Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 10:46:04 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 110
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2015 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 431297 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 25, 2014, 01:11:41 πμ »

Δεν θα αντισταθώ στον πειρασμό να προσθέσω (και όποιος θέλει, ας το σβήσει, αφού είναι εκτός θέματος):

Η Ημέρα της Ελλάδας, δηλαδ'η η 25η Μαρτίου, γιορτάζεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον στη Ρουμανία. Και κανείς βέβαια δεν "ψάχνεται" με τα προβλήματα του Φαρμάκη και του Βλαντιμιρέσκου. Ούτε με την πανούκλα που έφερε ο Καρατζάς από την Πολή στο Βουκουρέστι. Αντίθετα, τονίζονται όσα ενώνουν τις δύο χώρες (και όχι όσα τις χωρίζουν < αν και αυτά που τις χωρίζουν είναι πολλύ λίγα).

Θα ήταν πολύ όμορφο το 2021 να κάνουμε κοινές εκδηλώσεις με τους Ρουμάνους, τους Σέρβους, αλλά και τους Τούρκους. Να αναζητήσουμε πώς η Ελληνική Επανάσταση οδήγησε στη συνειδητοποίηση των λαών της Βαλκανικής, στον "Διαφωτισμό" τους και στον εκδημοκρατισμό τους, σε αντίθεση με τον σουλτανικό απολυταρχισμό. Και πώς όλα αυτά συνέβαλαν ακόμα και στην ίδρυση της Τουρκικής Δημοκρατίας εκατό χρόνια αργότερα.

Αλλά... το να ψάξουμε να βρούμε τι μας ενώνει με τους Τούρκους δεν είναι "καλό". "Καλό" είναι να ψάξουμε να βρούμε τι μας χωρίζει. Και με τους Τούρκους και με τους Ρουμάνους και με τον οποιονδήποτε...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 25, 2014, 01:22:17 πμ από sac » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 25, 2014, 03:34:55 πμ »

Νικο NMS ζωγραφισες παλι  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο......χρονια πολλα φιλε μου Καλα Χριστουγεννα.......στειλε μου σε πμ που μπορω να σου στειλω το νομισματικο προγραμμα 2014(εντυπο και μαλιστα πολυ προσεγμενο)που εγκαιρα παναθεμα τους αποφασισαν να βγαλουν λιγο πριν φυγει ο χρονος......αν δεν εχεις του 2013 το εχω και αυτο φυλαγμενο πες μου να στο στειλω πακετο

Χρονια πολλα Μιχαλη μου! καλα Χριστουγεννα και σε εσενα και οτι επιθυμεις εσυ και η οικογενεια σου! Χαμόγελο
Χρονια πολλα σε ολους!! Χαμόγελο

το εντυπο του 2013 το εχω... του 2014 οχι! χιλια ευχαριστω!! Χαμόγελο παντως οφειλουμε να πουμε για την πρωτοτυπια της ΤΕ να βγαλει τον καταλογο λιγες μερες πριν μπει ο νεος χρονος! μαλλον θα πρεπει να δουνε αν ειναι παγκοσμια πτωτοτυπια!! μαλλον δεν ξερουν ποιος ειναι ο σκοπος του φυλλαδιου.... οτι ειναι για να δουμε τι θα βγει και να ξερουμε τι θα παρουμε... οποτε δεν οφελει να βγει οταν εχουν ηδη βγει ολα τα προιοντα και τα εχουμε πληρωσει....

ειναι σαν να πας σε εστιατοριο, τρως, πληρωνεις και λιγο πριν φυγεις σου φερνουν το μενου! χαχαχαχαχα

το αλλο κουφο ειναι... οκ... απο οτι διαβασα στην αθηνα τα δινουν αβερτα.... οσα θες... αλλα εδω τιποτα!!! μα γιατι;;; ας φερουν καμια 10ρια κι εδω!!! πολυ ειναι;;; Λύπη
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 11:39:44 πμ »

Επειδή δεν ασχολήθηκα, ξέρετε αν θα υπάρξουν blister/τρίπτυχα με όλα τα νομίσματα;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 12:02:06 μμ »


Το 2014 δεν υπήρξαν μπλίστερ. Μόνο τρίπτυχο. Πιστεύω ότι και το 2015,την ίδια πετυχημένη συνταγή
θα έχουν.(βλέπε: τριπτυχο 2014 εξαντλήθηκε)
Άρα μάλλον και φέτος δεν θα βγάλουν μπλίστερ. 

Αν κατάλαβα σωστά,Φάνη. Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 12:17:54 μμ »

Ευχαριστώ Μιχάλη. Όψόμεθα.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 02:19:59 μμ »

Σύντροφοι και συντρόφισσες,

Βlister είναι το πλαστικό που χρησιμοποιείται για τη συσκευασία των νομισμάτων. Και όχι μόνο.

Σε blister πωλούνται και οι ξυριστικές μηχανές και πολλά άλλα πράγματα.

Η συσκευασία "απλού bliister" είναι η συσκευασία "σκέτου πλαστικού". Το "τρίπτυχο" περιέχει τα νομίσματα συσκευασμένα σε πλαστικό blister.

Με την ευκαιρία, οποιαδήποτε συσκευασία σε πλαστικό δεν είναι απαραίτητα blister. Οι proof του 1965 διατέθηκαν σε άλλα πλαστικά υλικά.

:-)

(Βαράτε με ελεύθερα, no problem.)
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 03:40:06 μμ »

Έχεις δίκιο Γιώργη.
Αλλά εγώ αναφέρθηκα εν συντομία στον Φάνη, ξέροντας ότι γνωρίζει-καταλαβαίνει,σε αυτό που αναφέρομαι.
Πάντως έτσι όπως τα λές εσύ,είναι σωστά!
Γι'αυτό και η τράπεζα το ένα το ονομάζει ''απλό blister'' kai το άλλο ''τρίπτυχο έντυπο blister''
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 03:49:16 μμ »

Έχεις δίκιο Γιώργη.
Αλλά εγώ αναφέρθηκα εν συντομία στον Φάνη, ξέροντας ότι γνωρίζει-καταλαβαίνει,σε αυτό που αναφέρομαι.
Πάντως έτσι όπως τα λές εσύ,είναι σωστά!
Γι'αυτό και η τράπεζα το ένα το ονομάζει ''απλό blister'' kai το άλλο ''τρίπτυχο έντυπο blister''
+1. Πάντως τα τρίπτυχα με τα ασημένια €10 ήταν ωραία, γιατί τα σταμάτησαν;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 04:14:24 μμ »

Τα σταμάτησαν μάλλον γιατί δεν τα αγόραζε ο κόσμος...

@silahim Καλό είναι να "ξεσκονίζουμε" μερικά πράγματα, για να καταλαβαίνουν και οι νεώτεροι, αλλά και όσοι δεν ασχολούνται τόσο με αυτόν τον τομέα. Συχνά-πυκνά παρατηρώ ότι πράγματα που για σένα και για μένα είναι "κοινός τόπος" χρειάζεται να τα αναλύσεις με περισσότερες λεπτομέρειες σε άλλους. Οι οποίοι δεν είναι απαραίτητα νέοι συλλέκτες. Μπορεί να ασχολούνται με άλλες περιοχές.
(Ο athas μου δίνει συχνά ευκαιρίες για "ξεσκόνισμα".) :-)
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 04:22:27 μμ »

Τα σταμάτησαν μάλλον γιατί δεν τα αγόραζε ο κόσμος...
Και όχι μόνο. Αφού μεμονωμένα πωλούνται πιο ακριβά!

....(Ο athas μου δίνει συχνά ευκαιρίες για "ξεσκόνισμα".) :-)
Αυτό είναι καλό να σας κρατάω ζεστούς Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 05:01:00 μμ »

Τα σταμάτησαν μάλλον γιατί δεν τα αγόραζε ο κόσμος...
Και όχι μόνο. Αφού μεμονωμένα πωλούνται πιο ακριβά!
Σοβαρά; Είναι τόσο βαρεμένος ο κόσμος;

Δεν δίνω σημασία σε τέτοια θέματα και δεν έχω άποψη...
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 05:20:38 μμ »

Σοβαρά; Είναι τόσο βαρεμένος ο κόσμος;

Δεν δίνω σημασία σε τέτοια θέματα και δεν έχω άποψη...
Το blister, όπως γνωρίζουν όλοι, κόστιζε 35 ευρώ με πλήρη σειρά BU και 10ευρω. Τώρα εκδίδουν δύο 10ευρα το χρόνο σε κουτάκι με μικρό tirage στα 65 ευρώ έκαστο. Τώρα, το αν είμαστε βαρεμένοι ή μαζόχες ...
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 05:43:17 μμ »

Ε... με μπέρδεψες πάλι, χεχε... Νόμιζα ότι εννοούσες ότι τα ασημένια από τα τρίπτυχα πουλιούνται ακριβά (σε σχέση με τα τρίπτυχα)...

Βέβαια τα ασημένια της ουγγιάς είναι περίπου 3,5 φορές μεγαλύτερα. Οπότε... όταν το απλό είχε 20 ευρώ και το τρίπτυχο 35, συνέφερε (το μικρό)...

(Συγγνώμη για την παρανόηση.)
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 08:50:10 μμ »

Μια μικρή παρέμβαση off topic αλλά δεν αντέχω θα τα πω. Η μικρή "Lietuva" Λιθουανία για τους γηγενείς - ιθαγενείς Έλληνες έβγαλε ήδη όλο το εκδοτικό πρόγραμμα για το 2015 και το στέλνει από σήμερα και σε e-mail για τους εγγραφέντες στο newsletter της.
Να τονίσω βέβαια ότι έχει ήδη e-shop και πουλά και τα παλιά της νομίσματα.
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 08:54:31 μμ »

Σειρά σου να βάλεις link!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 110
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences