Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:49:10 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 110
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2015 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 427718 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
DIMIS707
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 215

Μηδέν άγαν


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 22, 2014, 03:41:25 μμ »

Με τους Βαλκανικούς Πολέμους επιλέχθηκε να "εμφανιστεί" ο Κουντουριώτης, (πιστεύω) ακριβώς γιατί συνδέθηκε με τη δημοκρατία και ουσιαστικά καθόλου με τον Εθνικό Διχασμό. Ούτε βασιλιάδες, αλλά και ούτε "εμπλακέντες σε εμφυλίους", ας το πούμε έτσι...

Aαα γι΄αυτό,
Πες το ντε!
Κι εγω που νομιζα οτι του αξιζουν τιμες ως ελευθερωτη του Αιγαιου.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 22, 2014, 04:14:30 μμ »

Με συγχωρείς, βρε Μιχάλη, αν πρότεινε κάποιος να τιμήσουμε τον Ιωάννη Μεταξά ή τον Άρη Βελουχιώτη, δεν θα γινόταν της Πόπης; Άσχετα από την ετυμηγορία της ιστορίας, τέτοια πρόσωπα είναι σε μαύρη λίστα "εξ ορισμού"

Με τους Βαλκανικούς Πολέμους επιλέχθηκε να "εμφανιστεί" ο Κουντουριώτης, (πιστεύω) ακριβώς γιατί συνδέθηκε με τη δημοκρατία και ουσιαστικά καθόλου με τον Εθνικό Διχασμό. Ούτε βασιλιάδες, αλλά και ούτε "εμπλακέντες σε εμφυλίους", ας το πούμε έτσι...



Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!
Ουδεμία αντίρρηση φέρω. Έξ ού και το αλληγορικό πόσα ξέρεις,πόσα ξέρεις!! Μεγάλο χαμόγελο

Φέτος πχ τιμήσαμε τα 150 χρόνια από την ίδρυση της φιλικής εταιρεία. Αν κάτσουμε και ασχοληθούμε
με το ποιοί αποτελούσαν τη φιλική εταιρεία(όλοι) και το τι αντιπροσώπευαν.......
..........όχι νόμισμα δεν θα βγάζαμε.....αλλά......!!!!!!!! Σφραγισμένα χείλη
Αυτό θέλω να πώ Γιώργη. Η ιστορία έχει πολλά παρακλάδια. Όποιο και να πάρεις θα έχεις διαφορετικό
αποτέλεσμα. Η σημασία όμως του Ιστορικού γεγονότος δεν αλλάζει,όποιο παρακλάδι και να διαλέξεις!!!!

Ο Όθωνας,καλός η κακός υπήρξε Βασιλέας της Ελλάδος για 30 χρόνια. Είναι γεγονός αναμφισβήτητο.
Αυτό λοιπόν το γεγονός θα ήθελα να δώ στο νόμισμα.
ΟΧΙ σαν ''Βασιλιά'', παρά μόνο σαν Ιστορία του Ελληνικού Έθνους.(πιστεύω να γίνομαι αντιληπτός)
ΔΕΝ θέλω να τιμήσουμε την Βασιλεία στην Ελλάδα,θέλω το ιστορικό γεγονός. Όποιο και αν είναι αυτό!
Ακόμα και για τον εμφύλιο.Γιατί όχι; Είναι ιστορία της Ελλάδος,μαύρη δε,αλλά δεν παύει να αποτελεί ιστορία
του Ελληνικού έθνους με χιλιάδες νεκρούς!!!
Εκεί θέλω τον χαράκτη καλλιτέχνη να δείξει την αξία του!!!
Να παραμείνει ουδέτερος χωρίς να ''χάσει'' το θέμα του!

Άλλωστε δε λένε ότι η ιστορία επαναλαμβάνετε,για τους λαούς που δεν έχουν μνήμη!! Κλείσιμο ματιού




Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 22, 2014, 04:15:13 μμ »

Παιδια καλο μεσημερι, δεν συλλεγω αναμνηστικα αλλα παρακολουθω παντα τις συζητησεις σας. Ενα θεμα που θα ηθελα να δω σε αναμνηστικο ειναι ο αγνωστος στρατιωτης! Αυτος που επεσε υπερ πατριδος και απλα περασε στη  ιστορια σαν αριθμος και μονο... Δεν νομιζω οτι χρειαζεται καποια ημερομηνια για να τιμηθει! Δεν θα σας αρεσε αυτο το θεμα?

Πολύ καλή ιδέα. Τα αποκαλυπτήριά του έγιναν στις 25 Μαρτίου 1932.

Με τους Βαλκανικούς Πολέμους επιλέχθηκε να "εμφανιστεί" ο Κουντουριώτης, (πιστεύω) ακριβώς γιατί συνδέθηκε με τη δημοκρατία και ουσιαστικά καθόλου με τον Εθνικό Διχασμό. Ούτε βασιλιάδες, αλλά και ούτε "εμπλακέντες σε εμφυλίους", ας το πούμε έτσι...

Aαα γι΄αυτό,
Πες το ντε!
Κι εγω που νομιζα οτι του αξιζουν τιμες ως ελευθερωτη του Αιγαιου.

Ο καθένας μπορεί να καταλαβαίνει ό,τι θέλει να καταλάβει. Η ιδέα του iapwna ίσως είναι καλύτερη απάντηση.

@silahim
Εκτός από όλα τα άλλα, οι βασιλιάδες έχουν διαγραφεί από την Ελληνική Δημοκρατία. Η οθωνική περίοδος θα μπορούσε να "μνημονευθεί επίσημα" με τον Μακρυγιάννη, τον Καλλέργη κλπ (όπως και έχει γίνει).

Για τον Εμφύλιο, τη Φιλική Εταιρεία το καταλαβαίνω αυτό που λες. Το θέμα είναι ότι δεν θα ήταν συνετό να βάλεις τη φάτσα του Μάρκου ή του Γεωργίου Β', αλλά κάτι άλλο. Π.χ. (έτσι πρόχειρα) τη φράση του Γοργία "Τα καθ' Ελλήνων τρόπαια θρήνους απαιτεί" < αλλαγμένη για να χωρέσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2014, 04:38:12 μμ από sac » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 22, 2014, 06:23:12 μμ »

ξεχαστε τον οθωνα... δεν βαζουν πραγματα με βασιλεια πανω.... ξεχαστε και τον κουντουριωτη... εχει ηδη μπει και μαλιστα προσφατα...

το 2015 εχουμε.... 100 χρονια απο την γεννηση του Τσιτσανη.... ισως παει στο 5 ευρω...
επισεις εχουμε 150 χρονια απο τον θανατο του Ευαγγελου Ζαππα.. και 150 χρονια απο τον θανατο του Αλεξανδρου Μαυροκορδατου!

Το 2015 εχει ανακηρυχθειί διεθνες ετος του φωτος και Διεθνες ετος εδαφους απο τη Εξηντακοστη-ογδοη συνοδο της Γενικης Συνελευσης των Ηνωμενων Εθνων.

Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 22, 2014, 06:27:05 μμ »

Στο 5ευρω, συμφωνώ κι εγώ με το Νίκο. Για τα ασημένια δεν βλέπω προβλέψεις. Ποιος φιλόσοφος και ποιος τραγωδός;
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 22, 2014, 06:42:16 μμ »

Αν μπει κάποιο θέμα από αυτά ... πάει το ξεφτιλίσαμε το πράγμα.Ο Στέλιος είπε για ένα θέμα που αξίζει πραγματικά να μπει σε κάποιο νόμισμα προς τιμή του κάθε "ανώνυμου" ήρωα που έπεσε για την πατρίδα.Όσο για φιλόσοφο ή τραγωδό ή άλλη μεγάλη αρχαία προσωπικότητα υπάρχει άφθονη ονοματολογία!  
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 22, 2014, 09:52:00 μμ »

Το πρόγραμμα με τα ασημένια δεκάευρα θα συνεχισθεί, και πέρα από τους φιλοσόφους ίσως έχουμε και κάποιον ιστορικό π.χ. Ηρόδοτο, και κανένα κωμωδό Αριστοφάνη, και για το χρυσό Αλέξανδρος - Όμηρος και μια που άρχισε 1821 με την φιλική εταιρεία θα έχουμε και σαυτή την περίοδο νόμισμα . Να μην συνεχίσω άλλο γιατί όλο γκρινιάζουμε για το μεγάλο πρόγραμμα και όλο ιδέες βάζουμε.
Καταγράφηκε
kimon
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 432



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 22, 2014, 10:17:40 μμ »

75 χρόνια από το ''ΟΧΙ'', ίσως.
Καταγράφηκε

το συλλέγειν εστί φιλοσοφείν
kimon
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 432



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 22, 2014, 10:32:31 μμ »

'Η 50 χρόνια από το θάνατο του Φώτη Κόντογλου, με λεπτομέρεια από κάποια του αγιογραφία.
Καταγράφηκε

το συλλέγειν εστί φιλοσοφείν
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1429



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 22, 2014, 11:19:12 μμ »

5 χρόνια από το θάνατο της Ζακλίν Ντε Ρομιγί, θέμα Ελληνικού και Γαλλικού ενδιαφέροντος.
Καταγράφηκε
Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 02:12:45 μμ »

75 χρόνια από το ''ΟΧΙ'', ίσως.

δεν νομίζω να τους αφήσουν να εκδόσουν τέτοιο θέμα και να το θέλανε!!
Καταγράφηκε

dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 02:21:29 μμ »

Εγώ προτείνω να μην βγάλουν τίποτα και να μας αφήσουν μια χρονιά στην ησυχία μας Γλώσσα
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 02:22:58 μμ »

75 χρόνια από το ''ΟΧΙ'', ίσως.

δεν νομίζω να τους αφήσουν να εκδόσουν τέτοιο θέμα και να το θέλανε!!

Τον Μεταξά να λέει "όχι"... σίγορα όχι... Αλλά κάτι για τον Ελληνοϊταλικό Πόλεμο δεν είναι απίθανο. Μην τρελλαθούμε και τελείως.
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 02:26:25 μμ »

Τον Μεταξά να λέει "όχι"... σίγορα όχι... Αλλά κάτι για τον Ελληνοϊταλικό Πόλεμο δεν είναι απίθανο. Μην τρελλαθούμε και τελείως.
Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο φανταζεσαι?
Καταγράφηκε

m42b18 isT
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 02:30:39 μμ »

Εγώ πολλά φαντάζομαι. Άλλοι δεν ξέρω τι φαντάζονται....

Και τα νομίσματα που έχουμε συνηθίσει να αποκαλούμε "Όχι", δεν γράφουν τίποτα τέτοιο επάνω. Γράφουν "28η Οκτωβρίου 1940". Πράγμα απόλυτα λογικό... φαντάζομαι...

@dca$h  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

edit: Τα συγκεκριμένα νομίσματα είναι ένα καλό παραδειγμα πάνω σ' αυτ'α που λέγαμε με τον silahim. Και συγχρόνως σχετίζονται και με τη σκέψη του iapwnas για τον Άγνωστο Στρατιώτη. Το αποτέλεσμα είναι δύο πολύ όμορφα νομίσματα. Πολύ πιο όμορφα από το να είχαν τη φάτσα κάποιου "επώνυμου" επάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2014, 02:51:00 μμ από sac » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 110
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences