Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 05:32:15 μμ
Σελίδες: 1 ... 48 49 [50] 51 52 ... 110
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2015 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 431596 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #735 στις: Αύγουστος 05, 2015, 07:30:16 μμ »

Ανεβάζω από το μπλόκ του Διονύση.
Να εκφράσω όμως και την χαρά μου όταν διάβασα την περιγραφή του. Ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ή!!!!!
Μπράβο βρε Διονύση. Ένιωσα πολύ όμορφα!

 http://wp.me/p1jmLn-j3
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2015, 07:49:52 μμ από silahim » Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #736 στις: Αύγουστος 05, 2015, 07:57:23 μμ »

Και υπερήφανα, ως Ελλην, θα συμπλήρωνα. Τα συγχαρητήριά μου Διονύση!
Υ.Γ. Ηταν θέμα χρόνου η ακύρωση της επετείου του ΟΧΙ, αφού προέβαλαν τις αντιρρήσεις τους οι Ιταλοί, ακολουθώντας Γάλλους και Βέλγους.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #737 στις: Αύγουστος 05, 2015, 08:02:51 μμ »

Όπως θα είδατε κάτω κάτω η πηγή είναι η Βικιπαίδεια. Άρα εγώ έκανα απλή "αναμετάδοση".
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #738 στις: Αύγουστος 05, 2015, 08:05:27 μμ »

Ευτυχώς που δεν είναι το... Ιράν μέλος της ΕΕ, γιατί θα είχαμε κι άλλες ακυρώσεις. :-)

Από την άλλη... φαγωθήκαμε φέτος και εμείς και οι Γάλλοι και οι Βέλγοι να τα βγάλουμε σε δίευρα. Δε το βγάζανε σε 10ευρω το 1940 να τελειώνει η υπόθεση. Και 2500 κομμάτια, θα εξαφανιζόταν.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #739 στις: Αύγουστος 05, 2015, 08:16:47 μμ »

.... Δε το βγάζανε σε 10ευρω το 1940 να τελειώνει η υπόθεση. Και 2500 κομμάτια, θα εξαφανιζόταν.
Αυτό ξαναπές το! Στερνή μου γνώση, να σ' είχα πρώτα!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
hellor
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #740 στις: Αύγουστος 05, 2015, 08:37:43 μμ »

Δε το βγάζανε σε 10ευρω το 1940 να τελειώνει η υπόθεση. Και 2500 κομμάτια, θα εξαφανιζόταν.

Έχετε δίκιο. Μήπως να στείλουμε mail στο ΓΛΚ και να το ζητήσουμε; Διότι έμαθα από γνωστό μου ότι η παράσταση του κέρματος που κατατέθηκε, προκάλεσε τις αντιρρήσεις των Ιταλών, και τελικά αποσύρθηκε με παρέμβαση του πρωθυπουργού, ήταν ανάλογη με αυτήν των αναμνηστικών του 1990. Ήταν, δηλαδή, μια σκηνή από τον πόλεμο και, μάλιστα, ιδιαίτερα πετυχημένη, όπως με πληροφόρησαν, χωρίς να την έχω δει ο ίδιος. Κρίμα δεν είναι να πάει χαμένη η παράσταση και η ανάμνηση της επετείου;
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #741 στις: Αύγουστος 05, 2015, 08:48:10 μμ »

... Κρίμα δεν είναι να πάει χαμένη η παράσταση και η ανάμνηση της επετείου;
Τίποτα δεν πάει χαμένο. Του χρόνου η επέτειος θα είναι στο +1. Αν είναι έξυπνοι θα το βγάλουν αναμνηστικό του χρόνου.
https://www.youtube.com/watch?v=Z7Oj936GGHg
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #742 στις: Αύγουστος 05, 2015, 08:48:36 μμ »

Πηγές της ΤτΕ πριν λίγο μου επιβεβαιώνουν την εικόνα.

Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #743 στις: Αύγουστος 05, 2015, 08:59:11 μμ »

Κι εγώ σου επιβεβαιώνω, ότι τη βρίσκω συμπαθητική, ηρωική και αξιοζήλευτη. Λούης, στάδιο, έπαθλο!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #744 στις: Αύγουστος 05, 2015, 09:04:28 μμ »

Ευτυχώς που δεν είναι το... Ιράν μέλος της ΕΕ, γιατί θα είχαμε κι άλλες ακυρώσεις. :-)
Και μάλιστα την πρώτη! Πονηρούλη!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #745 στις: Αύγουστος 05, 2015, 09:34:55 μμ »

το 5 ευρω με τον Τσιτσανη... ακομα δεν εχουμε σχεδιο... ετσι δεν ειναι;;; ας βαλουν το ΟΧΙ εκει!

θυμαστε που ελεγα για τετοιου ειδους επετειοι οτι θα ειχαν προβλημα και δεν επρεπε να εικονιζονται σε νομισματα που θα περνανε παντου γιατι θα δημιουργουνταν προβληματα μεταξυ κρατων μελων της ΕΕ; νατα... Κλείσιμο ματιού

και δεν ειναι λιγο... φανταστειτε να ηταν η τουρκια μεσα.. και να εβγαζε 2ευρα με την αλωση, με την σμυρνη το 1922 οπως το ειδαν αυτοι.... κτλ.... τι χαμος θα γινοταν απο εμας!

το 2ευρω με τον Λουη ειναι υπεροχο αν και... θα ηθελα στο φοντο και τους ολυμπιακους κυκλους...
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #746 στις: Αύγουστος 05, 2015, 09:45:43 μμ »

Τέλος δεκαετία του 90 φίλος Ιταλός συλλέκτης (Θεός χωρεστον) αρνήθηκε να αγοράσει το ασημενιο του ΟΧΙ με το σκεπτικό ότι τέτοια προπαγανδιστικα νομίσματα δεν μπαίνουν στην συλλογή μου.  Μάλιστα το χαρακτήρισε άθλιο κατασκευασμα
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #747 στις: Αύγουστος 05, 2015, 10:06:01 μμ »

μπορουν να βαλουν το σχεδιο του ΟΧΙ σε 3ευρω... σαν αυτα που κανουν οι σλοβενοι!!! θα ειναι το πρωτο ελληνικο 3 ευρω... και η ονομαστικη αξια θα ειναι και συμβολικη ως προς το θεμα.... Κλείσιμο ματιού  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #748 στις: Αύγουστος 06, 2015, 08:23:45 πμ »

το 5 ευρω με τον Τσιτσανη... ακομα δεν εχουμε σχεδιο... ετσι δεν ειναι;;; ας βαλουν το ΟΧΙ εκει!

Το σκέφτηκα κι εγώ, αρχικά, αλλά η σειρά των 5 ευρώ με ανθρώπους του πνεύματος πολύ σωστά προσπαθεί να καθιερωθεί. Για να ξεφεύγουμε και λίγο από τα "τετριμμένα".

Καλύτερα θα ήταν να βγει ως "επιπλέον" 10ευρο, όπως η Προδρία της ΕΕ πέρσι. Στο κάτω κάτω, ο Αρχιμήδης ή ο Αριστοφάνης θα μπορούσε να πάνε μια χρονιά πίσω, δεν είναι "επετειακοί".

Σε κάθε περίπτωση, το χειρότερο θα είναι να "καταστρέψουν" τις σειρές που πάνε να φτιάξουν, δηλαδή, των 5 ευρώ με τον σύγχρονο πολιτισμό και των 6 ευρώ με την τεχνολογία.

Νομίζω, πάντως, ότι καλύτερη προσέγγιση θα ήταν να βγάζαμε τον Καβάφη, τον Χατζηδάκι και τον Τσιτσάνη σε δίευρα και τις επετείους της Κρήτης, των Ιονίων Νήσων και του Ελληνοϊταλικού Πολέμου σε ασημένια. Δηλαδή να ξανασχεδιαστούν οι σειρές και όχι να ακυρώνονται συνέχεια.


το 2ευρω με τον Λουη ειναι υπεροχο αν και... θα ηθελα στο φοντο και τους ολυμπιακους κυκλους...

Εδώ χρειάζεται άδεια της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής, που έχει τα πνευματικά δικαιώματα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2015, 08:36:09 πμ από sac » Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #749 στις: Αύγουστος 06, 2015, 09:53:17 πμ »

το 5 ευρω με τον Τσιτσανη... ακομα δεν εχουμε σχεδιο... ετσι δεν ειναι;;; ας βαλουν το ΟΧΙ εκει!

Το σκέφτηκα κι εγώ, αρχικά, αλλά η σειρά των 5 ευρώ με ανθρώπους του πνεύματος πολύ σωστά προσπαθεί να καθιερωθεί. Για να ξεφεύγουμε και λίγο από τα "τετριμμένα".

Καλύτερα θα ήταν να βγει ως "επιπλέον" 10ευρο, όπως η Προδρία της ΕΕ πέρσι. Στο κάτω κάτω, ο Αρχιμήδης ή ο Αριστοφάνης θα μπορούσε να πάνε μια χρονιά πίσω, δεν είναι "επετειακοί".

Σε κάθε περίπτωση, το χειρότερο θα είναι να "καταστρέψουν" τις σειρές που πάνε να φτιάξουν, δηλαδή, των 5 ευρώ με τον σύγχρονο πολιτισμό και των 6 ευρώ με την τεχνολογία.

Νομίζω, πάντως, ότι καλύτερη προσέγγιση θα ήταν να βγάζαμε τον Καβάφη, τον Χατζηδάκι και τον Τσιτσάνη σε δίευρα και τις επετείους της Κρήτης, των Ιονίων Νήσων και του Ελληνοϊταλικού Πολέμου σε ασημένια. Δηλαδή να ξανασχεδιαστούν οι σειρές και όχι να ακυρώνονται συνέχεια.


το 2ευρω με τον Λουη ειναι υπεροχο αν και... θα ηθελα στο φοντο και τους ολυμπιακους κυκλους...

Εδώ χρειάζεται άδεια της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής, που έχει τα πνευματικά δικαιώματα...
+111
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 48 49 [50] 51 52 ... 110
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences