με υγεια και χαρα για ολους σας εκει κατω στην πατριδα!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 27, 2014, 02:21:07 μμ από filpolis » Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 27, 2014, 02:09:31 μμ »

Ρωτας απο συλλεκτικη αποψη η εαν συμφερει οικονομικα μια τετοια ανταλλαγη?
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
filpolis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 27, 2014, 02:14:56 μμ »

Ρωτας απο συλλεκτικη αποψη η εαν συμφερει οικονομικα μια τετοια ανταλλαγη?
Προφανως αν το δει καποιος το θεμα σφαιρικα,απο ολες τις αποψεις και οικονομικα και συλλεκτικα
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 27, 2014, 02:23:38 μμ »

Πρωτα απ ολα υποθετω οτι μιλας για τα proof Ρωσικα Ολυμπιακα.
Απο συλλεκτικη αποψη εδωσες διπλα που ειχες και πηρες κατι που δεν ειχες, αρα Ο.Κ., μιας ουτε τα μεν ουτε τα δε ειναι σπανιοτητες, εδωσες απλως ενα ευρος στην συλλογη σου.
Απο οικονομικη αποψη τα Ρωσικα, ειδικα εαν τα αγοραζεις σε λοτ σε δημοπρασιες και οχι by it now, ειναι καπως πιο φτηνα απο τα Ελληνικα, αλλα ενταξει, τριχες διαφορες.
Το 30αρι του ταχυδρομειου ειναι λιγο βαρυ.
Οπως σου εγραψα, και τα μεν και τα δε δεν εχουν καμια σπανιοτητα, τα βρισκεις ανα πασα στιγμη, απο αποψη συλλογης καλα εκανες, απο αποψη οικονομικη μαλλον οχι, αλλα τα ποσα των διαφορων  ειναι μικρα και δεν εχει ιδιαιτερη σημασια.
Αυτα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
filpolis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 28, 2014, 01:32:09 πμ »

Πρωτα απ ολα υποθετω οτι μιλας για τα proof Ρωσικα Ολυμπιακα.
Απο συλλεκτικη αποψη εδωσες διπλα που ειχες και πηρες κατι που δεν ειχες, αρα Ο.Κ., μιας ουτε τα μεν ουτε τα δε ειναι σπανιοτητες, εδωσες απλως ενα ευρος στην συλλογη σου.
Απο οικονομικη αποψη τα Ρωσικα, ειδικα εαν τα αγοραζεις σε λοτ σε δημοπρασιες και οχι by it now, ειναι καπως πιο φτηνα απο τα Ελληνικα, αλλα ενταξει, τριχες διαφορες.
Το 30αρι του ταχυδρομειου ειναι λιγο βαρυ.

Δεν νομιζω οτι η αξια των ελληνικων αναμνηστικων της ολυμπιδας της Αθηνας ειναι εφαμιλλη των σοβιετικων της Μοσχας,ειναι οπως και με τα αλλα αναμνηστικα επετειακα της Ρωσιας η της πρωην σοβιετικης ενωσης,ειναι πιο δημοφιλη στη συλλεκτικη κοινοτητα και πληρωνονται πιο ακριβα
Στο σουηδικο ebay πεσανε κορμια για ενα 10ρουβλο <<διελκυστιδα>> εκλεισε στα 40 ευρω
και στο ebay που ειδα εχουν μεγαλυτερη υπεραξια,για αυτο εκανα την παραπανω κινηση,τουλαχιστον οπως λες απο συλλεκτικης αποψης διευρυνα την συλλογη μου.
Σε ευχαριστω παντως φιλε συμφουμιτη HAROS, για την αποψη σου.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 28, 2014, 01:53:15 πμ »

Δεν πρεπει να εχει περασει ενας χρονος, μαλλον λιγοτερο, που ειχα παρει απο αγγελια εδω μια πληρη σειρα με τα 10ρουβλα και τα 5 ρουβλα,proof των Ολυμπιακων, σε πολυ καλη τιμη, και μετα, επειδη ειχα βαλει στο ματι κατι αλλο, αρχισα να τα πουλαω στο ebay σε δημοπρασιες σε τριαδες(για να τους ερθουν φτηνοτερα τα ταχυδρομικα) και ιδρωσα να πιασω τιμες (για τα 10ρουβλα) που ειχαν εκεινη την εποχη οι bullion ουγκιες, που εβγαιναν σε εκατομμυρια τεμαχια.
Ναι μεν μεγαλη συμμετοχη απο Ρωσους αγοραστες, αλλα οι τιμες που εφταναν τα πονταρισματα τους ,οπως εγραψα, ισα που εφταναν τις τοτε bullion ουγκιες.
Δεν νομιζω να αλλαξε σε τοσο λιγο χρονικο διαστημα η ταση τους, αλλα εν παση περιπτωσει, σου εγραψα την πραγματικη εμπειρια που ειχα απο την πωληση τους, σε αρκετες δημοπρασιες.
Τα 40 ευρω που λες για το 10ρουβλο μπορει να ετυχε, αλλα δεν νομιζω οτι θα τα πιασεις εαν αποπειραθεις να τα πουλησεις.
Σε καθε περιπτωση, καλοριζικα στην συλλογη σου
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2014, 02:08:04 πμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
filpolis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 28, 2014, 03:31:04 πμ »

Προσπαθησα να βρω το λινκ αλλα μαλλον ελειξε η περιοδος,δεσμευομαι οταν θα βγει δημοπρασια με σοβιετικο να παραθεσω το λινκ με την τελικη τιμη τησ δημοπρασιας
Ισως εχει να κανει με την τοπικη αγορα,ισως καποιοι μεταναστες εκ ρωσιας η αλλων πρωην σοβιετικων δημοκρατιων ειναι συλλεκτες και ανταγωνιζονται αναμεταξυ τους.
Το ιδιο παραξενο γινεται και με το δικος μας 30αρι πεντε βασιλεις, το οποιο σπαει στχνα το φραγμα των 200 κορωνων δηλαδη περιπου 22 ευρω σε χαμηλες καταστασεις,εγω εχω σκουπισει 10 ευρα του 2004 με 14 ευρω και
επεσε η κασετινα με τα δυο χρυσα με τις λαμπαδες πιο κατω και απο το σποτ συνυπολογιζοντας και τα μεταφορικα.
Εχει να κανει με την ιδιοσυγκρασια του πωλητη.Κατα καιρους βρηκα ευκαιριες της οποιες σας εχω ποσταρει αγοραζοντας φτηνα ασημενια,τις προαλες ομως τα σταξα για ενα ασημενιο επετειακο απο το Μπαρμπαντος
επειδη εκεινη την στιγμη απλα,μου γυαλισε το ματι και ηθελα νατο παρω,λιγο αλμυρη η τιμη....http://gamla.tradera.com/barbados1973-poseidon-och-delfinen-37-8-g-proof-silver-42-mm-auktion_220209_221755555
Μου αρεσε το πηρα,τελος.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences