Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 10:31:22 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πονοκέφαλοι !!!  (Αναγνώστηκε 6518 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 05, 2014, 11:12:29 μμ »

   Προτείνω μια νέα κατηγορία με τον τίτλο "πονοκέφαλοι" όπου θα μπορούν να αναρτούνται θέματα σαν το παρακάτω, προς γνωση και συμμόφωση, ώστε να μαθαίνουμε από τα λάθη μας και να αποφεύγουμε κακοτοπιές...

Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 12:05:19 πμ »

 Έχω πονοκέφαλο... Δεν θα μπω σε λεπτομέρεις, εν συντομία τα γεγονότα έχουν ως εξής... Έχω ένα φίλο που ταξιδεύει αρκετά έχει σχέσεις με το αντικείμενο και ξέρει αρκετό κόσμο... Ήθελα καποία πραγματάκια και μου είπε πως μπορούσα να τα βρω από ένα Γερμανό ebayer που γνώριζε και όταν θα περναγε από Γερμανία θα μου έκανε την εξυπηρέτηση...

 Εγώ τον τσέκαρα τον Γερμανό στο ebay με 2500+ 100% θετικές αξιολογήσεις αλλά και το site του. Έδωσα οδηγίες για το τι ήθελα και περίμενα. Ο φίλος μου δεν είχε τον χρόνο τελικά να ασχοληθεί και είναι πλέον στην άλλη πλεύρα του Ατλαντικού μόνιμα...

Έστειλα λοιπόν ένα mail στο site του Γερμανού λέγοντας του πως με ενδιαφέρει να αγοράσω κάποια πράγματα και θέλω να μου δώσει κάποιες πληροφορίες για την επιχείρηση, πόσα άτομα απασχολεί, πόσα χρόνια είναι στο κουρμπέτι, κύκλο εργασιών κ.λ.π, περιμένωντας από την απάντησή του να καταλάβω άν είναι σοβαρός επαγγελματίας. Δεν έλαβα καμία απάντηση...


Επειδή εδώ και πολλά χρόνια έχω κάνει χιλιάδες συναλλαγές μέσω διαδυκτίου (έχοντας αποκτήσει μια σχετική  εμπειρία)και πάντα την έβγαλα καθαρή με τον ένα ή άλλο τρόπο, αισθανόμουν ότι έχω το κοκκαλάκι της νυχτερίδας.
Έτσι παρότι το site δεν παρέπεμπε σε οργανωμένο επαγγελματία και δεν έλαβα απάντηση, αποφάσισα να κάνω αγορά προσπαθώντας να εκμεταλευτώ την πτώση των τιμών στις αρχές του προηγούμενου μήνα(6/11). Με το που έγινε η παραγγελία στο site έστειλα άμεσα έμβασμα το ποσό ώστε να κατοχυρώσω τις τιμές...

Έστειλα email που τον παρακαλούσα να επικοινωνήσω τηλ. μαζί του καθώς οι γνώσεις μου στην Γερμανική είναι ελάχιστες. Καμία απάντηση...


Με σημαντκή καθυστέρηση αρκετών ημερών μου ήρθε ένα τυποποιημένο μύνημα πως άλλαξε η κατάσταση της παραγγελίας μου και παραλήφθηκαν τα χρήματα στις 12/11 και μετά Σ Ι Ω Π Η...

Στην αρχή ήμουν ψύχραιμος , αλλά ύστερα από κάποιες μέρες που έβλεπα πως η αποστολή δεν είχε γίνει  άρχισα τα mail & τα τηλέφωνα. Καμία απάντηση .

Μόνο όταν έστειλα ένα mail μεσα από μια δημοπρασία του sto ebay, λεγοντας του ότι θέλω ενημέρωση για την  αποστολή, αξιώθηκε να μου απαντήση λέγοντας μου ένα " οκ, greetings"

Στις 24/11 έχοντας πλέον εξαντλήσει την υπομονή μου του έστειλα ένα μαιλ λέγοντας πως αν δεν δω tracking no, στελνω μύνημα στο ΒΚΑ.de, ebay, και τοπικές αρχές ,  εδέησε την ίδια μέρα να στείλει  tracking της DHL, το οποίο ήταν απλά η εκδήλωση της αποστολής προς την DHL απο τον υπολογιστή του(δεν είχε παραληφθεί το δέμα από την εταιρεία). Σκέφτηκα ότι ίσως να μην είχε κάποια κομμάτια σε στοκ και ίσως τα περίμενε από κάπου αλλού οπότε την επόμενη θα τα παραλάμβανε η DHL, πράγμα που δεν συνέβη ποτέ...

Όταν απείλησα ξανά με επιστολές προς τις αρχές μου απάντησε, πως τα email μου καταλήγαν στον spam φάκελο του, και μέσα σε 2 σειρές πολύ απλοικά μου είπε πως πρέπει να έχει γίνει κάποιο μπέρδεμα στην DHL και πως όποτε έχει γίνει αυτό πάντα βρέθηκαν τα πράγματα και ούτως ή άλλως είναι ασφαλισμένα...

Ξανά νεκρική σιγή, σε νέο τελεσίγραφο, απάντησε ενοχλημένος "σου είπα να κάνεις υπομονή, μου την δίνουν που καθυστερουν τόσο στην επεξεργασία" ενοώντας την DHL...

Δεν μπορώ να καταλάβω πως ένας άνθρωπος με τόσες θετικές αξιολογήσεις εντός ebay συμπεριφέρεται τόσο αντιεπαγγελματικά έξω από αυτό...






 
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 12:08:31 πμ »

 Και το ebay τι δουλειά έχει σαυτό;
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 12:13:28 πμ »

 Το ξέρω πως δεν έχει αφού η συναλλαγή έγινε εκτός ebay. Αλλά το λέω για τα του δώσω να καταλάβει πως θα ενημέρωθεί το ebay, αλλά και τα forum του εβαυ, καθώς και άλλα έξω από αυτό...
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 12:16:11 πμ »

 Και εννοείται πως θέλω τις γνώμες σας...
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 12:39:24 πμ »

Το ζητουμενο ειναι να παρεις τα νομισματα σου.
Κακη επικοινωνια και εξυπηρετηση δεν ειναι πρωτογνωρο φαινομενο με μπουλιοναδες, αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι απαραιτητα απατεωνες.
Κατα πασα πιθανοτητα καποια περιμενε να τα παραλαβει και γιαυτο αυτη η σταση του, και μπορει οντως το ταχυδρομειο να καθυστερει την ενημερωση στο tracking,
Οπως φυσικα καταλαβαινεις οι απειλες σου ειναι εντελως κενο γραμμα, ειτε για ebay (χ.στηκε το ebay τι κανει ενας πωλητης εκτος του χωρου του), ειτε για αρχες (εκτος εαν διαθεσεις υπερπολλαπλασια χρηματα απο την παραγγελια σου για ταξιδακια στην Γερμανια και ευρεση δικηγορου εκει για καταθεση μηνυσης), εαν δε κανεις καταγγελιες σε φορα και αναφερεις την φιρμα του θα τους αναγκασει να τα κατεβασουν, ως δυσφημηση.
Μπορει τα πραγματα να εξελιχθουν ομαλα εντελει, ενημερωσε μας.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 12:58:21 πμ »

  Ευχαριστώ για την απάντηση, όταν είσαι  έξω από μια κατάσταση βλέπεις πάντα ψυχραιμότερα τα γεγονότα. Νομίζω πως όλα όσα είπες είναι πιθανά... Θα κάνω λίγη υπομονή, το ΒΚΑ.de ίσως έχει κάποια σχετική αρμοδιότητα σε περίπτωση που αποφασίσω να κάνω κάτι. (Δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες για το ποιός είναι έως ότου βεβαιωθώ ότι έχω χάσει χρήματα).
 
Η ουσία είναι να πάρω τα νομίσματα αφενός , αλλά και να καταλάβουμε όλοι (και εγώ μαζί) ότι πρέπει να είμαστε πάντα προσεκτικοί με ποιόν συναλλασσόμαστε…

 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2014, 01:09:44 πμ από lucky_louk » Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 12:06:45 μμ »

.............   και θέλω να μου δώσει κάποιες πληροφορίες για την επιχείρηση, πόσα άτομα απασχολεί, πόσα χρόνια είναι στο κουρμπέτι, κύκλο εργασιών κ.λ.π, περιμένωντας από την απάντησή του να καταλάβω άν είναι σοβαρός επαγγελματίας. Δεν έλαβα καμία απάντηση...

 
Έτσι παρότι το site δεν παρέπεμπε σε οργανωμένο επαγγελματία και δεν έλαβα απάντηση, αποφάσισα να κάνω αγορά  ......... 

Τις πληροφορίες που λές, ούτε εγώ θα τις έδινα σε κάποιον....

Αφού είδες τα πρώτα σημάδια, ήσουν απρόσεκτος, σε καλό να σου βγεί........
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 12:34:15 μμ »

Άσε τους άλλους να πονοκεφαλιάζουν...
Προτείνω τις πληρωμές σας να τις κάνετε πάντα μέσω Paypal, κι ας κοστίζουν 3.5%-4% παραπάνω. Αν δεν σας δίδεται η δυνατότητα, να ενημερώνετε ότι θα αγοράσετε από άλλον πωλητή. Και εκτός eBay αν γίνει η αγορά, έχεις την κάλυψη από το Paypal και ισχύει ότι ισχύει και με το eBay, αλλά λίγο αυστηρότερα για τον πωλητή. Αν δεν δεις ανταπόκριση εντός κάποιων ημερών, ανοίγεις case, έχεις το buyer protection, παίρνεις τα χρήματά σου πίσω και ας τα βρει ο πωλητής με το Paypal. Άσε που το Paypal είναι 'σκληρότερο' από το eBay με τους πωλητές, διότι δεν βασίζεται μονάχα σε αυτούς και σε πωλήσεις αλλά και στις συναλλαγές ποσών.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 02:33:51 μμ »

.............   και θέλω να μου δώσει κάποιες πληροφορίες για την επιχείρηση, πόσα άτομα απασχολεί, πόσα χρόνια είναι στο κουρμπέτι, κύκλο εργασιών κ.λ.π, περιμένωντας από την απάντησή του να καταλάβω άν είναι σοβαρός επαγγελματίας. Δεν έλαβα καμία απάντηση...

 
Έτσι παρότι το site δεν παρέπεμπε σε οργανωμένο επαγγελματία και δεν έλαβα απάντηση, αποφάσισα να κάνω αγορά  .........  

Τις πληροφορίες που λές, ούτε εγώ θα τις έδινα σε κάποιον....

Αφού είδες τα πρώτα σημάδια, ήσουν απρόσεκτος, σε καλό να σου βγεί........

 Νομίζω ότι το να ρωτάς για μια επιχείρηση είναι συνηθισμένη πρακτική, δεν θα χρειαζόταν άλλωστε να μου δέίξει φορολογική δήλωση ή τον ισολογισμό του, θα μου αρκούσαν 5 κουβέντες για το πόσα χρόνια είναι στην δουλειά και σε τι ειδικεύεται... Αυτο που θα ήταν πιο σημαντικό για μένα, θα ήταν η διατύπωσή του και το πνεύμα του, ώστε να κρίνω...
Σαφέστατα και ήμουν απρόσεκτος και πιστεύω πως θα μου βγει σε καλό, αφού αντλήφθηκα πως μπορώ και γω να την πατήσω!

Το ποσό δεν είναι τεράστιο αλλά ούτε μικρό, ίσως αυτό που λέει ο GKCollect είναι σωστό. Ένα επιπλέον 4% δεν είναι τεράστιο ποσό για να πληρώνεις σαν ασφάλεια.

Βέβαια όλοι μας, λίγο έως πολύ, προσελκυόμαστε απ`την καλύτερη τιμή...  
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 06:08:25 μμ »

Σε αγορες bullion, η καλυτερη τιμη μετραει πολυ, δεν ειναι ενα σπανιο συλλεκτικο που θα το παρεις απο μια δημοπρασια οικου για να το βαλεις στην συλλογη σου και δεν σε νοιαζει να δωσεις και καποιες προμηθειες κλπ προκειμενου να εχεις την καλυψη και την εγκυροτητα του οικου που το δημοπρατει.
Οι bullionαδες δουλευουν σχεδον αποκλειστικα με τραπεζικη καταθεση, η επιβαρυνση για καρτα η paypal μπορει να κανει την διαφορα μεταξυ μιας πετυχημενης η μιας "ακριβης" αγορας, αλλωστε οι τιμες διαφερουν πολυ λιγο μεταξυ τους και ο ανταγωνισμος ειναι σκληρος.
Παντως το ξαναλεω οτι ελλειψη επικοινωνιας η οι καθυστερησεις  με διαφορες προφασεις (που μπορει να ειναι και αληθινες) δεν σημαινουν απαραιτητα οτι επεσες σε απατεωνα που θα σου φαει τα λεφτα.
Μπορει να ειναι ανοργανωτος η να εχει κακο προγραμματισμο , δεν ειναι ασυνηθιστο φαινομενο στον χωρο.
Εμενα ενας απο τους εγκυρωτερους bullionαδες στην Ευρωπη , απο τον οποιο εχω παρει κατα καιρους πολλα πραγματα, συστηματικα αγνοει τα emails, για να καταφερω να επικοινωνησω κανω καθε φορα εκστρατεια με τηλεφωνα, mails κλπ, παρολα αυτα παντα παιρνω τα νομισματα που παρηγγειλα, αργα η γρηγορα.
Φυσικα παντα υπαρχει η περιπτωση να την πατησεις, εφοσον πεσεις στην φαση που ο εμπορος (που μπορει να ειναι παλιος η καινουργιος) ετοιμαζεται να βαρεσει κανονι.
Θελω να πω δηλαδη οτι ειναι και λιγο θεμα τυχης και φυσικα ολοι μπορουν να την πατησουν.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 06:37:49 μμ »

spot on!

 Άντε καταλαβαίνω πως κάποιος μπορεί να πνίγεται και να μην έχει οργάνωση, αυτό που δεν χωράει το μυαλό μου είναι πως γίνεται όταν υπάρχει πρόβλημά να εξακολουθεί να είναι στα πεπόνια του!!!! Θυμός Θυμός Θυμός
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 13, 2014, 12:08:51 πμ »

 Τώρα που το προσέχω ίσως έπρεπε να το ανοίξω αλλού αυτό το θέμα αλλά δεν πειράζει...

Στην "απειλή μου" ότι εξαντλήθηκε η υπομονή μου (36 ημέρες μετά την πληρωμή και χωρίς τράκινγκ που να περπατά) και πως θα ασκήσω τα νόμιμα δικαιώματα μου, ο απίθανος τύπος μου απάντησε ως εξής:

I told you you should not annoy and I 'll call you.With threats do not come even more so on!!!!!!!!!!!!!!

Και εμπάτε λίγο στα παπούτσια μου και πείτε μου, τι θα κάνατε? Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 13, 2014, 12:20:44 πμ »

 Μήπως είναι κανένα μέλος της παρεάς Γερμανία και φουσκωτός, να του κάνω δώρο ένα χρυσο 20αρικο του 67, και να πάει να του κάνει μια επίσκεψη?
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 24, 2014, 10:04:59 μμ »

 Τελικά εξακολουθώ να έχω το κοκκαλάκι της νυχτερίδας! Σήμερα, μετά από 49 ημέρες παρέλαβα από τον Γερμανό. Με μια μικρή διαφορά, ότι έστειλε ένα Αμερικάνικο πεντάουγγο του 2014, αντί για του 2012 που είχα παραγγείλει. Μικρό το κακό... Φιλί
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences