Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 11:10:17 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περί Βιέννης ο λόγος...  (Αναγνώστηκε 2257 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 05, 2014, 10:03:51 μμ »

Εδώ πάλι σύζυγος Geonet. Στο τέλος θα γίνω η πιο τακτική επισκέπτρια, απ΄αυτές που θέλεις να διώξεις και δε φεύγουν με τίποτα...
Μια κουβέντα όμως για τη Βιέννη λίγο πριν γυρίσουμε στα πάτρια και με την εντύπωση ότι και στη νομισματική συλλεκτική κοινότητα απ΄ό,τι καταλαβαίνω την έχετε σε μεγάλη εκτίμηση. Λοιπόν η Βιέννη είναι σαν τις διαφημίσεις της Benneton : χαμογελαστή, πολυπολιτισμική, πανάκριβη, λουσάτη, ευγενική, καλόγουστη, παραμυθένια και βαρετή. Δεν της λείπουν οι μαύροι, ξανθοί, κινέζοι- της λείπει όμως το χρώμα. Δεν της λείπουν  τα χαμόγελα, τα " how can i help you "- της λείπει η εγκάρδια κουβέντα. Δεν της λείπουν τα παραμυθένια κτίρια και τα τρομερά διατηρημένα ιστορικά παλάτια - της λείπει η αναβλύζουσα ηρωική ιστορία, η οποία εξαντλείται κάπου στον Ευγένιο της ΣαβοΪας. Βαρέθηκα βρε παιδιά. Είδα τέχνη με τα τσουβάλια αλλά την πλήρωσα χρυσή λόγω των πανάκριβων εισητηρίων για να δεις ο,τιδήποτε. Έφαγα τουριστικά σνίτσελ με προτηγανισμένες πατάτες απ΄αυτές που η χειρότερη Ελληνίδα μαγείρισσα δε θα έδινε στο σκύλο της και τα μυριοπλήρωσα, ήπια gluwein στις υπαίθριες χριστουγεννιάτικες αγορές κάτω από ψιλό ψιλό χιονόνερο μην τολμώντας ν΄ακουμπήσω κανένα ξύλινο παιχνίδι για τα παιδιά μου γιατί κόστιζε όσο ο φετινός προϋπολογισμός του Άγιου Βασίλη... και έτσι λέω και εγώ ότι πήγα στη Βιέννη.
Δεν είμαι απ΄τους ανθρώπους που τρέχουν εκεί που είναι το must και το touristic και πάντα προσπαθώ να γλιτώσω τις παγίδες του κέντρου ( μεγάλωσα γαρ  σε τουριστική περιοχή γύρω στο 80 ) αλλά αμφιβάλλω αν η Βιέννη έχει τις ζεστές γειτονιές που η ζωή κινείται αληθινά και...οικονομικά afordable. Μόστρα, όπερα, ο Rauch στα νομίσματα με τις πιασοκ..λέ τιμές του, ο Hermes στα φουλάρια με τις ξενδιαντροπες τιμές του και η ανυπαρξία του μέτρου. Η Βιέννη δεν είναι για ανθρώπους σαν και μένα ή τον άντρα μου. Είναι για αυτούς που τα ΄χουν και δεν τους πειράζει να τα ξοδέψουν για υπερτιμημένα πράγματα χωρίς ψυχή. Πάω πάσο αλλά όπως λέει και κάποιος στη συντροφιά σας " και οι φτωχομπινέδες συλλέκτες πάλι συλλέκτες είναι "... Θα συμφωνήσω my friend και στη θέση του συλλέκτη βάλτε όποια ιδιότητα σας αρέσει...
Ευχαριστώ για τη φιλοξενεία
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 05, 2014, 10:21:52 μμ »

Στο Πράτερ για πικ-νικ πήγατε; Με το φοιτηταριό και τις μπύρες ανά χείρας... και το σχετικό "σεργιάνι" (να μη γράψω τη λέξη "νυφοπάζαρο").

Είχα την τύχη να επισκευτώ τη Βιέννη με κάποιον που είχε σπουδάσει εκεί και αυτό μου έδωσε την ευκαιρία να δω τη νεανική πλευρά της πόλης. Και με κατάφερε να την ερωτευτώ...

Φυσικά θα έχουν αλλάξει τόσα που δεν έχει νόημα να πω περισσότερα...
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 05, 2014, 10:27:00 μμ »

Δε γίνεται πικ νικ με 0 βαθμούς δεν αγοράζεις UNA με δέκα ευρώ...
Αν έχεις τύχη διάβαινε τη Βιέννη και χρήματα περπάτα. 
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 05, 2014, 10:35:53 μμ »

Η Βιέννη για μένα είναι η πιο αγαπημένη μου πόλη εις τας Ευρώπας.
Θέλει αρκετές δυστυχώς επισκέψεις , το Pratter σου βγάζει μια φοβερή διάθεση , παλάτια Αναλοίωτα στο χρόνο και με διατήρηση ακόμα κ των βασιλικών κήπων , coin shops , έχω δοκιμάσει την κουζίνα αλλού μέτρια αλλού delicious , εξαρτάται και απο το εστιατόριο αν έχει μάγκα σέφ και στο κόστος περίπου ίδια με Ελλάδα .
Έχει ακριβά εισιτήρια σε όπερα ( αλλά δεν ξαναπάω  Σαρκασμός ) και σε πινακοθήκες βλέπε belvedere κ.α
Έχει φυσικά Austria mint σε πολύ βολική τοποθεσία, σου δίνει την αίσθηση της απόλυτης ασφάλειας ........
Mrs Geonet , όταν είχα πάει numismAta Vienna , η φίλη σου -σύζυγος μου αρμένισε σχετικά όχι πολύ μακριά απόπ το εκθεσιακό κέντρο τρομερές γειτονιές κ αξιοθέατα αλλά μακρυά από το κέντρο ........χαρακτηριστικά μου έδειξε φώτο  από μια γειτονιά που ήτο σαν παραμύθι με κτίρια πολύχρωμα λές και έβλεπες πίνακα ζωγραφικής.
Την επόμενη φορά θα πάμε παρέα τα ζεύγη , ΑΛΛΑ θέλουμε οι άντρες 3 ώρες /μέρα μόνο για νομισματότσαρκα. Σαρκασμός
Τα υπόλοιπα όταν γυρίσετε με το καλό.
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 05, 2014, 10:42:04 μμ »

Δε γίνεται πικ νικ με 0 βαθμούς δεν αγοράζεις UNA με δέκα ευρώ...
Αν έχεις τύχη διάβαινε τη Βιέννη και χρήματα περπάτα. 

Για τα χρήματα δεν θα διαφωνήσω, αλλά για τη θερμοκρασία θα διαφωνήσω.

Για μας τους Έλληνες είναι λίγο ακατανόητο ένα φοιτητικό πάρτυ στα χιόνια, πρέπει να μπεις στα παπούτσια των ντόπιων...
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 07, 2014, 05:00:53 μμ »

Η Βιεννη οντως ειναι σαν να βγηκε απο παραμυθι,αλλα μεχρι εκει.Τα υπεροχα μουσεια τους ειναι πανακριβα,τα εκθεματα σπανιως εχουν επεξηγηση σε αλλη γλωσσα πλιν των γερμανικων.Για να κανεις την αναγκη σου σε καποιο καφε εχει κερματοδεκτη ή πρεπει να αγορασεις.Με εξαιρεση το μπουφε του ξενοδοχειου,μονο στις υπαιθριες αγορες εχω ευχαριστηθει φαι.Για να μην κατηγορουμε μονο την Ελλαδα.Και τα παραμυθενια παλατια τα οφειλουν στο γεγονος οτι δεν περασαν 400 χρονια σκλαβια.Γιατι οταν η Ελλαδα ηταν σκλαβωμενοι,οι φιλοι ευρωπαιοι καναν τα στραβα ματια με το διαφωτισμο και την αναγεννηση.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 07, 2014, 05:12:00 μμ »

Για να κανεις την αναγκη σου σε καποιο καφε εχει κερματοδεκτη

Χεχε, το βαθύτερο νόημα του ευρώ! Άντε να ψάχνεις συνάλλαγμα για να... πας στην τουαλέτα...

(Πρόσφατα κάποια ψυχή μου έδωσε ραντεβού στα McDonalds στο Σύνταγμα. Τη ρώτησα πόση ώρα το σκεφτόταν να διαλέξει τα McDonalds. Δεν καταλάβαινε τι έχουν τα McDonalds και δεν μου αρέσουν. Π.χ. τουαλέτα με κωδικό. Σε αυτήν δεν φαινόταν παράξενο...)
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences