Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:28:32 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: μπορεί κάποιος να βοηθήσει??  (Αναγνώστηκε 1984 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikoleros
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 25


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 20, 2014, 06:54:29 μμ »

καλησπέρα σε όλους, ένας συγγενής μου συλλέκτης,μου έδωσε αυτό το κομμάτι λέγοντάς μου ότι είναι χρυσό. είναι αγορασμένο παλιά απο τον Χ.Ν.ΓΥΡΑΣ Α.Ε. με κωδικό ελέγχου συσκευασίας. το ζύγισα πρόχειρα στο σπίτι και είδα ότι είναι 42-43 γρμ. (δεν είναι ακριβείας η ζυγαριά) 
με μικρά γράμματα έχει υπογραφή επάνω αν μπορώ να διακρίνω καλά και στις δύο πλευρές Ι.ΚΛΟΥΒΑΤΟΣ.

γνωρίζει κάποιος κάτι που θα μπορούσε να με βοηθήσει όσον αφορά το τί ακριβώς είναι και την αξία του?

ευχαριστώ πολύ.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 20, 2014, 07:08:20 μμ »

Φιλε μου ειναι καποιο αναμνηστικο μεταλλιο ,ισως εχει καποια σχεση με τον Δημο Ελευσινας, ουσιαστικα μια ιδιωτικη εκδοση κατα παραγγελια.
Συλλεκτικη αξια δεν εχει, αλλα αυτο που σου ειπε οτι ειναι χρυσο, σηκωνει πολυ κουβεντα.
Αν ηταν ατοφιο χρυσαφι, με αυτο το βαρος θα εκανε 1300 ευρω μονο το μεταλλο του, δεν ειναι κατι που γινεται "δωρο" ευκολα απο συγγενη.
Ισως ειναι μικρης περιεκτικοτητας σε χρυσο, η απλως επιχρυσωμενο.
Εαν το εχει διακινησει ο ΓΥΡΑΣ, θα πρεπει να το συνοδευει καποιο πιστοποιητικο που να αναφερει ειδος μεταλλου, περιεκτικοτητα κλπ, εχεις κατι τετοιο??
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 20, 2014, 07:15:09 μμ »

αναμνηστικό για τις εκδηλώσεις των Αισχύλειων πρεπει να είναι. Και μάλλον το πούλαγαν στο τμήμα των σουβενίρ
(τώρα δεν υπάρχει κάτι τέτοιο)
 Ο Κλουβάτος είναι από Ελευσίνα

 Υ.Γ. με τον συγγενή σου τα πάτε καλά; Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
nikoleros
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 25


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 20, 2014, 08:01:26 μμ »

χαχαχαχα. εντάξει georok δε νομίζω ρε σύ. όσον αφορά τον συγγενή που αναφέρει και ο χάρος, η αλήθεια είναι οτι για αυτόν δεν είναι τίποτα να κάνει ένα τέτοιο ''δώρο'', γιαυτό και μένω στα λόγια του. απο εκεί και πέρα τί να σας πώ, γιαυτό το έβαλα εδώ μπάς και μάθω κάτι παραπάνω. το μόνο πιστοποιητικό που έχω είναι αυτό παρακάτω, δε ξέρω αν λέει κάτι.

και μιά ακόμα ερώτηση, που μπορώ να μάθω αν είναι όντος χρυσό και τι περιεκτικότητας είναι?

Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 20, 2014, 08:05:09 μμ »

Μπορεις να το πας σε ενα "αγοραζω χρυσο", θα στο ζυγισουν και θα το τριψουν λιγο στην πετρα,θα ριξουν τα ειδικα οξεα πανω στα μικροτριμματα και θα σου πουν τα καρατια, με σχετικη ακριβεια.
Αν ηταν συλλεκτικο νομισμα θα προτεινα φασματογραφο, για να μην χασει συλλεκτικη αξια απο το τριψιμο, αλλα το συγκεκριμενο δεν ειναι.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
nikoleros
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 25


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 20, 2014, 08:29:13 μμ »

οκ φίλε μου, σ ευχαριστώ πολυ!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences