Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:45:27 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1990 100 Δραχμες Ποικιλια ή Δοκιμιο?  (Αναγνώστηκε 36691 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 05:07:56 μμ »

Νικο τα εκατοσταρικα μεσα σε κουτι τα γνωριζουμε απο τον Δημητρη!!
Ο Δημητρης εχει , ο Πολυδωρας ειχε ενα και το εβγαλε στο ebay πριν μερικους μηνες!!
Επιασε νομιζω τα 700 δολλαρια τελικα αν ενθυμουμε καλα!!
Τα συγκεκριμενα που αναφερεσε ειναι proof αλλα στο γνωστο υπαρχων σχεδιο, οχι σαν αυτο που σας εδειξα!!
Aν ο φιλος σου προτιθετε να τα πουληση αγορασε και αν μπορεις παρε ενα και για μενα!!

Εγω αναρωτιεμε κατι αλλο , , ολα αυτα proof δοκιμια κτλ κτλ πως βγηκαν?
Υπηρχαν μητρες!! Αυτες οι μητρες τι εγιναν? Δεν αναφερωντε πουθενα σε αρχεια?
Δεν μιλαμε για εποχες Παυλου και πισω !!  Για την Ελλαδα του 1990-2000 μιλαμε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 06:36:32 μμ »

Ευχαριστουμε τον φιλο Δημητρη για την παραχωρηση των φωτογραφιων του δικου νομισματος για να το εχουμε εδω για συγκριση!!
Να υπενθημησω μονο οτι το παρων νομισμα εχει πιστοποιηθει απο την NGC!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 06:40:01 μμ »

Nικο ο εμπροσθοτυπος του νομισματος του Δημητρη ειναι ο ιδιος με του νομισματος που κουβεντιαζουμε πιστευω!!
Κοιτα το και εσυ και πες μου αν εχω δικιο ή αδικο.
Ο οπισθοτυπος  ομως ειναι εντελως διαφορετικος!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
SENTOUKI
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 270



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 06:56:19 μμ »

ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΟΤΟ ΚΑΙ Ο ΕΜΠΡΟΣΘΟΤΥΠΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ , ΔΕΣ ΤΟ ΠΑΝΩ ΧΕΙΛΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 08:45:14 πμ »

Το νόμισμα αυτό ήταν γνωστό τουλάχιστον από το 1993-1994.

Θυμάμαι τον τότε πρόεδρο της ΠΝΕ με ένα φακό να ψαχουλεύει τα 100άρικα του ΄1990. Μου είχε περιγράψει το νόμισμα και το είδα αργότερα σε χέρια φίλου συλλέκτη.

Μου είχε πει ότι "τους είχε φύγει μια μεγάλη παρτίδα", εννοώντας από το Νομισματοκοπείο. Δεν γνωρίζω εάν έχει καταγραφεί πουθενά σε επίσημα αρχεία.

Τότε το συζητούσαμε ως ποικιλία. Υπόψη ότι τα δοκίμια δεν κόβονται σωρηδόν. Το νόμισμα αυτό κόπηκε κανονικά και αρκετά -αλλά όχι πολλά- κυκλοφόρησαν.

Να δώσω ένα παράδειγμα για το διαχωρισμό δοκιμίου και ποικιλίας.
Πάρτε παράδειγμα το 1 Λεπτό 1901 το μεγάλο δίσκο. Η σπανιότητά του δεν το κάνει δοκίμιο. Είναι ποικιλία σίγουρα. Αυτά κατά την άποψή μου, σε θεωρητικό επίπεδο.
Ανάποδα τώρα το πεντάλεπτο του 1869 χωρίς σήμα νομισματοκοπείου, ή το 5λεπτο του 1912 χωρίς Πυρσό.
Κυκλοφόρησαν ευρέως ειδικά το δεύτερο. Και τα δύο είναι δοκίμια.

Πρακτικά τώρα, την αξία του νομίσματος δεν τη διαμορφώνει ούτε η λέξη Δοκίμιο, ούτε η λέξη Ποικιλία. Όλα είναι σχετικά. Μη ξεχνάμε ότι έχει συμβεί σε νόμισμα να έχει κυκλοφορήσει περισσότερο η ποικιλία του απ ότι το ίδιο το νόμισμα, με συνέπεια η αξία της ποικιλίας να είναι χαμηλότερη από το νόμισμα. Φυσικά καταλάβατε ότι αναφέρομαι στο τάληρο του 1954 του Παύλου, το βαθουλωμένο μάγουλο.

Προσωπικά (εκφράζω εντελώς υποκειμενική άποψη) τη ποικιλία αυτή θα τη κατέτασα στη σπανιότητα μεταξύ Δραχμής και Δίφραγκου του 1954 βαθουλωμένο μάγουλο.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 09:03:06 πμ »

Φιλε Νικο καλημερα καταρχην, αναφερεσε στο πρωτο νομισμα που σηκωσα φωτογραφια ή στο νομισμα του Δημητρη?
Διοτι με τις τοσες φωτο χαθηκα προσωπικα τωρα για το που αναφερεσε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 12:55:27 μμ »

εγω γνωριζω,οτι στο συγκεγκριμενο κατοσταρικο,εχουν βρεθει αρκετες,ποικιλιες?δοκιμια?οπως εχω ενα,και εχω δει και αλλα, σε εμπορους η, συλλεκτες,με διαφορες στην διακοσμητικη ταινεια στην ακρη της περιφερειας του νομισματος!!σε αλλα ειναι απλη,σε αλλα πιο περιτεχνη,και καλοχτυπημενη.παντως εχουν βρεθει σιγουρα, διαφορες.αλλα η δικη σου ειναι η πιο σημαντικη,και αξια σχολιασμου.και ως προς, την τελειως διαφορετικη σχεδιαση,και της αξιας,σημα νομισματοκοποιου,χειλια αλεξανδρου,που σιγουρα το κανει σπανιο.το βλεπω και εγω, πρωτη φορα,και ειναι αρκετα ενδιαφερον,και πιο αρτιο τεχνικα.ισως,(για μενα παντα)μπορει να χαραχτηριστει ανετα δοκιμιο,για τις ενφανεις,και σημαντικες διαφορες!!!αυτο θα το διαπιστωσουμε σιγουρα,απο το αν βρεθουν και αλλα?για να μπορουμε να πουμε για παρτιδα?διαφορετικων,που δεν το νομιζω!!!τοσα χρονια θα ειχε γινει θεμα προς συζητηση,κλπ.εδω μια τελεια!!! βλεπουμε σε ενα νομισμα,ειτε απο ξενο σωμα πανω στον δισκο,ειτε απο αλλη ασημαντη λογικη εξηγηση,και αμεσως τα τοποθετουμε στα σφαλματα,ποικιλιες,κλπ.παλια εμπορος νομισματων,ζηταγε για ταλληρο του 33 μοναχου,vf,πενταπλασια τιμη,γιατι? διπλα στο μπουστο του οθωνα,ειχε μια απλη τελεια!!!για να δικαιολογησει μαλιστα,οτι προκειτε για σπανια κοπη,επικαλουνταν ονοματα,που του εδιναν αναλογα ποσα,η για να το φωτογραφησουν?παντως οι ποικιλιες,και τα δοκιμια,ειναι πιο πολυ,για μελετητες,και συγγραφεις,παρα,για απλους συλλεκτες.ποσα? μπορει καποιος, λογικα να αποκτηση,και σε τι? τιμες.σιγουρα,η κατοχη δυο τριων, τετοιων νομισματων,ομορφαινει,μια συλλογη.αλλα για σοβαρη ενασχοληση,ως ειδος συλλογης,ειναι μαλλον αδυνατον,και παρα πολυ δαπανηρο,για εναν απλο συλλεκτη,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 07:20:08 μμ »

Φιλε Νικο καλημερα καταρχην, αναφερεσε στο πρωτο νομισμα που σηκωσα φωτογραφια ή στο νομισμα του Δημητρη?
Διοτι με τις τοσες φωτο χαθηκα προσωπικα τωρα για το που αναφερεσε!!

Αναφέρομαι φυσικά στο δικό σου νόμισμα, με το σήμα του νομισματοκοπείου πάνω από την ημερομηνία.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 07:28:58 μμ »

Αν τους εχει φυγει <μεγαλη παρτιδα> οπως αναφερες γιατι εμενα μου το υπεδειξε μεγαλος (σχετικα) σε ηλικια συλλεκτης ο οποιος το εχει στα χερια του πολλα χρονια?
Γιατι δεν το ειδε ξανα ποτε κανεις?
Εστω μια αναφορα του σε ενα περιοδικο!!
Μακαρι να υπαρχουν και αλλα , αλλα μεχρι να βρεθουν ο κατοχος του (μια και ειναι φιλος) εχει το δικαιωμα να λεει οτι εχει το μοναδικο κατεγραμμενο!!
Και αν θεληση ποτε και να το δωσει, δικαιωματικα θα εχει το πανω χερι να ζηταει οσα θελει!! 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 11:40:10 μμ »

παιδια και ομως για το 2000 ειχα δικιο στελνω φωτος σε ηρακλειοτη να τις ανεβασει
θα τον βασανισω λιγο και χιλια συγνωμη
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 08:18:41 πμ »

Αν τους εχει φυγει <μεγαλη παρτιδα> οπως αναφερες γιατι εμενα μου το υπεδειξε μεγαλος (σχετικα) σε ηλικια συλλεκτης ο οποιος το εχει στα χερια του πολλα χρονια?
Γιατι δεν το ειδε ξανα ποτε κανεις?
Εστω μια αναφορα του σε ενα περιοδικο!!
Μακαρι να υπαρχουν και αλλα , αλλα μεχρι να βρεθουν ο κατοχος του (μια και ειναι φιλος) εχει το δικαιωμα να λεει οτι εχει το μοναδικο κατεγραμμενο!!
Και αν θεληση ποτε και να το δωσει, δικαιωματικα θα εχει το πανω χερι να ζηταει οσα θελει!! 

Αναφέρομαι μόνο στην ερώτηση. Εάν δηλαδή είναι ποικιλία ή δοκίμιο. Την άποψή μου γενικότερα, την παρέθεσα προηγούμενα σχετικά με το δοκίμιο /  ποικιλία.

Εάν ο φίλος σου θεωρεί ότι είναι το μοναδικό, σε αυτό σίγουρα θα διαψευστεί. Υπογραμμίζω ότι δεν μιλάω για αξίες, και όποιες αναφορές μου δεν προσπαθούν να αναδείξουν ή να μειώσουν την αξία κάποιου νομίσματος.

Επιπλέον να θυμίσω σε πολλούς συλλέκτες ότι έχουν στη κατοχή τους νομίσματα, τυπωμένα από διαφορετικό μέταλλο. π.χ αντί χαλκονικέλινο, το έχουν σε αλουμίνιο κλπ κλπ. Η αξία τους  -αν και σχδόν μοναδικά - είναι αρκετά χαμηλή για τη σπανιότητά τους.

Πολλοί -εντελώς λανθασμένα- θεωρούν ότι με το να "βαπτιστεί" ένα νόμισμα δοκίμιο ή ποικιλία, αποκτά αυτόματα τεράστια αξία.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 01:13:21 μμ »

πραγματικα,αυτο το βλεπουμε ειδικα,στις περιβοητες δεκαρες του 1922,με τις τοσες ποικιλιες,δοκιμια(ESSAI),και τα διαφορετικα μεταλλα,που στην αγορα βρισκεις συχνα,και σχεδον σε προσιτες τιμες, νομισματα του ειδους,οπως και σε  τριανταρικα των ####ν,εικοσαρικα του 1973,κακεκτυπα με μικρες αποκλισεις,που σχεδον η τιμη τους αυξανει το πολυ μερικες δεκαδες ευρω.οσο για τα δοκιμια-ποικιλιες,για μενα πιο ενδιαφερον,ειναι μια ποικιλια,που υποτιθεται στο μελλον,μπορει να βρεθουν και αλλα,απο τα δοκιμια!!!που σιγουρα,ειναι μετρημενα και υπερσπανια,αρα υπερβολικα δυσκολο,να αποκτησω καποιο αναλογο.χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 05:06:15 μμ »


Επιπλέον να θυμίσω σε πολλούς συλλέκτες ότι έχουν στη κατοχή τους νομίσματα, τυπωμένα από διαφορετικό μέταλλο. π.χ αντί χαλκονικέλινο, το έχουν σε αλουμίνιο κλπ κλπ. Η αξία τους  -αν και σχδόν μοναδικά - είναι αρκετά χαμηλή για τη σπανιότητά τους.

Πολλοί -εντελώς λανθασμένα- θεωρούν ότι με το να "βαπτιστεί" ένα νόμισμα δοκίμιο ή ποικιλία, αποκτά αυτόματα τεράστια αξία.

Φιλε Νικο ποτε δεν μου περασε απο το μυαλο οτι παει να γινει υποβαθμιση του νομισματος και ειδικα απο εσενα!!
ΚΡΑΤΑΩ στο μυαλο μου και την δικη σου αποψη περι ποικιλιας!!
Τωρα σχετικα με το δοκιμιο-ποικιλια,  για μενα αν το νομισμα ειναι ΜΟΝΑΔΙΚΟ πιστευω οτι ιδια αξια εχει!
Επισεις ειμαι αντιθετος στο <αν καποιος το εχει σε αλουμινιο αντι χαλκονικελινου> οτι η τιμη του θα ειναι χαμηλη!!
Οποιος εχει κατι τετοιο στα χερια του αν ποτε θεληση να το αποχωριστει ειναι λογικο να ζητηση ενα καλο ποσον λογω ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑΣ!!
Φυσικα δεν μπορει καποιος να ζηταει τον ουρανο με τα αστρα για τετοια νομισματα , αλλα αν βρεθει ο καταλληλος ανθρωπος που τα συλλεγη φυσικα θα ξερει μεχρι τι ποσον θα πρεπει να δωσει!!
Παντως αν θελετε να ακουσετε την αποψη μου το παρων 100δρχ εγω σαν Γιωργος θα το κατατασα σε αξια ισαξιο ισως και διπλασιο τιμημα απο της δραχμης του 1976 αν αποδειχτει δοκιμιο τελικα!!
Αν καποια στιγμη βγει για πουλημα θα δουμε και τις τιμες απο τις προσφορες!!
Προς το παρον Και Μεχρι να δουμε αλλο παρομοιο, ο κατοχος του θα μπορει να καμαρωνει για την μοναδικοτητα του!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 05:11:21 μμ »

Να προσθεσω και κατι αλλο τεχνικο, , ,
Η ποικιλια εμφανιζετε σε αρκετα τεμαχια συνηθως!!
Τα δοκιμια σε ελαχιστα.
Αν ηταν ποικιλια θα το βλεπαμε αραια και που , αν ειναι ομως ενα δοκιμιο το οποιο το εβγαλε καποιος απο το νομισματοκοπειο με τον γνωστο τροπο που ολοι εχουμε ακουσει κατα καιρους , τοτε αν δεν βρεθει αλλο θα εχουμε κατι το μοναδικο στα νομισματικα χρονικα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 08:24:46 μμ »

Το 2δραχμο του 1954 του Παύλου, βαθυουλωμένο μάγουλο, το έχω δει μια φορά μόνο. Ακόμη το ψάχνω....

Παρακαλώ για στατιστικούς λόγους, να αναφερθεί πόσοι το έχουν δει. Σε καμιά περίπτωση δεν θα το θεωρούσα όμως δοκίμιο.
1973 Κωνσταντίνος. Πόσοι έχουν Μικρά και Μεγάλα κεφάλια από πενηντάλεπτο (εύκολο) μέχρι και το 5δραχμο?
20Δραχμές 1982. Κάτι πιο εύκολο...κολόνες 5μ  αυλάκια 4 αντί του συνηθισμένου 6&5.

Ποικιλία δεν είναι μόνο το 20 Δραχμο με το "σπασμένο κύμα" μόνο....

Έκανα επίτηδες την αναφορά μου στα εντελώς σύγχρονα...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences